Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

plata eronata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.10.2019
buna ziua,
am facut o plata gresita de pe srl-ul pe care il am catre o alta societate, adica in loc de 148.65 lei am platit 14865 lei, cei de la banca mi-au zis ca dureaza pana la 30 de zile solutionarea greselii si nu garanteaza returanrea banilor. am anuntat banca in maxim o ora de cand am sesizat eroarea.

cum pot recupera banii?!...asta daca mai pot recupera banii

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1. Soliciti societatii unde ai facut plata sa iti returneze diferenta.
2. Deschizi actiune civila in instanta, daca nu se rezolva amiabil.

Edited by pasilla, 18 May 2022 - 20:40.


#3
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
"Cel care, în mod neimputabil, s-a îmbogăţit fără justă cauză în detrimentul altuia este obligat la restituire, în măsura pierderii patrimoniale suferite de cealaltă persoană, dar fără a fi ţinut dincolo de limita propriei sale îmbogăţiri."

https://legeaz.net/n...l-juridic-licit

Banca nu are treabă, tu ai făcut plata greșit. Anunță destinatarul banilor, și cere returnarea. Dacă refuză, e nasol pentru el.

LE: Chiar recent am citit un o speță despre unul care a primit dintr-o greșeală bani în firmă, cu mai multe zerouri decât trebuia. Omul și-a luat BMW-uri, parcă și cumnatul său. Acum cred că sunt pușcăriași.

Edited by aiulianctin, 18 May 2022 - 20:42.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
cel mai simplu: discuti cu destinatarul platii si-l convingi sa-ti dea inapoi diferenta
ceva mai complicat: il actionezi in instanta (pe destinatarul platii)

banca nu are nici o obligatie fata de tine in cazul asta

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,267
  • Înscris: 01.12.2001
Banca nu e vinovată.


#6
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018
Aia care au primit banii trebuie sa ții returnezi
În caz contrar depui sesizare la politie.
Cazul e simplu.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Vor da banii inapoi, doar sa-i ceri.
N-au cum sa ii inregistreze in contabilitate.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cosmin_235423, on 18 mai 2022 - 20:43, said:

În caz contrar depui sesizare la politie.
Nu are treaba politia.

 crocko.dilul, on 18 mai 2022 - 20:44, said:

Vor da banii inapoi, doar sa-i ceri.
N-au cum sa ii inregistreze in contabilitate.
Depinde de pravalie.

Edited by pasilla, 18 May 2022 - 20:45.


#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
Iei legătura cu firma respectiva, discuți cu cineva din contabilitate sau conducerea firmei, explici situația și soliciți returnarea sumei plătite în plus (își vor opri doar cei 148,65 lei cuveniți).
Și la firma unde lucrez s-a întâmplat de câteva ori sa incasam în cont sume necuvenite (destinate altei firme) sau dublarea plăților facturilor. De cele mai multe ori firmele respective nici nu au realizat eroarea făcută, insa firma noastră le-a returnat imediat banii (transfer bancar).
Alta varianta este sa contactezi banca unde are contul firma către care ai făcut plata, dacă e alta decât banca unde ai contul firmei tale. Acea banca va lua legătura cu firma și va cere acordul pentru returnarea sumei încasate în plus. Fără acordul firmei respective, banca nu poate "umbla" în conturile acesteia, chiar dacă solicitarea ta este cât se poate de îndreptățită.

#10
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.10.2019
va multumesc mult pentru raspunsuri, sotia mai avea un pic ma culca cu cainele afara in cotet

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
:) pana intra banii inapoi oricum nu "o mai vezi"

#12
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.10.2019

 crocko.dilul, on 18 mai 2022 - 21:18, said:

Posted Image pana intra banii inapoi oricum nu "o mai vezi"
mai ales ca este firma ei

am trimis mail catre firma respectiva si i-am anuntat despre greseala comisa. este o firma de ssm,  colaboram cam de un an.

#13
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 21.09.2020
Salut.
Titularul unui cont bancar e singurul care decide ce se întâmplă cu banii din contul lui. Dacă nu este vorba de o eroare tehnică (a vreunui comerciant sau a băncii), banca nu poate interveni. Poate investiga, dar nu poate decide returnarea banilor fără acordul titularului sau unei sentințe executorii.
Caz personal: am trimis 900€ într-un cont greșit. Titularul a refuzat returnarea! Trebuia să-l dau în judecată (aș fi câștigat, căci ordinul de plată a fost completat pentru o plată legitimă, cu care respectivul n-avea nici o legătură), dar cum eram pe drumuri (încă lucram șofer pe atunci), le-am pus cruce.

#14
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 pasilla, on 18 mai 2022 - 20:49, said:

Nu are treaba politia.

politia e organul care face cercetari
daca se constata ca e infractiune se trimite dosarul la parchet si e dosar penal.

ca tu vrei sa mergi doar in civil e alta problema.

#15
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
face cercetari in spete pe drept penal. in cazul de fata, nu s-a comis nici o contraventie sau infractiune, deci te duci degeaba la politie.

#16
cosmin_235423

cosmin_235423

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 17.06.2018

 _Smiley_, on 19 mai 2022 - 06:07, said:

face cercetari in spete pe drept penal. in cazul de fata, nu s-a comis nici o contraventie sau infractiune, deci te duci degeaba la politie.

tocmai ca daca nu-ti returneaza banii, fapta e penala

#17
Tidel_wave

Tidel_wave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.10.2019

 cristian_puscasu, on 19 mai 2022 - 02:56, said:

Salut.
Titularul unui cont bancar e singurul care decide ce se întâmplă cu banii din contul lui. Dacă nu este vorba de o eroare tehnică (a vreunui comerciant sau a băncii), banca nu poate interveni. Poate investiga, dar nu poate decide returnarea banilor fără acordul titularului sau unei sentințe executorii.
Caz personal: am trimis 900€ într-un cont greșit. Titularul a refuzat returnarea! Trebuia să-l dau în judecată (aș fi câștigat, căci ordinul de plată a fost completat pentru o plată legitimă, cu care respectivul n-avea nici o legătură), dar cum eram pe drumuri (încă lucram șofer pe atunci), le-am pus cruce.
eu ma ocup de plata facturilor, salarii, bonuri de masa si altele. ei bine pana ieri faceam copy-paste, copiam suma de pe factura, paste in portalul raiffaisen, si plateam. numai ca nu stie ce este ala . (punct) in casuta unde pui suma, trebuie virgula. nu am avut nici o problema pana acum. de aici si eroarea.

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007

 cosmin_235423, on 19 mai 2022 - 05:34, said:

ca tu vrei sa mergi doar in civil e alta problema.

N-are cum sa mearga in civil, vorbim despre doua societati comerciale, nu despre persoane fizice.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate