Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Preturi Thassos 2022

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postzile_san, on 11 iulie 2022 - 21:02, said:

Sunt eu in thassos. Skala marion si limenaria am umblat. Azi am fost si psili ammos.
...
Lol @ "syuper cazarea" din postul anterior.e concediu nu studentie cu baietii. Cum cacat sa mergi la cazarea aia si sa o si lauzi? Nu toata lumea are buget,e de inteles nu de blamat, dar sa lauzi cazari de alea...

Ai enumerat exact locurile care arata ca Eforie si Costinesti, cred ca ti-a placut acolo Posted Image . Sectorul Agricol Ilfov sau mai nou Cluj :D .

Asta a fost cu 40 euro/noapte, tot mai pe "studentie" Posted Image .

Edited by tomcatsk8, 11 July 2022 - 22:46.


#38
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
@tomcat, cazarea de dupa gard arata f bine!
Topicul e despre preturi thassos,nu despre cazari vs. cazari. Doar am atras atentia asupra acestei chestiuni, fiecare merge unde si cum vrea.
Azi testez la scala beach si revin cu preturi

#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Preturi la produse, nu la cazari va rog.
Ptr cazari exista alt topic, dedicat.

#40
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
La scala beach la ora 11 mai aveau 8 10 sezlonguri libere dar in capatul ei,nu in zona unde e frumod amenajat.e pe baza de reservari, atat de multa lume merge.de departe cea mai frumos amenajata plaja pe care am vazut o in grecia. Nedorind sa stau in capatul ei, am venit la mikryammos, foarte civilizat aici.
50 euro 2 sezlonguri cu umbrela si parcarea.
4.2 euro o bere mytos la halba, 4 euro un sandwich toast. 7.5 euro o salata caesar.
5 euro un fresh portocale. Deocamdata nu am consumat altceva, dupa cum am mai zis, preturile mi se pare f ok dar probabil din cauza ca ma simt ca la cluj

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Makryammos a fost mereu scumpa.

Poate si ptr ca nu prea ai alte posibilitati in zona - trebuei sa mergi pana in Limenas ca sa cumperi ceva - cam 3 km.

In general plajele amenajate dar izolate sunt scumpe.

#42
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016
Intrebare pentru cine a fost in Skala Potamia de curand : ce bancomate exista si de unde ati scos euro fara comision ?
Am vazut ca sunt vreo 3 bancomate pe Maps : un Alphabank pe drumul principal, vis a vis de Studio Charis, unul de la Eurobank la Carrefour Express si unul in zona Golden Beach Camping.
In rest, am vazut ca ar mai fi inca 2 bancomate de la Euronet.
Poate confirma cineva existenta fizica a celor 3 de mai sus, adica daca si exista in teren ? Ca am mai gasit pe Maps "bancomate fantoma" si nu e misto cand te bazezi ca ar fi acolo si nu sunt...
La fel, cele de Euronet, daca stie cineva ce comisioane au.
Ideea e sa stiu din timp daca e cazul sa schimb in euro sa am cash la mine pt ce suma estimez sa cheltuiesc acolo, ca sa nu ma trezesc ca nu imi mai ajung banii cash si nici nu am de unde sa scot.
De preferat as prefera sa platesc cu cardul cat de mult se poate, dar, daca nu se poate, macar sa stiu ce masuri sa iau din timp.

#43
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Ia-ti euro din tara!E mult mai simplu....

#44
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View PostMagicwisewolf, on 14 iulie 2022 - 17:06, said:

... De preferat as prefera sa platesc cu cardul cat de mult se poate, dar, daca nu se poate, macar sa stiu ce masuri sa iau din timp.

În ziua de azi nu mai e ce-a fost. Acum peste tot în Grecia se poate plăti cu cardul, chiar şi tips-ul la tavernă. Poate doar umbrela şi şezlongurile să se mai plătească cu cash uneori, deşi încă din 2018 se puteau plăti şi astea cu cardul. Anul acesta nu pot să confirm, fiindcă nu am întâlnit nicăieri pe unde am fost să se plătească vreo umbrelă sau şezlong. Tot ce am consumat se putea plăti cu cardul. E drept că trebuia să mă deplasez la bar, nu aveau POS wireless, dar progresul e imens chiar şi aşa. De multe ori ne era lene şi plăteam direct cu euro cash când ne aduceau consumaţia la şezlong

De fapt, niciodată nu am avut nevoie de bancomat în Grecia, am plătit doar cu euro cash sau cu cardul. Şi am fost de câteva ori în ultimii 14 ani.
Aşa că părerea mea e să uiţi de bancomate. Cumpără-ţi vreo sută, două de euro să ai de rezervă, şi plăteşti peste tot cu cardul. Astea sunt măsurile pe care ar trebui să le iei, dacă mă întrebi pe mine.


Sănătate şi vacanţă plăcută !

Edited by OvidiuNS, 14 July 2022 - 21:56.


#45
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016

View Postraducut123, on 14 iulie 2022 - 20:23, said:

Ia-ti euro din tara!E mult mai simplu....

Am vreo 500-600 de eur cash deja si nu stiam daca sa mai schimb sau nu. Ma gandeam sa schimb sa am cash pana la 1000 de eur...
Dar daca @OvidiuNS zice ca merge cu cardul cam peste tot, nu cred ca are rost sa mai schimb mai mult de 100-200 eur si restul de lei sa ii transfer in Revolut si sa ii schimb cand am nevoie.
Nu prea imi place sa umblu dupa mine cu prea mult cash, mi-e mult mai comod sa platesc cu cardul, indiferent de suma. Asta e valabil si in Romania.
Bancomatele erau in caz de urgenta, in cazul in care mai trebuie sa scot ceva cash si prefer sa stiu de la inceput de ele, unde sa ma duc si la ce sa ma astept. Pare ca cel de la Alphabank e cel mai ok, din ce am citit pe Google. Cele de la Euronet, aceeasi problema ca in Bulgaria, te rup cu comisioanele, deci, sunt de evitat.

View PostOvidiuNS, on 14 iulie 2022 - 21:54, said:

În ziua de azi nu mai e ce-a fost. Acum peste tot în Grecia se poate plăti cu cardul, chiar şi tips-ul la tavernă. Poate doar umbrela şi şezlongurile să se mai plătească cu cash uneori, deşi încă din 2018 se puteau plăti şi astea cu cardul. Anul acesta nu pot să confirm, fiindcă nu am întâlnit nicăieri pe unde am fost să se plătească vreo umbrelă sau şezlong. Tot ce am consumat se putea plăti cu cardul. E drept că trebuia să mă deplasez la bar, nu aveau POS wireless, dar progresul e imens chiar şi aşa. De multe ori ne era lene şi plăteam direct cu euro cash când ne aduceau consumaţia la şezlong

De fapt, niciodată nu am avut nevoie de bancomat în Grecia, am plătit doar cu euro cash sau cu cardul. Şi am fost de câteva ori în ultimii 14 ani.
Aşa că părerea mea e să uiţi de bancomate. Cumpără-ţi vreo sută, două de euro să ai de rezervă, şi plăteşti peste tot cu cardul. Astea sunt măsurile pe care ar trebui să le iei, dacă mă întrebi pe mine.


Sănătate şi vacanţă plăcută !

Multumesc de raspuns !
O intrebare as mai avea, legat de carduri.
Ce card / carduri ai folosit ? De euro sau de lei ? Si de la ce banca / banci ?
Eu as folosi in principal Revolut, dar, in caz de ceva, mai am si cardul de ING de lei, ca rerzerva. Cursul e ok si la ING, dar cat se poate, voi folosi Revolut

#46
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Euronet are comisioane.
Pe de alta parte nici la ceilalti nu garanteaza nimeni. Am patit-o in Thassos sa scot bani de la un bancomat de la care am mai scos si in alti ani si sa ma trezesc cu comision desi pana atunci nu a fost o valoare semnificativa.

De principiu daca ai cam 350 de euro de persoana ar trebui sa fie suficient o saptamana.
La supermarket nu sunt probleme cu cardul dar la comercianti mai mici uneori "nu se conecteaza". Am patit inclusiv anul trecut in Thassos. Sau anul asta in Paralia.

Plus ca iesi mai ieftin daca schimbi in euro in tara - eu am schimbat saptamana trecuta cu 4,93 - sub curs BNR la casa de schimb.

#47
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016
Inteleg.
Pentru siguranta, cred ca voi mai schimba pana la 1000 de eur cash si restul pe card.
Si daca raman cu euro dupa concediu, nu se strica, ii voi folosi la anul.

#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai oricum euro daca raman sunt bun ramasi, ca pana la anul sigur va mai creste cursul.
Eu imi cumpar aproape lunar 1-200 in functie de banii ramasi de pe luna trecuta. Decat sa stau cu ei in lei, mai bine in euro ca sa am si de concedii.

#49
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007

View Postzile_san, on 12 iulie 2022 - 11:44, said:

Nedorind sa stau in capatul ei, am venit la mikryammos, foarte civilizat aici.
50 euro 2 sezlonguri cu umbrela si parcarea.

View Posteiffel, on 12 iulie 2022 - 12:00, said:

Makryammos a fost mereu scumpa.

Imi pare rău, dar trebuie să te contrazic:

View Postcristiany, on 21 iunie 2022 - 17:01, said:

Au luat-o razna ??
Acum 6 sau 7 ani am dat 3 Euro / persoana intrarea in complex si 10 Euro 2 sezlonguri + umbrela.


#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai tot scumpa era si acum 6-7 ani.
Comparatia o fac cu restul insulei.

Ia in calcul ca anul asta pe cea mai buna plaja din Skiatos e 10 Euro 2 sezlonguri si o umbrela.

#51
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Corect, doar ca uita-te de cate ori s-a scumpit Makryammos-ul in ultimii ani, in comparatie cu alte plaje / zone.
Acum nu mai este doar scump, e aberant.

#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai au mai bagat in pret parcarea si persoanele.
Si da, s-a mai scumpit. Practic asta era zona "de fite" a Thassos-ului - plaja exclusivista.
Cand am fost prima data pe insula nici nu puteai intra la plaja acolo - era doar ptr cei din bungalow-uri.

Edited by eiffel, 15 July 2022 - 11:45.


#53
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
De la 16 euro ( acces 2 persoane + 2 sezlonguri ) pana la 50 euro, e cale lunga.
Asta daca nu cumva au luat in calcul accesul pentru vreo 10 - 12 persoane Posted Image

#54
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Pai inainte nu includea parcarea :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate