Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Despre factura fiscala

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Am cumparat un obiect ,pe persoana fizica ; mi s-a dat factura fiscala inseriata [asa scrie pe ea ]  dar nu mi s-a dat  chitanta . Cum este normal ? Se poate fara chitanta daca exista factura fiscala ?  Este deajuns ?

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
ai bon fiscal sau este tipărita chitanta pe factură?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cum ai platit ?

#4
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 05.02.2007
Nu este obligatoriu sa ai chitanta daca ti se da factura fiscala. De unde aveti idei dinastea?
Ai platit numerar sau electronic? card, transfer iban, etc  +  esti persoana juridica?



Factura este documentul fiscal ce creeaza o obligatie de plata, intr-un anumit interval de timp. Factura este emisa de catre persoanele juridice, fie ca acestea sunt sau nu platitoare de TVA, dar si de catre PFA-uri. Din punct de vedere contabil, factura determina inregistrarea in contabilitatea furnizorului de bunuri sau servicii a unei creante, iar in cea a cumparatorului a unei datorii. Factura nu presupune predarea bunurilor sau prestarea serviciilor in acel moment si nici nu implica plata pe loc, desi acest lucru se poate intampla. Plata se va face in intervalul de timp stabilit contractual, in numerar sau prin transfer bancar.

Chitanta se elibereaza in momentul in care este realizata plata in numerar ce corespunde livrarii unui bun / prestarii unui serviciu sau in cazul in care se justifica intrarea unei sume in numerar in registrul de casa. Chitanta se elibereaza doar persoanelor juridice, eliberandu-se persoanelor fizice in cazurile exceptionale prevazute de lege. Chitanta stinge din punct de vedere contabil creanta din contul furnizorului si datoria aferenta acesteia din contul cumparatorului, in momentul in care este eliberata.

Bonul fiscal este documentul eliberat de casa de marcat(plati cash). Oricine are obligatia de a detine o casa de marcat si presteaza servicii direct catre populatie trebuie sa elibereze bonul catre clientii sai.

Edited by elless, 21 May 2022 - 00:44.


#5
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
Factura implica transferul de proprietate si act contabil referitor la stocuri/miscari gestiune/inregistari servicii ...chitanta/bon/op/transfer bancar implica tranferul de bani intre entitati.
Posibil sa fie pe factura si chitanta, pe aceeasi pagina adica.

La achitare unei sume se da dovada platii sumei (bon fiscal la cash/card), la facturare se face achizitia produsului/serviciului din document.

Cam asa simplu vorbind ...ca se poate face pt anumite produse/servicii doar bon fiscal cu cod/denumire produs direct pe el.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 elless, on 21 mai 2022 - 00:44, said:

Ai platit numerar sau electronic? card, transfer iban, etc  +  esti persoana juridica?
E persoană fizică, a scris asta.

 elless, on 21 mai 2022 - 00:44, said:

Nu este obligatoriu sa ai chitanta daca ti se da factura fiscala. De unde aveti idei dinastea?
Nu e cazul să fii ironic... Cumva trebuie evidențiată plata. Recitește ce ai scris:

Quote

Din punct de vedere contabil, factura determina inregistrarea in contabilitatea furnizorului de bunuri sau servicii a unei creante, iar in cea a cumparatorului a unei datorii. Factura nu presupune predarea bunurilor sau prestarea serviciilor in acel moment si nici nu implica plata pe loc, desi acest lucru se poate intampla.
Deci existența unei facturi nu arată și că a fost plătită.
Dacă nu se eliberează chitanță ar trebui să fie scris pe factură ceva de genul Achitat numerar/cu OP nr. ... etc. în data de ... Altfel comerciantul poate pretinde că i-a fost plătită suma.

Plus că și în contabilitate trebuie prins că s-au încasat banii. Nu e suficientă existența unei facturi pentru asta.

Edited by althea, 21 May 2022 - 09:15.


#7
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Sint persoana fizica .
Obiectul cumparat , a fost cumparat online , a fost adus acasa de curierul vinzatorului . Vinzatorul este firma mare  . Curierul era al vinzatorului .
Am platit cash la curier .
Desi am cerut de la curier chitanta , a zis ca nu are in procedura sa imi dea asa ceva . Curierul avea doar documentul de transport .
Pe factura, la parte inferioara , scrie ca plata se face cash on delivery si ca se livreaza prin curier propiu [banuesc eu ] , AVB si numar tranzactie .nu pare ca ar fi o chitanta .

Din ce am citit mai sus , imi este neclar daca trebuia sau nu sa imi dea chitanta .
Chitanta inclusa in factura ?

Edited by hspinache, 21 May 2022 - 09:16.


#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,658
  • Înscris: 30.10.2009

 hspinache, on 21 mai 2022 - 09:14, said:

Pe facura, la parte inferioara , scrie ca plata se face cash on delivery si ca se livreaza prin curier propiu
Fiind curier propriu e ok. Se înțelege că ai plătit în momentul în care ți-a dat produsul.

#9
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,856
  • Înscris: 28.11.2001
Daca ai dat bani trebuie sa ai (fiind PF) una dintre cele 2 documente:
- chitanta incasare ramburs de la curier - orice curier scoate acel document cand finalizeaza livrarea si incasarea banilor
- un bon fiscal - care se emite in momentul incasarii banilor la sediul vanzatorului sau pe teren, cu o casa de marcat portabila.
Chiar si atunci cand platesti cu cardul bancar - la sediu, pos mobil pe teren sau la curier (sunt care pot incasa si cu cardul) - tot trebuie sa primesti dovada platii.
Daca ai dat banii cash si nu ai primit niciunul dintre aceste 2 documente ia legatura cu vanzatorul pentru a primi dovada platii.

#10
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 elless, on 21 mai 2022 - 00:44, said:

Nu este obligatoriu sa ai chitanta daca ti se da factura fiscala. De unde aveti idei dinastea?
dacă plata se face cu numerar de către o persoană fizică bonul fiscal este obligatoriu. Factura este opțională.

Ideea asta o am de la ANAF.

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 08.02.2011
NU ti-a dat bon fiscal nu trebuia sa platesti pur si simplu. Nu-i convenea curierului, spune-i sa sune la ANAF sa vada ce zic aia.

#12
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Pai nu prea mai puteam ; intra la caregoria refuz .Am avut initial si un termen de renuntare ; s-a facut control pachet , am semnat primirea in documentul de transport . Am numarat banii si cind am cerut chitanta , a zis ca nu are pt ca nu are in procedura .

#13
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 hspinache, on 21 mai 2022 - 09:14, said:

Sint persoana fizica .
Obiectul cumparat , a fost cumparat online , a fost adus acasa de curierul vinzatorului . Vinzatorul este firma mare  . Curierul era al vinzatorului .
Am platit cash la curier .
Desi am cerut de la curier chitanta , a zis ca nu are in procedura sa imi dea asa ceva . Curierul avea doar documentul de transport .
Pe factura, la parte inferioara , scrie ca plata se face cash on delivery si ca se livreaza prin curier propiu [banuesc eu ] , AVB si numar tranzactie .nu pare ca ar fi o chitanta .

Din ce am citit mai sus , imi este neclar daca trebuia sau nu sa imi dea chitanta .
Chitanta inclusa in factura ?
Probabil unul dintre bonurile pe care ți le-a dat curierul are valoare de bon fiscal.
Sau de chitanță că a în casat banii in locul vânzătorului căruia urmează să-i transfere banii în cont.

#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Trebuie chitanta sau bon fiscal.

#15
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Curierul trebuia sa iti emita o chitanta/bon ca a incasat banii. Firma vanzatoare a procedat corect: ti-a intocmit factura si chitanta/bonul ti-l da cel la care ii dai banii (curierul).

Dar dilema ta care este? Daca este legata de garantie atunci nu trebuie sa iti faci griji: in caz de nevoie iti este de ajuns factura.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Mie mi se pare aiurea sa ceri chitanta/bon fizic, in asemenea situatie. Astea se pot emite si sa le gasesti in contul avut la furnizor.

#17
hspinache

hspinache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,598
  • Înscris: 23.12.2007
Si daca pierdem chitanta se poate cere duplicat ? Cit timp este obligat transportatorul sa aiba evidenta ?

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
Probabil ai primit unicul exemplar de la factura aia. Acu', relax, și chitanță dacă primeai, tot unicul exemplar putea fi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate