Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Problema Trimmer gazon 20V - motorașul nu se învârte

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
deejay_mihaita

deejay_mihaita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.11.2006
Colegi forumisti, am o problema ciudata cu un trimmer de gazon Parkside PRTA pe acumulatori 20V si cu disc cu 2 cutite de plastic (nu cu fir).
Pe scurt, nu sunt electronist, dar i-am schimbat motorul (cel vechi fiind defect). El functioneaza perfect in gol, insa in momentul in care ii montez si cutitele, tensiunea de alimentare nu trece de 5V.
Poze si filmulet atasat aici: https://www.youtube-...IqMoA_5xU?rel=0

Attached File  PXL_20220522_080444479-COLLAGE.jpg   331.01K   34 downloads
Attached File  Trimmer PRTA 20-Li MQ.mp4   30.85MB   2 downloads
Daca cineva are vreo parere, i-as fi tare recunoscator.

Model: Trimmer gazon PRTA 20-Li A1, cu acumulator 20V
Starea aparatului: Motorasul, de tip RS-755 era defect, l-am schimbat cu un 775, cu aceleasi specificatii, aprox. 10.000 rpm la 20V
Motorasul functioneaza perfect in gol si cu discul fara cutite, tensiunea afisata fiind de +18V. Cand in pun si cutitele din plastic, care au 3-4 grame, pur si simplu, nu se invarte decat cateva secunde, iar tensinea nu trece de 5v, dupa care scade catre 4, 3... pana la 0V.

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Parerea mea de neinitiat este ca acumulatorii sunt cu probleme. Merg bine in gol, cand au greutate, le scade tensiunea

#3
deejay_mihaita

deejay_mihaita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.11.2006
Am folosit trei acumulatori, are acelasi comportament. Si-n plus, functioneaza neintrerupt si fara probleme fara sarcina (adica fara disc + cele doua cutite). Deci sigur nu sunt acumulatorii. Pur si simplu, atasez cutitele si nu mai merge.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Motorul e nou ? Pare a fi o problema de lagare/rulmenti.

#5
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,430
  • Înscris: 19.03.2022
motor scurt circuitat pe unele infasurari.

#6
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
De unde ati gasit/ cumparat motorul? La 5 $ nu puteti avea mari pretentii. Evident ca in sarcina scade turatia si creste substantial curentul. Pentru testare alimentati-l de la o sursa mai puternica de cc (acumulator auto 24V, redresor). Daca iese fum, aruncati-l.

#7
deejay_mihaita

deejay_mihaita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.11.2006
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Motorul e nou-nout si nu e chiar o petardă de motoraș.
Fără sarcină (adică fără cuțite de tăiere), dar montat pe aparat, funcționează perfect, minute întregi fără să se încingă, deci elimin problema scurt-circuitului.
Fără sarcină, dar cu cuțitele montate, nu funcționează decât până la 5V.
Dacă elimin placa controller din circuit, și pun motorul în sarcină direct pe bateria de 20V, merge perfect. Așadar mă gândesc că ar fi placa de vină...

#8
Dexter Dude

Dexter Dude

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 22.05.2005
Cel mai sigur placa electronica are un defect (tranzistor Mos_FET defect ) . Trebuie o vizita la electronist .

#9
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Ar trebui măsurat cu ampermetrul ce curent absoarbe motorul în gol și sarcină. Unele regulatoare de turație au soft start ca să protejeze atât motorul cât și bateria de curenți mari la demaraj și e posibil ca acel circuit să fie cu probleme.

#10
ATrica

ATrica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 06.04.2009

View Postdeejay_mihaita, on 22 mai 2022 - 10:51, said:

Colegi forumisti, am o problema ciudata cu un trimmer de gazon Parkside PRTA pe acumulatori 20V si cu disc cu 2 cutite de plastic (nu cu fir).


BUNA ! Unde gasesc un disc, caci firul se duce rapid. Se poate adapta un disc metalic, ca la trimer / motocoasa pe benzina, dar mai mic ?

Ati rezolvat problema c motorul ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate