Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Preturi Thassos 2022

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,047
  • Înscris: 29.01.2016

View Postfoxbat, on 31 mai 2022 - 22:01, said:

Glumesti sper.e scumpa big time fata de alte insule mult mai faine.30% cel putin.



Man
N o mai aburi.ce buget ai?

Bugetul nu conteaza, sunt pregatit, nu iti face griji...
Conta cum imi impart bugetul intre cash si card, sa stiu daca pot sa ma bazez ca pot folosi cardul pentru supermarketuri, taverne si locuri unde, in mod normal, ar trebui sa poti plati cu cardul. Ca doar nu vorbim de o insula izolata la 300 km de primul continent...
Am inceput sa ma dezobisnuiesc sa mai umblu cu mult cash la mine, din motive evidente (card, plata prin NFC de pe telefon). Eu speram ca lumea evolueaza, nu involueaza.

View Posteiffel, on 01 iunie 2022 - 07:52, said:

Cardul merge fara probleme la supermarketuri.
In rest e preferabil sa ai cash.
Pe la unele magazine sau farmacii mai au POS-uri, dar... nu prea functioneaza... Posted Image

Vezi sa ai macar 30-50 de euro de persoana/zi cash - in functie de cat vrei sa te intinzi.
La nevoie mai sunt si ceva bancomate pe insula, cel putin in Limenas sunt vreo 2.

Ms de raspuns si de aproximare a sumei.
Da, am vazut ca mai sunt si bancomate, deja le-am localizat pe Maps. O sa incerc sa am mai mult cash la mine, si, la nevoie o sa mai scot de pe la bancomate, daca nu ma incadrez.

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Singura chestie cu bancomatele prin Grecia e ca te poti trezi cu ceva comisioane suplimentare "de utilizare a bancomatului" puse de banca ce detine bancomatul.
Am patit-o de vreo 2 ori cu comisioane de 20-30 de euro ptr 100 de euro scosi. Se poate intampla si prin alte tari mai civilizate dar cele mai mari comisioane au fost in Grecia.
De-atunci prefer sa am mai mult cash la mine cand merg la greci.

#21
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

View Postlaurentis, on 31 mai 2022 - 07:36, said:

Cred ca mai utile ar fi niste poze de anul acesta de la un meniu dintr-o taverna; asa ne putem face o parere mai obiectiva. Poate cine se duce zilele astea ne ajuta in acest sens...
Iei google maps. Cauti taverna. Te uiti la meniu/images...si acolo gasesti de cele mai multe ori poze cu meniul sau parti din el si data cand e pusa poza. Cauti 2022 mai..ceva...si aia e. Te poti trezi in iunie ca schimba pretul, deci nu e super-sigura metoda asta dar e un inceput.

#22
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,363
  • Înscris: 23.04.2007

View PostMagicwisewolf, on 01 iunie 2022 - 09:09, said:

Eu speram ca lumea evolueaza, nu involueaza.
Involutie inseamna daca comerciantii de care este vorba aici ar fi avut la un moment-dat POS si au renuntat sa il foloseasca.
Mometan nu au adus si/sau nu doresc(taxe, impozite, etc). Atata tot Posted Image

View Posteiffel, on 01 iunie 2022 - 12:52, said:

Singura chestie cu bancomatele prin Grecia e ca te poti trezi cu ceva comisioane suplimentare "de utilizare a bancomatului" puse de banca ce detine bancomatul.
Atentie mare, bancomatele de Euronet rup comisioanele, 15-20% la ordinea zilei.
Incercati ATM-urile unei banci nationale de preferinta.

Edited by AdrianHH, 03 June 2022 - 15:18.


#23
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
Piraeus Bank comisiona cu 3 EUR flat retragerile de la bancomat
La alta banca Național Bank of Greece, era comision zero cu ceva spread la cursul de schimb . Pentru 400-500 euro era mai bine decât la Piraeus
Euronet .. de evitat , cum s-a spus

Edited by LeoT, 03 June 2022 - 17:06.


#24
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,809
  • Înscris: 22.12.2005

View PostMagicwisewolf, on 01 iunie 2022 - 09:09, said:



Bugetul nu conteaza, sunt pregatit, nu iti face griji...
Conta cum imi impart bugetul intre cash si card, sa stiu daca pot sa ma bazez ca pot folosi cardul pentru supermarketuri, taverne si locuri unde, in mod normal, ar trebui sa poti plati cu cardul. Ca doar nu vorbim de o insula izolata la 300 km de primul continent...
Am inceput sa ma dezobisnuiesc sa mai umblu cu mult cash la mine, din motive evidente (card, plata prin NFC de pe telefon). Eu speram ca lumea evolueaza, nu involueaza.



Ms de raspuns si de aproximare a sumei.
Da, am vazut ca mai sunt si bancomate, deja le-am localizat pe Maps. O sa incerc sa am mai mult cash la mine, si, la nevoie o sa mai scot de pe la bancomate, daca nu ma incadrez.
Daca ai buget de Thassos nu e cazul sa te uiti la 2%comision sau inflatie de 15%.concediu fain si lasa "copilariile"

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

View PostAdrianHH, on 03 iunie 2022 - 15:17, said:

Atentie mare, bancomatele de Euronet rup comisioanele, 15-20% la ordinea zilei.
Incercati ATM-urile unei banci nationale de preferinta.

E cu dus si intors. Am scos in general de la aceeasi banca mereu, acelasi ATM - parca Emporiki, nu mai tin minte ce e, stiu ca aveau filiala si la noi.
In general dupa asta ma orientam cand ieseam din tara - sa fie banca ce are si pe-aici ceva filiale.

Surprza a fost ca uneori m-a taxat, alteori nu. Acelasi ATM, alte conditii.


#26
StarSteel

StarSteel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 06.10.2006

View Posteiffel, on 01 iunie 2022 - 12:52, said:

Singura chestie cu bancomatele prin Grecia e ca te poti trezi cu ceva comisioane suplimentare "de utilizare a bancomatului" puse de banca ce detine bancomatul.
Am patit-o de vreo 2 ori cu comisioane de 20-30 de euro ptr 100 de euro scosi. Se poate intampla si prin alte tari mai civilizate dar cele mai mari comisioane au fost in Grecia.
De-atunci prefer sa am mai mult cash la mine cand merg la greci.
Voi nu folositi Revolut?! Daca aveti dubii in privinta comisioanelor la retrageri, bagati 100 euro pe card dupa care retrageti tot 100....cand o sa mearga atunci e ok!

Edited by StarSteel, 11 June 2022 - 15:56.


#27
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022

View Postdacibesti, on 30 mai 2022 - 15:26, said:

Un articol foarte recent, nu stiu cat de exact. La fel, comentariile la articol nu stiu cat pot fi luate in serios.
https://adevarul.ro/...3046/index.html
N-am idee de unde pot aparea in presa asemenea gogornite. Am stat doua saptamani in Thassos in iunie. Primele 6 nopti (12.06) am stat in Skala Kallriachi intr-un studio la sosea, cu 20 euro/noapte. Urmatoarele 7 nopti (18.06) le-am luat undeva langa plaja Tripiti cu 40 euro/noapte, se mai si scumpisera cazarile deoarece se apropia iulie. Preturile in marketuri erau cam cu 30-50% mai mari decat in Romania. Preturile la taverne nu le stiu, am avut in ambele cazari bucatarioara si suntem genul "facem noi".

#28
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Nu stiu in ce maghernita ai stat tu dar sub 70 de euro eu nu am vazut in iunie -iulie cazare  ...  asta daca nu vrei sa te cazezi intre 2 palmieri. Da preturile au luat-o razna mai ales in Thassos pentru ca de prin aprilie 90% din locatiile la care am vorbit daca mai aveau cate o camera lbera.
Cat despre preturi la taverna nu sunt cu mult mai mari dar s-a umblat mult la calitate si la cantitate, Unele taverne au ramas ok unele au porti de calamari 5-6 inele minuscule iar creveti saganacki erau 4. Snitel la o taverna au mancat amandoi copii unul de 3 si unul de 9 ani dintr-o portie la una nu s-a saturat unul dintr-o portie. Pestele proaspat mi s-a parut scump 45 sau 65 euro kg. Mix fish s-a stricat de tot .. umple cu scoici eventual unele pun ton si o bucata de peste. CPozitiv mie mi-a placut calamarul de thassos (nu stiou daca era proaspat dar avaea alt gust) decat clasicele inele congelate.

Edited by rogue80, 07 July 2022 - 12:33.


#29
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,279
  • Înscris: 03.08.2004
Iti dau eu exemplu de maghernita. Boomerang Studios in Potos. Studio cu 3 paturi, balcon, kichineta separat, aer conditionat, gratar, parcare cu bariera, la 50m de plaja. Am avut oferta de 38E pentru iunie. Anul trecut am stat  in septembrie cu mai putin. Gasesti poze cu maghernita pe net.  Anul asta am luat in Parga, inceputul lui septembrie intr-o maghernita de 40mp, cu 43E.

#30
rogue80

rogue80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 01.09.2008
Mai sus ziceai de 20 de euro. Acum e 38 ... real cat e? Pe booking pentru 4 nopti in iulie este 300 euro  ... 276 cu reducere de genius.

Edited by rogue80, 07 July 2022 - 18:33.


#31
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Vezi că sunt 2 useri diferiți.

Și eu sunt curios care sunt locațiile cu 20 sau 40 de euro.
Am mai spus lucrul ăsta, dar se pare că nimeni nu vrea să-l ia în seamă: atunci când puneți prețuri de cazare, SPUNEȚI ȘI NUMELE LOCAȚIEI.

Edited by cristiany, 07 July 2022 - 20:00.


#32
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
A pus locatiile dar in alt topic: “Totul despre cazare - Insula Thassos”

Edited by mdt, 07 July 2022 - 19:59.


#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Preturile la cazari nu sunt un reper corect - depind in functie de luna, de caqnd ai facut rezrevarea, daca te cunoaste patronul, daca ai facut rezervare direct sau printr-o agentie, etc.
Plus ca nu asta e topicul ptr cazare.

Mai repede daca stiti preturi la produse consumate frecvent.

De ex m-ar interesa sa stiu cat mai e un fresh de portocale pe plaja. Anul trecut se facuse 3.50.
Saptamana trecuta m-am intors din Paralia - care teoretic e mai ieftina si un suc e 4 euro si nici macar nu e fresh - turnat din cutie, facut din concentrat.

#34
tomcatsk8

tomcatsk8

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 05.07.2022
Studio Ilioni 12.06.2022, cazare 20 eur/noapte.

#35
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
Sunt eu in thassos. Skala marion si limenaria am umblat. Azi am fost si psili ammos. Pt cine e obisnuit in cluj, preturile de aici sunt amuzante. 2 adulti mananca fara pb cu 25 euro,dar fara alcool.
Pe plaja atspas e 19 euro 1L vin cu 1 apa de 1L. Mi se pare super pret. Mancat ieri pizza de cacat in limenaria la un "pizza place". Concluzia generala o mentin, faina grecia, vin de f mult in ea dar astia sunt vai curul lor la capitolul mancare. Ce nu e de a l9r habar nu au sa faca, ce fac e absolut totul cu cartofi prajiti.deja sunt de 3 zile si nu mai suport mancarea. Eu ce e sub apa nu mananc,sotia si copilul nici atat, e fff greu pt ca nu poti manca doar burgeri,paste si snitel.

Lol @ "syuper cazarea" din postul anterior.e concediu nu studentie cu baietii. Cum cacat sa mergi la cazarea aia si sa o si lauzi? Nu toata lumea are buget,e de inteles nu de blamat, dar sa lauzi cazari de alea...
Urmeaza dacia cu nike pe luneta

Edited by zile_san, 11 July 2022 - 21:04.


#36
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 13.06.2005
Sarakii te roagă să pui poze de la cazarea ta...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate