Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Dacă cresc ratele la banca o să le mai poată plăti românii?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 21.04.2016
Am tot vazut ca cresc ratele , mai o sa poata sa plateasca proprietarii cu imprumuturi in banca ratele?
Ce se intampla daca mii de locuinte o sa fie executate silit in acelasi timp?
se repeta scenariul din 2008?

Edited by AndreY2u, 20 May 2022 - 14:11.


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006

View PostAndreY2u, on 20 mai 2022 - 13:58, said:

Ce se intampla daca mii de locuinte o sa fie executate silit in acelasi timp?

De ce ar vrea banca sa execute silit si sa nu le poata vinde?
Vor veni cu refinantari paguboase pentru client dar cu posibilitatea da a plati lunar.

2008 identic nu mai vedem pentru ca nu a catigat aproape nimeni.

#3
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 07.01.2014
Unii o să fie în posibilitate de plată, alții nu.

Noroc cu legea dării în plată.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
in Romania bancile sunt obligate sa respecte un grad maxim de indatorare pentru creditele acordate. cred ca e pe la 40% acum.
asta inseamna ca "proprietarii cu imprumuturi in banca" dau cel mult 40% din veniturile lor pe rate, deci e de asteptat ca ei sa poata plati in continuare ratele.
probleme ar aparea daca am avea somaj mare.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,303
  • Înscris: 11.08.2003
Eu mai am <83.000 de lei din credit.
In pandemie am reusit sa pun cativa bani deoparte, cat sa ajute la avans, am schimbat apartamentul si, dupa aia, am crescut si salariul un pic. Rata de acum este cu vreo 10-15% mai mare fata de prima si nu-s prea afectat de aceasta crestere.

Edited by sorin147, 20 May 2022 - 14:19.


#6
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 21.04.2016

View Post_Smiley_, on 20 mai 2022 - 14:17, said:

in Romania bancile sunt obligate sa respecte un grad maxim de indatorare pentru creditele acordate. cred ca e pe la 40% acum.
asta inseamna ca "proprietarii cu imprumuturi in banca" dau cel mult 40% din veniturile lor pe rate, deci e de asteptat ca ei sa poata plati in continuare ratele.
probleme ar aparea daca am avea somaj mare.

Stiu pe multi care au bagat mult ore suplimentare cateva luni inainte de a aplica pentru redit pentru a avea venituri mai mari si a obtine credite mai mari, pe perioada de 2-3 luni rezista sa lucreze asa dar pe termen lung ar fi greu, si posibil sa nu mai fie chiar asa de mult de lucru in cat sa poata platii ratele, metoda este arhi cunoscuta si folosita de multi

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Cei care nu pot plati vor negocia re-esalonari cu bancile ... posibil sa intervina si guvernul, cum a mai facut-o.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Post_Smiley_, on 20 mai 2022 - 14:17, said:

in Romania bancile sunt obligate sa respecte un grad maxim de indatorare pentru creditele acordate. cred ca e pe la 40% acum.
asta inseamna ca "proprietarii cu imprumuturi in banca" dau cel mult 40% din veniturile lor pe rate, deci e de asteptat ca ei sa poata plati in continuare ratele.
probleme ar aparea daca am avea somaj mare.
Asta a fost cand au contractat creditul. Acel 40% se poate transforma in 80 %. Sa nu uitam si de cresterea fara precedent a preturilor la energie si alimente.
Fara interventia statului se va ajunge la o situatie similara 2008, sau chiar mai grava.

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAndreY2u, on 20 mai 2022 - 14:21, said:

Stiu pe multi care au bagat mult ore suplimentare cateva luni inainte de a aplica pentru credit pentru a avea venituri mai mari si a obtine credite...

Vrei să spui că și-au furat singuri căciula, și că nu se știu vinovații?

#10
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,166
  • Înscris: 17.09.2021
Da, românii or sa le plătească, că doar nu nemții!
2008 a învățat pe multă lume ceva. Pe cei de la bănci, mai mult. Și-au îmbunătățit metodele de autoprotectie, și-au calculat altfel riscurile. Românașii, mai puțin. Au zis ca nu se mai repetă figura și unii s-au întins mai mult decât le e plapuma. Ăștia își vor plăti rata. Dacă nu, or sa facă ce au făcut ăia din 2008 care au făcut credite ca-n Elveția ;)

#11
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Sa speram ca vor fi doar cateva luni, maximum un an, cu dobanzi atat de mari, apoi sa mai scada.
Solutii exista, mai ales daca ai un credit mai vechi, cat de cat platit din el. O reesalonare pe mai multi ani, in cel mai rau caz.
Nasol e daca ai luat creditul recent si e deja pe 30 de ani. Ce se mai esalonezi acolo? Nu stiu ce exceptii se pot face si daca vor bancile.
ROBOR-ul creste, creste si IRCC.

Cea mai nasoala reteta e: credit recent, perioada maxima, salariu umflat inainte de credit, suma mare imprumutata, rata mare oricum si inainte de cresterile astea de dobanzi.

Edited by bai3tzash, 20 May 2022 - 14:45.


#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
Interesant. De mult se plange lumea 'civilizata' ca romanii prea sunt proprietari (ce ii f... pe ei grija). Numai bine sa intre niste fonduri de investitii gigant sa preia locuintele executate silit si sa ii transforme in chiriasi pe propietarii cu credite.

#13
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 21.04.2016

View Postoverseas, on 20 mai 2022 - 14:46, said:

Interesant. De mult se plange lumea 'civilizata' ca romanii prea sunt proprietari (ce ii f... pe ei grija). Numai bine sa intre niste fonduri de investitii gigant sa preia locuintele executate silit si sa ii transforme in chiriasi pe propietarii cu credite.
stiu care are masina de 30.000 euro in leasing, garsoniera de 40.000 tot in rate si acum tine masina in fata blocului , nu prea mai are bani de motorina

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Unii vor plati, altii nu. Unior li se vor lua casele, altora nu. Depinde de noroc si de cat de responsabil a fost fiecare in privinta indatorarii.

View Postbai3tzash, on 20 mai 2022 - 14:45, said:


Nasol e daca ai luat creditul recent si e deja pe 30 de ani. Ce se mai esalonezi acolo? Nu stiu ce exceptii se pot face si daca vor bancile.


Iti pastreaza durata, insa iti da o perioada de gratie sau o perioada cu rate mai mici, pana iti revii dpdv financiar. Evident, asta inseamna ca dupa ce trece peroiada de gratie/reesalonare vei avea rate mai mari.

#15
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
In 2008 era haiducie si bancile au umflat din burta ca nu era ca acum X% plus ROBOR 3m SAU ce mai e. Majoritatea celor care au avut probleme in a rambursa au fost loviti pe de-o parte de curs (la CHF) si apoi de lacomia bancilor care au venit sa isi scoata parleaza din alte tari pe romani. Multe banci erau in pragul falimentului si ar fi luat si camasa de pe client. Acum nu e cazul si nu vor mai fi problemele de atunci ca BNRul si banca centrala europeana e cu ochii pe banci, rezerve marite, etc.

Edited by filipxxx, 20 May 2022 - 15:08.


#16
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011

View Postoverseas, on 20 mai 2022 - 14:46, said:

... De mult se plange lumea 'civilizata' ca romanii prea sunt proprietari (ce ii f... pe ei grija)... sa ii transforme in chiriasi pe propietarii cu credite.

Ei și tu, nu mai poate lumea civilizată de ce facem noi!
Statisticile văzute la tv sînt doar statistici, le fac și românii.
Oricît de multe ar fi executările, în fapt sînt puține, din moment ce 90% din români sînt proprietari deja, adică ăia cu locuințe achitate de mult.

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View Postfilipxxx, on 20 mai 2022 - 15:07, said:

Majoritatea celor care au avut probleme in a rambursa au fost loviti pe de-o parte de curs (la CHF)
Nu le mai plînge de milă celor cu credite în CHF. Ăia s-au lăcomit, pur și simplu. În franci primeau credit mai mare decît în euro sau dolari și s-au aruncat cu capul înainte fără să se întrebe "da' io ce fac dacă...".

#18
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Au fost și băncile ticăloase atunci...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate