Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Plafonare cu efect invers ENEL

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#37
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,188
  • Înscris: 09.01.2008
Apare oug 27 pe factura si valoarea taxata abuziv in numele acelui articol 5.
Ce parere au cei care se pricep la litigii comerciale de genul asta?

Attached Files


Edited by camsonat, 26 May 2022 - 21:35.


#38
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Totul e facut pe genunchi. Hei-rup. Sunt curios ce iese cu facturarea electronica, obligatorie de la 01.07...

#39
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,188
  • Înscris: 09.01.2008
Or fi facute de astia care imi sugereaza sa-mi iau o casa mai mica. Nu am scris ca nu-mi permit sa platesc facturile casei, e vorba de bani taxati abuziv si nu pot tolera asta fara sa reactionez. Nu ma intereseaza de unde au altii banii dar eu muncesc pt fiecare leu. Incerc sa gasesc o factura de HE de la cineva care are media lunara pe 2021 peste 300Kwh.

#40
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,188
  • Înscris: 09.01.2008
Dupa ce am intrebat a doua oara cine le da dreptul sa incalce un contract, primesc acelasi raspuns robotic si in plus explicatia urmatoare:
"Pe factura dvs. cu nr 22MIXXXXXXX se regaseste in plus valoarea de 308,82 lei deoarece factura se emite conform OUG27/2022 in baza costului de achizitie energie electrica (componenta de achizitie) care este variabil de la o luna la alta si difera in functie de furnizorul de energie electrica si, totodata, in conditiile actuale, este mai mare decat tariful dvs. din contract.

Mai jos regasiti valorile aferente lunilor Aprilie si Mai:

Componenta de achizitie
Enel Energie Muntenia
Aprilie 2022       0,70129 lei
Mai 2022        0.67327 lei"

Adica incalca contractul cu buna stiinta, adaugand diferenta ca si cand nu ar exista un pret fix.
La gaze, la clienti casnici nu e valoare maxima in care sa se incadreze pt a beneficia de plafonare. Asta pt ca incalzirea se face cu gaze si consumul e mare si variabil in functie de vreme. Daca eu ma incalzesc cu un resou, cum imi sugereaza unul mai sus, de ce am impusa o limita in care e absolut imposibila incadrarea si astfel plafonarea pica? Nu e discriminare/inechitate?

#41
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
nu te pedepseste nimeni. platesti pentru propriile tale alegeri.
ceea ce e si normal in viata.
de departe nu e prima data cand pretul energiei o ia in sus. si nici nu va fi ultima.

cine a trecut prin faza asta de a gandi cu ce sa se incalzeasca in casa stie ca energia e cea mai scumpa solutie (si cu potential de incendiu) dar are avantajul ca e comoda.
comoditatea se plasteste, e un lux.

#42
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,934
  • Înscris: 24.04.2013

View Postcosmin_235423, on 27 mai 2022 - 14:28, said:

… dar are avantajul ca e comoda. comoditatea se plasteste, e un lux.
Sunt situatii cand e sigura alternativa, si atunci nu tine nici de comoditate nici de lux. Parca am citit de cineva care nu avea voie sa aiba incalzire decat electrica (nimic ce implica flacara, nu mai tin minte de ce). Mai cunosc persoane care locuiesc in zona fara retea de gaze, doua familii de batrani in doua corpuri de casa aflate intr-o curticica mica. La ei nici nu poate fi vorba de lemne ca nici nu ar avea unde sa le puna si nici cum sa la manipuleze. Si nu sunt in camp, ci intr-un municipiu resedinta de judet, nici macar la periferia lui, dar nema retea de gaze.

View Postcosmin_235423, on 27 mai 2022 - 14:28, said:

… energia [enectrica] e … cu potential de incendiu …
NU e deloc cu potential de incendiu, dimpotriva. Bineinteles sa fie corect facuta instalatia. Pericol de incendiu este cand vrei consumatori mari, de exemplu incalzire, pe o retea care nu e facuta sa ii duca.

#43
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016

View Postcosmin_235423, on 27 mai 2022 - 14:28, said:

nu te pedepseste nimeni. platesti pentru propriile tale alegeri.
ceea ce e si normal in viata.
de departe nu e prima data cand pretul energiei o ia in sus. si nici nu va fi ultima.

cine a trecut prin faza asta de a gandi cu ce sa se incalzeasca in casa stie ca energia e cea mai scumpa solutie (si cu potential de incendiu) dar are avantajul ca e comoda.
comoditatea se plasteste, e un lux.
Lasa omul in pace, ca are dreptate. Partile au negociat un pret, au batut palma, iar guvernul neobolsevic a promis populatiei ca-i da masina, dar de fapt i-a furat bicicleta.

#44
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,188
  • Înscris: 09.01.2008

View Postcosmin_235423, on 27 mai 2022 - 14:28, said:

nu te pedepseste nimeni. platesti pentru propriile tale alegeri.
ceea ce e si normal in viata.
de departe nu e prima data cand pretul energiei o ia in sus. si nici nu va fi ultima.

cine a trecut prin faza asta de a gandi cu ce sa se incalzeasca in casa stie ca energia e cea mai scumpa solutie (si cu potential de incendiu) dar are avantajul ca e comoda.
comoditatea se plasteste, e un lux.
Vorbim sa adunam posturi. Am o sursa de caldura care este foarte sigura si eficienta (cop3). Puterea ei e cu doar 25% mai mare decat a resoului potential periculos. Ai un etalon foarte ciudat pt lux.

#45
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostConstantinDriga, on 27 mai 2022 - 16:08, said:

Partile au negociat un pret, au batut palma

nu stiu daca glumesti sau esti serios.
insa TOATE preturile sunt ajustabile in functie de pretul de productie si inflatie.
nimeni n-o sa-ti vanda ceva in pierdere doar asa ca ai tu ochi frumosi.

iar legat de exceptiile tale ceva nu se leaga, dar nu conteaza, clar esti setat sa crezi ca cineva iti datoreaza ceva.




mi se pare ca e aceasi situatie cu aia care au facut imprumut in franci elvetieni.

Edited by cosmin_235423, 27 May 2022 - 19:06.


#46
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
E clar, esti chiabur. Pompa de caldura? Las' ca are guvernul ac de cojocul tau...

View Postcosmin_235423, on 27 mai 2022 - 19:05, said:



nu stiu daca glumesti sau esti serios.
insa TOATE preturile sunt ajustabile in functie de pretul de productie si inflatie.
nimeni n-o sa-ti vanda ceva in pierdere doar asa ca ai tu ochi frumosi.

iar legat de exceptiile tale ceva nu se leaga, dar nu conteaza, clar esti setat sa crezi ca cineva iti datoreaza ceva.
Preturile sunt ajustabile in procesul de negociere. Dupa ce ai semnat, negustor te numesti. Nu mai schimbi nimic, daca ai obraz.

#47
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,188
  • Înscris: 09.01.2008
Pana la guvern ma mananca astia de nu inteleg limba romana scrisa. Cuvintele contract, negociere, fix si abuz sunt destul de grele se pare.
PS: am si panouri solare.

#48
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostConstantinDriga, on 27 mai 2022 - 19:07, said:

Dupa ce ai semnat, negustor te numesti. Nu mai schimbi nimic, daca ai obraz.
domnul meu, repet, NIMENI nu-ti garanteaza pretul in timp cu atat masi mult o firma privata.
doar statul o facea prin anii 90 -2000  prin acelasi mecanism de subventie

nu ma crezi, citeste inca o data ce ai semnat.
ideea asta ca ii dai in judecata pentru ca au crescut preturile, e hilara.

#49
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,188
  • Înscris: 09.01.2008
Te rog sa lasi pe altii sa se exprime pt ca nu pot sa fac pe toata lumea sa inteleaga ce inseamna sa semnezi un contract. Multumesc.

#50
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View Postcamsonat, on 27 mai 2022 - 19:25, said:

nu pot sa fac pe toata lumea sa inteleaga ce inseamna sa semnezi un contract
citeste contractul mai bine. n-are mai mult de 2-3 pagini contractul de energie

#51
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Domnu' Cosmin, am iesit la pensie dintr-o functie care ma obliga sa stiu ce-i ala contract. Matale pari sa nu prea stii de-astea.


#52
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,472
  • Înscris: 13.03.2005

View Postcamsonat, on 26 mai 2022 - 16:36, said:

Nu pot sa car lemne din motive medicale si am copil mic si nevasta friguroasa. Serios acum, 300kwh pe luna medie pe un an e extrem de putin pt o casa pe pamant. Nu traim in lux si risipim curent.
OK. Ai libertatea să îți schimbi furnizorul de energie electrică. Eu am trecut la Hidroelectrica, la care poți consuma peste 300kWh lunar și tariful e sub plafonarea legii respective: 0.68 lei/kWh . De ce te ambiționezi să plătești mai mult?
Trecerea o faci online in maxim 10 minute.

#53
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

View PostConstantinDriga, on 27 mai 2022 - 20:08, said:

Domnu' Cosmin, am iesit la pensie dintr-o functie care ma obliga sa stiu ce-i ala contract. Matale pari sa nu prea stii de-astea.
te provoc sa iei orice contract de utilitati ai la indemana si n-ai sa gasesti nebunia asta numita "pret fix"
contractu e doar pentru asigurarea unui anumit standard al calitatii.

de obicei in contract nici nu apare pretul
insa daca apare, vine automat cu un asterix care explica conditiile in care se modifica.

#54
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,188
  • Înscris: 09.01.2008

View Postwertyck, on 27 mai 2022 - 23:25, said:


OK. Ai libertatea să îți schimbi furnizorul de energie electrică. Eu am trecut la Hidroelectrica, la care poți consuma peste 300kWh lunar și tariful e sub plafonarea legii respective: 0.68 lei/kWh . De ce te ambiționezi să plătești mai mult?
Trecerea o faci online in maxim 10 minute.
Am pret negociat putin mai mic decat la HE. E prima factura cu priblema asta si daca HE nu aplica art 5 in acelasi mod ppe motiv ca tot ei produc energie, ma mut instant. Dar banii facturati in plus tot nu-i las la enel .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate