Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cat mai dureaza programarea la traseu moto?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
andreitc

andreitc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.09.2018
Salutare :D

Ma tot gandesc sa incep scoala moto si ma confrunt cu o intrebare.. Voiam sa ma apuc de anul trecut, dar am tot auzit ca a durat chiar si 3 luni programarea la traseu la examen (dupa ce ai trecut sala).
E cineva care a dat traseul de curand si imi poate spune cat dureaza sa te programeze dupa ce ai luat sala? Mi se pare cam absurd totusi 3 luni...
Multumesc :)

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,867
  • Înscris: 15.04.2019
Aaa, păi decât sa aștepți trei luni mai bine n-o faci niciodată. Motocicletă ai?

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,062
  • Înscris: 01.12.2001
Depinde de județ. Întreabă la DRPCIV in judetul tau.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 andreitc, on 24 mai 2022 - 10:53, said:

Mi se pare cam absurd totusi 3 luni...

N-ai ce face. Amatorii de donatii se inmultesc pe zi ce trece.
Pentru comparatie vezi cat trebuie sa astepte doritorii de permis de conducere categoria "B".

#5
enike00

enike00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 29.09.2014
In Bucuresti am asteptat o luna anul trecut. Pastreaza o sedinta inainte de proba de poligon si esti ok.

#6
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
Am dat eu în 18 aprilie. Am început școala în septembrie 2021, am luat sala în decembrie 2021 și am fost programat la poligon și oraș în aprilie 2022. Sfatul meu e să te apuci de școală cam peste 2-3 ani că atunci sigur se va aștepta sub o lună între probele teoretică și practică.

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,867
  • Înscris: 15.04.2019

 exqusit_drunk, on 24 mai 2022 - 11:51, said:

Sfatul meu e să te apuci de școală cam peste 2-3 ani că atunci sigur se va aștepta sub o lună între probele teoretică și practică.

Plus că până atunci motocicletele vor fi hibrid sau electrice.

#8
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Dureaza cam un an de cand incepi scoala pana ajungi la traseu. Deci, ai decat un singur glont pe teava.

E si lipsa de examinatori, asta e cea mai mare problema dar si instructorii sunt niste licurici, niste boschetari care nu leaga 2-3 cuvinte si nu au absolut nici o aptitudine pedagogica, nu stiu sa dea o indicatie , nu stiu cum sa te managerieze ca elev. Eu ma pregatesc din tutoriale YT. Sunt multi carora nu le pasa complet, au o atitudine gen ia motorul si du-te si joaca-te pe acolo. Odata a cazut o fetita cu motorul, a asteptat vreo 10 minute sa vina cineva sa i-l ridice.

Edited by Mohombi, 03 June 2022 - 00:35.


#9
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Păi și dacă cădea pe traseu, cine îi ridica motorul ?

#10
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 DarthBane, on 03 iunie 2022 - 02:18, said:

Păi și dacă cădea pe traseu, cine îi ridica motorul ?
Se poate considera că a cazut examenul. Îți imaginezi o femeie care nu poate să ridice o motocicleta pentru care are permis de conducere? Multe dintre ele nici nu ating cu toată talpa solul pe ambele părți ale motocicletei, asta arata mare semn de instabilitate și pericol în trafic, mai ales la semafor.
Când am dat eu, am făcut în septembrie-octombrie școala și tot spunea instructorul de poligon că dacă scade sub o anumită temperatură nu se mai da examen până la primăvară. Și am dat traseul tocmai în mai anul următor.
La examen important este sa nu fie uda soseaua sau zăpadă. După poligon îți pui  căștile la telefon și apel pe Nr martorului iar polițaiul stă într-o mașină în spatele motocicletei și îți spune "dreapta, stânga". Plus că tu ești pe motocicleta în oraș cu instructorul in spate, ceea ce este dublu ca dificultate, adică nu se recomanda sa mergi cu pasager până nu înveți să mergi bine de tot.

Edited by persona695, 03 June 2022 - 03:17.


#11
alekz31

alekz31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 04.09.2009
Bucuresti - am luat sala pe 27 mai, am fost programat la traseu pe 24 iunie. Pe Ilfov am inteles de la instructor ca se asteapta minim 2 luni.

 persona695, on 03 iunie 2022 - 03:16, said:

La examen important este sa nu fie uda soseaua sau zăpadă. După poligon îți pui  căștile la telefon și apel pe Nr martorului iar polițaiul stă într-o mașină în spatele motocicletei și îți spune "dreapta, stânga". Plus că tu ești pe motocicleta în oraș cu instructorul in spate, ceea ce este dublu ca dificultate, adică nu se recomanda sa mergi cu pasager până nu înveți să mergi bine de tot.
Nu stiu unde se aplica asta, la scoala unde am facut eu (si la altele din Bucuresti am auzit ca se practica la fel), elevul si instructorul au casti cu intercom, iar instructorul si politistul comunica prin walkie-talkie.

Edited by alekz31, 13 June 2022 - 19:23.


#12
sff80

sff80

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 21.04.2021
Depinde de judet, se sta si cate 6 luni in unele judete, depinde si de noroc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate