Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

In ce domeniu ai risca 5000 euro ?

* - - - - 6 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postgeorge_alexandru, on 25 mai 2022 - 08:30, said:

Eu cu banii ăștia as a cumpăra ETF-uri pe bursa. Acum e un moment bun, bursa a căzut destul de mult. Probabil se va mai duce în jos, dar nu mă aștept să pice prea mult. Iar minimul n-ai cum să-l nimerești.
Subscriu. SPY sau VOO, iti raman cam 4% din dividende dupa taxele etoro + cat creste indexul.

#20
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 17.11.2013

View Postionutsb, on 25 mai 2022 - 07:30, said:

Voi in ce domeniu ati risca suma asta ?

Statistica si probablilitati. As incerca sa aflu cati oameni si-au inmultit banii dupa ce au deschis topic-uri pe forumuri ca sa intrebe lumea de idei de afaceri.

#21
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Singura axioma care conteaza: SOTIA ARE INTOTDEAUNA DREPTATE.
Pune cat mai repede banii inapoi in banca. Esti victima perfecta pentru orice pacaleala, dar daca ma insel, te rog sa revii peste cateva luni sa ne spui ce "investitie" ai facut.
P.S. Singurul sfat bun aici ti l-a dat dani.user cu educatia personala.

Edited by mykero, 25 May 2022 - 09:18.


#22
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Educatie financiara. Posted Image

#23
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postionutsb, on 25 mai 2022 - 07:30, said:

Sall. Dintr-o ambitie am mai scos 6000 euro din banca fiindca am vrut inca o masina in familie dar m-am razgandit fiindca cu ea nu o sa produc nimic. Sotia zice sa ii duc inapoi la banca ca nu o sa produc nimic cu ei, dar eu ma ambitionez si nu vreau sa ii duc. Stiu ca banii investiti intr-un domeniu pe care nu il cunosti se vor evapora dar tot caut si incerc sa acumulez informatii utile !
Din orgoliu vreau sa ii arat ca se inseala Posted Image
Nu va obositi sa scrieti ca n-o sa reusesc fiindca nu ma ajuta ������
Voi in ce domeniu ati risca suma asta ?
3-4 statii de videochat si angajezi tinere care vor sa lucreze de-acasa ca "operator PC". Se pare ca tipul asta de job e postat tot mai des pe olx/Facebook/bestjobs si din videochat stii sigur ca scoti profit indiferent daca e criza sau nu.
Iti mai raman si bani de inchiriat o locatie, reclame & stuff sa-ti pui afacerea pe picioare.

Edited by Hider141, 25 May 2022 - 09:42.


#24
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,238
  • Înscris: 02.06.2021
Investeste.i in sotie, ca pare sa ia decizii mai bune decat tine.
Auzi, din orgoliu vrei sa faci ceva. Dupa ce ca incepi cu o prostie, vrei sa faci una mai mare. Baga.i la pariuri, ca gandirea ti.e asemenea profesionistilor care spera ca urmatorul bilet va fi norocos.

#25
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 19.05.2008
O varianta ar fi bursa.

Pentru ca nu ai experienta, ar fi bine sa nu alegi actiuni individuale, ci ETF-uri.

In plus, ar fi recomandabil sa nu ii investesti pe toti o data - spargi in 12 blocuri de 500 euro si investesti lunar cate un bloc. Bursa a scazut intr-adevar, dar s-ar putea sa mai scada - in felul asta iti reduci riscul.

#26
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postionutsb, on 25 mai 2022 - 07:46, said:

Nu e domeniul meu !
Si care e domeniul tau?

#27
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,493
  • Înscris: 16.03.2007
sunt prea putini bani pentru a fi investiti. nici macar o pereche decenta de silicoane lu nevasta-ta nu-i pui :)

Edited by laffin, 25 May 2022 - 10:40.


#28
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,082
  • Înscris: 09.01.2007
Titluri de stat in Lei la ghiseele Postei, pana la 6.15% pe 5 ani parca, neimpozabil, nu se poate lichida inainte de termen.
Pentru lichidare inainte de termen, aceleasi titluri prin broker, dureaza pana iti deschide cont si nu stiu daca e tot neimpozabil.

#29
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 16.04.2007
Daca sunt imprutati fara un targhet fix, i-ai imprumutat degeaba....
Daca sunt stransi, primiti cadoo, atunci tine-i la ciorap si mai aduna langa ei cate 100euro/luna ...
Ai locuinta, ai copii?

#30
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 22.11.2006
titluri de stat. risc 0.

#31
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015
Se construieste  un aeroport aproximativ aproape de zona mea.I-as risca in cumpararea de teren in zona respectiva si nu as da gres, desi suma cred ca ar fi insuficienta totusi...

#32
routerboard71

routerboard71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.12.2021

View Postionutsb, on 25 mai 2022 - 07:30, said:

Sall. Dintr-o ambitie am mai scos 6000 euro din banca fiindca am vrut inca o masina in familie dar m-am razgandit fiindca cu ea nu o sa produc nimic. Sotia zice sa ii duc inapoi la banca ca nu o sa produc nimic cu ei, dar eu ma ambitionez si nu vreau sa ii duc. Stiu ca banii investiti intr-un domeniu pe care nu il cunosti se vor evapora dar tot caut si incerc sa acumulez informatii utile !
Din orgoliu vreau sa ii arat ca se inseala Posted Image
Nu va obositi sa scrieti ca n-o sa reusesc fiindca nu ma ajuta ������
Voi in ce domeniu ati risca suma asta ?

Scule pentru nunti si botezuri, aparatura audio, muzica si m-as face DJ de evenimente! Am uitat, sunt si din asta, am tot ce-mi trebuie!
Sau tot in domeniul asta, cumpara o camera foto si apuca-te de fotografie la evenimente.Asa produci bani!
Nu uita de autorizatii!

Edited by routerboard71, 25 May 2022 - 12:43.


#33
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002

View Postbluesnake, on 25 mai 2022 - 12:04, said:

titluri de stat. risc 0.
si castig real negativ.

#34
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,204
  • Înscris: 06.01.2007

View Postdani.user, on 25 mai 2022 - 09:12, said:

Educatie.
Reducerea amprentei de carbon.

#35
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014

View Postrouterboard71, on 25 mai 2022 - 12:43, said:

Scule pentru nunti si botezuri, aparatura audio, muzica si m-as face DJ de evenimente! Am uitat, sunt si din asta, am tot ce-mi trebuie!
Sau tot in domeniul asta, cumpara o camera foto si apuca-te de fotografie la evenimente.Asa produci bani!
Nu uita de autorizatii!

Nu cumva iti mai trebuie si niscaiva 'ochi de artist'?
Nu de alta dar sa nu plece cu boxele facute guler si cu ceva cucuie de la camerele alea date peste cap de proaspeții căsătoriți!

#36
tiberiuion

tiberiuion

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 03.04.2021
Suma asta e prea mica sa incepi o afacere in ziua de azi, chiar daca gasesti un cofounder.

Mai bine asculti si de sotie si duci banii inapoi/sau cel putin o parte. Daca e credit scazi din perioada. Restul ii depui la banca intr-un cont si poti incepe sa ii investesti la bursa. Tot ce trebuie sa faci este sa deschizi un cont la un broker, de ex Tradeville este cel mai folosit la noi. Apoi incepi sa lansezi ordine(cumperi/vinzi actiuni sau ETFuri sau obligatiuni). Nu e mare scofala si oricine, care este cat de cat confortabil cu calculatoarele/internetul, ar trebui sa aiba un cont online si sa investeasca. Sa inceapa cu sume mici si apoi in functie de castig/pierdere poate treptat sa mareasca/micsoreze suma. Trebuie totusi sa muncesti/te ocupi putin sa citesti/documentezi etc.

Succes!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate