Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Interpretare vise

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Buna seara, dragii mei, si bine m-ati regasit! Astazi e o zi importanta pentru mine, tinand ca va trebuia sa va pun pe tava de inox visele mele. Sper ca e inox d'ala bun, suedez. Incepem.

Eu am un program incarcat. Daca voi considerati ca aveti un program incarcat, mai adaugati cateva procente si ala e programul meu. Eu nu am aceeasi notiune a timpului ca oamenii normali. O simpla programare la dentist se transforma intr-o plimbare in parc si ma suna doamna Katy de la Farmacia Tei ca am uitat sa ridic comanda. In fine, incepem din nou.

Am ajuns acasa pe data de 31.05.2022, adica azi. Spalat pe maini, mancare (nu degeaba sunt gras), dus, o gustare mica inainte de somn. Da, ca pana si eu simteam nevoia sa dorm. Vorba vine "sa dorm". Si-ncepe.

Ma aflam in spatele blocului si eram foarte beat. Ma vede administratorul (de sex feminin). Si-ncepe sa imi tina morala ca eu inca sunt tanar, ce caut la ora aia afara? Mai ales baut. Ca sa scap de ea, sun la interfon. Interfonul nu functioneaza. Doamna administrator urca in podul blocului (da, blocul in care locuiesc are pod) si gaseste alt interfon, ala vechi. Eu ma chinui si cu asta vechi, dar fara sanse de a intra in bloc. Asa ca iar ma intorc in spatele blocului si incep sa beau. De aici lucrurile incep sa devina bizare.

Un vecin de-ai mei este casatorit cu o femeie (asa cum se faceau lucrurile pe vremea mea). Ambii sunt surdo-muti. Au doi copii minunati cu care tin legatura. Copiii nu le-au mostenit defectele. Nici despre asta nu e vorba.

In visul meu (Visul), se apropie nenea asta de mine si-mi zice ca-mi multumeste ca l-am adaugat pe Facebook. Da, da, nenea ala surdo-mut, imi zice intr-o limba stalcita ca l-am abordat pe Facebook si ca asteapta pozele de la mine. Ce poze... Daac aflu, o sa va spun.

Cam astea au fost visele mele de azi, care sunt diferite de visurile mele dintotdeauna.

PS: nu caut o explicatie. Daca topicul rezista pana maine, va zic si celelalte vise care apare pe parcurs. Si vor aparea.

#2
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022
Visele nu inseamna nimic :P

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,185
  • Înscris: 26.06.2009
Retin de aici:
1. Nu ar mai trebui sa bei ca "o iei pe gaz"! ;-)
2. Sa fii surdo-mut nu este "un defect" si nu neaparat se mosteneste...

...si mai pot continua!

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 Xman_ghio, on 31 mai 2022 - 21:18, said:

Retin de aici:
1. Nu ar mai trebui sa bei ca "o iei pe gaz"! ;-)
2. Sa fii surdo-mut nu este "un defect" si nu neaparat se mosteneste...

...si mai pot continua!
a visat c-a băut

#5
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,447
  • Înscris: 19.03.2022
Mie imi pare ca are probleme cu femeile cand bea. Deci nu suporta femeia cand vine sa-l cicaleasca. Posted Image

#6
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Administratora aia a pus ochii pe tine. Aveti lift ?

#7
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021
La mine e altceva. Eu am vise premonitorii. Ceea ce visez se va intampla la un moment dat.
In urma cu cativa ani, mi-am visat locul de munca (eu stand in locatie, cu colegii si seful) inainte cu cateva luni inainte ca eu sa ma angajez.

#8
stteven

stteven

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 12.02.2022

 IncredibleWiring, on 31 mai 2022 - 22:19, said:

La mine e altceva. Eu am vise premonitorii. Ceea ce visez se va intampla la un moment dat.
In urma cu cativa ani, mi-am visat locul de munca (eu stand in locatie, cu colegii si seful) inainte cu cateva luni inainte ca eu sa ma angajez.
Imi pare rau ca nu erai tu seful :)

#9
IncredibleWiring

IncredibleWiring

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.02.2021

 stteven, on 31 mai 2022 - 22:22, said:

Imi pare rau ca nu erai tu seful Posted Image

Ala ar fi vis in vis :) . Din pacate, arata situatia reala a lucrurilor.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003
Visele in general sunt temerile din subconstient.

#11
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 539
  • Înscris: 18.06.2017
trebuie sa iesi la o bere cu prietenii, asta reprezinta, si sa vb cu ei cu vocea, sa faci poze, apoi sa le dai tag pe fb/insta
a, si sa nu uiti cheia de la scara, cartela/codul de la interfon

#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,097
  • Înscris: 30.04.2007

 IncredibleWiring, on 31 mai 2022 - 22:19, said:

La mine e altceva. Eu am vise premonitorii. Ceea ce visez se va intampla la un moment dat.
In urma cu cativa ani, mi-am visat locul de munca (eu stand in locatie, cu colegii si seful) inainte cu cateva luni inainte ca eu sa ma angajez.

PAUL? paul atreides?????

#13
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Cand visezi interfon inseamna ca esti gay. :D

#14
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
urmeaza scenariul de film, premierea la cinema si incasarile in box office.

#15
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005
Hai sa povestesc si eu faza interesanta.

O sa fie mai lunga povestea, dar eu zic ca merita citita. Posted Image

Nu demult, la jocul de Joker de la Loteria Romana a fost un report baban, premiul total era de vreo 5 meleoane de euro in mana (pe langa impozit).

Si ma tot bate la cap un prieten sa jucam, sa punem bilet impreuna, daca ne iese ceva.

No bun, hai sa punem cate doua variante fiecare.

Eh, jucam vreo 2 saptamani, evident ca nu ne iese nimic.

Intre timp, devenisem obsedat de o chestie auzita de la un vecin demult, dupa revolutie, el a zis ca odata a visat numerele la loto, dimineata mai tinuse minte doar 5 din ele, ultimul nu si-l mai amintea, dar n-a bagat visul in seama, si n-a jucat. Insa daca juca, numerele ar fi iesit (cele 5) dupa cateva extrageri.

Ii povestesc chestia asta si prietenului cu care am inceput sa punem impreuna bilete la Joker. "Pai - zice el - si eu am patit demult chestia asta cu numerele la 5 din 40. Am visat numerele, le-am jucat cateva ture, n-am prins nimic, si dupa vreo doua luni au iesit!"

Pfaaa, zic eu, ce dracu, poate ca totusi se poate! Daca le-as visa si eu, ce fain ar fi. 5 meleoane de euro, ce bine-ar pica! Posted Image

Si incepusem sa fiu asa un pic obsedat de chestia asta, ma gandeam la ea aproape zi de zi.

Si nu dureaza mai mult de o saptamana, si intr-o dimineata ma trezesc dintr-un vis in care am visat numere de joker! Posted Image Pe la 5 dimineata, buimac, sar din pat si ies in curte, ma chinui sa mi le amintesc. Chestia este ca mi-am amintit cat de cat clar 4 numere, si-mi mai jucau in minte inca vreo 2 sau 3, dar de alea nu mai eram sigur ca le-am visat sau nu. Pentru cine nu stie, la joker se extrag 5 numere intre 1 si 45, plus un numar de Joker, intre 1 si 20, ca in poza de mai jos.

[ https://i.postimg.cc/3rjnkQTJ/Untitled.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca am calculat bine, sansele sa nimeresti o varianta castigatoare la joker este cam de 1 din 24 de milioane. Ca o comparatie, la 6 din 49 sunt sanse ceva mai bune, de 1 din 14 milioane.

No bun, sa revenim. Notez eu repede numerele, nu mai retin acum care au fost, dar le-am notat pe cele 4 de care eram mai sigur, si zic eu hai sa ma gandesc repede pana nu uit, cam ce ar fi putut fi celelalte... am mai bagat din burta al cincilea numar, iar cat despre joker... iar nu eram sigur, dar aveam in minte si cifra 3, zic hai sa fie jokerul 3.

No bun, entuziasmat, i le zic si prietenului, facem varianta si jucam.

Evident ca nu iese. Posted Image Jucam o extragere, doua, 3... nimic. Sunt doua extrageri saptamanal.

Am zis ca jucam mai mult timp varianta asta (plus inca vreo doua bagate din burta), cel putin pana se prinde premiul cel mare.

Si la a 4-a extragere, adica in a doua saptamana de la vis, ma suna, zice "bai, sa stii ca tot n-ai visat degeaba!" Tresar eu, zic "cum asa?"

"Pai acum sunt la loto si am castigat ceva, dar nu te speria ca nu-i premiul cel mare."

Si ce-am castigat? - zic eu.

"Pai am prins 3 numere + joker. 370 de lei". Posted Image

Pfuuu, ma gandesc eu, cum dracu sa fiu atat de ghinionist? Sansa unica in viata, s-a dus dreacu. Posted Image Din 6 numere au iesit 4, de mai ieseau celelalte doua puscam 5 meleoane de euro! Evident, impartit la doi, adica 2 milioane jumate. Eh, dar nici aia nu ar fi picat chiar rau! Posted Image

Pfuuu, no s-a dus naibii, zic. Varianta aia nici n-am mai jucat-o, gata, asta e, s-a dus baba cu colacii zic. Prietenul ar fi vrut s-o mai jucam, eu zic joac-o tu daca mai vrei, aia nu mai iese, simt eu sigur.

No bun, dar acuma urmeaza partea si mai ciudata. Posted Image

Nu-i vorba de varianta visata mai sus, aia n-a mai iesit, e vorba de altceva. Posted Image

Nu dureaza... cred ca nici doua saptamani de la intamplare (potul cel mare inca nu fusese prins), si pac, ma trezesc iar intr-o dimineata cu 4 numere in minte. pe astea le tin minte si acum: 2, 3, 8, 9.

Nici n-a fost nevoie sa le mai notez, astea le aveam clar intiparite in memorie acum, le-am visat clar.

Acuma nu mai eram atat de entuziasmat, ca am zis ca las-o dreacu`... de doua ori la rand nu cred ca se mai intamplã, plus ca si la distanta atat de mica (doua saptamani), si in plus mai e o chestie: cand naiba o sa iasa la joker 4 numere intre 1 si 10! Hai, las-o naibii. Chiar am inceput sa caut in arhiva lor, intr-un an de extrageri parca am gasit o singura data un caz de 3 numere intre 1 si 10.

Dar totusi, le-am visat, hai sa le jucam, normal. Deci din 5 numere plus joker eu am visat 4 numere. Nu stiam al cincilea numar si jokerul. Le-am bagat din burta.

Prietenul a zis (daca data trecuta am pus jokerul 3, hai sa-l punem si acuma.

No bun. Iar al cincilea numar l-am pus numarul 43.

Eh, si jucam, o extragere, doua, trei... nimic, evident.

Si cam tot asa, dupa vreo doua saptamani de joc, ma suna prietenul, zice "no, fix pix, s-a prins premiul cel mare, noi n-am castigat nimic".

El nu se uita la ce numere au iesit ci mergea la loto si dadea biletele la verificat, si-i spunea casiera daca a castigat ceva sau nu, apoi punea altele.

Eh, zic eu, asta e, nici nu ma asteptam. S-a dus baba cu colacii de prima data cand am visat.

Si deschid pagina de loto, zic hai sa vad cu ce dracu s-a castigat.

Cand ma uit, am crezut ca-mi vine rau!

[ https://i.postimg.cc/900W45f8/Astonished-emoticon-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Deci tineti minte ce numere am visat a doua oara, 2, 3, 8, 9. Am mai pus din burta numarul 43 si Joker - 3.

Iaca mai jos, am facut o reprezentare cu numerele de la 1 la 45, ce-am jucat noi, si cu ce s-a castigat:

Pe banda galbena sunt numerele jucate de noi iar pe banda verde sunt numerele cu care s-a prins potul de 5 milioane.

Cu bulina mov e reprezentat jokerul.

[ https://i.postimg.cc/6pvC7F2p/1-45.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

No, iaca pozna. Cum drac sa nu te dai cu capul de pereti? Posted Image

Maccip, spune-mi care erau sansele sa patesc asa ceva? Posted Image

A castigat cineva din Bucuresti, un norocos... djl, tu ai fost, tu mi-ai suflat banii!? Posted Image

Edited by Phobos, 01 June 2022 - 09:59.


#16
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,891
  • Înscris: 27.01.2016
Puferiule tu bei si in vise!

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

 Phobos, on 01 iunie 2022 - 09:50, said:

Maccip, spune-mi care erau sansele sa patesc asa ceva? Posted Image
N-as vrea sa fiu cel care aduce dusuri reci... dar sa stii ca in vise nu functioneaza cognitia, ea nu e compatibila cu starea de somn, merge numai in veghe de ce e important asta ? Pai... nu ai functiile logice, deci nu poti citi, deduce, operatii matematice precum siruri de numere Posted Image In somn merge doar partea de memorie vizuala dintre chestiile care ne intereseaa aici, adica simbolistica, abstractizarea, cortexul vizual in zona v4 pe care se proiecteaza de fapt visele samd... caci asa cum vezi in stare de constiinta exact aceleasi zone "vad" in vise mai putin partea de front end adica perceptia si conceptualizarea, practic visul este o reindexare a memoriei de durata cu bufferare in cortexul vizual.
De aia spuneam ca visele contin in general temerile din subconstient, adica acele memorii pe care le indexezi des in viata de zi cu zi, la care de "gandesti" des, care-ti creeaza temeri amplificate... iar cand intri in starea de somn subconstientul ruleaza materialele. Pot fi lucruri din viata de zi cu zi, teama de a fi tepuit, de a muri sau a pati accidente la religiosi, de a nu-ti ineplini visele la vizionari si rationali, cele legate de neimpliniri in familie dar pot fi si legate de starea de sanatate, exemplu senzatia de imposibilitatea de alergare in vis, de a deschide lucruri => probleme cu respiratia, saturatia in somn sau in efort Posted Image
A nu se confunda visele cu starea de constiinta partiala gen paralizia in somn... aia deja e altceva.

Interpretarea viselor nu este o gluma atata timp cat e facuta de neurologi, psihologi, nu de Lenuta si globul de cristal.

Edited by andreic, 01 June 2022 - 10:39.


#18
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,434
  • Înscris: 05.07.2018
Ieri v-am spus despre visul cu interfonul, astazi apare topic cu schimbarea unui interfon. Concluzia? Sunt gay.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate