Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

City break de 3-4 zile ce locatie sa aleg ?

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Vreau sa rezerv bilete de avion pt mine si sotia intr-un city break pe weekend si poate inca o zi sa nu fie prea scurt. Initial ne-am gandit portugalia, dar sunt vreo 300 euro biletele, nu gasesc fara escala si am zis ca poate ar fi bine sa incepem ceva mai aproape. Asa incat ne-ar ramane probabil Franta, Italia, Germania. In Austria, Ungaria si Grecia am fost. Dintre cele 3 mentionate mai sus, Germania parca nu suna asa bine devreme ce toti romanii merg la munca acolo. Noi am gandit ca poate dintre Franta si Italia sa alegem Italia.

Asa incat, as avea 3 intrebari:
- E ok Italia de un city break ? Sau sunt alte destinatii mai faine si mai aproape de noi ? Daca sunt altele, care sunt acelea ?
- Ce oras sa alegem ?
- Este sigura Italia ? orice pont e binevenit. Costuri?

#2
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Nu e in Italia, dar recomand Barcelona. Nici n-o sa aveti timp in 3 zile sa vedeti tot ce e de vazut. Si gasiti si zboruri directe, inclusiv low cost.

#3
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 alexandersch, on 23 mai 2022 - 22:12, said:

Initial ne-am gandit portugalia, dar sunt vreo 300 euro biletele, nu gasesc fara escala
Nu ai spus de unde pleci. E clar ca nu din Bucuresti, ca de aici ai zbor direct pentru Lisabona.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Barcelona, Amsterdam, Praga...nu sunt in tarile mentionate, dar se preteaza foarte bien la un city break.

Edited by george_alexandru, 23 May 2022 - 22:34.


#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,506
  • Înscris: 30.10.2003
Eu recomand Italia - Roma. Tragi o tura prin oras, vezi columna lui Traian, iti iei o tura pentru Vatican, o cumparatura, doua si inapoi acasa.

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Eu recomand Italia, oriunde zboara avionul de la CJ pt ca in Italia totul e de vazut. Dar mai asteapta pana prin octombrie, e vremea buna, temperaturile suportabile dar si preturile mai reduse.

#7
alexandrualexww2

alexandrualexww2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 15.05.2017
Croatia in orasul P**A sau Praga ca oras.

Varsovia mai e o optiune.

Sugerez sa folosesti airbnb.

Elvetia e misto rau, dar acolo nu vrei sa stai doar 3 zile :)).

O excursie in Alpi la o cabana...repet nu e de 3 zile e de 5 6 minim :D

 Bursul, on 23 mai 2022 - 22:47, said:

Eu recomand Italia - Roma. Tragi o tura prin oras, vezi columna lui Traian, iti iei o tura pentru Vatican, o cumparatura, doua si inapoi acasa.


bleah...cumparaturi si unde merge toata pleava?

#8
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,196
  • Înscris: 08.01.2021
Pentru cumpărături nici n-ai nevoie sa ieși din Ilfov.

Dacă mai vrei sa vezi câte ceva oricare oraș mai răsărit din oricare din tarile alea te poate tine ocupat 3-4 zile

#9
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

 alexandersch, on 23 mai 2022 - 22:12, said:

Asa incat, as avea 3 intrebari:
- E ok Italia de un city break ? Sau sunt alte destinatii mai faine si mai aproape de noi ? Daca sunt altele, care sunt acelea ?
- Ce oras sa alegem ?
- Este sigura Italia ? orice pont e binevenit. Costuri?
Nu doar ca e ok, dar e cam cea mai buna optiune daca iei in considerare distanta, costul biletului si ceea ce ofera (arta/cultura/istorie/mancare/peisaje/arhitectura).

Roma, Florenta, Venetia, Napoli ar fi primele mele optiuni. Spre Florenta nu ai zbor direct, eventual via Bologna. Napoli l-as face la pachet cu Coasta Amalfi/Pompei/Capri (dar Napoli din Cluj il ai doar din luna august).

Dar si Bergamo (de unde sa merg la Lacul Como/Milano) ar fi o optiune interesanta ... sau Bari (cu o tura prin diverse locatii din Puglia, ca doar Bari singur nu ofera foarte mult) ... de ce nu, Catania+Sicilia.

Eu am fost prin multe locuri in Italia, n-am avut probleme de siguranta, dar Napoli sau Sicilia sunt considerate mai nesigure decat alte orase/zone.

Daca ai putin timp si nu vrei sa-ti bati capul cu transferuri intre orase, mergi la Roma. De obiective nu duce deloc lipsa: Vaticanul (catedrala/muzeul, poti urca si pana la nivelul acoperisului catedralei), Forumul Roman, Colosseumul, Piazza Navona/Spagna/Campidoglio, Fontana di Trevi, Pantheonul, Castelul Sant'angelo ... seara iesi la masa/plimbare prin Trastevere ... plus ca zona centrala e suficient de compacta incat sa o poti vizita doar mergand pe jos.

Daca ai avea mai multe zile prima alegere ar fi Florenta + Toscana (Siena, San Gimignano, Montalcino, etc), dar aia preferabil cu masina inchiriata, Toscana e fain de explorat prin zona rurala.

Daca ai vrea si plaja/peisaje naturale faine, prima alegere ar fi Napoli + Pompei/Sorrento/Positano/Ravello/Capri/Ischia.

Venetia e foarte faina si ea, ai destule de vazut/facut, dar nu ca la Roma/Florenta. Bologna nu e nici ea urata, dar nu ofera la fel de mult ca alte orase italiene, poate la pachet cu Florenta (este tren rapid intre ele). Milano nu m-a incantat, dar cu Bergamo (Citta Alta) si Lacul Como la pachet nu e nici el o optiune rea.

In Franta Paris si Nisa/Provence/Coasta de Azur/Eze/Monaco ar fi cu siguranta optiuni faine, probabil si Lyon dar nu stiu prea multe detalii despre ce ofera Lyon/zona respectiva. Nici in Germania nu e asa de "rau", dar da, nu e la nivelul Italiei/Frantei din punct de vedere turistic (Munchen si Berlin mi se par sub Viena, cred ca Dresda ar fi fain dar nu ai avion direct). Spania e evident si ea faina, dar biletele sunt mai scumpe/calatoria mai lunga (vazusem preturi chiar bune la Valencia recent, dar Barcelona si Madrid sunt cele mai populare destinatii).

Edited by utopium, 24 May 2022 - 01:22.


#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 utopium, on 24 mai 2022 - 01:17, said:


Venetia e foarte faina si ea, ai destule de vazut/facut, dar nu ca la Roma/Florenta. Bologna nu e nici ea urata, dar nu ofera la fel de mult ca alte orase italiene, poate la pachet cu Florenta (este tren rapid intre ele). Milano nu m-a incantat, dar cu Bergamo (Citta Alta) si Lacul Como la pachet nu e nici el o optiune rea.


Subscriu la ce scrie mai sus utopium, dar adaug ceva legat de Bologna.

Bologna in sine nu e mare sa ocupe prea mult timp, insa zona e super atractiva cu Modena, Parma, Mantova intre orasele de top de vizitat. In plus mai ai niste muzee de renume mondial din domeniul automobilistic, Lamborghini e la Bologna parca si Ferrari la Maranello. In plus, Firenze, Verona, Venezia sau San Marino sunt aproape cu legaturi bune de tren, e o zona unde n-ai neaparat nevoie de masina, iar pretul zborurilor e mai mic decat zonele super cautate din Sud ca  Sicilia, Napoli, Bari.

#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Daca n-ai ajuns la Praga, merita sa te duci.
Iar temperaturile de acum sunt tocmai bune.

Nu zic, si Italia e foarte faina, dar deja s-o facut prea cald si parca ar fi de minim o saptamana, nu doar de un city break.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,976
  • Înscris: 18.12.2007

 alexandrualexww2, on 24 mai 2022 - 00:23, said:

Elvetia e misto rau, dar acolo nu vrei sa stai doar 3 zile Posted Image).

O excursie in Alpi la o cabana...repet nu e de 3 zile e de 5 6 minim Posted Image

Daca omul cere recomandari pentru un city break de 3-4 zile de ce ii recomanzi altceva?

#13
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 alexandersch, on 23 mai 2022 - 22:12, said:

dar sunt vreo 300 euro biletele

Pai atunci mergi unde sunt cele mai ieftine bilete. Cum fac si eu: deschid site-ul Ryanair si dintre destinatiile alea de 5-15 euro biletul, aleg una.

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

 Hunor_66, on 24 mai 2022 - 07:47, said:

Daca n-ai ajuns la Praga, merita sa te duci.
La Praga nu are avion direct, iar cu masina pierzi prea mult pe drum ca sa poata fi destinatie de weekend. Altfel e foarte faina, nimic de zis. Initiatorul e din Cluj, cele mai bune preturi si cele mai multe destinatii disponibile sunt pe Italia. Spania e mai scumpa si mai departe, Franta la fel. Viena ar mai fi ieftina si aproape, dar nu isi doreste Austria, nici Germania.

Malta ar mai fi o optiune interesanta, dar pentru cineva care nu a fost inca in Italia chiar nu prea e mult de dezbatut, Italia e cea mai evidenta alegere. Si e ok si ca destinatie de weekend prelungit, normal ca in Italia poti sa stai si 3 luni si tot nu vezi nici jumate din ce e interesant de vazut ... dar pentru o prima vizita la Roma/Florenta un weekend prelungit e absolut suficient. Daca ii va placea la fel de mult cum imi place mie Italia, va reveni oricum periodic ...

Edited by utopium, 24 May 2022 - 08:09.


#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

 giuliani, on 24 mai 2022 - 07:35, said:

Subscriu la ce scrie mai sus utopium, dar adaug ceva legat de Bologna.

Bologna in sine nu e mare sa ocupe prea mult timp, insa zona e super atractiva cu Modena, Parma, Mantova intre orasele de top de vizitat. In plus mai ai niste muzee de renume mondial din domeniul automobilistic, Lamborghini e la Bologna parca si Ferrari la Maranello. In plus, Firenze, Verona, Venezia sau San Marino sunt aproape cu legaturi bune de tren, e o zona unde n-ai neaparat nevoie de masina, iar pretul zborurilor e mai mic decat zonele super cautate din Sud ca  Sicilia, Napoli, Bari.
Si Padova m-a surprins pozitiv desi nu aveam asteptari prea mari. Daca esti dispus sa calatoresti si in imprejurimi, ai multe optiuni de orasele faine in nordul Italiei. Dar pentru un incepator intr-ale Italiei si weekend prelungit m-as duce pe Roma sau Florenta (cu "dezavantajul" la Florenta ca nu ai zbor direct din Cluj si trebuie sa mergi via Bologna).

Eu anul asta am avut planuri de Venetia/Verona/Mantova/Lacul Garda/Dolomiti, pana la urma le-am schimbat ca a trebuit sa simplific circuitul pe care il faceam (cu masina), dar o sa refac planurile cu avionul. Am dat Italia pe Slovenia din considerente practice (distanta fata de Romania).

Edited by utopium, 24 May 2022 - 08:44.


#16
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 utopium, on 24 mai 2022 - 08:35, said:

Si Padova m-a surprins pozitiv desi nu aveam asteptari prea mari. Daca esti dispus sa calatoresti si in imprejurimi, ai multe optiuni de orasele faine in nordul Italiei. Dar pentru un incepator intr-ale Italiei si weekend prelungit m-as duce pe Roma sau Florenta (cu "dezavantajul" la Florenta ca nu ai zbor direct din Cluj si trebuie sa mergi via Bologna).

Eu anul asta am avut planuri de Venetia/Verona/Mantova/Lacul Garda/Dolomiti, pana la urma le-am schimbat ca a trebuit sa simplific circuitul pe care il faceam (cu masina), dar o sa refac planurile cu avionul.

As adauga si Venezia, e super ok pentru 2-3 zile, mai dai o fuga la Murano sau Burano, poti fugi o zi la plaja in Lido di jesolo sau Lido di Venezia, etc.
Ca idee, in Italia in orice oras care sare de 40-50.000 de locuitori ai ceva de vazut, iar in alea de peste 100.000 merita deja sa stai o noapte.

Si eu planiam 7 zile in Liguria in iunie, dar pana la urma ne-am oprit la Toscana. N-am fost inca acolo, dar sunt o gramada de vazut: Pisa, Lucca, Volterra, San Gimignano, Firenze, Siena, plus marea si zonele rurale. Probabil 8 zile nu-s suficiente, dar ceva ceva tot vedem.

#17
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,760
  • Înscris: 01.10.2002

 alexandersch, on 23 mai 2022 - 22:12, said:

Vreau sa rezerv bilete de avion pt mine si sotia intr-un city break pe weekend si poate inca o zi sa nu fie prea scurt. Initial ne-am gandit portugalia, dar sunt vreo 300 euro biletele, nu gasesc fara escala si am zis ca poate ar fi bine sa incepem ceva mai aproape. Asa incat ne-ar ramane probabil Franta, Italia, Germania. In Austria, Ungaria si Grecia am fost. Dintre cele 3 mentionate mai sus, Germania parca nu suna asa bine devreme ce toti romanii merg la munca acolo. Noi am gandit ca poate dintre Franta si Italia sa alegem Italia.

Asa incat, as avea 3 intrebari:
- E ok Italia de un city break ? Sau sunt alte destinatii mai faine si mai aproape de noi ? Daca sunt altele, care sunt acelea ?
- Ce oras sa alegem ?
- Este sigura Italia ? orice pont e binevenit. Costuri?
Poti sa alegi si Bratislava. E un oras superb, chiar daca multi il trec cu vederea. Ai si optiunea de a face croaziere pe Dunare. Poti sa aterizezi pe Viena si sa iei bus sau tren caatre Bratislava, orasele sunt la cateva zeci de de km distanta iar tranzitul de la aeroportul Vienei la centrul Bratislavei e sub o ora.

#18
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 Wotan, on 24 mai 2022 - 09:20, said:

Poti sa alegi si Bratislava. E un oras superb, chiar daca multi il trec cu vederea. Ai si optiunea de a face croaziere pe Dunare. Poti sa aterizezi pe Viena si sa iei bus sau tren caatre Bratislava, orasele sunt la cateva zeci de de km distanta iar tranzitul de la aeroportul Vienei la centrul Bratislavei e sub o ora.
Sa te duci la Bratislava via avion+autocar, cand n-ai vazut nimic din Italia, e...
Iar Bratislava e un oras OK insa in nici un caz superb.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate