Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Toaletare/taiere cais batran

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Salut! Am un cais care are aproximativ 27 de ani si nu a fost toaletat pana in prezent. Am mai taiat eu doua ramificatii care se uscasera. Credeti ca se mai poate face ceva pentru el? S-a cam salbaticit intre timp. As vrea sa stiu ce durata de viata au in general caisii si sa vedem daca se mai poate face ceva pentru el sa-l salvez. Daca stiti pe cineva care se pricepe sa dea o mana de ajutor contra cost.Sunt din Bucuresti. Merci

#2
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
In sectiunea in care ai postat , ai ''pinned'' :
https://forum.softpe...verde-i-altele/
Taierile la pomi sunt stiinta nu taie fiecare cum ii vine .
Esentialul e sa gasesti pe cineva care se pricepe la asta !
PS - Era buna si o poza !

Edited by Alltrack, 22 May 2022 - 13:53.


#3
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostAlltrack, on 22 mai 2022 - 13:53, said:

In sectiunea in care ai postat , ai ''pinned'' :
https://forum.softpe...verde-i-altele/
Taierile la pomi sunt stiinta nu taie fiecare cum ii vine .
Esentialul e sa gasesti pe cineva care se pricepe la asta !
PS - Era buna si o poza !

  Am citit inainte, eu caut pe cineva care se pricepe. Nu are rost sa ma bag eu

#4
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
Ba eu am mers pe alt principiu. Decat sa-si bata altul joc de pomii mei, mai bine imi bat eu si invat in fiecare an ceva.

#5
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,118
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.pepinieracornesti.ro/_galerie/librarie/taierea_pomilor_fructiferi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In imaginea de mai sus ai procedura corecta de taiere primavara a pomilor fructiferi.
Spor la taiat...Posted Image

#6
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Bancuri…
La pomii batrani sunt alte scheme de taiere pentru inviorare si rejuvenare.

#7
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postxmanyacs77, on 22 mai 2022 - 19:05, said:

[ https://www.pepinieracornesti.ro/_galerie/librarie/taierea_pomilor_fructiferi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In imaginea de mai sus ai procedura corecta de taiere primavara a pomilor fructiferi.
Spor la taiat...Posted Image

   Nu cred ca e valabila schema si in cazul meu. Caisul e mai batran si are alta configuratie acum

#8
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,041
  • Înscris: 17.03.2005
Elimina ce e uscat și ce e flagrant greșit acolo.
Încearcă sa elimini din coroana sănătoasă doar puțin din partea exterioara,adică sa faci niște treceri la ramuri amplasate puțin mai jos pe șarpante.

În rest, reforma eu nu recomand la cais bătrân.

Reforma inseamnă teoretic sa elimini de la lemn gros, sa. Lași cioate și sa lași sa crească alte ramuri în locul celor existente.

Teoretic merge la cais, pracric însă e o specie sensibila și mai ales ăștia noi altoiți pe corcoduș, mai ales în ultima vreme când bolile au devenit mult mai agresive.... Riscul sa îl omori e mare.
Si asa mor ei pe capete, dapai sa ii dai și tu brânci.

Mai sigur este sa îl cureți de ce e bolnav, sa mai reduci puțin din ce e sănătos ca să corectezi cât de cât prin coroana și sa ajuți pomul sa înlocuiască(el scăpând de 10-20% din lemn va avea un reviriment, va avea energie sa crească ceva) și cam atât.

Metodele drastice, normale altfel, în cazul caisului în ckbditii le actuale pot fi un soc mult prea mare.
Eu as face asa ceva doar dacă e un cais cwre oricum e pe lista neagra, ori - ori.. Dar dacă e un cais bun as fi cât mai blând cu el.

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
...ca să aduci un pomicultor la bucurești îți trebe mai mult decât o postare pe softpedia.
caută pepiniere în jur, dai telefoane cu promisiuni de transport și halbe de șpriț, apoi stabilești o întâlnire anul ista - să vadă omu ce-i sănătos acolo, apoi încă o vizită la-ceput de martie - când poate efectua cert ceva pt acel cais.
baftă!

PS: uite caisul vecinului, adoptat în 2010 și-ngrijit peste gard (că vecinu' sapă prin alte țări)
PPS: azi e muuult mai zvelt! :P

Attached Files


Edited by gushpi, 23 May 2022 - 11:29.


#10
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Pepiniera = fabrica de puieti, livada = fabrica de fructe. Chiar daca nu pare, sunt doua sectoare diferite ce fac parte din pomicultura. Nu sunt multi oameni  sa le stie face pe amandoua bine. Cere unui grup de zece pepinieristi sa-ti arate un lastar concurent si ai sa te convingi cati stiu .

#11
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View PostConstantinDriga, on 22 mai 2022 - 14:45, said:

Ba eu am mers pe alt principiu. Decat sa-si bata altul joc de pomii mei, mai bine imi bat eu si invat in fiecare an ceva.

  Este adevarat, dar in cazul asta nu prea mai e loc de batai de joc. Este destul de tarziu oricum pt copac ca sa fac eu experimente pe cont propriu

#12
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Eu am facut experimente pe caisul meu, era afectat urat de monilioza, avea crengi intregi uscate. Avea vreo 15 ani si dadea sa moara.

Taieri destul de drastice, primavara devreme sau pe sfarsit de februarie.

Asta se intampla acum 6-7 ani.

Rezultatul a fost ca l-am repus pe picioare.

Desi acum l-as taia mai bine ca am mai invatat cate ceva, de multe ori important e sa te apuci, sa mai citesti cate ceva, mai vezi un tutorial, si cu rabdare il pui pe picioare.

Anul asta nu prea l-am ingrijit, n-am stropit cu fungicid si s-au uscat florile si ceva ramuri, rod putin, asa ca la anul o sa am de furca sa-l curat masiv, dar asta-i viata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate