Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Asigurare Pad credit ipotecar

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
razvanpop88

razvanpop88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.07.2020
Buna ziua,
Urmeaza sa cumpar un apartament prin credit ipotecar, iar Dezvoltatorul mi-a transmis ca el a facut la tot blocul asigurarea PAD(obligatorie) si mi-a spus ca la banca trebuie sa fac doar facultativa, deoarece asigurarea obligatorie se transmite automat catre mine, automat, ca nou proprietar dupa ce semnez vanzare-cumparare. Inca nu am apucat sa iau legatura cu banca, maine o sa o fac. Din experienta avuta, credeti ca r ok? Multumesc frumos!

#2
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Dacă este așa, după ce cumperi va trebui să iei legătura cu asigurătorul să transfere pe numele tău/băncii asigurarea. Însă problema este că banca va solicita PAD-ul înainte să cumperi astfel că nu prea poți face schimbarea pe PAD-ul existent. Am trecut recent printr-o refinanțare a unui credit ipotecar și m-am lovit de aceastpă problemă, PAD-ul era cesionat în favoarea vechii bănci și nu aveam cum să o modific înainte de a închide creditul. Astfel a fost nevoie să închei un nou PAD, din fericire PAD-ul vechi urmeaază să expire în curând astfel că nu a fost mare pagubă.

#3
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009
PAD-ul este 20 de euro. Dar problema s-ar putea sa fie ca identifica in baza de date ca apartamentul are asigurare si nu iti mai face alta pe acelasi imobil.

Oricum e fals ca se "transmite automat"! Faci tu o cerere catre PAD si modifica numele in asigurare. Nu au ei de unde sa stie "automat" ca s-a schimbat proprietarul.

#4
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010

 Xman_ghio, on 26 mai 2022 - 10:06, said:

PAD-ul este 20 de euro. Dar problema s-ar putea sa fie ca identifica in baza de date ca apartamentul are asigurare si nu iti mai face alta pe acelasi imobil.

Aceeași problemă am avut-o și eu. Am pus un space în plus la nr imobilului. Eram pus în situația imposibilă în care nu puteam cesiona PAD-ul la noua bancă pentru că nu era închis creditul la vechea bancă. Și noua bancă nu dădea banii până nu aveam PAD-ul...e un cerc vicios aici. Oricum vechiul PAD expiră în iunie...

#5
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Nu exista asigurare care sa se "mosteneasca" in mod automat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate