Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Redundanta si scalabilitate orizontala pentru server cu protocol Carddav/Caldav.

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut all.

Folosesc Radicale v.3 ca software pentru server pentru protocoalele Carddav/Caldav.
Caut o solutie tehnica pentru a obtine redundanta si scalabilitate pe orizontala.
Mai exact 2 servere diferite cu Radicale 3 care sa fie sincronizate intre ele vis-a-vis de storage.
Partea de frond-end cred ca o pot rezolva cu HAProxy ca round-robin a cererilor primite intre cele 2 servere.
Care ar fi cea mai buna abordare vis-a-vis de storage ?
Initial m-am gandit la o varianta de sincronizare automata gen rsync.
Ar mai fi si DRBD insa nu l-am mai folosit de mult si nu stiu daca amebele noduri pot fi in mod active-active.
O alta varianta ar fi un sistem de fisiere distribuit precum Ceph, intr-o astfel de varianta presupun ca as putea avea mai mult de 2 servere Radicale active simultan sincronizate care sa foloseasca simultan storage-ul...
Ar mai fi de precizat ca autentificarea Radicale o fac prin IMAP pentru a putea refolosii aceleasi conturi de email, partea asta este rezolvata.

Alte sugestii ?

Mersi.

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
E suficient sa ai stocarea la comun pentru ca mai multe instante de Radicale v3 sa poata conlucra? Documentatia e cam vaga in privinta asta.

Daca da, ai nevoie de stocare cu redundanta. N-are ce cauta rsync in peisaj decat poate pentru backup.

#3
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
De asta am intrebat si eu... documentatia nu este suficent de clara... in plus nu apare nimic vis-a-vis de shared storage.
Teoretic daca folosesc optiunea multifilesystem ar trebuii sa mearga.... nu imi este clar daca ar trebuii sa fac modificari la celelalte optiuni... (max_sync_token_age si hook)

storage

type
The backend that is used to store data.
Available backends:
multifilesystem : Stores the data in the filesystem.
multifilesystem_nolock : The multifilesystem backend without file-based locking. Must only be used with a single process.
Default: multifilesystem

filesystem_folder
Folder for storing local collections, created if not present.
Default: /var/lib/radicale/collections

max_sync_token_age
Delete sync-token that are older than the specified time. (seconds)
Default: 2592000

hook
Command that is run after changes to storage. Take a look at the Versioning with Git tutorial for an example.
Default:

Pentru backup date folosesc Bareos asa ca o sa elimin rsync din ecuatie.
Ce parere ai de Ceph ? Sau ai alta sugestie ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate