Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Crossover

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
1. Buget de achizitie: ~€25K dupa aplicare Rabla
2. Noua sau SH: Noua
3. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar / anual): familie, 1/3 condus in oras si 2/3 in afara orasului (vacante, drumuri tara, munte), 12-15.000 km / an
4. Preferinte pentru Diesel / Benzina / hibride / electrice: Benzina / Hibride
5. Cutie Manuala / Automata: Automata
6. Modele si dotari preferate

Dotari:
- isofix, usile din spate sa se deschida mai larg iar banchetele din spate sa ofere loc suficient
- portbagaj decent sa incapa de exemplu: 2 x trolere, carucior, eventual o bicicleta pentru copil
- bancheta spate rabatabila fractionat sa comunice cu portbagajul
- comera marsarier, franare autonoma, lane assist, atentionare unghi mort, oglinzi incalzite, priza/usb pentru locurile din spate

De preferat insa nu e obligatoriu: tractiune integrala, trapa panoramica, buton fizic pentru volum.

Modele luate in vizor:
- Suzuki S-Corss sau Vitara: mi-au placut insa dealerul nu a putut sa-mi dea termen de livrare, cel mai probabil la anul si nici pret exact pentru ca schimba motorizarile.
- Kia Sportage: urmeaza sa merg la o reprezentanta.
- Renault Arkana: mi-a placut cum arata, o sa fac si TD insa nu cu versiunea full hibrid. Termen de livrare mai ok (finele anului), insa am o retinere cu privrie la portbagaj: pare mare insa nu imi dau seama cat de practic e. Alta retinere a mea e legata de fiabilitate / cost intretinere pe termen lung, avand mai multa incredere in celelalte doua marci la capitolul asta.

Dupa ce m-am plimbat pe la dealeri am tras concluzia ca mi-am ales un moment prost sa-mi iau masina. Nefiind o urgenta pentru moment, credeti ca merita sa mai astept sau sa rezerv ceva acum si sa astept cat o fi?

#2
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Toate modelele puse de tine acolo sunt ipotetice. Asculta la mine ca vei lua fix ce gasesti disponibil in showroom. O sa renunti si la culoarea favorita si la incalzirea in volan si la tot. Nimeni nu da termene fixe de livrare. Si chiar daca iti da aprox. 6 luni ce faci ? Esti multumit ? Plus ca dupa 6 luni mai adauga 3.  Un amic a comandat masina in primavara 2021 si urmeaza sa o primeasca zilele astea (se pare)

#3
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Mie imi place noua Corolla Cross. Finul meu oscileaza intre ea si Forester.

#4
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
In loc de arkana vezi Captur, mașinile sunt identice, singura diferență e designul exterior, dar captur e mai practic și mai ieftin pt ce vrei.

Un captur cu tot ce vrei tu am scos în 20.000e. doar că ei nu au 4*4

In afara de Suzuki ori Duster nu cred că mai găsești 4*4 in bugetul asta.

Adică ai șanse la un cx 30 awd dar manual probabil sau mai crești ușor bugetul.

Altfel pt spatiu și dotări mai poți vedea Grandland sau C5 aircross.

#5
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,745
  • Înscris: 26.08.2008

 MKdens24kw, on 18 mai 2022 - 07:14, said:

... noua Corolla Cross.
Am inteles ca la noi va putea fi vazuta doar de prin toamna!!!

#6
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Captur = arkana?
Adică Clio = megane???

#7
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Nu, adică Clio = Captur = Arkana. Totul e identic, inclusiv interior la cele două. Megane nu e în discuția asta.

Edited by t-balt, 18 May 2022 - 07:27.


#8
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
nu l-am studiat, dar am crezut ca e pe platforma de Megane (ka kadjar).
am condus Captur si e ok, chiar si in spate. mai putin motorul ala de 1L... si cotiera fata era nasoala.

#9
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 MKdens24kw, on 18 mai 2022 - 07:14, said:

Mie imi place noua Corolla Cross. Finul meu oscileaza intre ea si Forester.

Thx, noted. Vreo estimare de pret? ca pe site nu gasesc

 t-balt, on 18 mai 2022 - 07:19, said:

In loc de arkana vezi Captur, mașinile sunt identice, singura diferență e designul exterior, dar captur e mai practic și mai ieftin pt ce vrei.

Un captur cu tot ce vrei tu am scos în 20.000e. doar că ei nu au 4*4

In afara de Suzuki ori Duster nu cred că mai găsești 4*4 in bugetul asta.

Adică ai șanse la un cx 30 awd dar manual probabil sau mai crești ușor bugetul.

Altfel pt spatiu și dotări mai poți vedea Grandland sau C5 aircross.

Momentan ma folosesc de un yaris de care sunt multumit mai putin cand vine vorba de portbagaj si drumuri lungi.

M-am uitat si la captur insa nu e un upgrade semnificativ fata de yaris, mai ales varianta hibrida unde mi s-a parut spatiul mai mic la portbagaj din cauza bateriei. Intr-adevar, interiorul era ok insa portbagaj arkana > portbagaj captur.

CX30 doar varianta cu manuala in buget, nu stiu cat de spatioasa e, poate trec si pe la Mazda.
Citroen/ peugeot: m-am uitat la 5008 parca si iesea din buget. Iar de Opel uitasem complet.

De la vag am gasit seat azteca ceva cu 1.5 benzina. La vw/skodat nu prea am gasit nimic. La vag am retinere din cauza consumului de ulei la motoarele pe benzina.

4x4 nu e un must insa sunt dispus sa mai majorez bugetul cu 2-3K daca include si tractiune integrala.

#10
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
la bugetul tau te poti orienta spre c5 aircross si grandland cu max. 2000Km la bord (an 2021). cutii automate.
nu stiu cum e cu rabla la ele, dar afli tu...

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Masinile de mai sus nu au portbagaj asa mare cum crezi ca sa iti bagi jumatate de casa in ele. Daca vrei spatiu, alegi o masina combi.
Daca vrei suv, alege 4x4 neaparat, o sa fie mai usor de vandut pe parcurs. Chiar daca astepti mai mult, macar o sa ai un Suzuki 4X4 Posted Image

Edited by TruculMagic, 18 May 2022 - 08:51.


#12
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 t-balt, on 18 mai 2022 - 07:19, said:

In loc de arkana vezi Captur, mașinile sunt identice, singura diferență e designul exterior, dar captur e mai practic și mai ieftin pt ce vrei.




Si mai ai avantajul la Captur ca ai portbagajul fix ca la Clio. Adica "urias"

#13
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 TruculMagic, on 18 mai 2022 - 08:51, said:

Chiar daca astepti mai mult, macar o sa ai un Suzuki 4X4 Posted Image

Sincer, la S-Cross mi-a ramas gabdul, a fost prima masina pe care am vazut-o si era pachetul complet in varianta luxus. Interiorul e mai plasticos fata de arkana, dar nu ma deranjeaza.

Problema ca dealerul n-a stiut sa-mi zica nici pret si nici ce motorizare o sa aiba (cica trec de la 1.4 la 1.5 full hibrid). Ok, inteleg ca nu stii cand vine masina dar nici ce pret are? Cand i-am zis ca vreau si automata mi-a lasat sa inteleg ca se modifica una manuala din fabrica la care se instaleaza o cutie automata, adica dureaza si mai mult sa ajunga.

Edited by un_dac, 18 May 2022 - 09:17.


#14
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 553
  • Înscris: 06.01.2022

 un_dac, on 18 mai 2022 - 08:19, said:

Thx, noted. Vreo estimare de pret? ca pe site nu gasesc



Momentan ma folosesc de un yaris de care sunt multumit mai putin cand vine vorba de portbagaj si drumuri lungi.

M-am uitat si la Captur insa nu e un upgrade semnificativ fata de yaris, mai ales varianta hibrida unde mi s-a parut spatiul mai mic la portbagaj din cauza bateriei. Intr-adevar, interiorul era ok insa portbagaj arkana > portbagaj captur.

CX30 doar varianta cu manuala in buget, nu stiu cat de spatioasa e, poate trec si pe la Mazda.
Citroen/ peugeot: m-am uitat la 5008 parca si iesea din buget. Iar de Opel uitasem complet.

De la vag am gasit seat azteca ceva cu 1.5 benzina. La vw/skodat nu prea am gasit nimic. La vag am retinere din cauza consumului de ulei la motoarele pe benzina.

4x4 nu e un must insa sunt dispus sa mai majorez bugetul cu 2-3K daca include si tractiune integrala.
Salut,
CX30 e fain dar are portbagaj relativ mix si prost aranjat, adica e mai mult pe inaltime decat pe adancime (are vreo 350 litri cu totul).
Motoarele 1.5 TSI de la vag nu cred ca mai au aceleasi probleme vechi de care vorbesti tu, ai si garantie, si Ateca e o masina misto si spatioasa. La Skoda gasesti pe stoc  modelul Kamiq, dar nu cunosc dimensiunile, totusi poate tragi o fuga sa vezi acel model.
Cat despre Corolla Cross mi se pare ca va fi foarte misto, mai ales ca vor schimba interiorul ala boring pe care-l are corolla actual. Daca nu te grabesti poate astepti sa fie anuntat oficial in Europa.
Peugeot 3008 oare nu-ti este suficient ca si spatiu?

#15
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
s-cross: o masina italieneasca facuta de japonezi in ungaria.
acum e la fel?

#16
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Nu stiu preturi la Toyota Corolla Cross deocamdata.
....
La fel de mult, imi lasa apa in gura noul Citroen C5X cu CITROËN ADVANCED COMFORT®. Il gasesti testat pe Youtube.

#17
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 MKdens24kw, on 18 mai 2022 - 09:30, said:

La fel de mult, imi lasa apa in gura noul Citroen C5X cu CITROËN ADVANCED COMFORT®. Il gasesti testat pe Youtube.

Pret de la eur 33,400...
Tot p-acolo e si 3008

Edited by un_dac, 18 May 2022 - 09:42.


#18
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Te poti uita si la Kia Niro hibrid, SH.
De ex

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate