Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Economii - Unde ținem banii ?

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#1
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
Salut ,
De câteva zile caut o alta banca în care sa îmi țin economiile ,la actuala banca , ING , 0.4 % mi se mare o bătaie de joc.
Cea mai promițătoare mi se pare TBI Bank ,oferind dobânzile cele mai bune la 6 luni de zile ,doar ca nu am auzit niciodată de banca asta și nu știu cum arata serviciul clienți, nu as vrea ca în caz de probleme cu banii mei sa stau la discuții cu robotul maria care nu ma înțelege și ma pune sa trimit email !
Suma pe care o am e destul de mare și as vrea sa evit comision de retragere de asemenea!
Niște sfaturi?
Mulțumesc

Edited by Al3csutzul, 19 May 2022 - 21:20.


#2
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Nu stiu cum ai nimerit tu cu 0.4 ca eu am 0.75 la cele de la 1 mai, cred ca se aplica la toate din ING. Eu am ING si pe firma si personal, la depozite avem 4 pe an la lei, asta fara roboti, nu ai si tu o agentie si reprezentant cu care lucrezi? Daca ai ceva depozite si efectuezi tranzactii curente orice banca iti aloca un agent si poti discuta direct detaliile, schimba euro la cursuri negociate, imprumuturi cu dobanzi preferentiale. Pe noi ne suna si ne sfatuieste ce si cum sa plimbam, de ce sa scapam si cand...

Edited by dell99, 19 May 2022 - 21:31.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
0.4 % in conditiile in care ROBOR e aproape de 6 %, iar inflatia aproape de 14 %  ?

#4
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Pai cine isi propune sa se imbogateasca tinand banii in cont in banca. Bine ca ii are in lei ca la euro te pune sa platesti daca vrei sa ii tii in cont.

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,869
  • Înscris: 15.04.2019
La contul de economii in lei dobanda e 0,75%. La depozit in lei 2,75% /an. Mult sub inflatie, dar peste ce spune initiatorul. Eu am cumparat in februarie si unitati de fonduri mutuale la ei (in euro): randament -7,3% in prezent Posted Image

#6
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021
Cam orice imobil iinchiriat iti aduce un profit intre 4-7% pe an. Mult mai mult decat orice banca si cine stie, poate mai castigi si la revanzare.

#7
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
Recomand Libra... dobanda 2-3% la conturile de economii, 4% la depozite. Si TBI e interesant dar nu am incercat

#8
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Care economii? Sparg toti banii pe femei de 5*, tigari si bautura. O viata avem.

#9
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 Namidee, on 19 mai 2022 - 22:16, said:

Cam orice imobil iinchiriat iti aduce un profit intre 4-7% pe an. Mult mai mult decat orice banca si cine stie, poate mai castigi si la revanzare.

Dacă nu îi dă foc un turbat de chiriași.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,297
  • Înscris: 07.02.2003
Banii se investesc... degeaba ii mai tii in conditiile economice curente.

#11
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 02.06.2021

 crisstonne, on 19 mai 2022 - 23:40, said:



Dacă nu îi dă foc un turbat de chiriași.

Pentru asta s.au inventat contractele de inchiriere si asigurarile obligatorii si optionale. Randamentul este (mult) mai bun, dar daca nu risti, nu castigi. Daca dureaza pana gasesti chirias ok? Da, dureaza. Daca vei avea probleme cu el la un moment dat? Da, vei avea. Il dai afara si cauti urmatorul chirias. Dar stiu sigur ca nu scoti mai putini bani decat ai bagat.
Evident ca exista si oameni care nu vor sa se complice, iar din comoditate si/sau daca vor sa aiba acces la fonduri instant, in caz ca e nevoie, prefera banca. Dar (nu cred ca) mi se pare ca banca taxeaza grosolan transformarea unor hartii in niste date informatice si culmea, face bani mai multi datorita banilor adusi de clienti. Sa nu mai vorbesc de conditiile de creditare.....

#12
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Ii schimbi în euro și ii tii într-o casetă de valori la banca.

#13
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,739
  • Înscris: 30.07.2006
La saltea cica e recomandat in vremurile astea.

#14
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004

 Al3csutzul, on 19 mai 2022 - 21:20, said:

Salut ,
De câteva zile caut o alta banca în care sa îmi țin economiile ,la actuala banca , ING , 0.4 % mi se mare o bătaie de joc.
Cea mai promițătoare mi se pare TBI Bank ,oferind dobânzile cele mai bune la 6 luni de zile ,doar ca nu am auzit niciodată de banca asta și nu știu cum arata serviciul clienți, nu as vrea ca în caz de probleme cu banii mei sa stau la discuții cu robotul maria care nu ma înțelege și ma pune sa trimit email !
Suma pe care o am e destul de mare și as vrea sa evit comision de retragere de asemenea!
Niște sfaturi?
Mulțumesc
Așa ceva nu te interesează?
https://mfinante.gov...EntryId=6816743

#15
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Titlurile de stat ofera o dobanda mai mare decat orice banca dar acest avantaj are si el pretul lui.
Citeste ultimele mesaje de pe aria dedicata titlurilor de stat.
Cred ca la pagina 8, mesajul #1756 te va lamuri.
https://forum.softpe.../page__st__1746

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
la inflatie reala de vreo 15-20%, cel mai bun lucru e sa cheltuiesti toti banii.

#17
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
La CEC: 4,00% /an la depozitele pe 12 luni constituite online

#18
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,418
  • Înscris: 17.04.2006
Daca nu ai nevoie de ei cativa ani, ai nimerit intr-o perioada foarte buna de investit :)
Poti alege un S&P500 sau ceva similar daca nu ai experienta.

Ideea este sa uiti de banci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate