Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Stick/device pentru streaming 2022

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Acum multi ani am fost early-adopter pentru Xiaomi MiTV Box - strict pentru a face streaming de content de pe laptop direct pe TV. Tin minte ca avea niste glitch-uri enervante. De vreo 3 ani n-am mai folosit deloc vreun televizor, acum m-am mutat intr-un apt care are un TV decent Philips Ambilight, nu foarte vechi insa nu e Android sau ceva cu care sa faci streaming direct, am cablu HDMI deja conectat la el dar al meu laptop Asus ZenBook nici macar nu are HDMi plus ca parca nu mai e vremea sa folosesti cabluri in 2022 😅

Nu-mi trebuie Netflix sau alte minunatii, doar sa pun ceva content de pe laptop pe TV, documentare, filme din colectia personala etc.

Vreau sa merg pe un dispozitiv super-simplu de conectat si cu soft stabil, fara glitch-uri cum era acel Xiaomi care trebuia bibilit din cand in cand sa mearga.

Multumesc pentru sugestii.

#2
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Serviio, Emby, Universal Media Server, Plex, Jellyfin.

Serviio mi-a plăcut cel mai mult, îl și recomand.

Dar, unele televizoare Philips nu se împacă bine cu titrările, funcționează doar în transcodare.

Edited by aiulianctin, 21 May 2022 - 22:52.


#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

View Postaiulianctin, on 21 mai 2022 - 22:49, said:

Serviio, Emby, Universal Media Server, Plex, Jellyfin.

Serviio mi-a plăcut cel mai mult, îl și recomand.

Dar, unele televizoare Philips nu se împacă bine cu titrările, funcționează doar în transcodare.
Pai telelevizorul o sa fie doar pe post de monitor, nu? Nu inteleg remarca privind titrarile ����‍♂️

Plex e un soft, eu intreb ce “cutie” sa cumpar, tin minte ca incepusem sa ma interesez dar era mult prea complicat, mai simplu era atunci ceva sistem Android. Eu vreau solutia cea mai plug&play disponibila la momentul asta, nimic mai mult…poate ceva stick?

#4
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Google Chromecast 4k.

#5
realwalle

realwalle

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 04.10.2017
Eu folosesc un stick tot de la xiaomi - MiTV stick. Merge cast-ul de pe laptop/ telefon chiar bine.

#6
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012

View Postlawrence38, on 21 mai 2022 - 21:12, said:

doar sa pun ceva content de pe laptop pe TV

View Postlawrence38, on 22 mai 2022 - 00:59, said:

Pai telelevizorul o sa fie doar pe post de monitor, nu? Nu inteleg remarca privind titrarile ����‍♂️

Plex e un soft, eu intreb ce “cutie” sa cumpar, tin minte ca incepusem sa ma interesez dar era mult prea complicat, mai simplu era atunci ceva sistem Android. Eu vreau solutia cea mai plug&play disponibila la momentul asta, nimic mai mult…poate ceva stick?

Cam orice televizor se poate conecta la rețea și are funcția de a viziona fișiere din rețea. Ai fișierele pe laptop, instalezi unul dintre programele pe care le-am enumerat, adaugi filmele în librărie, și vizionezi pe TV. Legat de titrări, televizoarele Philips nu pot vedea titrarile prin soluția de server media.

AAA... că tu vrei un dispozitiv în plus să facă asta... Ți-au recomandat colegii dispozitive, alegi în funcție de rezoluția televizorului, deși eu aș merge pe variantă 4K.

#7
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 09.01.2007
Posibil TV-ul lui sa nu fie Smart, ambilight e pe piata de multi ani.
Solutia cu "stick" e mult mai complexa decat un cablu, laptopul ala trebuie sa aiba o iesire video, fie ea in format USB-C, DP, miniDP, miniHDMI, etc, si gasesti usor un cablu care sa se termine in HDMI pe partea celalalta.

Ce doresti tu e un android TV practic, pe care o sa-l conectezi tot in HDMI, si o sa rulezi de pe el, diferenta e ca o vei face prin DLNA, adica iti ocupi si reteaua si procesorul pentru transcodare, instalezi un server pe laptop (sau rulezi pe cel nativ din wmp). etc. Singurul avatanj e ca va aparea ca device pentru chromecast, sa poti da direct din youtube de pe laptop/telefon/etc. dar in rest mi se pare ca mai mult te complici.

#8
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

TehCube said:

1653241205[/url]' post='29065661']
Posibil TV-ul lui sa nu fie Smart, ambilight e pe piata de multi ani.
Solutia cu "stick" e mult mai complexa decat un cablu, laptopul ala trebuie sa aiba o iesire video, fie ea in format USB-C, DP, miniDP, miniHDMI, etc, si gasesti usor un cablu care sa se termine in HDMI pe partea celalalta.

Ce doresti tu e un android TV practic, pe care o sa-l conectezi tot in HDMI, si o sa rulezi de pe el, diferenta e ca o vei face prin DLNA, adica iti ocupi si reteaua si procesorul pentru transcodare, instalezi un server pe laptop (sau rulezi pe cel nativ din wmp). etc. Singurul avatanj e ca va aparea ca device pentru chromecast, sa poti da direct din youtube de pe laptop/telefon/etc. dar in rest mi se pare ca mai mult te complici.

Da, probabil tot Android TV, daca e cel mai simplu.

Cu Xiaomi Mi Box, era simplu, relativ: aveam un folder share-uit pe laptop, via Kodi parca….nici nu mai tine minte, parca folosisem si altceva in afara de Kodi, si tot ce era in acele foldere share-uite, le vedeam in Mi Box si direct play de acolo. Da, era un cablu HDMI intre TV si Xiaomi box fireste, dar laptopurile nu aveam nevoie vreodata sa le “cablez” si tot asta vreau si acum. Am si un laptop mai mare de 17” cu mufa HDMI dar nu il folosesc decat foarte rar.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate