Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Autocar pe persoana fizica. Cum si cat ma costa?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Catalincra

Catalincra

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.05.2022
Salut! Cum fac sa cumpar un autocar si cat ma costa sa-l detin?

Bunicul meu a fost sofer de autocar. Firma la care a lucrat vinde din flota mai multe autocare vechi printre care si cel pe care il conducea bunicul meu, cu care am foarte multe amintiri de cand eram copil. Pretul este unul de nimic iar starea masinii este buna cel putin estetic, probabil si tehnic pentru ca l-am vazut pe strada recent.

Planul ar fi sa il pastrez in stare de functionare, sa dau de permis pentru autocar si sa ies cu el poate de 2-3 ori pe an cu prietenii/familia, asta daca nu sunt costurile exagerat de mari. Altfel probabil il voi scoate din circulatie si il tin in curte pe post de bibelou, sau poate amenajez in interor un fel de "man-cave" De cumparat il cumpar 100%.

As vrea sa stiu in primul rand cam cat ma costa sa detin un autocar pe persoana fizica (taxe impozite)? Trebuie sa indeplinesc anumite conditii ca sa il pot detine si utiliza ocazional in scop personal?
Ce acte se fac la vanzare? Ce altceva ar mai trebui sa am in vedere?
In cazul in care va fi scos din circulatie, e mai simplu/ ieftin/ corect dpdv legal sa il radieze firma si sa il cumpar ca "fier vechi" sau sa il iau pe numele meu apoi sa il radiez?

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
560 euro rovigneta, cam 3000 lei asigurarea dacă ai clasa bonus bună, impozitul variază mult cu capacitatea cilindrica, oricum ar trebui sa nu fie peste 1000 lei.

#3
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,631
  • Înscris: 28.11.2001
Va trebui sa detii permis categoria D ... nu stiu cat costa si cat dureaza scoala ... as aprecia cam 5000 lei si 3 luni.
Daca vrei sa si "plimbi" pasageri va trebui sa detii atestat, mai pui 1000 lei.
Asigurarea si rovigneta, taxa de pod, etc sunt mai scumpe raportat la un turism ... cam x3 as aprecia. Impozitul se calculeaza raportat la capacitatea motorului ... nu este mult dar in nici un caz 50 lei cat este la majoritatea masinilor.
Nu stiu in ce masura poate sau nu sa fie incadrat la vehicul istoric (vechime, autenticitate, etc) ... te salveaza de impozit si alte taxe dar intervin alte redtrictii.
Pe youtube gasesti fipmulete despre oamenii care detin astfel de "istorice" ... autocar internationnal, "rata" Rocar, etc.
Multa bafta si sa ne tii la curent cu acest proiect.

#4
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 280
  • Înscris: 21.09.2020
Salut.
Ai nevoie de permis categoria D obligatoriu, dar nu și de atestat, tu nepracticând și nefiind angajat pe post de șofer autobuz. În Reg. C.E. 561/2006 sunt prevăzute niște excepții cu privire la aplicarea regulamentului, inclusiv în transportul de persoane. Vezi dacă te încadrezi la una din excepții și dacă da, scapi ieftin.
Dacă nu, ai 2 variante:
1. Metrologie taho și ieși pe drum respectând timpii de conducere și odihnă (evident, cartelă taho în aparat);
2. Îl convertești în vehicul recreațional (va trebui să elimini niște scaune) și-i schimbi încadrarea/clasificarea (vorbește la RAR ce mai bine).

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
pune o poză cu ce vrei să iei.bunicul poate avea și 50 și 90 de ani

unde-l ții?

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

 EMPP, on 18 mai 2022 - 09:13, said:

pune o poză cu ce vrei să iei.bunicul poate avea și 50 și 90 de ani

unde-l ții?

Pe trotuar am vazut ceva locuri

#7
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
eu am o idee de mult timp, dar ma gandeam la o duba.
un autocar e si mai bun.
un bordel mobil. plimbi clientul in timpul actiunii. rutiera si rar-ul nu te pot amenda pentru asa ceva...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate