Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dinte pierdut dupa un retratament de canal

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
envyzoriansen

envyzoriansen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.05.2022
Salutare tuturor!

Vin cu o situatie, asupra careia v-as ruga sa va exprimati opinia in mod obiectiv.
Am avut o durere la muscatura la un molar de pe arcada superioara, ce avea un tratament de canal efectuat acum 10 ani. M-am gandit ca s-a format o carie pe sub plomba, asa ca am mers la un cabinet stomatologic, unde mi s-a recomandat un retratament de canal. Retratamentul s-a desfasurat in 2 sedinte (fara microscop): in prima sedinta a curatat vechiul tratament si a inceput sa reintre pe canale. Pentru ca nu a reusit sa termine in 2 ore, am venit si la a 2a sedinta, unde medicul a constatat ca pe unul dintre canale nu poate intra pana in varf. Dupa a 2a sedinta a decis sa sigileze canalele si sa puna o plomba (eu ramanand cu o durere la muscatura, ce-i drept, mai mica). Mi-a spus ca a sigilat canalele si sa ma intorc in 2-3 luni ca sa vad daca trece durerea sau daca se intensifica. Asta a fost singura informatie pe care doctorul mi-a dat-o, fara alte indicatii la ce ar trebui sa fiu atent in aceste 2-3 luni, sau ce nu ar trebui sa fac.

De aici incepe problema. In acest interval, la aproximativ 2 luni de la tratament, molarul s-a fracturat. M-am intors la cabinet, unde mi-a extras bucata rupta, spunandu-mi ca dintele nu mai poate fi salvat si ca va trebui sa ii fac implant. M-a programat la o sedinta in care sa imi extraga si restul de molar, costurile fiind suportate de cabinet.

Eu am revenit cu un telefon dupa 2-3 zile rugandu-i sa imi inapoieze banii pe retratamentul de canal, restul procedurilor de extractie si implant urmand sa le fac in alta parte. Mi s-a explicat ca nu imi poate inapoia banii pe ceva ce s-a facut corect.

Intrebarile mele sunt:
1. Daca tratamentul a fost efectuat corect, de ce nu mi-a fost pus pivot si coronita temporara pentru a evita fracturarea molarului.
2. Daca retratamentul nu a fost facut complet (nu a ajuns pana in capatul radacinii), de ce nu m-a programat la inca o sedinta pentru a incerca sa o curete, sau de ce nu mi-au fost aratati pasii pe care ar trebui sa ii fac in continuare.

Am atasat o poza cu radiografia initiala (inainte de retratament).
Multumesc anitcipat.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Nu e atasat nimic Posted Image

#3
newusername123

newusername123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,799
  • Înscris: 05.09.2019
Ce adunatura de minuni pe acolo : tratament endo fara apex locator,tratament endo nefinalizat pe motiv ca i se raceste ciorba mesterului (ca asta numai medic nu este)
Strange bani de un implant,si schimba macelaria !

#4
envyzoriansen

envyzoriansen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.05.2022

View PostNaijax, on 18 mai 2022 - 17:16, said:

Nu e atasat nimic Posted Image

Probabil s-a intamplat ceva cu fisierul. AM pus pe un link extern de image share:

RX - https://ibb.co/JKC8zCs
Molarul fracturat dupa retratament - https://ibb.co/QKWZRhz

#5
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 22.02.2014
Tratament facut in doru lelii, numai chef de munca nu au,ei vroiau sa ajunga la implant nu la salvarea dintelui.

#6
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Probabil ai vrut o treabă făcută ieftin, repede și bine, dar din păcate asta nu prea există.
Sa o luam pe rand :
Tratamentul de canal se face cel mai bine la microscop dar daca nu ai bani asta este, faci obișnuit, cum ai făcut tu inițial, acum 10 ani. Dacă după acești 10 ani ai o problema și anume te doare măseaua mai întâi faci radiografie și vezi care e treabă - poate e o infecție la rădăcina, poate e o carie, pot fi multe lucruri pe care le tratezi - pentru că nu este normal sa ai o durere când musti.

Un tratament de canal se face cel mai bine la microscop deoarece canalele sunt foarte înguste și e greu sa ajungi până în vârf și să cureți totul așa în orb - deci după rezolvarea durerii acest al doilea tratament de canal trebuia să îl faci obligatoriu la microscop.

Dacă molarul s-a fracturat e nasol, dar nu e neapărat vina medicului - poate caria era prea mare, poate mușcătura ta e incorecta, poate tu spargi nuci în masele, poate ai bruxism și strangi din dinti noaptea, e complicat de spus așa online.

Chiar dacă molarul s-a fracturat, dacă rădăcina este întreaga, se poate pune pivot pe care se pune coroniță - doar că toate operațiunile astea durează și sunt scumpe, probabil ajungi pe la 1800-2000 lei dacă nu și mai mult pentru că trebuie să faci din nou tratamentul la canale dar de data asta la microscop, să vezi care e treabă cu durerea și să rezolvi problema, apoi pui pivot, faci coroniță și asta este.

Din modul în care pui problema pare că vrei cea mai simplă și ieftina soluție posibilă - este posibil că acesta soluție pentru tine sa fie un implant, adică cel mai ieftin implant.

Te-as sfătui oricum să consulți și un alt medic.

Edited by spider8, 18 May 2022 - 19:15.


#7
envyzoriansen

envyzoriansen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.05.2022

View Postspider8, on 18 mai 2022 - 19:12, said:

Probabil ai vrut o treabă făcută ieftin, repede și bine, dar din păcate asta nu prea există.
Sa o luam pe rand :
Tratamentul de canal se face cel mai bine la microscop dar daca nu ai bani asta este, faci obișnuit, cum ai făcut tu inițial, acum 10 ani. Dacă după acești 10 ani ai o problema și anume te doare măseaua mai întâi faci radiografie și vezi care e treabă - poate e o infecție la rădăcina, poate e o carie, pot fi multe lucruri pe care le tratezi - pentru că nu este normal sa ai o durere când musti.

Un tratament de canal se face cel mai bine la microscop deoarece canalele sunt foarte înguste și e greu sa ajungi până în vârf și să cureți totul așa în orb - deci după rezolvarea durerii acest al doilea tratament de canal trebuia să îl faci obligatoriu la microscop.

Dacă molarul s-a fracturat e nasol, dar nu e neapărat vina medicului - poate caria era prea mare, poate mușcătura ta e incorecta, poate tu spargi nuci în masele, poate ai bruxism și strangi din dinti noaptea, e complicat de spus așa online.

Chiar dacă molarul s-a fracturat, dacă rădăcina este întreaga, se poate pune pivot pe care se pune coroniță - doar că toate operațiunile astea durează și sunt scumpe, probabil ajungi pe la 1500 lei dacă nu și mai mult pentru că trebuie să faci din nou tratamentul la canale dar de data asta la microscop, să vezi care e treabă cu durerea și să rezolvi problema, apoi pui pivot, faci coroniță și asta este.

Din modul în care pui problema pare că vrei cea mai simplă și ieftina soluție posibilă - este posibil că acesta soluție pentru tine sa fie un implant, adică cel mai ieftin implant.

Te-ar sfătui oricum să consulți și un alt medic.

Multumesc pentru raspuns. Era bine daca faceam retratamentul la microscop - nu mi-a dat prin cap din pacate.

Referitor la fracturarea molarului, macar daca ma anunta medicul de ceva la care trebuie sa fiu atent, dar nu am primit nici macar o indicatie despre ce ar trebui sa fac, nici macar atentionarea ca molarul asta se poate fractura (a se intelege, eu am cu totul alta profesie si habar nu am despre dinti). Ceea ce ma nemultumeste pe mine este faptul ca fracturarea putea fi evitata daca punea coronita provizorie macar si nu il lasa doar in plomba. Planul medicului era sa il lase 2-3 luni asa, si daca e totul ok, sa ii puna coroana.

Solutia pentru mine e implantul pentru ca molarul s-a fracturat din radacina si nu cred ca se mai poate face ceva. Nu stiu cum ai dedus ca eu caut cea mai simpla si ieftina solutie - implanturile din cate stiu, sunt pe la 1000+ euro.

In mod sigur voi consulta un alt medic, dar pana la programarea de pe 24 mai, am zis sa aflu si alte pareri, pentru ca medicul ce a facut retratamentul mi-a spus sa intreb orice doctor si o sa-mi spuna ca ei au facut treaba buna, dar am avut eu ghinion si mi s-a rupt dintele.

#8
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Am dedus că vrei cea mai simplă soluție prin faptul că nu ai făcut tratamentul de canal la microscop - dacă ai bani efectiv nu are rost sa faci tratament de canal obișnuit - eu de exemplu am trei masele cu tratamente pe canal făcute acum circa 20 de ani și s-au făcut în orb, cum se făceau atunci.

La toate după o vreme am avut probleme adică s-au infectat resturile de nerv ramase pentru că nu s-au curățat bine canalele - la toate am făcut noi tratamente la microscop.

Dacă astăzi as avea de scos nervul la o altă măsea nici nu m-aș gândi să mai fac tratament obișnuit,ci doar la microscop.

#9
envyzoriansen

envyzoriansen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.05.2022

View Postspider8, on 18 mai 2022 - 20:04, said:

Am dedus că vrei cea mai simplă soluție prin faptul că nu ai făcut tratamentul de canal la microscop - dacă ai bani efectiv nu are rost sa faci tratament de canal obișnuit - eu de exemplu am trei masele cu tratamente pe canal făcute acum circa 20 de ani și s-au făcut în orb, cum se făceau atunci.

La toate după o vreme am avut probleme adică s-au infectat resturile de nerv ramase pentru că nu s-au curățat bine canalele - la toate am făcut noi tratamente la microscop.

Dacă astăzi as avea de scos nervul la o altă măsea nici nu m-aș gândi să mai fac tratament obișnuit,ci doar la microscop.

Ah, am inteles! Nici vorba, eu as fi mers pe retratament cu microscop, dar cabinetul nu avea, desi se vrea a fi unul cu pretentii. Daca aveam cunostintele necesare, mergeam direct la un cabinet / clinica ce are si microscop. Nu imi era neaparat de costuri, pentru ca la 1,150 de lei cat m-a costat retratamentul, nu ma mai uitam la inca 500, sa zicem, pentru un retratament cu microscop.
Sunt de acord acum ca tratamentele de canal sau retratamentele trebuie facute cu microscop. Eu mai am un tratament de canal, pe molarul corespondent din partea dreapta la care nu am probleme, facut de acelasi doctor acum 10 ani. Cred ca la ala am avut noroc :).

#10
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Nu stiu daca este impotriva regulamentului, dar daca nu este, ai putea sa dai si numele cabinetului (asta daca e in Bucuresti)? Sa stiu sa il evit...
Cat despre implanturi gasesti si mai ieftine (si eu sunt cam in aceeasi situatie), oricum dupa extractie ar trebui sa stai o perioada de cateva luni sa se vindece un pic zona.

Edited by arkhangel, 18 May 2022 - 20:30.


#11
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postenvyzoriansen, on 18 mai 2022 - 20:11, said:


........Eu mai am un tratament de canal, pe molarul corespondent din partea dreapta la care nu am probleme, facut de acelasi doctor acum 10 ani. Cred ca la ala am avut noroc :).

La mine la 2 masele am făcut retratament acum 7-8 ani și când mi-au făcut radiografia au spus că este o mica problema și la a treia măsea care avea tratament de canal - este de fapt premolarul care vine chiar după canin.

Acolo era cimentat un pivot, pentru că acum circa 20 de ani acel premolar s-a fracturat, pur și simplu s-a rupt în două dar rădăcina era buna, mi-a curățat canalele cum se curățau atunci in orb, mi-a pus pivot, apoi coroniță.

Acum 7-8 ani doctorul mi-a dat coronița jos, a vrut să facă tratament din nou pe canal cu microscop, dar nu s-a putut din cauza pivotului, a vrut să facă rezecție apicala (o intervenție chirurgicală prin care taie vârful rădăcinii) dar a spus că problema este foarte mica și nu se justifică operația,  așa că mi-a făcut altă coroniță și aia a fost - doar că după alți 5-6 ani infecția tot a lucrat, am făcut puroi pe interiorul gingiei și a fost relativ complicat de reparat.

Esența este că la a treia măsea tratamentul de canal a fost mai bun, a tinut vreo 15 ani, dar daca acolo rămâne o bucățică de nerv, oricât de mică, mai devreme sau mai târziu se va infecta.

#12
envyzoriansen

envyzoriansen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.05.2022

View Postspider8, on 18 mai 2022 - 22:13, said:

La mine la 2 masele am făcut retratament acum 7-8 ani și când mi-au făcut radiografia au spus că este o mica problema și la a treia măsea care avea tratament de canal - este de fapt premolarul care vine chiar după canin.

Acolo era cimentat un pivot, pentru că acum circa 20 de ani acel premolar s-a fracturat, pur și simplu s-a rupt în două dar rădăcina era buna, mi-a curățat canalele cum se curățau atunci in orb, mi-a pus pivot, apoi coroniță.

Acum 7-8 ani doctorul mi-a dat coronița jos, a vrut să facă tratament din nou pe canal cu microscop, dar nu s-a putut din cauza pivotului, a vrut să facă rezecție apicala (o intervenție chirurgicală prin care taie vârful rădăcinii) dar a spus că problema este foarte mica și nu se justifică operația,  așa că mi-a făcut altă coroniță și aia a fost - doar că după alți 5-6 ani infecția tot a lucrat, am făcut puroi pe interiorul gingiei și a fost relativ complicat de reparat.

Esența este că la a treia măsea tratamentul de canal a fost mai bun, a tinut vreo 15 ani, dar daca acolo rămâne o bucățică de nerv, oricât de mică, mai devreme sau mai târziu se va infecta.

Ai avut ceva experienta cu dentistii. Acum 20 de ani mai inteleg, nu era aparatura performanta la noi, nu erau doctorii asa de informati, dar in 2022, parca ai mai multe pretentii, mai ales cand doctorii sunt foarte prezenti si in mediul online.

#13
envyzoriansen

envyzoriansen

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.05.2022

View Postarkhangel, on 18 mai 2022 - 20:29, said:

Nu stiu daca este impotriva regulamentului, dar daca nu este, ai putea sa dai si numele cabinetului (asta daca e in Bucuresti)? Sa stiu sa il evit...
Cat despre implanturi gasesti si mai ieftine (si eu sunt cam in aceeasi situatie), oricum dupa extractie ar trebui sa stai o perioada de cateva luni sa se vindece un pic zona.

Probabil e impotriva regulamentului, plus ca nu imi doresc neaparat sa le fac reclama negativa. Poate sunt singurul pacient caruia i s-a intamplat asta la ei. I se poate intampla oricui sa greseasca, si unuia cu 3 ani de experienta si altuia cu 15 ani experienta, dar important e sa isi recunoasca greselile si sa le indrepte pe cat posibil. Eu unul mi-am pierdut increderea in ei si nu m-as mai duce pentru niciun tratament acolo. Eventual iti pot spune in privat numele cabinetului, pentru ca prevad o notorietate mare a lor in viitor si e posibil sa ajungi candva la ei :))

#14
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
Nu toate tratamentele endodontice necesita microscop ptr a fi făcute corect.
Pe scurt:
1. Tratamentul este un eșec, nu este obturat pana la vârf, nici largit și deduc ca nici spalat/sterilizat cum trebuie.
2. Orice dinte cu nervul scos primește obligatoriu pivot de fibra de sticla ( sau zirconiu sau argint după caz) și coroana IMEDIAT după terminarea tratamentului endodontic.
Altfel, cf statisticilor peste 70 % ajung la ce ai pățit tu, se numește vertical root fractura, adică fractura verticala de rădăcină.
3. Medicul dacă nu te-a informat despre acestea fie nu a știut ( sunt destui medici care nu știu chestia asta) fie a făcut-o intenționat.
   Cu banii inapoi e mai greu... Nu am timp de detalii, cauta un medic bun implant cu încărcare la 4 luni și spor!

#15
romeo_cj

romeo_cj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 28.06.2009
Care-i treaba cu microscopul? Pe partea de sus a canalului oricum nu patrunde, golirea si umplerea se face tot dupa talentul medicului. Un "apex locator" il vad util dar un microscop nu. Bani in plus.

#16
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Urmeaza sa-mi pun si eu doua coroane (molari), deocamdata stau cu cele provizorii.

Radacinile au fost tratate cu acel "apex locator"... cautand pe net informatii am dat de acest topic. Ar avea sens sa refac tratamentele cu "microscop"?

Unul din molari a avut 4 radacini/nervi, una din radacini inca este sensibila iar medicul mai investigheaza, momentan a pus ceva tratament si urmeaza sa fac o radiografie.

#17
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 24.07.2022
majoritatea dentistilor nu au acel microscopo, poate nici nu stiu sa lucreze cu el. eu am o duzina de nervi scosi "in orb", majoritatea la acelasi dentist, nici o problema dupa 20 de ani..totusi, la un alt "destept" care nu a sterilizat corect, cred ca va trebui sa redeschid canalul, am avut un pic de stres ocazional timp de 1 an de zile(plus umflatura in barbie imediat dupa..), acum parca nu mai e dar cine stie pe viitor daca las necontrolat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate