Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Schimbare talon după schimbare domiciliu buletin

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 02.02.2011
Salut

Am făcut buletin de București curând. Pe talon și mașina e trecută pe domiciliul din BV (pe aceeași adresa, am in continuare apartament acolo)

Întrebări:
1. E obligatoriu sa schimb adresa din talon?

In caz ca da la 1:
2. Dacă da la 1, la programare online drpciv, la ce secțiune sa intru? Cea cu transcriere auto înmatriculat in Romania ?
3. Trebuie sa schimb și plăcuțele de înmatriculare ?
4. Cum rămâne cu RCA care e făcut pe mașina care e înmatriculata pe BV?

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
NU.

#3
s1lviu86

s1lviu86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 14.12.2020
1. Da, vezi aici: https://www.drpciv.r...a4e9422012c2b96
2. Te programezi online aici, la transcriere: https://www.drpciv.r...g/activities/40
3. Normal, de la Bucuresti iti dau numere cu B, nu cu BV;
4. Anunti brokerul sau asiguratorul si face modificarea. Polita e pe VIN-ul masinii, nu pe numar.
5. Pentru rovinieta, se face cerere online de modificare numar pe site CNAIR.
6. Intai si intai, mergi la Finante Brasov si ceri mutarea dosarului de rol fiscal pe sectorul unde esti in Bucuresti. Primesti numar de inregistrare. Astepti 2 saptamani.
7. Mergi la sector si obtii fiscalul care iti rebuie in lista de acte de la punctul 1.
8. Mergi cu toate actele de la puntul 1. la DRPCIV Pipera, dupe ce te programezi online pe pagina de la punctul 2.

#4
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,579
  • Înscris: 27.09.2006
@pasilla cred ca tu confunzi talonul cu permisul de conducere. Permisul intr-adevar nu trebuie schimbat, dar talonul cam trebuie.

Altfel poate cand dai peste vreun politist care aplica legea, o sa faca chestia asta: "Atunci când polițistul rutier sau polițistul de frontieră constată că autovehiculul este condus de proprietar sau de deținătorul mandatat și datele privind numele, prenumele, domiciliul sau reședința înscrise în certificatul de înmatriculare ori de înregistrare nu coincid cu cele din documentul de identitate, agentul constatator retine certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, eliberând titularului dovada înlocuitoare cu drept de circulație pentru 15 zile."

@Sonic3R partea naspa e ca pentru a inmatricula masina pe Bucuresti ar trebui sa o scoti de la taxe si impozite Brasov si sa o impui la taxe si impozite Bucuresti ... deci primul pas ar fi vizite la primarii. Si da, va trebui sa schimbi si placutele de inmatriculare.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 LuvRaluK, on 19 mai 2022 - 21:30, said:

agentul constatator retine certificatul de înmatriculare sau de înregistrare, eliberând titularului dovada înlocuitoare cu drept de circulație pentru 15 zile."
Ramane cum am zis.

#6
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019

 pasilla, on 19 mai 2022 - 21:46, said:

Ramane cum am zis.

No kidding.

#7
ConstantinDriga

ConstantinDriga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 26.01.2016
E obligatoriu fiindca asa zice legea, dar nu primesti nici o amenda daca o ignori.
Daca ti-ai facut buletin de Bucuresti, la Brasov nu mai ai domiciliu, ci resedinta (cel mult).

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,370
  • Înscris: 01.12.2001

 pasilla, on 19 mai 2022 - 20:59, said:

NU.

 pasilla, on 19 mai 2022 - 21:46, said:

Ramane cum am zis.
Habar nu ai.
Dacă ai schimbat CI, e obligatorie schimbarea și Certificatului de înmatriculare a mașinii.

Edited by dorin_2k, 20 May 2022 - 06:41.


#9
mosto

mosto

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 22.04.2022
Nu e obligatoriu.
Dar nu faci decat sa amai inevitabilul, ca problemele apar cand o sa fii oprit sau cand o sa faci accident si o sa fii fortat sa dai banii pe alt certificat de inmatriculare si nu numai.
Probabil si la vanzare, asta nu stiu sigur, dar e posibil sa fie probleme la inmatriculare daca difera datele fata de cele din certificatul de inmatriculare, desi legea nu prevede asa ceva, bugetarul interpreteaza dupa cum vrea ca stie ca peste el nu poti sa treci decat daca ai pile la sefi.
Legea e oricum aberanta, avea sens daca era doar pentru cei ce schimba judetul. Dar nu, ei zic ca si daca maine decide primarul sa schimbe numele strazii din Kiseleff pentru ca primarul e rasist si uraste rusii, cei ce locuiesc pe strada aia trebuie sa isi schimbe actele ca asa vrea primarul, desi ei nu au schimbat nici un domiciliu, tot acolo locuiesc.

#10
gogu1905

gogu1905

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.05.2019

 mosto, on 20 mai 2022 - 08:06, said:

Nu e obligatoriu. Dar nu faci decat sa amai inevitabilul, ca problemele apar cand o sa fii oprit sau cand o sa faci accident si o sa fii fortat sa dai banii pe alt certificat de inmatriculare si nu numai.

Daca e legal sa fii fortat sa schimbi certificatul, inseamna ca e obligatoriu. Ca tu nu vrei, ca accepti sa fii in ilegalitate pana te prinde si te forteaza sa revii in ilegalitate, e alta treaba. In sensul asta, nici sa ai permis de conducere nu e obligatoriu. Te va forta intr-un fel sau altul cand te prinde fara el.

 mosto, on 20 mai 2022 - 08:06, said:

Dar nu, ei zic ca si daca maine decide primarul sa schimbe numele strazii din Kiseleff pentru ca primarul e rasist si uraste rusii, cei ce locuiesc pe strada aia trebuie sa isi schimbe actele ca asa vrea primarul, desi ei nu au schimbat nici un domiciliu, tot acolo locuiesc.

Nu primarul schimba numele strazilor, ci consiliul local. Ala, nu-i asa, este parlamentul localitatii si reprezinta vointa alegatorilor. Daca un om, fie el si primar, poate fi rasist (trecem acum peste echivalenta "rasist" egal "uraste rusii"), o institutie intreaga, compusa din 50 oameni (n-am idee cati oameni are consiliul local din Bucuresti) nu poate fi compusa in intregime din rasisti.

#11
costinel

costinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2005
OP, daca mai citesti raspunsuri pe aici, poti te rog sa revii cu un rezumat cum a decurs procesul? Ai putut circula cu masina pe intreaga perioada de tranzitie?

Intreb asta deoarece citesc in alt thread ca ar exista o perioada cand nu poti circula (nu mai gasesc linkul, dar am salvat captura de ecran).

Attached Files


Edited by costinel, 26 October 2022 - 19:46.


#12
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 10.03.2007
Am făcut eu acum vreo doi ani schimbare de domiciliu... pe vremea aia la Iași, unde mă mutasem, dura 5 - 7 zile până ți se făcea plăcuța de înmatriculare (dacă voiai număr preferențial, așa cum am vrut eu), așadar am stat o săptămână cu mașina pe tușă din cauza asta, că nu aveam număr.

Anul ăsta, în schimb, am schimbat mașina iar dimineața mă dusesem cu numerele vechi și la prânz deja le aveam pe cele noi (tot număr preferențial). Certificatul încă nu era gata, ăla mi-a venit prin poștă, dar primisem dovadă înlocuitoare pentru el. Răspunsul, așadar, cred că se rezumă la depinde cât de repede îți eliberează noile numere.

Edited by 0v1d1u, 31 October 2022 - 11:05.


#13
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
@0v1d1u la programare la drpciv, la schimbarea de domiciliu mai tii minte ce ai ales "Transcriere Vehicul" sau duplicat certificat ?

#14
costinel

costinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2005
bun, deci op nu mai vede notificarile ca sa mai raspunda la intrebari, revin eu cu propria experienta: am luat la rand niste firme de pe net care se ocupa de tot, inclusiv deplasarea in judetul initial (optional, bani in plus), am ales una dintre ele, dupa care te doare la basca si dupa vreo luna vine baiatul cu placutele noi. dureaza mai mult si platesti dar nu mai stai pe la cozi. finalizare fericita. PS: atentie mare insa, intrebati toate detaliile, de exemplu mie mi-au declarat placutele pierdute astfel incat sa nu stau o noapte fara drept de circulatie, dar nu mi-au spus asta in prealabil, si daca m-ar fi oprit politia in timpul ala... nu stiu ce pateam Posted Image

Edited by costinel, 16 December 2022 - 14:01.


#15
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008
Revin si eu cu experienta, poate mai are cineva nevoie:

-trimis mail catre primaria IS ca doresc mutat dosarul la B sect2
-asteptat 2 saptamani, mi a aparut masina pe rol la sect 2, scos o adeverinta ca e luata in evidenta
-facut programare pentru eliberare duplicat certificat, bifat pe cerere ca s-au modificat datele
-mers la ora 16 la drpciv , a doua zi la ora 9 aveam numerele , talonul si civ cu noua adresa + numere.

fara intermediari si fara asteptari mari.

#16
costinel

costinel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 23.03.2005
PS: desi s-a "transferat" dosarul fiscal de la un judet la altul, la taxe la noul loc iti cere din nou sa depui declaratia vietii cu datele masinii inclusiv numarul contractului de vanzare cumparare, date pe care ei teoretic ar trebui sa le aiba de la vechiul judet... /facepalm

#17
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,371
  • Înscris: 28.10.2018
Am vrut sa vand eu masina de Bucuresti cu buletin in Arges.

A trebuit sa mut masina pe Arges ca sa pot sa o vand. Numerele de inmatriculare au ramas insa pe Bucuresti. Oricum le-a schimbat cumparatorul, a vrut numere preferentiale.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate