Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Noua lege a Educatiei

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
55 replies to this topic

#1
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Deci am aflat ca se coace o noua lege a Educatiei avand ca baza concluziile proiectului Romania educata.

Cîmpeanu a mai spus că proiectul noii legi a Educației va fi pus în dezbatere publică „de îndată ce va fi gata transpunerea concluziilor proiectului România Educată în text de lege”. Sorin Cîmpeanu a răspuns: „anticipez că cel mai rapid ar trebui să intre în vigoare în septembrie 2022, cel mai târziu în septembrie 2023”.

Pana cand vor face si vor drege, a iesit cu o noua idee:

Cîmpeanu anunță că în viitoarea lege a Educației va fi prevăzută interdicția ca profesorii să facă meditații cu elevii din clasele unde predau. „Este o chestiune de bun simț ca un profesor să nu facă mediații cu propriii elevi. Pe de altă parte, meditațiile sunt un lucru obișnuit în orice stat al acestei lumi, nu poți împiedica un părinte să investească în educația propriului copil, dar trebuie respectate în același timp și condițiile de etică. Ministrul, care consideră că este „de bun simț” ca un dascăl să nu facă meditații cu elevii cărora le predă la școală.

Vom avea o comisie națională de inspecție școlară cu prerogative de verificare a respectării normelor de etică și deontologie”, a afirmat Sorin Cîmpeanu marți, la TVR, citat de news.ro El a menționat că din comisie vor face parte „profesori de o probitate morală și profesională fără cusur” și care să aibă experiență și în inspecția școlară.

Pare o idee buna, dar in spiritul traditiei romanesti, ideile bune se pun in practica prost. Oare se va respecta aceasta restrictie pentru profesori?

#2
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,876
  • Înscris: 21.04.2011
Dar fac o comisie. Nu înțeleg ce nu iti convine, e ca și rezolvata problema.

#3
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,056
  • Înscris: 28.07.2008
Poate sunt eu nesimtit si nu inteleg de ce e de bun simt ca un dascăl să nu facă meditaţii cu elevii cărora le predă la şcoală.

Ca sunt argumente pro si contra. Au transat deja problema, dezbaterea a inceput deja cu concluzia?

La capitolul "dupa cum toata lumea stie..."

Abia la faza asta deja imi pute urat, a alte neformulate interese mari la mijloc, mascate sub bune intentii

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007
De bun simt ar fi sa mai perie naibii programa aia scolara, sa scoata din surplusul de materie, sa o aduca in secolul 21, sa le asigure elevilor din mediul rural acces la educatie si treburi din astea, nu sa ii frece pe ei cine face meditatie cu cine,

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

View PostAtreides7, on 19 mai 2022 - 14:28, said:

....
Ca sunt argumente pro si contra.
...

S-a discutat asta de miliarde de ori
Profesorul respectiv ii trateaza mai "special" pe copii care se mediteaza cu el in particular
Daca tot le ia banii, la da note mai mari ca ... de ... sa nu zica ma-sa ceva
Sunt multe cazuri de copii meditati de dom' diriginte care au ajuns la licee de elita si nu prea s-au descurcat
Ce spune Cîmpeanu acolo pare o initiativa buna dar, tare mi-e teama ca se va termina in stil romanesc
Adica prost

#6
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,144
  • Înscris: 30.08.2017
Exista riscul ca elevul care face meditatii cu profesorul sau sa fie tratat preferential de acesta. Masura mi se pare corecta.

#7
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
A cata reforma a educatiei din ultimii 32 de ani e asta, mai numara cineva?

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Incepand cu 1989, cati ministri am avut la educatie cam atatea noi legi ale educatiei am avut. Adica fara numar. Rezultatele se vad, sunt palpabile, in jurul nostru. Doar de asta Romania ocupa onorantul loc pe care-l ocupa (de ani de zile) in ierarhia UE.
Pe de alta parte, eu nu pot intelege acest gen de elucubratii debitate de un cretin sadea:


View PostBursul, on 19 mai 2022 - 14:19, said:

Cîmpeanu anunţă că în viitoarea lege a Educaţiei va fi prevăzută interdicţia ca profesorii să facă meditaţii cu elevii din clasele unde predau. „Este o chestiune de bun simţ ca un profesor să nu facă mediaţii cu propriii elevi. Pe de altă parte, meditaţiile sunt un lucru obişnuit în orice stat al acestei lumi, nu poţi împiedica un părinte să investească în educaţia propriului copil, dar trebuie respectate în acelaşi timp şi condiţiile de etică. Ministrul, care consideră că este de bun simţ” ca un dascăl să nu facă meditaţii cu elevii cărora le predă la şcoală.

Nu amice Campeanu, meditatiile nu sunt un lucru obisnuit decat in societatile de genul Romaniei unde coruptia si hotia fac legea.
Invatamantul este gratuit, cel putin asa ne mint in fata specimenele de genul Campeanului de fata. Iar meditatiile au devenit obisnuinta dansatorilor din buric din piata Victoriei, pe care ii cam doar la cozoroc de cele ce se intampla in clasa, in timpul orei de curs, pentru ca oricum buzunarul se va ingrosa in mod absolut meritat si justificat (sic!) la bine-venitele meditatii.

Si iaca asa ne complacem in mocirla mediocritatii cvasigenerale care apasa asupre educatiei romanesti, cu peronaje sinistre de genul campeanului, a androneascai si tot asa.
Amice Campeanu, io as propune, provizoriu, ca profesorii sa se schimbe intre ei la meditatii, ca swingerii la sexul in grup.

#9
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,144
  • Înscris: 30.08.2017

View Postshefu_de_combinat, on 19 mai 2022 - 15:06, said:

A cata reforma a educatiei din ultimii 32 de ani e asta, mai numara cineva?

Numără și tu câți miniștri ai educației am avut. Fiecare a "reformat" educația.

#10
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 18.12.2007

View Postgeorge_alexandru, on 19 mai 2022 - 15:00, said:

Exista riscul ca elevul care face meditatii cu profesorul sau sa fie tratat preferential de acesta. Masura mi se pare corecta.

Corecta dar o frectie la picior de lemn.

Fata de problemele adevarate, masurile astea sunt ca si cum ai veni cu carpa de praf sa cureti tot blocul.

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Cu tot respectul colegu' adisz dar, aici te cam inseli

Meditatiile particulare se practica la scara larga si in tarile unde s-a inventat apa calda
In Franta de exemplu a fost un imens scandal - 75% dintre elevi se meditau in particular iar profesorii NU plateau impozit pentru banii luati. Iti suna cunoscut ?
La fel si in Germania

#12
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,043
  • Înscris: 03.07.2008

View Postgeorge_alexandru, on 19 mai 2022 - 15:00, said:

Exista riscul ca elevul care face meditatii cu profesorul sau sa fie tratat preferential de acesta. Masura mi se pare corecta.

Vax! Noi 2 suntem profesori. Eu meditez elevii tai si tu p-ai mei. Ne spunem unul altuia cine vine la meditatie ca sa stim pe cine favorizam la note.

#13
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostAlexEn, on 19 mai 2022 - 14:41, said:

De bun simt ar fi sa mai perie naibii programa aia scolara, sa scoata din surplusul de materie, sa o aduca in secolul 21,
Nu exista o continuitate. Fiecare ministru a considerat ca ce a facut precedentul e prost facut si el are idei mai bune. Daca ministrul anterior facea parte din opozitie, apoi trebuie musai facute schimbarile exact pe dos cum a facut cel dinaintea lui.

Edited by Bursul, 19 May 2022 - 15:50.


#14
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postshefu_de_combinat, on 19 mai 2022 - 15:06, said:

A cata reforma a educatiei din ultimii 32 de ani e asta, mai numara cineva?
A 32-a, mai mult sau mai puțin.

#15
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostNaijax, on 19 mai 2022 - 15:16, said:

Meditatiile particulare se practica la scara larga si in tarile unde s-a inventat apa calda
In Franta de exemplu a fost un imens scandal - 75% dintre elevi se meditau in particular iar profesorii NU plateau impozit pentru banii luati. Iti suna cunoscut ?
La fel si in Germania

Care e gradu de colectare si ce procent din pib aloca fiecare dintre aceste tari educatiei? Ca aici s-ar putea sa fie niste aspecte importante.

#16
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostBursul, on 19 mai 2022 - 14:19, said:

...proiectului Romania educata.



Posted Image


Sa se dea si crose, gratis !... Posted Image


Attached File  Romania educata.jpg   18.83K   17 downloads

#17
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAtreides7, on 19 mai 2022 - 14:28, said:

Poate sunt eu nesimtit si nu inteleg de ce e de bun simt ca un dascăl să nu facă meditaţii cu elevii cărora le predă la şcoală.
Io nu înțeleg de ce e nevoie de meditații. De ce se mai duc copiii la școală dacă trebuie să reia fix aceeași materie în particular?
Înțeleg pentru cîțiva care ar putea avea probleme cu învățatul dar nu en-gros cum a ajuns acum. Practic se adună clasa și se reface ora deja făcută. Vorba vine făcută, că dacă era făcută nu mai era nevoie de meditații.

PS - întrebarea cu înțelegerea e retorică. Știu de ce e nevoie de meditații - profesori buni = ioc, disciplină = ioc, chef de învățătură = ioc.

#18
flovio

flovio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,386
  • Înscris: 07.07.2010

View PostNaijax, on 19 mai 2022 - 15:16, said:

Cu tot respectul colegu' adisz dar, aici te cam inseli

Meditatiile particulare se practica la scara larga si in tarile unde s-a inventat apa calda
In Franta de exemplu a fost un imens scandal - 75% dintre elevi se meditau in particular iar profesorii NU plateau impozit pentru banii luati. Iti suna cunoscut ?
La fel si in Germania

In Germania cheltuielile cu meditatiile, activ. extrascolare se deduc. Este componenta a impozitarii progresive.

View PostImperathor, on 19 mai 2022 - 15:21, said:

Vax! Noi 2 suntem profesori. Eu meditez elevii tai si tu p-ai mei. Ne spunem unul altuia cine vine la meditatie ca sa stim pe cine favorizam la note.

Nu prea se intampla sa se inteleleaga. Se pizmuiesc.

Nu iti mai spun ca nevasta-mea facea meditatii dupa ore fara bani. Ne aflam pe atunci intr-un orasel. De regula cu copii cu posibilitati modeste care doreau sa invete engleza mai bine. Erau numai spume colegele ei. O parau ca arde curentul ilegal in scoala, ca obliga copiii sa faca ore suplimentare, ca face bani in salile scolii si cate si mai cate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate