Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

accident masina - trotineta

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Buna seara, as avea nevoie de un sfat in urmatorul context:
In cursul zilei de azi am fost lovit de o masina, eu fiind pe trotineta.
Nu o sa intru prea mult in detalii, s-a stabilit 100% ca eu nu am nici o vina.
Politia i-a luat permisul soferitei si au deschis dosar penal pentru aceasta.
Am fost dus la spital si in urma investigatiilor nu am nimic rupt, doar contuzii si zgarieturi destul de mari.

Nu as vrea sa trec cu vederea aceast indicent.
Daca ma hotarasc sa fac plangere si sa mergem in instanta pentru acest caz, o vizita la IML este 100% necesara? (daca da, exista o limita de timp pana cand pot sa ma prezint la IML?)
Stiu ca am la dispozitie 90 de zile pentru plangerea la politie.
Ati mai fost in situatii similare? La ce nivel ar fi despagubirile, nu as vrea sa fiu absurd si sa cer marea cu sarea.
Trotineta o sa incerc sa o repar cu asigurarea RCA.

Va multumesc anticipat!

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
Pai și restul banilor tot de la asigurarea RCA ii iei.

#3
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
pai despagubirile, daca ar fi, ar fi legate de marimea pagubei create. ce venituri estimezi ca vei pierde din cauza accidentului? ai primit concediu medical? nu mai poti lucra o perioada? trebuie mai multe detalii.

#4
demeuts

demeuts

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 17.06.2008
Da, o sa iau concediu medical, atunci revin cu detalii.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Te duci maine la IML, iar nivelul despagubirilor il stabileste asiguratorul. Nu cred ca vei obtine in instanta mai mult.

Edited by pasilla, 22 May 2022 - 23:29.


#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Daca te duci la IML peste 90 de zile, e fix pix, ca esti ca nou.

La IML se estimeaza durata ingrijirilor, iar in fct de asta, soferita poate avea dosar penal (peste 90 de zile)

https://varzaru.ro/i...bari-frecvente/

#7
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Certificatul medico-legal se poate elibera in baza foii de observație clinice după consultul de la UPU.

Poliția a deschis un dosar de cercetare penală in rem pt infract de vat corp din culpa, nu a stabilit nimic.

Contactează un avocat.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Oricum presupunem ca ai respectat prevederile OUG 195/2002 referitoare la circulatia cu trotinete.

#9
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Trebuie sa mergi la INML sa te evalueze ei.
Daca, repet daca, primesti zile de ingrijiri medicale, ai doua variante.
1. Daca primesti mai mult de 90 de zile, e caz penal si dosarul penal merge mai departe.
2. Daca primesti mai putin de 90 de zile, ceea ce 100% va fi cazul, dosarul primeste NUP si se inchide.
Trebuie sa mergi personal sa dai in judecata RCA-ul persoanei in cauza. In acest caz cel mai simplu e sa iti iei un avocat specializat pe asta.
Ca estimat foarte din avion, primesti 1000 ron per zi de ingrijiri medicale. Poate fi mai mult sau mai putin in functie de avocat.

Dar daca ai doar zgarieturi, cel mai probabil vei primi 0 zile adica 0 daune.

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
te duci la iml aia te consulta, si fac o trimitere catre unitatea mwdicala unde ai fost dupa "eveniment".

#11
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

 Nenea Zap, on 22 mai 2022 - 23:49, said:

Ca estimat foarte din avion, primesti 1000 ron per zi de ingrijiri medicale. Poate fi mai mult sau mai putin in functie de avocat.

Dar daca ai doar zgarieturi, cel mai probabil vei primi 0 zile adica 0 daune.

Două erori aici. Daunele se stabilesc și în funcție de tipul de traumatism suferit și cât de costisitor e tratamentul/îngrijirea medicală. Totul pe acte. Nu se pot face estimări pe zile/sume nici măcar din avion.
Chiar și niște banale zgârieturi implică zile de îngrijiri medicale. Mulți confundă aceste zile cu cele de spitalizare. Nu au legătură. Chiar și pentru echimoze/vânătăi primești câteva zile de îngrijiri medicale de la IML.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,288
  • Înscris: 07.02.2003

 slai, on 22 mai 2022 - 22:46, said:

Pai și restul banilor tot de la asigurarea RCA ii iei.

 demeuts, on 22 mai 2022 - 22:32, said:

Trotineta o sa incerc sa o repar cu asigurarea RCA.
Va multumesc anticipat!
Tu, ai asigurare pentru trotineta ?

Edited by andreic, 23 May 2022 - 01:09.


#13
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Poate pana la anul va scoate/elabora si Parlamentul legea ce prevede asigurari pentru trotinetele electrice ...

Edited by shymano, 23 May 2022 - 04:53.


#14
VOC

VOC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 24.11.2020

 demeuts, on 22 mai 2022 - 22:32, said:


Stiu ca am la dispozitie 90 de zile pentru plangerea la politie.


Am dubii că in cazul tău vorbim de o infractiune. Va trebuie să mergi pe cale civilă.

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009

 demeuts, on 22 mai 2022 - 22:32, said:

Nu as vrea sa trec cu vederea aceast indicent.
Elaborezi putin de ce nu vrei sa treci cu vederea? Aveai casca de protectie pe trotineta?

Asa cum au spus colegii: nu suntem in SUA unde primesti despagubiri "pentru orice". Daca ai sub 90 de zile de spitalizare (ceea ce evident nu vei avea) dosarul penal se va inchide cu NUP si va trebui sa te judeci cu ea ani de zile. Cu sanse 50-50% sa pierzi sau sa castigi. Daca soferita este de "rea credinta" poti sa te judeci - este dreptul tau. Daca ai nevoie de bani pentru medicamente, ceva fizio, etc - de ce nu discuti transparent cu ea si sa inchideti direct problema asta?

#16
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
Omeneste e sa incerci sa tratezi problema amiabil ...nu instanta , asta inseamna drumuri si posibil luni de zile plus o gramada de bani , nervi.
Nu stim nimic despre ce s-a petrecut , normal ca fiind in cauza sa fi nevinovat , zic si eu , daca ai tasnit dintr-un unghi invizibil ? ai facut o manevra brusca ? etc
S-a mentionat mai sus de legea cu privire la circulatia trotinetelor - ai respectat-o intru totul ? grije ca la instanta nu se iau pe povesti ci se aduc persoane acreditate in a explica situatia daca este cazul .
Inainte de a te lua adrenalina rastoarna situatia pe toate partile , instanta inseamna probe nu povesti , probe, martori, filmari etc .
Grije ca la nervi si betie iei cele mai nasoale decizii care te pot afecta pe termen lung sau foarte lung .

Am luat o curba si am agatat o masina , un opel corsa , am mers cu el vreo 100 de metri pana au strigat de pe trotuar , am asteptat omul si dupa sfatuiri cu garajul am ajuns la concluzia sa-i cumparam o masina identica , omul a fost deacord , am batut palma si gata - mai bine 1000Eu decat 1 an de plimbari prin justitie . Situatia a fost simpla ca nu era nimeni in masina iar la 4 dimineata circulatia era foarte slaba.

Edited by ldpe, 23 May 2022 - 07:08.


#17
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 04.10.2017

 demeuts, on 22 mai 2022 - 22:32, said:

...
Am fost dus la spital si in urma investigatiilor nu am nimic rupt, doar contuzii si zgarieturi destul de mari.

...

Asta este mult mai voloros decat banii pe care vrei sa-i castigi acum in urma accidentului.

#18
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,289
  • Înscris: 19.03.2022

 andreic, on 23 mai 2022 - 01:05, said:

Tu, ai asigurare pentru trotineta ?
Legea obliga la asigurare pentru trotinete ?
Te referi la CASCO pentru trotinete ?
Daca un sofer darama un gard , gardul trebuie sa aiba asigurare ?

@initiator
Pentru experienta dureroasa avuta in momentul accidentului poti pretinde cateva mii lei daune morale.
Si pentru tratamentul si repaosul necesar iar poti pretinde cateva mii lei.
Acestea insa le vei obtine de la asiguratorul soferitei.
Contacteaza un avocat pe asemenea spete.

Edited by Paco_ste1, 23 May 2022 - 07:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate