Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 

Preturi Thassos 2022

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
retish1979

retish1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 20.04.2016
Buna!
Aveti idee cat au crescut preturile , anul acesta , in Thassos? Ca si reper as vrea , daca cineva a fost de curand , cat costa sezlongurile ? Pana anul trecut erau undeva in jur de 5-7 EUR.
Multumesc.

#2
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,082
  • Înscris: 29.01.2016
Bucata sau perechea si umbrela ?
Chiar, daca stie cineva preturi mai recente pt 2 sezlonguri si umbrela, as fi recunoscator.
Preturi taverne ? M-ar interesa cam cat ar fi de persoana adulta pentru pranz si cina. Stiu ca difera in functie de ce iei, dar ma intereseaza aproximativ, o medie.
De asemenea, daca stie cineva, cam care sunt taxele de autostrada si ferry ?
Multumesc anticipat.

#3
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,863
  • Înscris: 16.04.2007
Preturi ferry: http://www.thassos-f.../ro/tickets.php

Taxe toll: https://vriskoapostasi.gr/en

#4
dacibesti

dacibesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,563
  • Înscris: 01.02.2007
Un articol foarte recent, nu stiu cat de exact. La fel, comentariile la articol nu stiu cat pot fi luate in serios.
https://adevarul.ro/...3046/index.html

Edited by dacibesti, 30 May 2022 - 15:28.


#5
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,082
  • Înscris: 29.01.2016

View Postcristiany, on 30 mai 2022 - 14:40, said:


Multumesc frumos !
M-ai scapat de 2 griji. :D

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Sezlongurilein Thassos de obicei nu costau - consumai ceva si era gratis. Cel putin anul trecut n use schimbase nimic.
Doar pe vreo 2 plaje stiu ca ereau cu plata.

#7
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
La taverne cu 20e-25e/persoana mancai si beai 2-3 beri  ...anul asta cred ca au mai crescut.....Si preturile la cazare sunt putin mai mari fata de anul trecut.

Edited by raducut123, 30 May 2022 - 18:33.


#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,082
  • Înscris: 29.01.2016

View Posteiffel, on 30 mai 2022 - 17:30, said:

Sezlongurilein Thassos de obicei nu costau - consumai ceva si era gratis. Cel putin anul trecut n use schimbase nimic.
Doar pe vreo 2 plaje stiu ca ereau cu plata.
Stii cumva si cat era minim de consumatie ? 10-15-20 eur ?

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Anul trecut - minim un suc. 3-4 euro, in functie de locatie
Mai pusesera 50 de centi la suc comparativ cu 2019.

Acum nu stiu cine bea doar un suc...

Lgat de cazare - anu lrecut cazare si transpot m-a costat 460+42 euro Anul asta m-am incadrat in 420 cu totul...
Doar ca anul trecut a fost cam in ultmul moment, anul asta a fost acontat anul trecut.

#10
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006
Cred ca mai utile ar fi niste poze de anul acesta de la un meniu dintr-o taverna; asa ne putem face o parere mai obiectiva. Poate cine se duce zilele astea ne ajuta in acest sens...

Edited by laurentis, 31 May 2022 - 07:36.


#11
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,082
  • Înscris: 29.01.2016

View Posteiffel, on 31 mai 2022 - 07:07, said:

Anul trecut - minim un suc. 3-4 euro, in functie de locatie
Mai pusesera 50 de centi la suc comparativ cu 2019.

Acum nu stiu cine bea doar un suc...

Lgat de cazare - anu lrecut cazare si transpot m-a costat 460+42 euro Anul asta m-am incadrat in 420 cu totul...
Doar ca anul trecut a fost cam in ultmul moment, anul asta a fost acontat anul trecut.

E ok daca cu 2-3 sucuri / cafea / bere, ajungi pe la 10-12 eur si sa ai in acest fel sezlongurile gratuit. Ma gandesc ca daca te arde gatul sau mai vrea copilul o apa sau o inghetata, poti sa mergi la un market de pe langa plaja si sa iei de acolo la preturi mai mici, nu ? Ca nu cred ca sta nimeni cu ochii pe tine ce bei si cat bei, de unde le ai...

#12
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,863
  • Înscris: 16.04.2007
Depinde, la unele plaje cam stau cu ochii sa nu aduci alimente / bauturi de afara.
Oricum, cred ca sunt extrem de putine plajele unde nu poti sa stai ( și ) pe cearșaf.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Toate plajele publice amenjate u o portiune ptr cei care vin cu cearsaful.

#14
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,082
  • Înscris: 29.01.2016
Inca o intrebare pt cei care au mai fost prin Thassos. Plata consumatiei la taverne se poate face si cu cardul la majoritatea, sau se merge f mult pe cash ?
La fel, la plaja, sezlongurile pot fi platite cu cardul, sau doar cash ? Ma refer in general, nu la o plaja anume si la o zona anume.
Ideea e sa stiu cam ce sume sa aloc pentru fiecare zi si sa stiu cam in cat sa ma incadrez atat cash, cat si card. Ca va trebui sa impart banii, astfel incat sa am si cash dar si pe card. Totusi, as prefera sa dau cu cardul in 90% din cazuri, daca se poate.

#15
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019

View PostMagicwisewolf, on 31 mai 2022 - 21:16, said:

Inca o intrebare pt cei care au mai fost prin Thassos. Plata consumatiei la taverne se poate face si cu cardul la majoritatea, sau se merge f mult pe cash ?
La fel, la plaja, sezlongurile pot fi platite cu cardul, sau doar cash ? Ma refer in general, nu la o plaja anume si la o zona anume.
Ideea e sa stiu cam ce sume sa aloc pentru fiecare zi si sa stiu cam in cat sa ma incadrez atat cash, cat si card. Ca va trebui sa impart banii, astfel incat sa am si cash dar si pe card. Totusi, as prefera sa dau cu cardul in 90% din cazuri, daca se poate.
card in Grecia la taverne si sezlonguri ? are you kidding ?
unica data cand a ajuns in Thasos s-a suprapus cu criza lor financiara din 2015, atunci cand guvernul comunist intreba poporul la referendum daca e cazul ca Grecia sa-si plateasca datoriile si aia au votat majoritar "όχι"

nu acceptau carduri decat la magazinele de bijuterii . absolut toti ceilalti erau ingroziti, pareau gata de a scoate usturoiul si apa sfintita pentru neutralizarea cardului.

comparativ cu restul Greciei, Thasos e intr-adevar cea mai ieftina insula si sensibil mai ieftin (si mult mai bun) decat ce gasim la noi pe litoral .

Edited by LeoT, 31 May 2022 - 21:34.


#16
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,183
  • Înscris: 12.09.2013
Evident ca trebuie cat mai mult cash....Daca se poate totul.

#17
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,863
  • Înscris: 22.12.2005

View PostLeoT, on 31 mai 2022 - 21:28, said:


card in Grecia la taverne si sezlonguri ? are you kidding ?
unica data cand a ajuns in Thasos s-a suprapus cu criza lor financiara din 2015, atunci cand guvernul comunist intreba poporul la referendum daca e cazul ca Grecia sa-si plateasca datoriile si aia au votat majoritar "όχι"

nu acceptau carduri decat la magazinele de bijuterii . absolut toti ceilalti erau ingroziti, pareau gata de a scoate usturoiul si apa sfintita pentru neutralizarea cardului.

comparativ cu restul Greciei, Thasos e intr-adevar cea mai ieftina insula si sensibil mai ieftin (si mult mai bun) decat ce gasim la noi pe litoral .

Glumesti sper.e scumpa big time fata de alte insule mult mai faine.30% cel putin.

View PostMagicwisewolf, on 31 mai 2022 - 21:16, said:

Inca o intrebare pt cei care au mai fost prin Thassos. Plata consumatiei la taverne se poate face si cu cardul la majoritatea, sau se merge f mult pe cash ?
La fel, la plaja, sezlongurile pot fi platite cu cardul, sau doar cash ? Ma refer in general, nu la o plaja anume si la o zona anume.
Ideea e sa stiu cam ce sume sa aloc pentru fiecare zi si sa stiu cam in cat sa ma incadrez atat cash, cat si card. Ca va trebui sa impart banii, astfel incat sa am si cash dar si pe card. Totusi, as prefera sa dau cu cardul in 90% din cazuri, daca se poate.

Man
N o mai aburi.ce buget ai?

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,494
  • Înscris: 15.06.2004
Cardul merge fara probleme la supermarketuri.
In rest e preferabil sa ai cash.
Pe la unele magazine sau farmacii mai au POS-uri, dar... nu prea functioneaza... :D

Vezi sa ai macar 30-50 de euro de persoana/zi cash - in functie de cat vrei sa te intinzi.
La nevoie mai sunt si ceva bancomate pe insula, cel putin in Limenas sunt vreo 2.

View Postfoxbat, on 31 mai 2022 - 22:01, said:

Glumesti sper.e scumpa big time fata de alte insule mult mai faine.30% cel putin.
S-a scumpit mult in ultimii ani. Pe masura ce s-au inmultit turistii, in special romanii...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate