Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Prima comanda pe aliexpress

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017
Salut, cum zice titlul am făcut și eu o comanda pe ali, o navigație auto, am niste nedumeriri. Când ajunge in tara mai trebuie sa achit ceva, vama..etc? Eu in aplicație m am logat cu Huawei, și nu merge sa introduc adresa de mail in app ( spune că este folosita) ..am introdus doar adresa și numărul de telefon. Atașez o poza cu ce scrie la cumpără

Poza

Attached Files


Edited by EneStelian, 22 May 2022 - 19:29.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
De unde este livrata ?
Daca vine din China, probabil ca va trebui sa platesti 19% TVA. (vezi ce scrie acolo la VAT included)

Edited by pasilla, 22 May 2022 - 19:37.


#3
EneStelian

EneStelian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 25.02.2017

 pasilla, on 22 mai 2022 - 19:33, said:

De unde este livrata ?
Daca vine din China, probabil ca va trebui sa platesti 19% TVA. (vezi ce scrie acolo la VAT included)
Pai zice vat included că l am achitat deja..la prețul final este trecut și TVA și transportul.

 stoshiba, on 22 mai 2022 - 19:37, said:

Da, se plateste vama,asa vrea UE.
Și vama unde o plătesc, la posta când ajunge sau trebuie sa mă duc undeva anume?

#4
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Daca apesi pe "?" acolo ar trebui sa-ti apara un mesaj de genu asta:

Quote

Orders shipped from outside of EU with a goods value above EUR150 will be subject to VAT upon importation into the EU. The price of your order has been adjusted to reflect a later collection of VAT at the customs. You are encouraged to confirm the logistics and tax payment arrangement (for VAT, duties, agent fees, etc.) with the seller. 2.Since you are located in a jurisdiction not subject to EU VAT rules, the price is adjusted to exclude the EU VAT impact. Local taxes may apply according to the relevant tax and customs regulations upon importation of the goods to your delivery address.

Acu' depinde de mai multi factori, unii livratori au serviciu sa-ti rezolve ei cu vama (de obicei la suprapret) si iti vine direct acasa (cu ramburs). Daca vine cu posta romana cel mai probabil vei primi un aviz sa mergi la posta vamala si sa discuti acolo. Recomand sa ai ceva documente care fac dovada pretului la tine, sau sa faci pe prostul si sa declari mai putin, ca poate estimeaza ei prost, nu stiu cum mai e in zilele astea post-pandemie. Ideea e sa nu platesti mai mult, d-aia ti-ar trebui ceva dovezi (dovada platii, factura de la ei, etc.).
Daca ei ti-au luat cumva bani si pentru TVA, ar insemna ca se descurca curierul, dar tare ma indoiesc ca asta e situatia.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,261
  • Înscris: 06.01.2007
https://forum.softpe...6#entry29063693

#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
bro, o sa-ti vina aia peste cateva luni si in functie de valoare ai sa platesti TVA 19% + posibil taxe vamale + in functie de transportator alte taxe

#7
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,206
  • Înscris: 26.06.2009
Mai platesti vama - undeva la 5% cred ca era. Si eventual partea de comisionare vamala - depinde cu ce curier ai trimis din China in Romania.

 bluesnake, on 22 mai 2022 - 20:42, said:

bro, o sa-ti vina aia peste cateva luni si in functie de valoare ai sa platesti TVA 19% + posibil taxe vamale + in functie de transportator alte taxe
Deja de mult timp pe Ali au TVA-ul inclus in pret. Nu mai factureaza la vama nici un TVA, doar taxele vamale.

#8
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Of...
Sunt 2 conditii:

1. Produs (comanda totala) sub 150 EUR, cf legii Ali e obligat sa ceara TVA.
2. Produs (comanda totala) peste 150 EUR, cf legii Ali la sfarsit iti scade din suma TVA-ul.
Odata ajuns in Romania, ti se va cere sa faci formalitatile vamale, adica sa trimiti pe email:
- captura cu comanda, pe care screii in romana ce reprezinta + cf cu original si semnatura.
- extras de cont cu plata
- copie CI

Adresa de email este

declaranti.vamali # posta-romana.ro

Cand vezi pe tracking ca incepe procesul de vamuire la BSI poti da mail preventiv cu documentele de mai sus.

https://www.posta-ro...rack-trace.html

Ti se va da un document cu detaliile de plata, adica in cazul acesta 19% + 9 lei taxa de comisionariat vamal Posta Romana.

#9
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,471
  • Înscris: 17.04.2006

 EneStelian, on 22 mai 2022 - 19:26, said:

nu merge sa introduc adresa de mail in app ( spune că este folosita)

Pentru ca ai deja cont?
"Forgot password", mail, schimbi. pac-pac

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
n-am mai facut comenzi de pe ali de la schimbarea legislatiei. te mai cheama si acu la oficiul cu birou vamal sa te vamuiasca sau toata chestia de desfasoara pe mail cu bsi si virament in contul lor apoi iti vine acasa?

#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Doar pt pachete peste 150 eur.

Pt pachetele sub 150 eur vin la OP, dar:
- daca vin prin posta ungara, vama e facuta afara si iti ajung acasa
- daca vin prin China Post, vama e facuta de Posta Romana, care te cheama la OP de care apartii (de acasa), pt a iti cere 9 lei taxa serviciu vamal.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
pt posta ungara selectezi aliexpress standard shipping si dupa aia speri sa ai noroc?

#13
Cosmin_Andrei

Cosmin_Andrei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,569
  • Înscris: 26.12.2015
Daca tot am vazut topic deschis despre Aliexpress, zic sa intreb. Cum se aplica acea taxa de 9 lei pt. serviciul vamal? Pt. toate comenzile sau e aleatoriu? In ultima perioada, am avut vreo 10 produse comandate de la ei si am platit acea taxa doar pt. doua dintre ele. Comenzile nu au fost mai mari de 30-40 de lei. Multumesc.

Edited by Cosmin_Andrei, 23 May 2022 - 05:16.


#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006
Cel mai important lucru este, paradoxal, norocul.
Adica daca ai noroc, vorba vine, nu platesti nici TVA si nici vama.
Apropo de posta ungara. NU toate pachetele sosite prin posta ungara iti vin acasa. De regula acasa se aduc doar acele pachete sau pachetele care incap in cutia postala. De asemenea, pachetele sosite prin posta ungara si livrate de firme de curierat sunt livrate la domiciliu, bineinteles.
In legatura cu acea taxa de 9 lei, eu personal n-am reusit inca sa-i deslusesc misterul. Mie nu mi s-a cerut sa platesc acea taxa decat o singura data pana acum la ridicarea de la oficiu.
Mai nou, pentru fiecare produs comandat ai buton de download invoice, pentru factura. Dar repet, ai nevoie de factura dupa cum iti este norocul.
Oricum, daca este motiv de taxe vamale si TVA si alte angarale iti vei da seama dupa numarul oficiului postal de la care tre' sa-ti ridici pachetul.

PS.
Daca esti arondat la oficiul postal care face si vamuirea, asta e. Ghinion.

#15
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 02.09.2014
Eu am 20 de comenzi pe aliexpress care au venit.
La toate am luat transportul ieftin.
~90% au venit intr-o luna doua si fara alta taxa, ba direct in posta, ba se trimite un sms, ba se trimite un aviz. Acestea au avut tracking number de Belgia/Ungaria.
Au fost cateva unde am platit 10 lei in plus taxa vamala, acelea care au avut tracking number de China (CN....)

Acum la a 21-a comanda peste doua saptamani vor trece trei luni si are tracking number de Ungaria. Asta vad ca intarzie.

#16
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,797
  • Înscris: 09.01.2007
Pai da dar cate au fost peste 150 eur, ca acolo se aplica taxele, teoretic.

#17
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 02.09.2014

 TehCube, on 23 mai 2022 - 09:37, said:

Pai da dar cate au fost peste 150 eur, ca acolo se aplica taxele, teoretic.

Nu.
Alt seller, la oficiul vamal, tracking number exterior uniunii si peste 10 euro, acum cativa ani, cat era tva-ul pe atunci, a trebuit sa fie platit. Daca le ziceam ca e de pe internet poate ca se aplica regula 150 de euro.

https://www.customs....ate-prin-colete

#18
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 adisz, on 23 mai 2022 - 08:42, said:

......................
Apropo de posta ungara. NU toate pachetele sosite prin posta ungara iti vin acasa. De regula acasa se aduc doar acele pachete sau pachetele care incap in cutia postala. De asemenea, pachetele sosite prin posta ungara si livrate de firme de curierat sunt livrate la domiciliu, bineinteles.
.....................
nu ajunge nici un pachet in cutia postala! alea care ajung au regim de scrisoare simpla. in limbaj postal, scrisoarea poate fi mult mai mare ca plicul cu factura la mobil!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate