Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

suierat/fluierat astra H 1.7 DTJ

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
salutare, am achizitionat recent un astra H combi din 2010 , motorizare ecoflex 1.7 cdti 110 cp/ Z17DTJ, si tot din prima zi am sesizat la anumite rotatii un suierat/fluierat care apare doar pe la 2000-2300 rpm...un sunet ca si cum motorul ar rade, stiu ca suna aiurea dar cam asa suna.Posted Image
am tot cautat pe net ceva legat de acest lucru insa nu am gasit, are cineva idee de la ce poate fi ?
PS inainte de achizitionare am fost la un service auto si a fost verificata[ s a mers si cu ea], rezultand faptul ca masina este OK.

#2
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Posibil turbina

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005
Cum a zis si colegul mai sus...turbina ar cam fi pe duca sau tubulatura de la turbina/intercooler/admisie, este sparta si scapa aer

Edited by tehnics, 23 May 2022 - 09:20.


#4
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
am gasit in cele din urma un topic pe net si cam coincinde cu sunetul meu, cica s-ar numi zgomot fantoma :| :))
din cate am citit toate motoarele 1.7 cu injectie denso au acest zgomot, si ca nu au existat probleme, doar sunetul enervant
https://www.clubopel...pic.php?t=91685

#5
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
Toți aveți zgomote ciudate dar nimeni nu postează un video cu sunetul..
Și eu am un zgomot la turbo dar îl am de 2 ani (de când am mașina) și înțeleg că ar fi normal / aproape normal.

#6
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 18.12.2004
am avut si eu zgomotul, nu se aude tot timpul si nu a afectat cu nimic; cine vrea mai multe detalii se poate uita aici: https://www.motor-ta...j-t4277269.html

#7
adanulea

adanulea

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 24.09.2021
Avut ceva similar la 1.3CDTI Corsa D. Turbina avea o paleta indoita si cand trecea aer prin ea, suiera.

Era caterinca pe o masina asa mica, zici ca trecea cu 150 pe langa tine cand ea accelera dar devine enervanta dupa o vreme. Noi am dus turbina la reconditionat unui service in Militari. Dupa o vreme, a inceput din nou. Are 8 ani la noi (14 in total) si inca merge fara belele cu suieratul ala la 2000+ rpm.

#8
Swerige

Swerige

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,519
  • Înscris: 09.01.2010
Cam la toate motoarele turbo cu ceva km se aude acel "suierat" de la turbina

#9
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
am reusit sa gasesc un video pe net, acelasi sunet il am si eu...nu pare a fi sunet de turbina, sau ma insel?
pe net spune ca ar fi un "zgomot fantoma" produs de pompa de injectie care elimina nu stiu ce gaze...
Attached File  video-1652270720.mp4   922.47K   10 downloads

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
pe astra g 1.7 cdti, incepe de la 1700 si tine pana pe la 2400...
e discret dar e acolo...
au trecut 3 ani si 40k km si e tot acolo si se aude ca in prima zi...
masina are vreo 350k

p.s. a nu se confunda cu un furtun de vacuum spart care fluiera constant.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate