Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

modalitati de iesire din indiviziune coproprietate

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,822
  • Înscris: 25.10.2004
Salutare colegilor de SP si multumiri celor care ma pot ajuta cu informatii in situatia urmatoare.

Am mostenit 1/2 dintr-o proprietate (partea mamei decedate) iar cealalta jumatate revine celor 2 veri, copiii unchiului meu(si el decedat). Proprietatea are in compunere o casa(150mp) si un teren(1550mp).
in ceea ce ma priveste, am facut succesiunea, cadastrul si tot ce e cerut de lege. Am gasit un cumparator care mi-a oferit pretul cerut  insa el doreste toata suprafata(1700mp) pentru ca ar fi efectiv prostie divizarea.
acum intervine problema. unul din cei doi veri are probleme cu fiscul(poprire salariu/venituri) si tot amana deschiderea mostenirii(de prin noiembrie il astept). i-au fost propuse diverse modalitati legale prin care sa nu piarda ori sa piarda doar o mica parte din ceea ce-i cuvine din eventuala vanzare insa n-am primit un raspuns concret din partea lui. adaug si faptul ca celalalt var n-are nimic impotriva deschiderii si dezbaterii mostenirii pentru partea cuvenita lor(terenul/casa e doar o parte din intreaga mostenire si notarul a spus ca nu-i problema sa se dezbata doar lotul respectiv) dar nu eschide mostenirea, desi poate,  fara acordul fratelui(sunt totusi frati si e normal)
practic i-am oferit toate versiunile legale prin care isi primeste partea cuvenita insa nu vrea  si basta(nici nu vrea sa explice motivul)

Am inteles ca printr-o actiune judecatoreasca pot cere iesirea din indiviziune pentru casa/terenul respectiv si datorita faptului ca sunt proprietar pe 1/2 din mostenire as putea sa cumpar de la ei cealalta jumatate in schimbul unei sulte.
n-as vrea sa ajung acolo, chiar nu-mi doresc sa-i chem prin salile de judecata(nici eu n-am intrat vreodata) insa tot ce-mi doresc e sa-i "oblig/fortez"(nu neaparat in sensul dur al cuvintelor) sa deschida mostenirea lor din partea tatalui lor decedat(nu mai exista alte persoane care ar avea drepturi de mostenire in familia lor)
despre calea explicata mai sus as vrea ceva informatii din partea colegilor de forum cunoscatori in drept civil ori ce alte posibilitati exista(daca exista) pentru rezolvarea problemei, mai ales ca eventualul cumparator chiar nu vreau sa-l pierd(suma oferita e exact ceea ce am cerut si acceptul lui de a cumpara in orice modalitate legala partea verilor (o parte cash, restul in orice cont doresc ei).
multumesc

Edited by catalinn, 19 May 2022 - 12:02.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Daca nu reusiti sa va intelegeti omeneste, nu exista decat o singura varianta - iesirea din indiviziune prin hotarare judecatoreasca.
Nu exista intelegere ? = toate drumurile duc la judecatorie
Asta-i absolut tot

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,937
  • Înscris: 24.04.2013
La instanta recurgi doar in ultima instantaPosted Image ca dureaza mult si costa mult atat ca bani cat si ca nervi.

Daca unul din veri doreste sa dezbata succesiunea, se duce frumos la notar cu actele (in primul rand cerficatul de deces, acesta poate fi mai problematic daca se afla la celalat var) si initiaza procedura, La mostenitori trece bineinteles pe toti cei care au dreptul, deci si pe fratele lui (banuiesc ca sunt frati, nu?). Notarul o sa il citeze sa se prezinte la data … ora …. Daca nu vrea si nu vrea nu poate decat sa prelungeasca treaba, dar daca trece 1 an de la decesul celui dupa care se dezbate risca sa ramana strain de succesiune si deci sa se aleaga cu praful de pe toba - ceea ce cred ca il va face sa se prezinte, fiindca indiferent de poprire tot ramane cu mai mult decat nimic.

LE: Ca sa fie mai clar: cele de mai sus se referea la dezbaterea succesiunii, ca acolo spui ca e pana una alta blocajul. Odata aceasta rezolvata, banuiesc ca se rezolva si cu poprirea dupa care se poate vinde.

Edited by sags, 19 May 2022 - 12:10.


#4
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,822
  • Înscris: 25.10.2004

 sags, on 19 mai 2022 - 12:08, said:

La instanta recurgi doar in ultima instantaPosted Image ca dureaza mult si costa mult atat ca bani cat si ca nervi.

Daca unul din veri doreste sa dezbata succesiunea, se duce frumos la notar cu actele (in primul rand cerficatul de deces, acesta poate fi mai problematic daca se afla la celalat var) si initiaza procedura, La mostenitori trece bineinteles pe toti cei care au dreptul, deci si pe fratele lui (banuiesc ca sunt frati, nu?). Notarul o sa il citeze sa se prezinte la data … ora …. Daca nu vrea si nu vrea nu poate decat sa prelungeasca treaba, dar daca trece 1 an de la decesul celui dupa care se dezbate risca sa ramana strain de succesiune si deci sa se aleaga cu praful de pe toba - ceea ce cred ca il va face sa se prezinte, fiindca indiferent de poprire tot ramane cu mai mult decat nimic.

LE: Ca sa fie mai clar: cele de mai sus se referea la dezbaterea succesiunii, ca acolo spui ca e pana una alta blocajul. Odata aceasta rezolvata, banuiesc ca se rezolva si cu poprirea dupa care se poate vinde.
sunt frati evident(frate si sora).
sora doreste deschiderea dar nu o face pentru ca e totusi fratele ei si fara ok-ul lui mi-a spus ca nu poate
a trecut mai mult de un an de la data decesului(in cazul unchiului), am inteles ca are de platit o gramada de bani impozite dar e treaba lor. eu mi-am facut mostenirea din partea mamei imediat, nu am nicio problema iar documentatia(cadastru si ce a fost de platit pe la primarie) am platit eu si verisoara. toate documentele necesare lor sunt la ea, trebuiesc doar duse la notar. pentru mine e important sa deschida mostenirea si sa faca succesiunea pentru lotul respectiv. mai sunt si alte terenuri de impartit dar nu doresc sa vand inca si pot astepta. doar partea respectiva acum pentru ca pretul oferit e ok
practic astept ok-ul lui care nu vine nici macar dupa ce i-am spus ca merg pe calea judecatoreasca.
poti sa dezvolti ceea ce ai scris mai sus despre periada mai mare de un an de la deces?
alta intrebare ar fi despre durata unei actiuni judecatoresti si ce s-ar intampla daca nu se prezinta la proces, fiind citat.
multumesc

Edited by catalinn, 19 May 2022 - 12:29.


#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,937
  • Înscris: 24.04.2013
Prin dezbaterea succesiunii nu il pagubeste cu nimic si nu ii ia nimic din dreptul lui ba chiar ii da in proprietate - cu acte - ce i se cuvine. Pur si simplu se pun niste lucruri in ordine. Deci nu vad de ce ar avea reticenta sa inceapa dezbaterea succesiunii. Daca deja a trecut un an de la deces, atunci fratele chiar nu va putea taragana.

Cu partajul e altceva, ca acolo trebuie fie impartit cumva fie cineva ia tot si ii plateste celuilalt. Acolo inteleg sa aiba o reticenta in a forta lucrurile.

Edited by sags, 19 May 2022 - 12:26.


#6
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Iesirea din indiviziune cred ca e singura optiune, din pacate. Dureaza.
Iti trebuie un avocat bun, care sa stie ce sa ceara, recte atribuire in natura catre tine, zic eu. Platesti sulta care poate fi mai mica sau mai mare.
Va fi nevoie de expertize. Care sunt cum sunt...mai mici sau mai mari... care se pot contesta etc.
Se poate judeca in lipsa.

#7
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,822
  • Înscris: 25.10.2004

 sags, on 19 mai 2022 - 12:25, said:

Prin dezbaterea succesiunii nu il pagubeste cu nimic si nu ii ia nimic din dreptul lui ba chiar ii da in proprietate - cu acte - ce i se cuvine. Pur si simplu se pun niste lucruri in ordine. Deci nu vad de ce ar avea reticenta sa inceapa dezbaterea succesiunii. Daca deja a trecut un an de la deces, atunci fratele chiar nu va putea taragana.

Cu partajul e altceva, ca acolo trebuie fie impartit cumva fie cineva ia tot si ii plateste celuilalt. Acolo inteleg sa aiba o reticenta in a forta lucrurile.
spune ca o sa-i confiste fiscul tot ce i se cuvine, desi i-a fost oferita sansa de a primi o parte in cash(limita maxima) si restul in orice cont doreste.

in ceea ce priveste partajul in urma procesului intrebarea e cine face evaluarea daca suma pe care eu o propun nu e acceptata de ei?

 crocko.dilul, on 19 mai 2022 - 12:31, said:

Iesirea din indiviziune cred ca e singura optiune, din pacate. Dureaza.
Iti trebuie un avocat bun, care sa stie ce sa ceara, recte atribuire in natura catre tine, zic eu. Platesti sulta care poate fi mai mica sau mai mare.
Va fi nevoie de expertize. Care sunt cum sunt...mai mici sau mai mari... care se pot contesta etc.
Se poate judeca in lipsa.
asa se pare, tocmai pentru asta nu stiu cum o sa se termine, probabil cumparatorul nu o sa mai fie interesat sa astepte rezovarea pe cale judecatoreasca dar asta e, acum chiar trebuie sa merg pana la capat chiar daca varul poate pierde totul in favoarea fiscului.
stiu ca nimeni nu-mi poate spune exact cat dureaza un proces de genul respectiv dar o durata aproximativa se poate? sunt convins ca el n-o sa se prezinte si probabil nici sora lui

Edited by catalinn, 19 May 2022 - 12:39.


#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,937
  • Înscris: 24.04.2013
Daca varul ‘pierde totul in favoarea fiscului’ totusi nu e chiar pierdut pentru ca i se diminueaza din datorie si deci din penalitatile care se aduna. Asta daca datoria e chiar atat de mare incat sa depaseasca un sfert de casa + teren (inteleg ca la mostenirea lor ar intra o jumatate de casa si s-ar imparti la doi frati). Altfel ce are de gand? Sa stea sarac-lipit-si-ascuns-de-fisc pana la adanci batraneti? In tot restul vietii sa nu mai aiba nici un fel de venituri (ca si pe acelea i le popreste)? Si sa mai tina blocati si pe altii pe langa el?

Ca durata a unui proces de iesire din indiviziune: hai sa zic 2…6 ani (da, ani). Bineinteles cu variatii mari de la caz la caz si de la localitate la localitate (cat de multe dosare sunt), dar sub 2 ani nu cred ca poti scapa. Valoarea e stabilita printr-o expertiza imobiliara facuta de un expert desemnat de instanta; e standard sa se ceara acesta proba in caz de partaj.

Edited by sags, 19 May 2022 - 13:19.


#9
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
cel cu probleme renunță la partea sa de moștenire în favoarea fratelui.faceți acte și vindeți doar voi doi

#10
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Varu sa dea declaratie la notar ca renunta in favoarea surorii lui la mostenire.
Ea face succesiunea, vindeti impreuna, si dupa tranzactie ii va da lu' frac'su ei (neoficial) jumatate din suma se li se cuvine amandorura.

#11
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 19.05.2005

 EMPP, on 19 mai 2022 - 13:31, said:

cel cu probleme renunță la partea sa de moștenire în favoarea fratelui.faceți acte și vindeți doar voi doi
Cam asta vad si eu ca fiind o solutie buna, probabil varul nu va scapa prea repede de datorii, asa renunta si sora lui va mostenii cealalta jumatate si vindeti voi doi,ulterior sora lui poate sa-i dea banii ce reprezinta partea lui.

#12
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,822
  • Înscris: 25.10.2004

 sags, on 19 mai 2022 - 13:18, said:

Daca varul ‘pierde totul in favoarea fiscului’ totusi nu e chiar pierdut pentru ca i se diminueaza din datorie si deci din penalitatile care se aduna. Asta daca datoria e chiar atat de mare incat sa depaseasca un sfert de casa + teren (inteleg ca la mostenirea lor ar intra o jumatate de casa si s-ar imparti la doi frati). Altfel ce are de gand? Sa stea sarac-lipit-si-ascuns-de-fisc pana la adanci batraneti? In tot restul vietii sa nu mai aiba nici un fel de venituri (ca si pe acelea i le popreste)? Si sa mai tina blocati si pe altii pe langa el?

Ca durata a unui proces de iesire din indiviziune: hai sa zic 2…6 ani (da, ani). Bineinteles cu variatii mari de la caz la caz si de la localitate la localitate (cat de multe dosare sunt), dar sub 2 ani nu cred ca poti scapa. Valoarea e stabilita printr-o expertiza imobiliara facuta de un expert desemnat de instanta; e standard sa se ceara acesta proba in caz de partaj.
niciodata nu mi-a spus cifra exact, din cate am inteles de la sora lui peste 130.000 €(sunt 4 persoane implicate din cate am inteles) din care plateste momentan cu o parte din salariu partea lui. din eventuala vanzare ar fi in jur de 20.000€, insuficient
telefonic, mi-a spus ca a fost consiliat de un avocat sa dea in judecata fiscul(n-am inteles de ce acum si ce poate rezolva, problema cu fiscul o are de vreo 10 ani) si sa deschida mostenirea pentru toate loturile de terenuri in care e mostenitir de drept(atat dupa tata cat si dupa mama lui). parerea mea e ca avocatul respectiv a gasit un client "bun"
chiar astazi i-am cerut printr-un mesaj(nu prea raspunde la telefon) cand ar trebui sa faca pasul respectiv dar inca nu mi-a raspuns. astept pana luni cand am o intalnire cu un avocat.
daca timpul mediu e de 2-2,5 ani inseamna ca la noi dureaza mai mult, terenul e pe langa Bucuresti /Ilfov deci zona cu aglomeratie la judecatorie. trebuie deschis procesul la Judecatoria din zona respectiva?

 EMPP, on 19 mai 2022 - 13:31, said:

cel cu probleme renunță la partea sa de moștenire în favoarea fratelui.faceți acte și vindeți doar voi doi
a fost una din optiunile propuse, insa nu vrea sa renunte in favoarea sorei sale pentru ca exsotia lui(au divortat si trecut pe numele ei tot dar sunt impreuna) nu-l lasa. spune ca n-are incredere in ea???

Edited by catalinn, 19 May 2022 - 14:02.


#13
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,937
  • Înscris: 24.04.2013
Solutia cu renuntat si primit partea la negru are doua mari probleme:
  • Cere extrem de multa incredere intre parti. Renuntarea la partea trebuie sa fie primul pas si nu poate fi intoarsa nicicum.
  • 20.000EUR sunt cam multi pentru scos din banca in numerar (vanzarea clar va fi cu transfer bancar), sa fie dati la negru. Plus ca si el ca va face cu ei, ii tine la saltea? Ca la asemenea suma depunerea in banca cere o oarece justificare a provenientei, iar odata depusi fac obiectul popririi.
In plus, teoretic creditorul ar putea obiecta la o renuntare de buna voie. Ba mai mult, poate cere dezbaterea succesiunii astfel ca din bunurile mostenite sa isi ia suma datorata. Nu vreau sa spun ca ANAF s-ar baga la asa ceva…

#14
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,822
  • Înscris: 25.10.2004

 sags, on 19 mai 2022 - 14:08, said:

Solutia cu renuntat si primit partea la negru are doua mari probleme:
  • Cere extrem de multa incredere intre parti. Renuntarea la partea trebuie sa fie primul pas si nu poate fi intoarsa nicicum.
  • 20.000EUR sunt cam multi pentru scos din banca in numerar (vanzarea clar va fi cu transfer bancar), sa fie dati la negru. Plus ca si el ca va face cu ei, ii tine la saltea? Ca la asemenea suma depunerea in banca cere o oarece justificare a provenientei, iar odata depusi fac obiectul popririi.
In plus, teoretic creditorul ar putea obiecta la o renuntare de buna voie. Ba mai mult, poate cere dezbaterea succesiunii astfel ca din bunurile mostenite sa isi ia suma datorata. Nu vreau sa spun ca ANAF s-ar baga la asa ceva…

numerar limita legala e de 10.000€, restul prin cont.
sincer, la cati nervi mi-a facut si vazand impotrivirea asta din partea lui, m-as duce eu la ANAF sa cer din partea lor o initiativa(nu cred ca e posibil si nu stiu conform carei legi l-ar forta sa deschida mostenirea).
cred ca ramane doar varianta lunga prin judecator cu cererea mea de iesire din indiviziune. nu-mi surade pentru ca sigur pierd clientul actual, timp/drumuri la judecatorii si bineinteles cheltuieli.
o alta intrebare, la finalul procesului sunt macar sigur ca judecatorul il poate obliga sa inceapa/accepte mostenirea? e un rezultat al procesului?

daca demonstrez ca el(inclusiv sora lui) n-au locuit/intretinut in niciun fel terenul si casa(acolo a locuit doar mama mea si bunica in ultimii 40 de) as putea cere sa-mi fie data mie toata proprietatea? sunt sanse pentru asa ceva? sincer m-am enervaty foarte tare zilele astea datorita comportamentul ciudat de care da dovada si chiar as incerca asta
inca o data multumesc pentru raspunsurile voastre

Edited by catalinn, 19 May 2022 - 14:25.


#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018

 cristiandrei, on 19 mai 2022 - 13:43, said:

Cam asta vad si eu ca fiind o solutie buna, probabil varul nu va scapa prea repede de datorii, asa renunta si sora lui va mostenii cealalta jumatate si vindeti voi doi,ulterior sora lui poate sa-i dea banii ce reprezinta partea lui.
Problema apare între frați dacă n-au încredere unul în altul.deabea atunci începe distracția

 catalinn, on 19 mai 2022 - 14:18, said:

daca demonstrez ca el(inclusiv sora lui) n-au locuit/intretinut in niciun fel terenul si casa
dacă cunoșteai situația financiară a verișorilor trebuia făcut când trăia bunica  toate actele pe tine și tu plăteai sulte lor

#16
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,822
  • Înscris: 25.10.2004

 EMPP, on 19 mai 2022 - 15:13, said:

Problema apare între frați dacă n-au încredere unul în altul.deabea atunci începe distracția


dacă cunoșteai situația financiară a verișorilor trebuia făcut când trăia bunica  toate actele pe tine și tu plăteai sulte lor
habar n-aveam cat de grave sunt problemele lui cu fiscul, daca vorbeam o data pe an la telefon iar de intalnit foarte dificil pentru ca locuim distant.
l-am informat pe varul meu in luna noiembrie 2021 ca a aparut un cumparator care ofera o cifra buna pentru locatia respectiva si a spus ca e interesat in vanzarea sfertului sau doar sa-i las 2-3 luni pentru asi rezolva problemele (probabil fiscul).
ok, intre timp m-am ocupat eu si sora lui de cadastru si documentele de la primarie asteptand sa-mi spuna cand merge la notar pentru deschiderea mostenirii.
in luna martie am vorbit cu sotia lui(el nu raspundea) si s-a convenit ca la sfarsitul lunii respective merg la notar si deschid succesiunea. pentru mine insemna ca pot vinde partea mea imediat, urmand ca actele intre ei si cumparator sa se faca in momentul in care notarul termina succesiunea doar pe lotul pus in vanzare.
cu doua zile inainte de a semna eu vanzarea, primesc telefon de la verisoara ca a fost sunata de sotia fratelui sa-i spuna ca nu mai fac succesiunea partiala pe motiv ca vor mai mult decat jumate din ceea ce se cuvine lor(din jumatatea lor, fratele vroia 3 sferturi din mostenirea de tata si sa-i lase sorei casa mostenita 50/50 din partea mamei lor). sotia varului e o persoana foarte ciudata, oricat ai incerca sa-i vorbesti in termeni sa spunem normali e imposibil sa nu se crizeze.
in sfarsit, insemna o neintelegere intre ei pe care o puteau rezolva, sora lui fiind de acord cu noua versiune dar pana acum nu au facut nimic concret.
le-am cerut sa-mi spuna cand se rezolva dar de la el n-am primit niciun raspuns si nici sora lui nu reusea sa afle ce vrea sa faca.
acum 3 zile mi-a rqaspun la telefon si mi-a zis ca el a dat in judecata ANAF(n-am inteles de ce) si merge pe ideea de a face mostenirea totala dar nu stie cand.
deci am fost un pic dus cu zaharelul timp de 6 luni in care totul parea ok.
nu mai vorbesc de bani cheltuiti(1000€ cadastrul) si doua drumuri in Romania pentru semnaturi care nu ar conta atat de mult in cazul in care se rezolva asa cum a fost concordat.
am scris aici mai mult pentru a afla cat de viabila e calea judecatoreasca si timpul aproximativ. in principiu ar trebui sa merite pentru ca interesum meu cel mai mare e sa inceapa mostenirea lor dupa care poa' sa-i confiste fiscul tot. din cate am inteles as avea prima optiune de cumparare de la ei fiind coproprietar

Edited by catalinn, 19 May 2022 - 15:54.


#17
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,937
  • Înscris: 24.04.2013
@catalinn:
Da fapt, daca inteleg bine, esti fiul surorii defunctului. In aceasta situatie chiar tu te incadrezi la mostenitori legali asa ca poti initia dezbaterea succesiunii. Ceilalti mostenitori, anume copii defunctului, vor fi chemati de catre notar si daca se prezinta (si declara ca au acceptat tacit succesiunea, ca de declaratie de acceptare data la notar, in termen, probabil e inutil sa te intreb) atunci te vor indeparta de la succesiune dar ceea ce conteaza este ca obtii dezbaterea succesiunii si eliberarea certificatului de mostenitor. Problema pe care o vad este ca iti trebuie certificatul de deces in original; nu stiu daca e bun, si cum ai obtine, un extras din registrul de stare civila. Iti mai trebuie bineinteles acte casa + teren, dar inteleg ca din aceste ai; sau in cel mai rau caz poti cere copii de la cartea funciara.

Daca dovedesti ca in termenul de 1 an ei nu au acceptat tacit mostenirea (si nici explicit cu declaratie notariala) atunci da, iti ramane totul tie, dar asa ceva este cam greu si nu cred ca notarul va decide el - in caz de divergente va trimite la judecatorie. Exista anumite acte considerate automat ca acceptare tacita: faptul de a fi locuit in continuare in acea casa (din ce spui mama ta se incadreaza), plata impozitului, si mai sunt si altele.

Ulterior succesiunii este vanzarea sau partajul. Sa vanda nu ii poti obliga in nici un fel. Partaj fara sa existe intelegere intre parti se poate face dar numai prin judecatorie.

Daca verii tai vor sa imparta intr-un anume fel mostenirea lor, o pot face. Este un partaj succesorul, cu sau fara plata unei sulte dupa cum se inteleg. Oricum acest partaj este posibil doar ulterior dezbaterii succesiunii, ca altfel nu au ce partaja. Actul in sine poate fi autentificat chiar in ziua autentificarii certificatului de mostenitor, de catre acelasi notar fara drumuri in plus.

#18
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,822
  • Înscris: 25.10.2004

 sags, on 19 mai 2022 - 18:14, said:

@catalinn:
Da fapt, daca inteleg bine, esti fiul surorii defunctului. In aceasta situatie chiar tu te incadrezi la mostenitori legali asa ca poti initia dezbaterea succesiunii. Ceilalti mostenitori, anume copii defunctului, vor fi chemati de catre notar si daca se prezinta (si declara ca au acceptat tacit succesiunea, ca de declaratie de acceptare data la notar, in termen, probabil e inutil sa te intreb) atunci te vor indeparta de la succesiune dar ceea ce conteaza este ca obtii dezbaterea succesiunii si eliberarea certificatului de mostenitor. Problema pe care o vad este ca iti trebuie certificatul de deces in original; nu stiu daca e bun, si cum ai obtine, un extras din registrul de stare civila. Iti mai trebuie bineinteles acte casa + teren, dar inteleg ca din aceste ai; sau in cel mai rau caz poti cere copii de la cartea funciara.

Daca dovedesti ca in termenul de 1 an ei nu au acceptat tacit mostenirea (si nici explicit cu declaratie notariala) atunci da, iti ramane totul tie, dar asa ceva este cam greu si nu cred ca notarul va decide el - in caz de divergente va trimite la judecatorie. Exista anumite acte considerate automat ca acceptare tacita: faptul de a fi locuit in continuare in acea casa (din ce spui mama ta se incadreaza), plata impozitului, si mai sunt si altele.

Ulterior succesiunii este vanzarea sau partajul. Sa vanda nu ii poti obliga in nici un fel. Partaj fara sa existe intelegere intre parti se poate face dar numai prin judecatorie.

Daca verii tai vor sa imparta intr-un anume fel mostenirea lor, o pot face. Este un partaj succesorul, cu sau fara plata unei sulte dupa cum se inteleg. Oricum acest partaj este posibil doar ulterior dezbaterii succesiunii, ca altfel nu au ce partaja. Actul in sine poate fi autentificat chiar in ziua autentificarii certificatului de mostenitor, de catre acelasi notar fara drumuri in plus.
multumesc pentru informatie.
da, sunt fiul surorei tatalui lor si mostenirea de la bunica se imparte la jumatate, intre mine din partea mamei decedata si ei doi din partea unchiului.
sunt 3 ani de la decesul unchiului si 1,5 de la moartea sotiei lui, n-au facut niciun demers pentru inceperea mostenirii pe partea tatalui lor(care intereseaza)
certificatul de deces al unchiului il au ei, dificil sa-l am eu, dar o sa ma interesez la notar unde inainte de blocajul din martie au fost duse ceva documente si daca intre ele a fost inregistrat documentul respectiv.
intradevar, eu doresc doar inceperea mostenirii de catre ei(benevol ori sa o pot forta), nu vreau sa intru in posesia drepturilor lor, vreau doar sa vindem o parte din mostenirea comuna pentru care si-au dat acordul in momentul primirii ofertei.
orice alte documente care sa ateste partea mea ori terenurile si casa inclusiv cadastrul facut la cererea mea  sunt la mine. deasemenea si alte documentele de la primarie(nu stiu cum se numesc).
as vrea sa inteleg ceea ce ai spus tu mai sus prin "tu te incadrezi la mostenitori legali asa ca poti initia dezbaterea succesiunii".  nu stiam ca pot initia dezbaterea succesiunii eu doar pentru ca sunt mostenitorul a 1/2 din ce a lasat bunica mamei si unchiului. multumesc inca o data pentru informatie.
ps
astazi am primit un mesaj de la varul meu in care imi spune ca el nu o sa aiba nimic in vanzare ori impartire pentru ca partea lui o sa apartina fiscului. n-am inteles ce a vrut sa spuna(nici nu-l mai cred) dar m-a bagat in ceata si nu stiu ce dracu sa-i spun posibilului cumparator luni cand m-a intalnesc cu el. sper sa mai am lamuriri din partea lor pana atunci.

Edited by catalinn, 19 May 2022 - 22:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate