Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...
 De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 

Monitorizarea plăților cash la cumpărăturile online

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 costeld69, on 19 mai 2022 - 12:04, said:

Cum se stabileste cine vinde online frecvent?
Ne putem imagina asa... cine vinde 50 laptopuri pe luna... sau zeci de telefoane, casti etc... ca persoana fizica, e clar ca nu e in regula Posted Image Nu de putine ori asa se vand si produse furate, prin persoana fizica.

Edited by andreic, 19 May 2022 - 18:14.


#56
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
asa se face:

ANUNTUL: donez boabe de mustar, info la tel. nr ...

X, ai bt pay (sau revolut, sau alte tz aplicatii)?

da.

da-mi 100 lei prin aplicatie, si nu scrii nimic la explicatii

eu primesc suma si iti trimti un colet simplu, cu boabele de mustar comandate

eu 1 - fisc 0

nimeni nu poate demonstra pentru ce e acel sutac intrat la mine in cont

nimeni nu poate demonstra ca in schimbul sumei am trimis un colet cu boabe de mustar

poate ca am trimis un volum de eminescu, gratis

coletul, fiind fara ramburs, nu mai intra sub lupa anafului

Edited by mediasick, 19 May 2022 - 18:48.


#57
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Ca de obicei, statul roman e in foame de bani, si a gasit marii evazionisti.

Sutele de magazine din Bucuresti care vand aur cu o provenienta dubioasa traiesc linistite, nu-i deranjeaza nimeni. Aia cu tigarile de contrabanda la fel. Primarii care sparg milioane de lei pe bancute si pomi, stau la fel de linistiti. Toate problemele din Dragonul Rosu s-au rezolvat. Si pot sa dau inca alte multe exemple.

Probabil ca vor fi infiintate nspe mii de posturi, de unde niste functionari bine platiti, intre 2 partide de Solitaire, vor vana oamenii care platesc cash niste cumparaturi cu o valoare de cacat.

Asa scarba mi-e de politicienii nostri si de tara asta cateodata ...

#58
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Aici nu e vorba despre evaziune, ci de concurență neloială. Firmele care își plătesc taxele sunt dezavantajate in raport cu samsarii care lucrează la negru.

#59
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 mediasick, on 19 mai 2022 - 18:43, said:

coletul, fiind fara ramburs, nu mai intra sub lupa anafului
E sub lupă de mult timp și comerțul cu plata online:

Quote

Din analizele preliminare, s-a observat că, odată cu creșterea exponențială a vânzărilor online prin platforme cu reputație și standarde ridicate, s-a intensificat și comerțul cu mărfuri contrafăcute sau operate de firme fantomă, în special prin intermediul unor persoane fizice sau site-uri paravan, care operează pe perioade scurte.

Mai mult decât atât, diversificarea marilor operatori, prin lansarea unor marketplace, a reprezentat o oportunitate pentru firmele sau persoanele care comercializau produse fără a fiscaliza veniturile sau care vindeau produse contrafăcute.

În prima etapă, inspectorii antifraudă au analizat peste două milioane de vânzări on line de bunuri livrate prin curier și a început verificarea a peste 500 dintre clienții firmelor de curierat rapid cu cel mai mare volum de livrări cu plata ”ramburs” sau în conturi bancare.

Monitorizarea și analiza comerțului din marile centre angro, achizițiile din UE și importurile extracomunitare cu vânzările on line și a livrărilor cu încasare ”ramburs” sau plată online realizate de firmele de curierat rapid au evidențiat tipologii de acțiune, în principal de către persoane fizice care cumpără produse la prețuri subevaluate, pe care le vând en-detail online și încasează de la cumpărători contravaloarea, fără plata obligațiilor fiscale.

Furnizorii acestor persoane fizice achiziționează intracomunitar sau importă bunurile prin firme proprii sau intermediare, care sunt apoi “lichidate” după finalizarea formalităților de vămuire.
Exemplul cu donația e rupt de realitate. Proști atât de mari, care să dea bani în așa fel încât să scape un bișnițar de griji, nu cred că există.

 balauru69, on 19 mai 2022 - 19:00, said:

niste functionari bine platiti, intre 2 partide de Solitaire, vor vana oamenii care platesc cash niste cumparaturi cu o valoare de cacat.
Titlul e tot ce ai citit din topic, așa-i?

 BloodRa, on 19 mai 2022 - 19:28, said:

Firmele care își plătesc taxele sunt dezavantajate in raport cu samsarii care lucrează la negru.
Exact, e un aspect care ar trebui să conteze pentru cei care le plâng de milă bișnițarilor că vor trebui să plătească taxe.

Edited by althea, 19 May 2022 - 20:04.
completare


#60
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 mannyx92, on 19 mai 2022 - 11:35, said:

Exact asta voiam sa scriu si eu. Poate sa scrie orice nume si orice adresa acolo. Isi face o lista de 10-20 de nume si adrese; 7-8 numere de telefon si tot nu il vor prinde prea usor Posted Image))
Aiurea. Oricine a trimis macar o data cu plata ramburs stie prea bine ca nu se poate fara sa te identifice curierul. Nu poti ridica banii fara sa te identifice. Deci ei oricum stiu cine a trimis, ce scrie pe colet este irelevant.

 terratec, on 19 mai 2022 - 13:23, said:

Focile umane din România aplaudă asta de peste 20 de ani, fără a se întreba care este fundamentul acestei obligaţii.
Cuvântul "obligat" provoacă fiori de plăcere unui procent mic din populaţie. Este interesat că acelaşi procent este şi foarte vocal, îşi expune deschis preferinţele.

Într-o societate civilizată toţi cetăţenii sunt consideraţi cinstiţi, nevinovaţi. Relaţiile au la bază premisa de nevinovaţie.
Doar în societăţile totalitare invidul trebuie să demonstreze permanent că este nevinovat, în faţa oricui.
Romania NU este o societate civilizata. Chiar comentariile de pe aici demonstreaza acest lucru. Mai vorbim cand Romania va ajunge la acel stadiu.

 althea, on 19 mai 2022 - 16:56, said:

Nu e slogan, e realitate. Nu e dracu' atât de negru cum ne place să spunem.


Fiscalitatea e mai blândă, în general, iar monitorizarea veniturilor foarte bine pusă la punct. Plus că oamenii-s educați financiar și, pe lângă că își știu obligațiile, le pasă de riscuri. Sau sunt corecți, nu știu, ideea e că le merge bine - colectează fără atâta legislație de constrângere.
De-aia au apă caldă.
Dintr-un singur motiv. Acolo legea se aplica rapid si ii ustura rau. Nu se negociaza prea mult. De asta le pasa de riscuri. Batul doare.

Edited by jm2010, 19 May 2022 - 21:04.


#61
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 dorin_2k, on 19 mai 2022 - 13:49, said:

Lege degeaba.
Cumpăr ceva, fac transfer direct in IBAN-ul vânzătorului.
Nu afla ANAF daca a fost o vânzare sau o datorie sau un cadou.

Iar din Orange Money fac transferul instantaneu. Și din toate aplicațiile băncilor. Chiar și Revolut.
Deci nu are ce informații să primească ANAF.
Toată lumea se chinuie sa explice de câteva pagini ca legea e cu dedicație pentru vânzători, și tu tot ai înțeles fix invers.

#62
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Am citit stirea si este ca la casele de schimb valutar.
Teoretic iti cer acte, practic cred ca o singura data mi-a cerut cineva acte la casa de schimb valutar.

Inteleg ca, cumva ar vrea sa faca rost de bani la stat, sa vada ce este cu atatea produse FAKE vandute pe olx, de ce utilizatori persoane fizice au destul de multe produse sigilate la vanzare pe olx.
Ce o sa se petreaca? Persoanele care nu au surse de venit legale o sa foloseasca buletinul altor persoane.

Ca stiu cum este la curs valutar, folosesc alte buletine ca oricum nu se uita nimenea.

#63
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,496
  • Înscris: 02.09.2006
mie mi-au cerut intotdeauna C.I., poate arat eu mai periculos.
-ce treaba are ''cursul valutar'' cu buletinul si cu vinzarile on line?
P.S. este ca n-ai inteles despre ce e vorba? ce crezi ca faci cu mai multe buletine si cum pot fi folosite?




 balauru69, on 19 mai 2022 - 19:00, said:

Ca de obicei, statul roman e in foame de bani, si a gasit marii evazionisti.

Sutele de magazine din Bucuresti care vand aur cu o provenienta dubioasa traiesc linistite, nu-i deranjeaza nimeni. Aia cu tigarile de contrabanda la fel. Primarii care sparg milioane de lei pe bancute si pomi, stau la fel de linistiti. Toate problemele din Dragonul Rosu s-au rezolvat. Si pot sa dau inca alte multe exemple.

....................
la fel de linistiti traiesc si cei care in tirg la Valea Cascadelor vind dulciuri expirate de luni sau ani, cu data expirarii stearsa sau modificata grosolan! si asta de ani buni!

Edited by tytysor, 19 May 2022 - 21:47.


#64
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001

 slai, on 19 mai 2022 - 21:17, said:

Toată lumea se chinuie sa explice de câteva pagini ca legea e cu dedicație pentru vânzători, și tu tot ai înțeles fix invers.
Si ce a zis eu? Ca legea e degeaba. Nu ii poate identifica în unele cazuri.

#65
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013

 dorin_2k, on 21 mai 2022 - 22:01, said:

Si ce a zis eu? Ca legea e degeaba. Nu ii poate identifica în unele cazuri.
Daca chiar vor, sigur ca se poate. Nu uita ca oricand se poate schimba legislatia ca sa elimine portitele. Trebuie doar sa doreasca asta. Nu te baza ca nu se poate. Orice se poate, chiar si acuma. Atata timp cat incaseaza banii ramburs nu are cum sa ii identifice.

#66
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

 dorin_2k, on 21 mai 2022 - 22:01, said:

Si ce a zis eu? Ca legea e degeaba. Nu ii poate identifica în unele cazuri.
unii circula fara rca, asta nu inseamna ca legea e degeaba. altii fura, asta nu anuleaza legea care zice sa nu furi.
ca vor fi si unele cazuri mai greu sau imposibil de demonstrat, asta e. dar putin probabil ca un vanzator sa primeasca banii doar in cont, si sa trimita separat coletul. ar insemna sa aiba o doza prea mare de incredere din partea cumparatorului. io nu am cumparat niciodata asa, ca nu stiu daca ala dupa ce primeste banii mai trimite ceva, sau trimite barabule in pachet, sau un produs  care nu are nici o treaba cu ce am comandat.
si nu musai ca sunt vanate persoane fizice, voi aveti senzatia ca o firma daca a pus factura in pachet, musai o baga in contabilitate? cu onlainu' e mai usor sa faci evaziune, un gigel de la gogoseria de la coltul blocului tot se teme ca oricand poate intra anafu' sau economicu', ii numara banii si daca nu iese la leu cu ce zice casa de marcat, ia pe loc de la 5000 lei amenda.

#67
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Ca de obicei statul este un monument de ineficienta :)

Mai bine ar reintroduce o lege a ilicitului actualizata, in care fiecare persoana fizica trebuie sa poata dovedi cu acte provenienta tuturor banilor (numerar sau banca) bunurilor detinute cu acte in proprietate, bunurilor in posesie fara acte de proprietate precum si a cheltuielilor peste un anumit prag.
Care nu poate sa dovedeasca sursa licita a banilor se confisca tot, adica inclusiv ce are cu acte si este licit :)
Fara puscarie... nu vad de ce ar trebuii ca din banii mei de impozite sa-l tin pe xulescu la puscarie... pana la urma scopul este sa aduni bani nu sa cheltui in continuare... :)
Sa vezi atunci ce o sa explodeze ramura de spalare a banilor :)

De asemenea alt lucru practic care ar trebuii facut ar fi externalizarea serviciilor de colectare, investigare, e.t.c. a taxelor catre firme private cu procent din colectare si reducerea cu 90% a ANAF-ului care stim cu totii cat de corupt si ineficient este.

#68
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
tu ai senzatia ca legile ne lipsesc? avem destule, slava domnului. neaplicarea sau aplicarea lor selectiva e problema.

#69
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003

 tytysor, on 19 mai 2022 - 21:42, said:

mie mi-au cerut intotdeauna C.I., poate arat eu mai periculos.
Idem, nu fac operatiuni fara CI.

#70
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Abia ieri a apărut proiectul de ordin cu modelul declarației prin care firmele de curierat (furnizorii de servicii poștale) vor transmite la Fisc datele expeditorilor de colete cu plata ramburs.
Raportările vor începe la 60 de zile după ce o să apară în Monitor, deci probabil pe la sfârșitul anului.

#71
Xnxmarius

Xnxmarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 05.04.2016
Din păcate e mult fasss făcut în media cu aceste noi încercări... Au mai fost și altele eșuate lamentabil...
De ce spun asta:pentru ca exista o groaza de cai de ocolire a acestor monitorizări, și acești mari "evazioniști" de pe olx o sa găsească aceste cai... Chiar dacă i învață alții.
Plus, ma gândesc ce mare avânt o sa aivă firmele de curierat sa strângă aceste date în mod real și sa le transmită...fără sa fie plătiți pt asta, sa riște sa aive mai puține colete, mai putini clienți, etc
Dar sa vedem și normele de aplicare , sa avedeti acolo rasul..plânsului , le corectează de 5 ori 🙄

#72
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Nu mai trimit colete cu ramburs. Imi plateste clientul in cont, iar eu ii trimit colet simplu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate