Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ultrabook - Office, Filme, Web

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006
Va salut,

1. ASAP
2. Internet, ceva office, filme din cand in cand.
3. 5500-6000
4. Am avut un Zenbook, cred ca prima generatie. Inca functioneaza, chiar si acumulatorul, inca duce o ora. aluminu peste tot, feeling de premimum. Nu sunt neaparat fixat pe Zenbook, daca sunt altele mai bune.
Nu vreau macbook. Am deja si nu ma coafeaza.


Ma tot uit pe oferte si sunt confuz, nu mai sunt la curent de ceva ani cu specificatiile si oferta e atat de variata ca nici nu stiu ce sa aleg.
In principiu vreau ceva mai scump pentru feeling, nu neaparat pentru performante. In general produsele mai scumpe tind sa functioneze OK perioade mai indelungate. Probabil un google chrome cu 6-7 taburi, un excel, un word si ceva filme din cand in cand, cam asta va fi incarcarea.
Ma incanta un ecran fain si o baterie care sa tina o zi de lucru fara sa trebuiasca incarcata.

Edited by C0Bu, 05 June 2022 - 12:41.


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 15.04.2019
NU pot să cred. Nu vă coafează MacBook-ul? Detaliați. Nici eu nu sunt fan(atic) MacUniverse.

#3
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Acumulator nou la zenbook vechi ??
Mai precis, de ce nu e bun macbook ?!

La pretul ala, nici nu e nevoie sa te uiti la caracteristici tehnice, astea sint deja OK.
Uita-te la calitate ecran si durata baterie.
Daca vrei feeling, proba de lucru, in magazin(e).

#4
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006

View Post__Dan__, on 05 iunie 2022 - 14:41, said:

NU pot să cred. Nu vă coafează MacBook-ul? Detaliați. Nici eu nu sunt fan(atic) MacUniverse.
E un air mai vechi. Daca deschid mai multe taburi de chrome deja gafaie. Plus ca nu am fost niciodata fan, l-am luat entuziasmat am crezut ca ma pot obinui cu OSul dar nu a fost sa fie.

View Postsandratoms1980, on 05 iunie 2022 - 16:42, said:

Acumulator nou la zenbook vechi ??
Mai precis, de ce nu e bun macbook ?!

La pretul ala, nici nu e nevoie sa te uiti la caracteristici tehnice, astea sint deja OK.
Uita-te la calitate ecran si durata baterie.
Daca vrei feeling, proba de lucru, in magazin(e).
E prea vechi, batranul zenbook. Are 9 ani daca nu ma insel si mi-as dori ceva mai nou, care sa tina cam tot asa. Mai tin pe el documente, mai scriu una alta si nu as vrea sa imi crape la 1 an dupa ce il rejuvinez.
De macbook am scris mai sus.

Am fost in seara asta si din toate ce le aveau expuse mi-a placut zenbook ux32sea cu I7 16gb si 1Tb. Ecranul e super ok si feelingul e ca la vechiul zenbook pare ca e ce trebuie.

Edited by C0Bu, 05 June 2022 - 17:12.


#5
sandratoms1980

sandratoms1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 27.07.2021
Pai, la cel vechi, in afara de baterie, merge OK ?!
Adica, de ce sa dai 5-6000 de lei pe unul nou, daca rezolvi cu 5-600 de lei pe cel vechi (baterie, eventual SSD) ?! (nu m-am uitat exact la preturi, am zis orientativ)
Daca iti place modelul ala, ala sa fie.
i7, 16 gb ram si 1 tb stocare nu vei folosi, probabil, niciodata, la capacitate maxima.
Iar daca te satisfac filmele pe ecran de 13 inch, atunci e ok.
Pe de alta parte, daca cel vechi te-a tinut 9 ani (ma refer la performanta), probabil si asta va tine la fel, cu investitia asta initiala mare.

Edited by sandratoms1980, 05 June 2022 - 17:47.


#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 06.03.2016
Eu ti-as recomanda sa incerci un Air cu M1, poate te razgandesti in privinta Mac-ului.
Daca totusi vrei Windows si speri sa te tina o zi de lucru, cauta ceva cu AMD Ryzen.

#7
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Ma, nush cum sa-ti zic, dar macbook-ul ala cred ca e vechi din ce zici tu si are RAM putin.
Am doua, un macbook din 2012 si un Air din 2015. Merg bine ambele.

Si cum au zis colegii, un Mac cu M1, e diferenta mare...rar vei gasi ceva peste. Ramane doar o chestie de OS ca sa te obisnuiesti cu el


Ai putea incerca si un DELL XPS, dar mna, cred ca sare de bugetul tau.

Edited by tehnics, 05 June 2022 - 20:24.


#8
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 26.02.2008
Ia un mac pe care pui windows. Știu că e blasfemie pentru unii dar eu asa am și sunt mulțumit. Mai greu pe M1 pt că e pe tehnologie ARM și nu are suport pt x86 dar cu Parallels se poate

Edited by orlandobarbulescu, 05 June 2022 - 20:30.


#9
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 25.08.2020
Salut, iti recomand sa mergi in continuare cu Zenbook, de exemplu -  Zenbook 14X OLED UX5400EG, ce vine echipat cu:
- Ecran cu rezolutie 2.8K, Touchscreen, foarte luminos (550 nits), un refresh rate de 90Hz, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500
- Procesor performant - Intel Core i7-1165G7 (12M Cache, up to 4.70 GHz, with IPU)
- 16GB DDR4X memorie RAM
- stocare suficienta - 1TB SSD M.2 PCIe
- placa video dedicata NVIDIA GeForce MX 450 2GB
- Windows 10 Home preinstalat
- constructie de calitate cu finisaje de aluminiu si culoare Pine Grey
- portabilitate sporita (1.4kg greutate) si husa in pachet in care poate fi transportat
- autonomie mare a bateriei (Tip - Li-Ion, Numar celule: 3; 63 Whr; Adaptor: 100 W si incarcare prin Type C ce poate fi incarcat si de la bateria externa)
- adaptor USB-A to RJ45 gigabit ethernet in pachet
- sunet excelent Harman Kardon si webcam

https://www.pcgarage...home-pine-grey/

Edited by VladVladd, 05 June 2022 - 22:54.


#10
C0Bu

C0Bu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 371
  • Înscris: 25.01.2006

View Postsandratoms1980, on 05 iunie 2022 - 17:45, said:

Pai, la cel vechi, in afara de baterie, merge OK ?!
Adica, de ce sa dai 5-6000 de lei pe unul nou, daca rezolvi cu 5-600 de lei pe cel vechi (baterie, eventual SSD) ?! (nu m-am uitat exact la preturi, am zis orientativ)
Daca iti place modelul ala, ala sa fie.
i7, 16 gb ram si 1 tb stocare nu vei folosi, probabil, niciodata, la capacitate maxima.
Iar daca te satisfac filmele pe ecran de 13 inch, atunci e ok.
Pe de alta parte, daca cel vechi te-a tinut 9 ani (ma refer la performanta), probabil si asta va tine la fel, cu investitia asta initiala mare.
Cel vechi e ok numai ca a devenit foarte slow si are probleme pana si la redat filme de rezolutie mai mare sau mai multe taburi de chrome. Plus ca vreau ceva nou de dragul de a schimba ceva :).  

View Postred46, on 05 iunie 2022 - 18:17, said:

Eu ti-as recomanda sa incerci un Air cu M1, poate te razgandesti in privinta Mac-ului.
Daca totusi vrei Windows si speri sa te tina o zi de lucru, cauta ceva cu AMD Ryzen.

Multumesc, am tot citit chestii bune de Ryzen si asta e un criteriu de selectie. Cu Macbook nu ma inteleg, orice as face. Lucrez pe windows toata ziua si mi-e greu pe laptopul personal sa am MAC OS. Nu stiu scurtaturile de taste, umblu de nebun prin meniu pentru chestii simple. Petrec si ff putin timp pe laptopul "prvivat" si poate deasta nu ma pot obisnui cu actualul air.

View Posttehnics, on 05 iunie 2022 - 20:22, said:

Ma, nush cum sa-ti zic, dar macbook-ul ala cred ca e vechi din ce zici tu si are RAM putin.
Am doua, un macbook din 2012 si un Air din 2015. Merg bine ambele.

Si cum au zis colegii, un Mac cu M1, e diferenta mare...rar vei gasi ceva peste. Ramane doar o chestie de OS ca sa te obisnuiesti cu el


Ai putea incerca si un DELL XPS, dar mna, cred ca sare de bugetul tau.

Air-ul meu cred ca e un 2015 cred. Dupa ultimile update-uri doar cu 3-4 taburi de safari deschise se misca in reluare. Asa a venit defapt si decizia ca imi trebuie altceva :).

View Postorlandobarbulescu, on 05 iunie 2022 - 20:29, said:

Ia un mac pe care pui windows. Știu că e blasfemie pentru unii dar eu asa am și sunt mulțumit. Mai greu pe M1 pt că e pe tehnologie ARM și nu are suport pt x86 dar cu Parallels se poate

Am avut windows pe Airbook-ul actual. Mergea ok-ish dar bateria mai mult de 1 ora nu ducea. Nu stiu cum e mai nou, daca s-au mai schimbat lucrurile.

View PostVladVladd, on 05 iunie 2022 - 22:54, said:

Salut, iti recomand sa mergi in continuare cu Zenbook, de exemplu -  Zenbook 14X OLED UX5400EG, ce vine echipat cu:
- Ecran cu rezolutie 2.8K, Touchscreen, foarte luminos (550 nits), un refresh rate de 90Hz, VESA CERTIFIED Display HDR True Black 500
- Procesor performant - Intel Core i7-1165G7 (12M Cache, up to 4.70 GHz, with IPU)
- 16GB DDR4X memorie RAM
- stocare suficienta - 1TB SSD M.2 PCIe
- placa video dedicata NVIDIA GeForce MX 450 2GB
- Windows 10 Home preinstalat
- constructie de calitate cu finisaje de aluminiu si culoare Pine Grey
- portabilitate sporita (1.4kg greutate) si husa in pachet in care poate fi transportat
- autonomie mare a bateriei (Tip - Li-Ion, Numar celule: 3; 63 Whr; Adaptor: 100 W si incarcare prin Type C ce poate fi incarcat si de la bateria externa)
- adaptor USB-A to RJ45 gigabit ethernet in pachet
- sunet excelent Harman Kardon si webcam

https://www.pcgarage...home-pine-grey/

Arata super bine asta. Multumesc mult de recomandare.

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View PostC0Bu, on 06 iunie 2022 - 07:26, said:


Air-ul meu cred ca e un 2015 cred. Dupa ultimile update-uri doar cu 3-4 taburi de safari deschise se misca in reluare. Asa a venit defapt si decizia ca imi trebuie altceva Posted Image.

Nu's ce zici tu acolo dar la mine si cu 10 taburi deschise merge bine. Acum e clar ca depinde si de continutul acelor taburi. Daca te referi la video, da, e posibil sa mai incetineasca putin....dar nu m-am plans.

#12
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Daca dispui de un buget mai maricel sa zic asa, mie imi place mult Zenbook 14X OLED  https://www.asus.com...11th-Gen-Intel/

#13
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017
Laptop ASUS Zenbook 13 OLED UX325EA-KG257W, Intel Core i7-1165G7 pana la 4.7GHz, 13.3" Full HD, 8GB, SSD 512GB, Intel Iris Xe Graphics, Windows 11 Home, gri- 4000 Lei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate