Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Montare aplica tavan fier planseu

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Cu un rotopercutor, fie el si cel mai ieftin de 200 - 250 lei, merge ca in branza.  Doar pentru beton au si fost concepute.

#20
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010

 cezar0707, on 18 mai 2022 - 21:43, said:

1cm. rotopercutor nu e, e o bormasina noname dar are percutie, burghiu de fier mi-a dat la magazin dar a zis ca e bun si la beton.

am de dat 5 gauri
Ar trebui sa stii daca bormasina este cu SDS sau fara, in primul rand.
Ca este cu percutie, e foarte bine.
Burghiul insa ... daca este pentru fier, degeaba incerci sa dai cu el in  eton.
Nu exista burghiu pentru fier bun si la beton. Invers, da; sunt burghie pentru beton facute sa treaca si prin fier, in speta armatura de fier.
Burghiele pentru beton trebuie sa aiba pastila vidia in cap, nu sunt doar fier si atat.

#21
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Bosch cu cap "in cruce" ie mama si tata-l lor pentru beton.
Pacat ca nu se fac si cu prinde normala, cilindric, pentru masini de gaurit obisnuite.
Poate gasesti unul cu prindere pe hexagon, neaparat pentru beton, cu cap "vidia".
Si DA, rotopercutorul dedicat face diferenta.
Chiar si cel mai lesinat sterge pe jos cu o bormasina normala, cu percutie.
La bormasina trebuie sa te lasi cu toata greutatea pe "gaura", altfel nu inainteaza si se incalzeste varful spiralului si este posibil(la spirale tip LIDL sau Kaufland) sa se desprinda pastila vidia si pa si pu la toata lumea!

#22
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Dacă a folosit burghie de fier, f probabil are mandrină normală, nu cu sds, iar acea percuție este, de fapt o preudo percuție, care e ok la BCA și cărămizi, dar total inutilă la beton.

Și nu cred că e de aia cu mandrine interschimbabile, cine are de aia nu întreabă pe forum cu ce să de-a gauri în pereți pt a pune o aplică.

#23
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,517
  • Înscris: 18.10.2011

 dorin_2k, on 18 mai 2022 - 21:55, said:

5 dibluri la o aplica? Cate kg are?
Și folosești burghiu pt metale la planșeu de beton? Nu ai să reușești.
Cauți o mașină cu burghiu pt beton de 6 și prindere SDS.
In 2 minute ai terminat.
Suficiente 3 dibluri.
Si eu aveam o masina no name, de fapt nu era percutor (sau cum se numeste) si ma chinuiam ca naiba. Cu o masina buna nici nu apuci sa stai cateva secunde. Chiar trebuie atentie sa nu largesti gaura datorita vibratiilor. Daca gaurile sunt largi, poti sa bagi cateva bete de chibrit. Dar pentru o aplica... come on, cate kg are? Nici macar 1 kg, cred.

Daca se incapataneaza (am nimerit si eu asemenea zone, cred ca erau pietre de rau, ceva, nu erau armaturi), schimbi locul cu cativa cm

Edited by aaaa4567, 21 May 2022 - 18:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate