Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Pot avea un IP local care sa redirectioneze spre orice IP imi ofera ISP-ul?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cristipop212

cristipop212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.04.2019
Deoarece folosesc diferite retele wireless, IP-ul mi se schimba destul de des, ceea ce imi strica anumite configuratii care trebuie sa le actualizez de fiecare data cand am un alt IP. Exista vreo modalitate sa "creez" un IP local care sa fie asociat cu orice IP imi ofera reteaua la care sunt conectat?

#2
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Folosesti un VPN.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,740
  • Înscris: 30.08.2006
Normal nu ai decat 2 retele  wireless, reteaua de 2.5Ghz si cea de 5Ghz. Ip-ul privat nu se schimba din cauza retelei wireless. Un ip public de genul 192.168.x.x, nu poate fi redirectionat catre un ip privat altfel nu ar mai fi public. Daca vrei sa te conectezi catre un device din retea folosind ip-ul intern, va trebui sa creezi o conexiune vpn sau folosesti suportul oferit de producatorul de hardware pentru conectarea din afara retelei personale. Multe echipamente IOT se conecteaza in cloud si accesarea se face prin serviciul lor fara sa setezi nimic in router.
Ce vrei sa faci ? Vrei sa te conectezi la o camera ip ?

Edited by Leo2006, 21 May 2022 - 10:37.


#4
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
folosește VPN pentru a accesa ce ai nevoie venind de pe un un singur si unic IP.
A doua solutie ar fi sa cunosti range-ul de IP-uri a celor 2-3 operatori care iti ofera WiFi ..
range ce ii spui ca este "permited" in echipament....
o alta solutie (de investigat) este sa foloesti un tunel SSH catre un router ce are IP fix si iesi prin el de fiecare data.

#5
cristipop212

cristipop212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.04.2019
Folosesc VPN, dar am observat ca primesc diferite IP-uri, banuiam ca conectarea la o diferita retea influenteaza asta(de ex cand ma conectez la hotspotul telefonului/reteaua de acasa/ reteaua de la lucru/ etc).
@Leo2006 Rulez un software pe laptop,iar in configuratia acelui software trebuie sa specific adresa IP.
@Mihai_3 am nevoie de adresa IP exacta, nu de un range .
Speram sa fie o solutie simple, modificarea fisierului hosts unde sa definesc un ip privat care sa redirectioneze catre orice IP folosesc sau ceva asemanator

#6
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Primesti ip-uri diferite de la serverul de vpn?
E serverul tau?
Ce protocol folosesti?

#7
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
IP-ul local evident ca ti se va schimba in functie de reteaua la care esti conectat.
Vezi, daca nu spui din start despre ce-i vorba.
Daca acel soft trebuie sa se conecteze tot la laptop-ul tau la alt program(??) daca nu dai detalii, nu stim, dar poti incerca sa te conectezi pe loopback (127.0.0.1).

#8
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006

View Postcristipop212, on 21 mai 2022 - 13:51, said:

Folosesc VPN, dar am observat ca primesc diferite IP-uri,
Foloseste un serviciu de VPN care ofera IP fix si public si nu mai ai probleme.

#9
cristipop212

cristipop212

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.04.2019
@ogo Da, sunt multiple IP-uri primite de la VPN . Nu e serverul meu, e serverul firmei pentru care lucrez. Nu sunt sigur ce protocol e folosit.
@Znevna Am uitat sa mentionez un detaliu important. Software-ul care doresc sa il configurez ruleaza pe masina virtuala, iar IP trebuie sa fie cel din exteriorul VM-ului. Am sa incerc cu 127.0.0.1.

#10
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
E un detaliu important intr-adevar.
N-o sa functioneze cu 127.0.0.1, clar.
Dar ai inceput sa cauti rezolvarea in partea gresita.
Se configureaza o interfata separata pentru comunicarea intre Host si VM, in functie de ce folosesti pentru masina virtuala sunt ghiduri diferite pe internet evident.
"host-only networking".

Edited by Znevna, 21 May 2022 - 17:02.


#11
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View PostLeo2006, on 21 mai 2022 - 10:36, said:

Normal nu ai decat 2 retele  wireless, reteaua de 2.5Ghz si cea de 5Ghz. Ip-ul privat nu se schimba din cauza retelei wireless. Un ip public de genul 192.168.x.x, nu poate fi redirectionat catre un ip privat altfel nu ar mai fi public.
IPv4 are 3 clase de IP-uri private. 192.168.x.x face parte din clasa C privata - (ultimul octet este alocat host-urilor din adresa).

Edited by Ravy, 24 May 2022 - 07:04.


#12
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006

View Postcristipop212, on 21 mai 2022 - 16:52, said:

@ogo Da, sunt multiple IP-uri primite de la VPN . Nu e serverul meu, e serverul firmei pentru care lucrez. Nu sunt sigur ce protocol e folosit.
Atunci vb cu administratorul retelei  ca sa primesti mereu acelasi IP cand te conectezi la VPN-ul companiei.
Daca stiai si protocolul folosit pt VPN te puteam indruma ce sa ceri exact.
E cel putin asta am inteles, ca ai nevoie de un IP fix privat ca sa te poti conecta la VM ce ruleaza in reteaua companiei.
Pe de alta parte, daca ai acces la VM poti modifica acolo ce ip-uri/subnet are drepturi de acces.
Daca am inteles prost cerintele atunci explica ceva mai clar.

Edited by ogo, 24 May 2022 - 08:45.


#13
Znevna

Znevna

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,436
  • Înscris: 23.08.2020
Eu cred ca are o masina virtuala din care se conecteaza pe ceva care ruleaza pe host, iar host-ul isi ia IP local in functie de .. unde-i conectat.
Cam asta am inteles eu, de acolo si recomandarea sa foloseasca un adaptor de tip host only pentru comunicarea intre host si vm.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate