Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Monitorizarea plăților cash la cumpărăturile online

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,882
  • Înscris: 07.08.2008

Quote

protejarea intereselor cumpărătorilor
Imi plac glumele seci...

Am primit recent un colet de la cineva, plata ramburs. Culmea e ca la expeditor era trecut un simplu nume, sa zicem "George", iar la adresa era trecuta cea a firmei de curierat din localitatea expeditorului. Mult noroc Anaf-ului cu astfel de date Posted Image

Edited by tigerheart, 19 May 2022 - 11:01.


#20
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Așteptăm părerea lui curvymommylore despre statul hoț care dă în olecsiștii harnici

Edited by waterman, 19 May 2022 - 10:57.


#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Fratello, on 19 mai 2022 - 10:50, said:

Nu sunt monitorizati doar expeditorii, ci si destinatarii !

Am scris monitorizați în scopuri fiscale:

 althea, on 19 mai 2022 - 09:40, said:

Vizați fiscal de monitorizare în scopuri fiscale sunt expeditorii.  
Chiar de două ori am scris, acum văd Posted Image Corectez.  

Datele destinatarilor sunt păstrate pentru a putea confirma faptul că au cumpărat de la respectivii și, posibil, conținutul coletelor în caz de nevoie:

Quote

Prin stabilirea realității relației comerciale dintre cumpărătorul și vânzătorul implicați în comerțul online, ANAF poate avea acces la confirmarea cel puțin a beneficiarului, care are interesul direct să primească factură fiscală și să beneficieze astfel de garanția legală și indirect să determine plata taxele și impozitele aferente veniturilor încasate de vânzător din comercializarea produselor respective.

N-o să se facă bază de date cu cumpărătorii.

 tigerheart, on 19 mai 2022 - 10:54, said:

Am primit recent un colet de la cineva, plata ramburs. Culmea e ca la expeditor era trecut un simplu nume, sa zicem "George", iar la adresa era sediul curierului din localitatea expeditorului. Mult noroc Anaf-ului cu astfel de date Posted Image
Asemenea șmecherii nu cred că se vor mai putea face, cumva or să reglementeze dacă nu o fac firmele de curierat singure.

 waterman, on 19 mai 2022 - 10:57, said:

Așteptăm părerea lui curvymommylore despre statul hoț care dă în olecsiștii harnici
Posted Image

Edited by althea, 19 May 2022 - 11:01.


#22
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Nu stiu ce sa mai complica. Eu zic sa ceara la expeditie buletinul. Iti scrii si CNP-ul, dar sa fie vizibil doar la curier, nu si pe AWB :))

#23
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,861
  • Înscris: 28.11.2001
Anaf primeste, daca solicita, si in momentul de fata, datele expeditorilor (PF/PJ) care primesc rambursuri (cash in plic sau in cont colector). De acum aceste info vor fi transmise automat catre ei.
Au si fost controale pe aceasta speta (la PF dar si la PJ) si sunt destui care au primit decizii de impunere, amenzi, etc.

Garantat se va da o decizie ca fiecare PF care trimite ceva prin curierat sa prezinte CI/pasaport/etc.

Edited by petman, 19 May 2022 - 11:04.


#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 bai3tzash, on 19 mai 2022 - 11:02, said:

Și doar să-l ceară ar fi destul.

 petman, on 19 mai 2022 - 11:03, said:

Garantat se va da o decizie ca fiecare PF care trimite ceva prin curierat sa prezinte CI/pasaport/etc.
Și eu cred că altfel nu se va mai putea.

Edited by althea, 19 May 2022 - 11:05.


#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,550
  • Înscris: 07.02.2003
Oricum vanzatorii de ocazie se crizeaza degeaba, aici sunt vizati cei care vand ilegal mult precum ca o firma de casa. Adica distributii serioase de nimicuri in special care care aduc profit bun si care nu au de ce sa fie scutiti.

Edited by andreic, 19 May 2022 - 11:14.


#26
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
Țara are nevoie de incasari la buget pentru pensii speciale si licitatii cu dedicatie....In acest sens trimite ANAF-ul la produs....
Tocmai ieri am reusit sa fac o achizitie imobiliara cu precizarea in contractul de V-C ca suma in euro se face prin depunere (fizica) in contul beneficiarului la BRD ( nu stiu cat conteaza banca) Am fost cu beneficiarul la banca si mi s-a spus NU ca nu pot depune fizic suma respectiva cat sa prezint dovezi de unde am banii.
-Doamna, dau declaratie pe proprie raspundere din ce surse ii produc. Dumneata esti ultima persoana careia trebuie sa-i aduc contracte de munca, etc. ANAF-ul  pe mine ma va intreba cum i-am produs si nu pe dumneata.
Deja devin penibili.

Edited by MKdens24kw, 19 May 2022 - 11:15.


#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,550
  • Înscris: 07.02.2003

 MKdens24kw, on 19 mai 2022 - 11:13, said:

Țara are nevoie de incasari la buget pentru pensii speciale si licitatii cu dedicatie....In acest sens trimite ANAF-ul la produs....
E corect dar nu e nimic penibil... avem o rata de colectare de toata jena fata de alte tari, trebuie crescuta fiscalizarea.

Edited by andreic, 19 May 2022 - 11:15.


#28
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006

 althea, on 19 mai 2022 - 09:40, said:

ANAF va primi, în curând, raportări lunare de la ”furnizorii de servicii poștale de trimitere contra ramburs” - aproape sigur și de firmele de curierat - cu privire la expedițiile de colete pentru care plata se face la livrare.

E un pas spre normalizarea relatiilor cetatean - stat - natiune care guverneaza o sociatate capitalista.

As fi insa de 1000 de ori mai bucuros daca acelasi ANAF va reusi sa-si intareasca increderea si aprecierea poporului prin inmultirea taxelor colectate, in special a TVA, mai ales de la granzii abonati la neplata. Si mai ales sa ne apropiem macar de borna 50% in aceasta privinta.

#29
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
Nu-i nimic penibil. Asta inseamna o tara ca afara, ca tot vrem sa fie cum e altundeva, dar numai ce ne convine. Legea nu e penibila, e ceva firesc.

Penibili sunt politicienii in general. Intr-adevar, e nevoie de bani la buget, pana acum i-a durut undeva de bisnitari, acum se vad nevoiti sa ii ia la rost si pe ei.

#30
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
@andreic
Ce calitate crezi ca are doamna de la banca sa-mi verifice prin calcul statele de plata ale mele si ale sotiei si OP-urile cu taxele aferente platite catre ANAF anual? Asta este strict treaba ANAF-ului si nu a ei. Asta am vrut sa subliniez.

Edited by MKdens24kw, 19 May 2022 - 11:18.


#31
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,528
  • Înscris: 01.08.2006
MKdens24kw, asa e legea. Sunt obligati la banca sa verifice sursa fondurilor. Asa e peste tot in tarile civilizate.

#32
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 andreic, on 19 mai 2022 - 11:14, said:

... avem o rata de colectare de toata jena fata de alte tari, trebuie crescuta fiscalizarea.
Da, greu cu fiscalizarea, in piata si domeniul agroalimentar, constructii si amenajari interioare.

#33
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 02.02.2014
@bai3tzash sunt de acord. I-am trimis PDF cu ultimul salariu incasat....Acum ce trebuia sa faca? Sa-mi inmulteasca salariul cu cate luni am in campul muncii? Sa aduc  extrasul cu taxele platite ANAF-ului? Cum calculeaza ea ca suma e ok? Asta e strict treaba ANAF-ului...

Am plecat la BCR unde am conturile. Am deschis in EURO, am completat declaratia de sursa a fondurilor si am facut OP bancar. Am modificat contractul de V-C ca nu se mai face depunere fizica ci transfer bancar si a fost ok. ANAF-ul acum daca vrea ma intreaba de sanatate....

Edited by MKdens24kw, 19 May 2022 - 11:26.


#34
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,550
  • Înscris: 07.02.2003

 MKdens24kw, on 19 mai 2022 - 11:17, said:

@andreic
Ce calitate crezi ca are doamna de la banca sa-mi verifice prin calcul statele de plata ale mele si ale sotiei si OP-urile cu taxele aferente platite catre ANAF anual?
Banca e opreator de date cu caracter personal, in rest cum zice legea.

#35
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Băieţii ăştia şi fetele astea cu afaceri pot să facă următorul lucru: că tot au crescut şomajul şi preţurile, îşi caută parteneri de afaceri. Vinde unul nu prea mult produse pe lună, ori nu atrage atenţia, ori va plăti taxe mai mici. Win-win pentru vânzător, intermediar, client.
AN A Furat voia de la începutul anului să se lege de ăştia de pe olx.

 costeld69, on 19 mai 2022 - 11:21, said:

Da, greu cu fiscalizarea, in piata si domeniul agroalimentar, constructii si amenajari interioare.

Dacă în Halele Obor ar fi fiscalizare, nu aş mai putea cumpăra ieftin unele lucruri.

#36
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 tigerheart, on 19 mai 2022 - 10:54, said:

Imi plac glumele seci...

Am primit recent un colet de la cineva, plata ramburs. Culmea e ca la expeditor era trecut un simplu nume, sa zicem "George", iar la adresa era trecuta cea a firmei de curierat din localitatea expeditorului. Mult noroc Anaf-ului cu astfel de date Posted Image

Exact asta voiam sa scriu si eu. Poate sa scrie orice nume si orice adresa acolo. Isi face o lista de 10-20 de nume si adrese; 7-8 numere de telefon si tot nu il vor prinde prea usor :)))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate