Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Plafonare cu efect invers ENEL

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
286 replies to this topic

#235
stripdude

stripdude

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 22.05.2006
S-a aprobat LEGEA nr. 206 din 8 iulie 2022 !!
https://legislatie.j...mentAfis/257435
Mai exact, la articolul "buclucaș" art. 5, cel după care furnizorii ne-au calculat facturi mai mari consumatorilor cu peste 300kwh medie lunara in 2021, s-a adăugat un nou alineat:
La articolul 5, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu următorul cuprins:
(4) În cazul în care prețul din contractul de furnizare în vigoare încheiat cu clienții finali prevăzuți la alin. (1) este mai mic decât prețul final rezultat prin aplicarea prezentei ordonanțe de urgență, se aplică prețul contractual.
Eu tocmai le-am dat reply celor de la ENEL la mailul pe care l-au formulat in urma sesizării pe site-ul ANRE, cum ca as vrea sa-mi recalculeze factura la care au adăugat 450ron in plus conform OUG (suntem 2 familii in aceeași casa pe un singur contract).
Sunt foarte curios ce mai au de comentat in urma modificării respective :))
Toate cele bune!

#236
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Doar in instanta se poate obtine o recalculare a facturilor. Inca nu mi-a raspuns ANPC dar nu-mi pun mari sperante. Inclusiv dep juridic al ENEL sustine ca facturarea a fost corecta si ca e dreptul meu sa contest in instanta.

#237
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
L206/2022 nu are prevederi pentru facturile din urma, deci modificarile se vor aplica din 14.VII. Pana atunci se aplica OUG cum a fost, deci la cei cu consum in 2021 de peste 300kWh/luna cu formula de calcul indiferent de pretul din contract. La inceput si mie mi s-a parut ca ar fi trebuit respectat pretul contractual, dar din text nu reiese asa.

@stripdude: O sansa ar fi sa incerci cu prevederile referitoare la cazul unui singur contor ce acopera consumul dintr-un condominiu. E vorba de locuinte distincte/separate? Daca da, la calculul consumului mediu din 2021 se imparte si la numarul de apartamente deservite de contor, cf. art. 1 alin. (5) din OUG. Acest aliniat exista in forma initiala si nu a fost modificat, deci se aplica inca din 1.IV si acopera si facturile deja emise.

#238
mariusiku

mariusiku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2007
Salutare, am observat ca pe site-ul celor de la Enel, este publicat acest paragraf la noutati legislative:

Noi modificări legislative au intrat în vigoare la data de 14.07.2022 (Legea 206/11.07.2022). Ele vin să completeze măsurile dedicate pieței energiei electrice și gazelor naturale prevăzute de O.U.G. nr. 27/2022, aplicabile perioadei 1 aprilie 2022 – 31 martie 2023.
Incepând cu data de 14.07.2022, consumul de energie electrică și gaze naturale se facturează pe baza prețului final prevăzut în contract, doar în situația în care acesta este  mai mic față de prețul final stabilit în conformitate cu dispozițiile articolului 5, alin. 1 O.U.G. 27/2022.
În funcție de consumul mediu lunar realizat la locul de consum în anul 2021, pentru clienții casnici (inclusiv pentru locatarii/proprietarii din condominii, asociații de proprietari, ansambluri rezidențiale racordate printr-o instalaţie comună cu un singur contor de măsurare *), sunt prevăzute următoarele preţuri finale facturate aplicabile conform tranșelor de consum :
Perioada de aplicare 01 aprilie 2022 – 31 martie 2023
Componenta Energie electrică Gaze naturale
Consum mediu lunar 2021 ≤ 100 kWh (inclusiv) 100 kWh - 300 kWh (inclusiv)
maxim 0,31 lei/kWh
Preț final facturat**
maxim 0,68 lei/kWh maxim 0,80 lei/kWh
Pentru clienții cu un consum mediu lunar pe 2021 de peste 300 kWh, începând cu consumul din 14 iulie 2022, se aplică prețul final prevăzut în contract, doar în situația în care acesta este  mai mic decât prețul final stabilit în conformitate cu dispozițiile articolului 5, alin. 1 O.U.G. 27/2022.
* Conform modalității de calcul prevăzute de lege
** Prețul final facturat pentru energie electrică include componenta de preţ a energiei active (componentă de achiziție și componentă de furnizare), acciza, tarifele reglementate de transport şi distribuţie, serviciile de sistem, certificatele verzi, contribuţia pentru cogenerare de înaltă eficienţă energetică şi TVA.
** Prețul final facturat pentru gaze naturale include componenta de preț a gazelor naturale (componenta de achizitie si componenta de furnizare), costul de transport, tariful de înmagazinare, tariful de distribuţie și TVA.

Dacă te încadrezi, conform legii, facilitățile de mai sus le vei vedea evidențiate  direct în facturi, pentru consumul aferent perioadei începînd cu 1 aprilie 2022.


Oare ce sa intelegem, se recalculeaza si facturile deja emise de la 01 Aprilie sau doar cele pe care le vor emite dupa noua lege?

#239
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Daca facem analiza pe text, da, se aplica clar de la 01.04.2022. Asta implica si regularizarea facturilor emise deja dupa alte irationamente.
Daca luam de ex. titlul "pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 27/2022 privind măsurile aplicabile
clienților finali din piața de energie electrică și gaze naturale în perioada 1 aprilie 2022—31 martie 2023...", rezulta acelasi lucru, in perioada de aplicare se aplica ce scrie mai jos. Pe de alta parte, Enel scrie sus de tot "Incepând cu data de 14.07.2022, consumul de energie electrică și gaze naturale se facturează pe baza prețului final prevăzut în contract..." Adica doar de la 14 Iulie.
Realitatea insa poate batea filmul si in acest caz.

Edited by camsonat, 20 July 2022 - 11:50.


#240
mariusiku

mariusiku

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.03.2007
Am gasit mai jos tot pe site-ul enel urmatoarea explicatie care cumva clarifica puntul lor de vedere:

"Incepând cu data de 14.07.2022, consumul de energie electrică și gaze naturale se facturează pe baza prețului final prevăzut în contract, doar în situația în care acesta este  mai mic față de prețul final stabilit în conformitate cu dispozițiile articolului 5, alin. 1 O.U.G. 27/2022.
Astfel, facturarea pentru consumul aferent întregii luni iulie 2022 se va efectua în felul următor:
-  1.07.2022-13.07.2022 - se aplică prețul final stabilit în conformitate cu dispozițiile articolului 5, alin. 1 din O.U.G. 27/2022;
-  14.07.2022-31.07.2022 - se aplică prețul cel mai avantajos: prețul din contract versus prețul de achiziție energie electrică.
Pentru perioada 01.04.2022 - 13.07.2022, prețul final este stabilit doar în conformitate cu dispozițiile articolului 5, alin. 1 din O.U.G. 27/2022, indiferent de valoarea prețului final menționat în contract."

Singura curiozitate ramane daca din punct de vedere legal, legea 206 ii obliga si retroactiv sa faca modificari la facturi sau doar incepand cu 14.07.2022.

#241
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postmariusiku, on 20 iulie 2022 - 11:18, said:

Oare ce sa intelegem, se recalculeaza si facturile deja emise de la 01 Aprilie sau doar cele pe care le vor emite dupa noua lege?
Nu se recalculează. Cu excepția legii penale mai favorabile, în general legile nu au efecte retroactive, doar pentru viitor.

Quote

(2) Legea dispune numai pentru viitor, cu excepţia legii penale sau contravenţionale mai favorabile.
http://www.cdep.ro/p...1=2#t2c1s0sba15

Edited by tavitu, 20 July 2022 - 12:24.


#242
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013

View Postsags, on 15 iunie 2022 - 12:05, said:

… Insa mie mi se pare ca amendamentul imediat urmator arunca totul in aer:

Quote

[PROPUNERE]
4.După articolul 5 se introduce un nou articol, articolul 51, cu următorul cuprins:
Art.51. - Prin excepție de la prevederile art. 3 și 5, în cazul producătorilor care transferă energie electrică/ gaze naturale din portofoliul de producție către portofoliul de furnizare, prețul facturat clienților finali este:
a) prețul contractual în cazul în care acesta asigură încadrarea în plafoanele de la art.1 alin.(1) și (2);
b) pretul stabilit potrivit dispozițiilor de la art.1 alin.(1) și (2) în cazul în care prețul contractual este mai mare decât valoarea plafoanelor.
De ce exceptie de la art 5, cand acel articol nu priveste clientii care se incadreaza in art. 1 alin (1) ((2) e pentru pentru gaze). Rezultatul este ca anumiti furnizori sunt exceptati de la aplicarea art. 5, deci inclusiv a alin. său (4) propus a fi introdus. …
Aceasta aiureala de amendament a fost admisa si a intrat in vigoare pe 14.VII. Si acum o faza si mai tare: acest nou articol 51 a fost ABROGATPosted Image 4 zile mai tarziu prin OUG112/15.VII.2022 (in vigoare din 18.VII) art. 64 punctul 3.

#243
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Iar imi vine sa-i fac imbecili. Nu-i voi face ca as fi prea dragut.

#244
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

View Postsags, on 21 iulie 2022 - 13:50, said:

Aceasta aiureala de amendament a fost admisa si a intrat in vigoare pe 14.VII. Si acum o faza si mai tare: acest nou articol 51 a fost ABROGATPosted Image 4 zile mai tarziu prin OUG112/15.VII.2022 (in vigoare din 18.VII) art. 64 punctul 3.

Deci la Hidroelectrica pentru energia electrică consumată în Iulie factura va trebuie să calculeze prețul energiei conform
1) OUG-ului inițial pentru consumul până pe 14 Iulie.
2) OUG-ului modificat și aprobat de Parlament pentru consumul între 14 și 17 Iulie inclusiv.
3) OUG-ului re-modificat de Guvern pentru consumul începând cu 18 Iulie.

#245
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
1. Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 27 din 18 martie 2022 cu facturarea pentru cei cu consum mai mare in functie de cat vrea furnizorul.
2. LEGE nr. 206 din 8 iulie 2022 care aproba si modifica ordonanta 27 - si ai

Quote

La articolul 5, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu următorul cuprins:
(4) În cazul în care prețul din contractul de furnizare în vigoare încheiat cu clienții finali prevăzuți la alin. (1) este mai mic decât prețul final rezultat prin aplicarea prezentei ordonanțe de urgență, se aplică prețul contractual.
Aici se reglementeaza facturarea la pretul din contract

Quote

Articolul 5^1
Prin excepție de la prevederile art. 3 și 5, în cazul producătorilor care transferă energie electrică/gaze naturale din portofoliul de producție către portofoliul de furnizare, prețul facturat clienților finali este:
a) prețul contractual în cazul în care acesta asigură încadrarea în plafoanele de la art. 1 alin. (1) și (2);
b) prețul stabilit potrivit dispozițiilor art. 1 alin. (1) și (2) în cazul în care prețul contractual este mai mare decât valoarea plafoanelor.
Si au mai bagat si tampenia asta de 5.1 care schimba tot.
3. ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ nr. 112 din 15 iulie 2022

Quote

Articolul 64, alin 3 - Articolul 5^1 se abrogă.
Si, pentru ca sunt tampiti, si-au dat seama si au abrogat articolul 5.1 care iarasi schimba schimbarea
Deci, din ce inteleg eu, ramane articolul 5 din lege in vigoare, adica facturarea la pretul din contract.

Ce nu mai stiu si nu mai gasesc unde scrie ca se pastreaza pretul contractual din contractele care expira in perioada asta de plafonare (chiar daca sunt mai mici decat cele plafonate) pina anul viitor.

#246
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008

View Postpetman, on 21 iulie 2022 - 14:59, said:

Ce nu mai stiu si nu mai gasesc unde scrie ca se pastreaza pretul contractual din contractele care expira in perioada asta de plafonare (chiar daca sunt mai mici decat cele plafonate) pina anul viitor.
Nu scrie, cand expira contractul negociat .... aleluia.

Edited by camsonat, 21 July 2022 - 15:45.


#247
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,847
  • Înscris: 24.04.2013
Pretul contractual se va modifica dupa expirarea perioadei de pret fix, nu zice nicaieri ca trebuie pastrat, DAR art. 5 din OUG pune o marja fixa pentru furnizor. Deci daca se va factura la un pret poate mai mare, diferenta nu va putea proveni dintr-o marja nesimtita pusa ‘sa fie acolo, acoperitoare’ ci doar din pretul de pe piata de energie. Iar daca pretul ‘de aprovizionare’ scade, scade si acel pret facturat cf OUG.

#248
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Am ramas cu impresia (am citit pe undeva dar nu mai stiu unde) ca daca-ti expira contractul, cu pretul mai mic decat pretul plafonat, pina in martie 2023, ramai cu pretul contractual.
Stiu, posibil sa fi visat Posted Image

#249
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Astazi am primit citatie la Consiliul National Pentru Combaterea Discriminarii. Va avea loc o infatisare cu toate partile (eu si reprez al guvernului) pt a dezbate cauza si efectul discriminarii. ANPC a avut probleme cu siteul si nu a primit documentele atasate asa ca am revenit cu petitia. Am consultat deja un avocat si a sugerat sa asteptam sa vedem daca nu cumva se rezolva prin petitiile trimise.

#250
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcamsonat, on 23 august 2022 - 18:01, said:

Astazi am primit citatie

Pune te rog contextul. In legatura cu ce au fost petitiile?

#251
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Despre faptul ca cei care consuma curent pt incalzirea casei (adica mult peste 300Kwh) nu beneficiaza de plafonarea OUG 27, iar cei care incalzesc cu gaze au acest beneficiu. Din aceasta cauza eu am platit in jur de 1.000 lei in plus la en. electrica. Tot acest topic este despre aceasta problema.

#252
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In CEDO nu am vazut ca e stipulata discriminare pe baza surselor de incalzire.

Edited by pasilla, 23 August 2022 - 19:59.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate