Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Substrat vs pamant de flori

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
dingo31

dingo31

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 15.12.2020
Vreau sa pun niste plante in ghiveci, crini, muscate etc.
In magazine gasesc pamant universal pentru flori si substrat universal pentru flori de interior.
Care este diferenta, ce trebuie sa folosesc?
Până acum cumpăram doar pamânt universal, nu foloseam substrat. Este OK?

#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Ia pamant.
Substrat e un fel de inlocuitor. Am luat eu anul trecut ceva de genul asta - erau deseuri de lemn/mdf/pal mai mult sau mai putin carbonizate, cu adaos de ingrasamant. A trebuit sa-l amestec cu ceva pamant de gradina, nisip si vermicompost ca sa-l pot folosi.

#3
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
In functie de cate plante aveti, va orientati. Pamantul ca atare este cam tare/se usuca repede, nu se preteaza in mod direct pentru plante.
Eu procedez astfel: cumpar un sac de pamant, unul de nisip, unul de compost si cateva pungi de perlit. Fac un amestec, ochiometric, 2 parti pamant, o parte compost si restul nisip si perlit in parti egale. Amestecul astfel obtinut este mai afanat si mai bogat si se preteaza plantelor de apartament.

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,741
  • Înscris: 30.08.2006
Substratul este un amestec de tipuri de turba cu cu amelioratori (perlit, fibra de cocos, activatori de inradacinare, ingrasamant cu eliberare controlata, hydrogel...).
Substratul este prima alegere pentru plantele cu flori.
Am cumparat  substrat de foarte proasta calitate din Lidl si era doar rumegus. M-a tentat pretul extrem de redus. L-am imprastiat prin gradina.

Edited by Leo2006, 19 May 2022 - 14:26.


#5
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Am luat substrat din asta de care spuneti, sac de 50 litri la sub 20 lei, acum cca 1 luna, dedeman

daca vorbim de chestia aia usoara si afanata

#6
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am folosit peste 30 de saci de substrat in jurul radacinilor pomilor plantati in toamna/primavara. O groapa, un pom, un sac de 40 l. Un singur cires face figuri, dar sigur nu e vina substratului.
Initiator, depinde ce vrei sa faci cu el. Pentru interior, apartament, flori... cumpara pamant de flori/universal/trandafiri etc. Substratul asa cum ii este si numele este sub primul strat de pamant, unde sunt radacinile. Pentru asta e facut si nu am auzit pana acum de substrat pentru interior.

Edited by adip1962, 19 May 2022 - 18:13.


#7
cornek

cornek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.11.2009
Luati pamant de gradina ca pana la urma eu asa am facut....
Intai am luat substrat de flori si mi-a facut musculite de-mi intrau si in nas... si mai acum o luna de zile mi-am schimbat la toate florile cu pamant de gradina.
Nu recomand substrat.

#8
fiordm

fiordm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 24.02.2007
De regulă la florării și în hipermarketuri se găsesc cel mai adesea multe amestecuri de turbă. Îți dai seama după greutate: este mai ușoară și oferă o bună îngtășare a plantelor. De regulă eu folosesc pământ de grădină în amestec cu mai multe pământuri în funcție de plantă. Dar am un coleg care a folosit la lămâil său numai turbă din comerț și lămâil a crescut și a rodit bogat. Și importatant: pământul trebuie schimbat anual la plantele din ghivece sau dacă nu este posibilitatea măcar stratul de deasupra.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate