Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Intrebare taxe nft

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
alldares

alldares

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.05.2022
salut, ma scuzati ca poate pun intrebari tampite dar imi e frica sa nu fac vreo greseala sa ma trezesc cu astia la usa.

in perioada noiembrie 2021- mai 2022 am realizat in jur de 10-15ETH(moneda crypto Ethereum) prin cumpararea si vanzarea NFT, nu le-am creat, doar am cumparat si vandut. Am inceput cu 0.5eth primiti de la un prieten dupa care i-am returant, am pus poate 0.06eth maxim din banii mei

1.Ce declaratie trebuie sa depun mai exact + trebuie la vreo categorie anume pe fisa aia?

2.Nu am transformat in lei nimic din ETH realizat pana acum, daca doresc sa scot de exemplu 20.000RON (2.08ETH in acest moment, posibil sa fie mai mult sau mai putin pana cand scot) in iunie, cum trebuie sa depun declaratia? am facut tranzactiile inainte de 25mai 2022 dar nu vreau sa schimb in fiat pana in iunie pentru ca nu am nevoie de acei bani pana atunci. Cum trebuie sa procedez mai exact sa fiu in legalitate?

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,472
  • Înscris: 13.03.2005
Când schimbi în "fiat", e tranzacția care interesează ANAF. Deci anul viitor o să ai de declarat tranzacția ce vrei să o faci in iunie anul acesta...
Tranzacțiile nft ~ criptomonede nu sunt comensurabile pentru ANAF, până nu le schimbi în bani (USD, euro, lei, etc.). Nu ai ce declara anul acesta, pentru tranzacțiile de anul trecut.

#3
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 07.04.2021
Nu este normal sa platesti nici un impozit pe acei bani.
In primul rand banii cu care cumpar crypto au fost deja impozitati, prin salariu etc
In al 2lea rand statul roman nu face absolut nimic pentru acei bani.
Singurul indreptatit sa impoziteze e brokerul

#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 30.08.2006
Criptomonedele reprezinta o marfa si nu se impoziteaza.

#5
alldares

alldares

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.05.2022

View Postwertyck, on 18 mai 2022 - 05:04, said:

Când schimbi în "fiat", e tranzacția care interesează ANAF. Deci anul viitor o să ai de declarat tranzacția ce vrei să o faci in iunie anul acesta...
Tranzacțiile nft ~ criptomonede nu sunt comensurabile pentru ANAF, până nu le schimbi în bani (USD, euro, lei, etc.). Nu ai ce declara anul acesta, pentru tranzacțiile de anul trecut.

asta vreau sa stiu, daca eu acum in iunie scot 20000ron, trebuie declarata pana in 25mai 2023 sau asta era doar pt cei cu pfa/activitati independente etc?

https://static.anaf....ra_NFT_2021.pdf

brosura lor nu explica prea multe, doar ca sunt impozabile desigur Posted Image si multumesc pt raspunsuri.

View PostLeo2006, on 18 mai 2022 - 09:02, said:

Criptomonedele reprezinta o marfa si nu se impoziteaza.
eu am facut tot eth-ul ala prin nft trading. din pacate din ce inteleg sunt incadrate in categorii diferite

Edited by Dany_Darke, 18 May 2022 - 10:25.


#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,029
  • Înscris: 09.08.2005

View Postkrtyna, on 18 mai 2022 - 08:43, said:

Nu este normal sa platesti nici un impozit pe acei bani.
In primul rand banii cu care cumpar crypto au fost deja impozitati, prin salariu etc
In al 2lea rand statul roman nu face absolut nimic pentru acei bani.

View PostLeo2006, on 18 mai 2022 - 09:02, said:

Criptomonedele reprezinta o marfa si nu se impoziteaza.
Spuneți voi teoriile asta ANAF-ului cînd va veni să vă ceară banii și după aia ziceți-ne și nouă rezultatul.
Luați doar în calcul faptul că ANAF are obiceiul să trimită deciziile de impunere aproape de expirarea termenului de prescriere adică aproximativ cinci ani și adăugați la impozit amenda pentru nedeclarare plus penalizările pentru întîrziere pe cei cinci ani.

#7
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 06.09.2004

View PostLeo2006, on 18 mai 2022 - 09:02, said:

Criptomonedele reprezinta o marfa si nu se impoziteaza.
asa e, dar profitul se impoziteaza…

anul asta nu ai de declarat nimic, iti faci cont in spv la anaf pt anul viitor si completezi acolo declaratia de impunere, cat ai bagat, cat ai scos, apoi iti calculeaza ei impozitul de platit. e relativ simplu.

#8
andreiii111

andreiii111

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.12.2021

View Postwertyck, on 18 mai 2022 - 05:04, said:

Când schimbi în "fiat", e tranzacția care interesează ANAF. Deci anul viitor o să ai de declarat tranzacția ce vrei să o faci in iunie anul acesta...
Tranzacțiile nft ~ criptomonede nu sunt comensurabile pentru ANAF, până nu le schimbi în bani (USD, euro, lei, etc.). Nu ai ce declara anul acesta, pentru tranzacțiile de anul trecut.
Salut. Asa credeam si eu, ca se impoziteaza doar cand retragi in bani/fiat, cum este si logic. Dar in brosura publica de anaf zice asa:
"Data realizării venitului este data la care s-a efectuat tranzacția (vânzarea –
cumpărarea NFT), independent de data la care persoana fizică care a vândut produsul alege
să tranzacționeze sau să retragă din wallet – ul virtual/să schimbe în FIAT criptomonedele
reprezentând prețul produsului.
FIAT reprezintă moneda unei țări pe care propriul guvern a declarat-o ca fiind mijloc
legal de plată."
Nu stiu daca se refera doar pentru cei care creaza nft uri si le vand sau si pentru cei care doar tranzactioneaza. Voi ce credeti ?

#9
andreiii111

andreiii111

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.12.2021
Defapt aveti dreptate, se impoziteaza numai cand retragi in banca.

#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,472
  • Înscris: 13.03.2005
Anaf nu are cum sa iti impoziteze ETH primit pe NFT. De aceea cand una din cele 2(criptomoneda sau NFT) e schimbata in "fiat", ANAF poate aplica acel impozit pe venit de 10%

E ca si cum ai cumparat o actiune si nu o vinzi, ci o schimbi cu alta actiune. Vei plati impozit cand vinzi actiunea sau cand incasezi dividente "fiat".

#11
alldares

alldares

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.05.2022
am revenit dupa mult timp, scuze, multumesc pentru raspunsuri, ce declaratie trebuia sa depun pt nft trading? ce numar mai exact? multumesc in avans pt raspunsuri!

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,472
  • Înscris: 13.03.2005
Întreabă direct pe Google, că poate fi prietenul tău:

https://www.google.r...nnel=new&espv=1

https://static.anaf....ra_NFT_2021.pdf

Edited by wertyck, 05 June 2022 - 23:17.


#13
alldares

alldares

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.05.2022

 wertyck, on 05 iunie 2022 - 23:16, said:

Întreabă direct pe Google, că poate fi prietenul tău:

https://www.google.r...nnel=new&espv=1

https://static.anaf....ra_NFT_2021.pdf
mersi dar am vazut asta, nu prea imi raspunde direct la intrebare  de-aia am postat aici

#14
goldieczr

goldieczr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 08.07.2020

 krtyna, on 18 mai 2022 - 08:43, said:

Nu este normal sa platesti nici un impozit pe acei bani.
In primul rand banii cu care cumpar crypto au fost deja impozitati, prin salariu etc
In al 2lea rand statul roman nu face absolut nimic pentru acei bani.
Singurul indreptatit sa impoziteze e brokerul

Nici banii dati cu camata n-ar trebui impozitati atunci. Daca stau sa ma gandesc, toti banii care mi-au trecut prin maini au fost impozitati la un moment dat in viata lor de la productie, de ce sa mai platesc si eu taxe? Mai bine ma mut pe munti, departe de civilizatie, ca si-asa statul nu-mi ofera nimic, eu sunt fraier sa-i dau lui bani?

Cumperi X criptomonede cu suma de Y ron. Peste cateva luni, vand acele X criptomonede cu suma de Z ron (de 2 ori mai mult decat Y). Ti se pare normal sa nu fie impozitat profitul?
Cumperi X masini cu sumade Y ron. Peste cateva zile, vand acele X masini cu suma de Z ron (de 2 ori mai mult decat Y). Ti se pare normal sa nu fie impozitat profitul?
Daca eu n-ar trebui sa platesc taxe si impozite pe profitul meu, de ce sa plateasca brokerul, care face acelasi lucru ca mine, vinde si cumpara?

 alldares, on 17 mai 2022 - 23:38, said:

salut, ma scuzati ca poate pun intrebari tampite dar imi e frica sa nu fac vreo greseala sa ma trezesc cu astia la usa.

in perioada noiembrie 2021- mai 2022 am realizat in jur de 10-15ETH(moneda crypto Ethereum) prin cumpararea si vanzarea NFT, nu le-am creat, doar am cumparat si vandut. Am inceput cu 0.5eth primiti de la un prieten dupa care i-am returant, am pus poate 0.06eth maxim din banii mei

1.Ce declaratie trebuie sa depun mai exact + trebuie la vreo categorie anume pe fisa aia?

2.Nu am transformat in lei nimic din ETH realizat pana acum, daca doresc sa scot de exemplu 20.000RON (2.08ETH in acest moment, posibil sa fie mai mult sau mai putin pana cand scot) in iunie, cum trebuie sa depun declaratia? am facut tranzactiile inainte de 25mai 2022 dar nu vreau sa schimb in fiat pana in iunie pentru ca nu am nevoie de acei bani pana atunci. Cum trebuie sa procedez mai exact sa fiu in legalitate?

Criptomonezile si NFT-urile nu sunt monitorizate de statul roman.
Ce te intereseaza pe tine este cat ai investit si cat ai scos.
Investit inseamna sa te fi dus pe o platforma exchange unde in schimbul sumei de X ron sa fi cumparat Y ETH. In momentul ala tu ai o dovada legala ca ai procurat acel ETH.
Dupa ce ai terminat de schimbat NFT-uri, ai ramas cu suma Z ETH pe care o scoti prin exchange in RON. Din suma pe care ai scos-o la final scazi suma pe care ai investit-o si iti iese profitul.
Din ce ai povestit tu, dpdv legal nu ai investit nici un ban, deci profitul este considerat tot ce scoti in RON din exchange-uri. Tu trebuie sa declari profitul (in cazul tau, orice ban pe care-l scoti din crypto) ca 'profit din cryptomonezi' si sa platesti taxele corespunzatoare.
Statul n-are de unde sa stie ce tranzactii ai facut tu in crypto sau nft, ci doar cat fiat ai bagat pe exchange-uri si cat fiat ai scos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate