Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Declaratie unica rectificativa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Berceni

Berceni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 02.04.2006
Salut,

Am depus deja declaratia unica pentru veniturile din 2021 si mi-am dat seama ulterior ca am uitat cu desavarsire sa completez estimarea pentru veniturile din 2022.

Doresc sa depun o declaratie rectificativa, si nu imi este clar daca trebuie sa iau declaratia pe care am depus-o deja si sa bifez la capitolul 2 (venituri estimate 2022): "Declarație rectificativă privind Capitolul II" si sa adaug estimarea pentru 2022, sau daca trebuie sa iau un formular nou/gol, la care sa bifez doar la capitolul 2 (venituri estimate 2022): "Declarație rectificativă privind Capitolul II" si sa completez doar acest capitolul (si capitolul I - 2021 sa ramana gol).


As zice ca logic trebuie sa editez pe formularul pe care l-am depus deja, dar ma incurca formularea lor: "Daca se rectifica doar acest capitol , atunci Capitolul I nu se completeaza" (adica nu se completeaza deloc, sau nu se rectifica?)

#2
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Trebuie completat doar capitolul la care se fac modificari, asa se intelege din ce scrie in formular. Adica la rectificarea datelor din capitolul I (pe 20121) nu se mai completeaza si capitolul II (estimarea pe 2022) si invers: la rectificari in capitolul II nu se mai completeaza si datele din capitolul I.

Edit: Mai simplu ar fi sa completezi formularul din nou doar cu datele din capitolul pe care vrei sa-l modifici si sa o salvezi cu numele de "________.rectificativa" si sa le tiparesti apoi pe amandoua.

Edited by vladutgm, 20 May 2022 - 19:04.


#3
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,963
  • Înscris: 30.11.2021
Eu am completat cu toate datele din nou si a fost ok. Nu au trimis 2 dalea de plata.

#4
Berceni

Berceni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 02.04.2006

 vladutgm, on 20 mai 2022 - 19:01, said:

Trebuie completat doar capitolul la care se fac modificari, asa se intelege din ce scrie in formular. Adica la rectificarea datelor din capitolul I (pe 20121) nu se mai completeaza si capitolul II (estimarea pe 2022) si invers: la rectificari in capitolul II nu se mai completeaza si datele din capitolul I.

Edit: Mai simplu ar fi sa completezi formularul din nou doar cu datele din capitolul pe care vrei sa-l modifici si sa o salvezi cu numele de "________.rectificativa" si sa le tiparesti apoi pe amandoua.


Asa inteleg si eu, insa o contabila zice ca nu e asa, si uite ce zice si colegul mai jos (plus ce am mai citit pe alte siteuri). Inclusiv ei au un ghid de completare unde zic "Declaraţia rectificativă se întocmeşte pe acelaşi formular"...unde bineintels e loc de interpretari, daca este acelasi formular depus, sau acelasi formular, adica declaraita-212 sau cat o fi codul lor.
Ca sa nu mai zic, ca, daca m-as baza 100% pe validarea aia a lor, ma lasa sa bifez rectificare pe 2022 si sa am date si la 2021, ceea ce (daca as stii ca e facut cu cap) ar trebui sa nu ma lase.

Le tiparesc pe amandoua, dar ce sa fac cu ele, ca le depun online? (nici nu stiu daca se mai paote "la ghiseu")

O sa incerc sa ii si sun luni daca o raspunde careva

Edited by Berceni, 20 May 2022 - 19:26.


#5
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Se mai poate la ghiseu, insa daca ai mila de ursuletii polari, depune online.
Poti depune:
1) bifa rectificativa privind capitolul I cu datele deja declarate si bifa rectificativa privind capitolul II cu datele nedeclarate in initiala
sau
2) bifa rectificativa privind capitolul II cu datele nedeclarate in initiala, fara sa mai completezi capitolul I deloc

 MindArchitect, on 20 mai 2022 - 19:13, said:

Nu au trimis 2 dalea de plata.
Ce sunt alea de plata?
Din cate stiu ce scriem in declaratia unica e titlu de creanta, nu mai primim nici o hartie de la anaf.
Poate daca nu ai platit sa fi primit somatie, ceva?

#6
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Se intampla ceva daca nu estimez pe 2022? Ca chiar nu stiu cum sa estimez la cum pica crypto si bursele

#7
Berceni

Berceni

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 02.04.2006

 ccdsah, on 21 mai 2022 - 10:19, said:

Se intampla ceva daca nu estimez pe 2022? Ca chiar nu stiu cum sa estimez la cum pica crypto si bursele

In principiu nu, doar ca eu am doar activitati independente (nu sunt si angajat) si daca nu am estimare pe 2022 practic cred ca raman fara asigurare de santate.

#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,514
  • Înscris: 30.08.2017
Din câte știu doar la anumite categorii de venituri. La crypto și stocks nu e cazul.

#9
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 Berceni, on 21 mai 2022 - 13:43, said:

In principiu nu, doar ca eu am doar activitati independente (nu sunt si angajat) si daca nu am estimare pe 2022 practic cred ca raman fara asigurare de santate.
A, atunci e okay ca eu sunt si salariat

#10
tziggy

tziggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.01.2007

 ccdsah, on 21 mai 2022 - 10:19, said:

Se intampla ceva daca nu estimez pe 2022? Ca chiar nu stiu cum sa estimez la cum pica crypto si bursele
pentru crypto si bursa nu poti estima deci nu completezi venit estimat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate