Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pantofi casual/sport barbatesti comozi pentru mers mult, rezistenti la apa si cu design simplu - Sugestii/Recomandari ?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
serban83

serban83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 04.03.2010
Salutare,

Imi e mai greu decat banuiam sa gasesc ceva care sa bifeze toate criteriile:
- stil casual/sport ("adidași", pe romaneste Posted Image)
- rezistenti la apa (nu sa treci raul cu ei, dar sa nu te uzi in cateva minute de ploaie sau in 2 pasi printr-o balta)
- design simplu; omenesc; o culoare-doua acolo nu-i o nenorocire, dar nu sorcove
  - exemplu de "ok": https://i.imgur.com/A1CSrnN.png
  - exemplu de "f*#$ no": https://i.imgur.com/nen2PN7.png
- sa reziste bine in timp; sunt genul care strica repede incaltarile, nu stau la un loc, cand stau pe scaun / la masa ii sprijin pe colturi, ii indoi pe piciorul mesei, etc...
- sa fie confortabili (pentru mers pe jos mult, ~10-15 km pe jos printr-un oras intr-o zi de citybreak)
- pret: ieri as fi zis "musai sub 100 EUR"; azi zic "nevermind, daca-i sub 200 EUR e ok Posted Image "

Ce idei / recomandari aveti ? Daca-s bazate pe experiente proprii, cu atat mai bine.

Multumesc.

#2
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
Adica si ieftin si bun? Nu prea ai pretentii :)
Cauta incaltaminte de munte, cu membrana rezistenta la apa, pe site-uri de specialitate (sportvirus, summermag si sigur mai sunt si altele).

#3
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,342
  • Înscris: 24.03.2006
New Balance 574
New Balance 500

574 sunt mai grosi, mai rezistenti dar foarte comozi. 500 sunt mult mai subtiri mai usori, la fel de comozi.

Rezista la ploi usoare, dar nu la cele torentiale! Nu stiu pantofi care sa reziste la ploi cu bulbuci.

#4
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Marcile Salomon, Columbia North Face, sau mai scumpe Merrel Millet sau vf de gama Haix si Meindl

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007

 GUP, on 23 mai 2022 - 09:40, said:

Nu stiu pantofi care sa reziste la ploi cu bulbuci.

Alea cu GoreTex.

#6
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,342
  • Înscris: 24.03.2006
Am si dinaia. La un moment dat tot te uzi. :)

Ma refeream totusi la adidasi nu la pantofi de drumetie/expeditii.

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,822
  • Înscris: 18.12.2007
Adidasii nu sunt incaltari de mers indelungat prin ploaie cu bulbuci.

#8
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
nike roshe run se potrivesc cerintelor tale am luat vreo 4 perechi de cand s-au lansat, tin in medie 3 ani o pereche cost 250-350 ron perechea.

#9
punktnet

punktnet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,838
  • Înscris: 07.09.2007
Orice de la Skechers cu soft foam.

#10
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 AlexEn, on 23 mai 2022 - 10:55, said:

Alea cu GoreTex.

nu rezista nici un goretex. si oricum iti intra pe la sosete, oricate membrane d-alea ai avea.

 serban83, on 23 mai 2022 - 09:13, said:


Ce idei / recomandari aveti ? Daca-s bazate pe experiente proprii, cu atat mai bine.


cauta la sportiva, salewa, fac si adidasi pentru trekking.
am doua perechi la sportiva wildcat.

#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 serban83, on 23 mai 2022 - 09:13, said:

- rezistenti la apa (nu sa treci raul cu ei, dar sa nu te uzi in cateva minute de ploaie sau in 2 pasi printr-o balta)

- sa fie confortabili (pentru mers pe jos mult, ~10-15 km pe jos printr-un oras intr-o zi de citybreak)

1. Pt aia trebuie sa aiba membrana Gore-Tex ®
2. Vezi de exemplu modelele Hoka One One, Adidas Ultraboost/ Solarglide, Brooks Ghost 13, Saucony Ride 13,  ASICS Gel-Kayano.
Hoka si Ultraboost am eu si sunt foarte multumit, Hoka sunt mai lati

 petit_christian, on 23 mai 2022 - 10:23, said:

Salomon,
Salomon (marca mea preferata) sunt ''tatici'' la trail si hiking insa pe asfalt sunt mai buni aia ce i-am mentionat mai sus.

#12
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

 Karhu, on 23 mai 2022 - 11:20, said:

Salomon (marca mea preferata) sunt ''tatici'' la trail si hiking insa pe asfalt sunt mai buni aia ce i-am mentionat mai sus.

cea mai mare teapa marca asta. mega hipstereala, am avut unii la care s-a tocit talpa dupa un an de purtat pe teren nu foarte prost. sa zicem jumate beton, jumate nisip/pietris. nu mai aveam profil. la interior s-au rupt la calcai dupa juma' de an, s-au taiat cam dupa acelasi interval de timp in zona unde indoi laba piciorului samd. la sportiva, utilizati in fix aceleasi conditii, nici o problema. talpa un pic tocita, ceea ce e decent.

#13
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 22.08.2012
Avand in vedere ca nu suntem in Anglia, nu cred ca partea cu impermeabilitatea e prioritara, mai degraba sa fie confortabili la drum.
Recomand Skechers sau Asics (dar aia-s mai colorati).

#14
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006

 DeathRipple, on 23 mai 2022 - 11:25, said:

cea mai mare teapa marca asta. mega hipstereala, am avut unii la care s-a tocit talpa dupa un an de purtat pe teren nu foarte prost. sa zicem jumate beton, jumate nisip/pietris. nu mai aveam profil. la interior s-au rupt la calcai dupa juma' de an, s-au taiat cam dupa acelasi interval de timp in zona unde indoi laba piciorului samd. la sportiva, utilizati in fix aceleasi conditii, nici o problema. talpa un pic tocita, ceea ce e decent.
Confirm si eu pe Salomon, cel putin zona mai ieftineala, doar marketing de ei. Daca iei Decathon la acelasi pret ii ingroapa de doua ori pe Salomoni. Strict pentru strada eu recomand Tommy Hilfiger sau Boss, nu ai confortul unui Ultraboost dar la urma urmei mergi pe asfalt cu ei nu la maraton sau trail run, au unele modele cu impermeabilizare pe marigine.

Edited by filipxxx, 23 May 2022 - 11:44.


#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 DeathRipple, on 23 mai 2022 - 11:25, said:

cea mai mare teapa marca asta. mega hipstereala, am avut unii la care s-a tocit talpa dupa un an de purtat pe teren nu foarte prost. sa zicem jumate beton, jumate nisip/pietris. nu mai aveam profil. la
Pai tocmai ca nu-s de mers pe asfalt/ beton, am mentionat mai sus. Sunt buni pe trail/ hiking.
Initiatorul vrea oricum de oras, unde nici Salomon nici La Sportiva nu-s optiuni de luat in seama....

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

 AlexEn, on 23 mai 2022 - 10:55, said:

Alea cu GoreTex.
goretex-ul e hidrofob dar nu impermeabil. daca initiatorul vrea ceva impermeabil ii recomand cu caldura o pereche de adidasi normali acompaniati de o pereche de galosi care sa-i traga deasupra lor pe vreme rea. :)

[ https://cdn.hoffmann-group.com/derivatives/3245556/jpg_600/jpg_600_b092943.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 filipxxx, on 23 mai 2022 - 11:43, said:

recomand Tommy Hilfiger sau Boss,
Aia-s sneakeri, arata bine dar nu-s pentru utilizare dedicata.

#18
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011
Asics gel dacă ți se potrivește calapodul.

New Balance au făcut minuni la mine fix la ce zici tu. Minus faza cu apa totusi.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate