Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Ce tip de tencuiala decorativa sa pun?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
dablue12

dablue12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 09.06.2015
Salut,

Am ajuns la faza in care trebuie sa pun tencuiala decorativa. initial volam sa punem un crem culoare casei si caramida aparenta in unele locuri. Din cauza de bani, probabil ca vom face in 2 culori, crem cu ceva culoare inchisa pe soclul casei si in unele locuri.

Casa este izolata cu vata bazaltica de 10cm si soclul cu polistiren extrudat, momentan are plasa si adeziv.

Mesterul a spus ca mai trebuie sa puna o  mana de adeziv si inca una (plus ceva reparatii la spaleti) si apoi tencuiala decorativa.

Pentru adeziv mi-a recomandat Ceresit Thermo Universal

si tancuiala ceva de la policolor..

Ati putea sa-mi dati ceva reomandari pentru tencuiala decorativa, sa nu fie nici foarte scumpa, dar nici proasta sa nu fie?

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
Pentru adeziv iti recomand ceva cu fibre. Cereseit-ul ala e doar numele de el. Si pretul
Pentru decorativa mai accesibila la pret si calitativa recomand Coramet sau Duraziv klima.
In ordinea asta.

#3
dablue12

dablue12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 09.06.2015
Pai la specificatiile cerest-ului spune ca e armat cu fibre :)

#4
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,189
  • Înscris: 09.01.2008
Fugi de Baumit. E proasta ca noaptea. Ploile spala culoarea si dupa 3 ani te trezesti ca se vad pietricelele albe peste tot.

#5
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,924
  • Înscris: 02.02.2007
Ca adeziv, ceresitul e bun.
ca decorativa: am Kober si sunt multumit.  Mi-a fost recomandat de 2 constructori buni!
exista si alte preturi, ptr alte buzunare!

#6
dablue12

dablue12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 09.06.2015
Tencuiala decorativa la sac, gen Weber se poate colora inainte de aplicare, sau se poate doar vopsi dupa aplicare?

#7
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
N ai cum sa o colorezi aia la sac. Doar cu var de exterior se poate da. Și ar fi o soluție bună, varul o impermeabilizează și poți să dai de mai multe ori, când vezi că și mai pierde din strălucire.

#8
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Eu am pus adeziv REDArt de la Rockwoll cu plasă de aramare (vezi că sunt diferite, eu am ales-o pe cea roșie) și decorativă am luat de la Caparol. Pentru vata bazaltica trebuie sa iei silikat:



https://www.caparols...alb-900486.html

#9
Gefo

Gefo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.05.2018
Salut! Situația mea este următoarea - casă veche de chirpic, cu pereții exteriori tencuiți și dați cu lavabil. Fundație cu hidroizolație proastă (probabil că nici nu are). Din această cauză pereții exteriori se umezesc la bază și varul lavabil înflorește sau se exfoliază. Întrebare - aș face ceva bun dacă aș răzui lavabilul până la tencuială și apoi să aplic o tencuială decorativă silicatică sau silicatică?

Edited by Gefo, 28 April 2023 - 15:35.


#10
Gefo

Gefo

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 14.05.2018

 Gefo, on 28 aprilie 2023 - 15:34, said:

Salut! Situația mea este următoarea - casă veche de chirpic, cu pereții exteriori tencuiți și dați cu lavabil. Fundație cu hidroizolație proastă (probabil că nici nu are). Din această cauză pereții exteriori se umezesc la bază și varul lavabil înflorește sau se exfoliază. Întrebare - aș face ceva bun dacă aș răzui lavabilul până la tencuială și apoi să aplic o tencuială decorativă silicatică sau siliconică?

Edited by Gefo, 29 April 2023 - 08:52.


#11
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Salut. Am ajuns și eu la decorativă. Vreau ceva bob de orez, nu scoarta de copac. Ma gândisem la Oskar Mosaik.
Casa e noua, izolată cu polistiren, urmează adezivul și plasa sapt aceasta (dacă nu mai ploua ca la nebuni).
Ceva pareri despre Oskar mosaik? Ori alte opțiuni?

#12
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 01.09.2021
Oare tencuiala minerala la sac urmata eventual de un var de exterior cum s ar comporta?

Oscar mosaik nu e pentru soclu? Parca asa știam eu.

#13
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Zice finisaje interioare-exterioare. Eu am văzut genul (nu știu dacă Oskar sau nu) pe diverse, nu doar soclu: pereti exteriori, coloane cilindrice, săli la interior la clădiri publice, etc...
Dealtfel și la mine la bloc holurile au tencuiala din asta cu sfere ceramice înglobate într-un liant.

#14
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,937
  • Înscris: 17.10.2003
Pana la urma am folosit Fassa Bartolo RX561.
Acum urmează soclul la care voiam Oskar mosaik dar mesterul zice ca se infiltreaza apa și se umfla, etc. si ca ar fi mai bine placat cu ceva ceramic (gresie, klinker...).
Nu țin neapărat la Oskar, pot pune și gresie dar nu vreau sa iasă ceva prea pestriț sa semene a magazin sătesc iar Oskarul avea o culoare mai uniforma.
Deoarece gresia terasei va fi Cesarom Argila care e ea deja încărcată ca desen (cea din poza).
Ceva experiente, sfaturi legate de klinker?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate