Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Incalzire mixta

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 23.09.2010

 Cyanid3, on 24 mai 2022 - 07:44, said:

Mi-a spus constructorul ca 10cm imi lasa pentru polistiren + ipat/sapa + gresie in total si insista ca e destul. A calculat 5cm polistiren si 5 sapta cu ipat+gresia.

Ce izolatie ai sub placa? Daca e suficient de buna izolatia sub placa, merge izolatie de 5 cm sub sapa.
Ce sistem IPAT are in vedere constructorul? 5 cm sapa + IPAT + gresie merge doar pentru bjorn / sapa uscata sau Schlüter.

#38
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Nu are in vedere nimic, ca nu el se ocupa de ipat, asa crede el ca e destul.
Sub placa am doar 5cm izolatia.

Ar merge cum zice el doar daca as pune o placa cu nuturi groasa de 2-3cm (excluzand nuturile), 4-5cm cu nuturi cu tot. Mi se pare putin. As fi pus un 5cm si sub placa cu nuturi. Nu am vazut placa cu nuturi mai groasa de 3cm.

#39
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Poti pune fara probleme IP+calorifere intr-o camera daca IP nu ar face fata singura din cauza covoarelor. Nu e musai sa alegi doar una dintre cele 2 solutii.

Daca nu vei pune si in living vei regrata ca nu ai facut-o.



#40
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Ipat pun peste tot, cu asta m-am hotarat. Macar pentru faptul ca devine greu de vandut daca nu pun. Cu caloriferele nu stiu ce sa spun, cica trebuie circuit separat. Dupa ce ca ipatul costa fata de calorifere, mai platesc so circuit ptr calorifere pe langa ipat.

#41
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Nu vrea deloc constructorul sa lase 15cm, insista ca e prea mult.

Asa era si in perioada aia cand puneau 5cm de polistiren pe pereti, iar acum isi plang toti in pumni si 10cm a devenit standardul, multi isi strica izolatia sa puna alta. Greu te poti intelege cu constructorii si arhitectii cand au un fix. Cunosc oameni care si-au zidit ferestre puse de arhitecti cu forta...

#42
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,472
  • Înscris: 23.09.2010

 Cyanid3, on 24 mai 2022 - 08:08, said:

Sub placa am doar 5cm izolatia.

S-ar putea sa incalzesti si pamantul de sub casa.

Ar merge cum zice el doar daca as pune o placa cu nuturi groasa de 2-3cm (excluzand nuturile), 4-5cm cu nuturi cu tot. Mi se pare putin. As fi pus un 5cm si sub placa cu nuturi. Nu am vazut placa cu nuturi mai groasa de 3cm.

Iti iese sapa de 2 cm. Nu se exista asa ceva la sapa umeda clasica.



#43
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,551
  • Înscris: 31.12.2006

 Cyanid3, on 24 mai 2022 - 09:30, said:

Nu vrea deloc constructorul sa lase 15cm, insista ca e prea mult.

Spune-i ca cine plateste lautarii alege muzica.

5 cm trebuie sa aiba sapa, asta e mort-copt, ca sa faca difuzia caldurii pe suprafata, altfel apar neuniformitati prea mari.
1.5 - 2 cm parchetul (plus buretele si autonivelanta) sau gresia (plus adezivul).
5-8 cm de polistiren.

Deci 12 cm e minimul, si asta daca are grija sa toarne placa perfect, incat sa se poata pune polistirenul pe ea direct, fara inca o sapa de egalizare.
Bine, sapa aia e oricum carpeala proasta, bani aruncati si timp pierdut pentru o chestie care trebuia facuta bine de la inceput - turnat plan si neted, nu la "da-i viteza".

#44
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Pai s-a simtit jignit cand l-am intrebat daca va fi nevoie de egalizare si ca ocupa si aia, adica el toarna placi strambe, sau cum adica?! :))))

Ma duc maine pe teren, sa vorbesc face-to-face.

#45
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Am fost pe teren si am caramizi 250cm si armatura la stalpi se mai duce inca vreo 50cm. Cat va iesi inaltimea interioara asa? 300cm? Din care se scade placa 15cm si ramane 285? Se poate obtine mai mult? Trebuia sa puna inca un rand de caramizi, de asta tot insista constructorul ca nu e nevoie. Iar caramizile mele au ramas o treime nefolosite...
Mai pot repara situatia cumva sa iasa mai inalt?

#46
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Da, spargi placa de jos si mai sapi 25 cm. Ce naiba, omule, tu te gandesti ca nu iti faci casa in fiecare zi? Tu dai banii sau constructorul? Daca nu gasesti o modalitate sa iti impui punctul de vedere in fata celor pe care ii angajezi, nu te vad bine pe parcursul acestei constructii.

De altfel, lucrurile astea ar fi trebuit sa fie deja stabilite, nu ai discutat cu arhitectul ce si cum ? Fierul il fasoneaza la fata locului? Daca iti vine fasonat dupa detaliile de executie si tu schimbi proiectul in timpul constructiei vor fi nepotriviri. Discuta cu omul ala si explica-i ca nu faci un gard de sarma pe care il poti schimba la anul. Inaltimea camerelor este cruciala in "economia" spatiului interior.

Daca tu ai 250cm caramizile si fierul din stalpi are 300cm, inseamna ca vei avea inaltimea la rosu cel mult 275. Spun asta pentru ca fierul se prelungeste in sus in mod normal, stalpii se continua si avem un normativ care spune ca fierul beton trebuie dus peste placa superioa cel putin x diametre (nu mai stiu exact cate), dar in general se duce in sus cu vreo 50cm ca sa ai lungime suficienta.

Daca e adevarat ce zic si ai 275 la liber, mai scazi ca popa vreo 20 - 25 (ai de finisat si tavanul, nu doar podeaua) si ramai cu 250 in conditiile in care vorbim de parter, adica locul unde probabil ai incaperi ceva mai intinse. 250 era ok pentru blocurile comuniste, dar si acolo te simteai un pic ingramadit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate