Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Predator(Prey) 2022

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#19
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 05.03.2009
Din câte-mi aduc aminte, un Predator ataca doar ființe înarmate, era un fel de cod al onoarei pt. ei.
În filmul ăsta atacă un urs. De ce? Îi era foame? O vâna pe micuța Pocahontas, așa că s-a hotărât s-o salveze mai întâi? Pentru că, dintre toți războinicii comanche, ea era cea mai tare?
Predatorul ăsta vrea să se laude că a răpus niște oameni care se luptă cu toporiști, sulițe și săgeți, el folosind arme supersofisticate?

„De ce vrei să vânezi?
Pentru că voi toți credeți că eu nu sunt în stare.”
Alt film care vrea să ne arate cât de asuprite erau femeile de odinioară.
Și o vedem cum vânează (singură!): atrage ursul într-o capcană. Bravo, ideea e foarte bună! Filmul ne arată că micuța gândește. Doar că nu gândește suficient.
1. Se ia la întrecere cu ursul? Nu îi spusese nimeni cât de repede poate alerga un urs? Dacă se împiedica sau aluneca? Dacă apărea încă un urs?
2. Care este planul ei după ce se refugiază în interiorul acelui baraj de castori (sau ce-o fi el)? Cum vrea să răpună ursul? Ea doar țipă înfricoșată, e lipsită de reacție.

„Încerc să te protejez”, îi spune unui războinic. Ea e cu un cap mai mică, dar vrea să-l protejeze.
„Eu știu cum să supraviețuiesc”, o auzim spunând. Am văzut cât de bine te pricepi la supraviețuire - dacă nu apărea Predatorul, te sfâșia ursul!

Cum aș fi scris eu scenariul? Cumva asemănător cu cel din filmul Outlander.
Două facțiuni rivale (un trib comanche și niște coloniști europeni) se acuză unii pe ceilalți de crimele Predatorului și sunt gata să se extermine reciproc. Dar apare micuța Pocahontas, care are viziuni șamanice cu extraterestrul sau îi vede nava la aterizare, necamuflată; deși nimeni nu o crede, în cele din urmă descoperă o dovadă și îi convinge să lupte împreună împotriva Predatorului.
Acțiunile ei n-ar fi stupide: tot ce vrea este să-și salveze tribul. Deși nu-i iubește pe coloniști, înțelege că au un dușman comun.

Edited by Beda_Venerabilis, 02 August 2022 - 15:39.


#20
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,944
  • Înscris: 12.11.2012
Belea rau povestea ta @Beda_Venerabilis ! Cre ca e mult mai buna decat povestea din filmu asta nou cu Predator

#21
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,440
  • Înscris: 02.09.2016
No problemo ... este doar un film.
Pareri si pareri, povesti si toate alea.NU mai este mult pana il baga stimabili pa streaming, altfel:

Prey’ receives rave first reactions: “The best Predator film since the original”
"It's got all the tense action, but it adds compelling characters"
Prey, the latest Predator film, has received rave reactions from critics ahead of its release on Disney+.
„Are toată acțiunea tensionată, dar adaugă personaje convingătoare”
Prey, cel mai recent film Predator, a primit reacții elogioase din partea criticilor înainte de lansarea sa pe Disney+.
sursa: nme.com  22.07.2022

,,...Cei care au văzut filmul  și-au împărtășit recenziile  pe rețelele de socializare, mulți l-au descris drept cel mai bun film Predator de la originalul din 1987 cu Arnold Schwarzenegger.
Criticul Collider Perri Nemiroff a scris: „#Prey este filmul meu preferat Predator. (Venind de la cineva care este un mare fan al originalului și, de asemenea, al Predators din 2010.) Îmi place că povestea este o călătorie profund personală – una alimentată de tradiția Comanche la fel de mult ca și de emoțiile provocate de Predator.”
„Prey este exact ceea ce își doresc fanii într-un film Predator – morți sângeroase, arme nebunești și legături cu alte filme din franciză. Din punct de vedere tehnic, primul film Predator, Prey este o explozie absolută ... Pregătește-te să o iubești pe Amber Midthunder!” a spus criticul Tessa Smith.
Stephen Libby de la CinemaBlend a adăugat: „Cred sincer că #Prey ar putea fi cel mai bun film Predator. Nu de la primul film, doar cel mai bun, punct. Are toată acțiunea tensionată, dar adaugă personaje convingătoare, Amber Midthunder ca Naru este o revelație, It’s Predator defalcat la elementele sale de bază și reconstruit mai bine.”
Criticul Fico Cangiano a spus: „#PREY este cel mai bun film Predator de la original.
...
Prey va fi lansat pe Disney+ în Marea Britanie și Hulu în SUA vineri, 5 august...''

Prey early reactions say it’s the best Predator movie since the original
sursa: joblo.com  22.07.2022

,,...Aseară, cei de la Collider au găzduit o proiecție Comic-Con in  San Diego a filmului lui Dan Trachtenberg's Prey, o nouă ,,adăugire,,  la franciza Predator - iar reacțiile care ies din acea proiecție sunt recenzii excelente care numesc filmul. cel mai bun film Predator de la primul. Dacă nu (chiar) cel mai bun film Predator, punct. Mai mulți dintre noi vor avea șansa de a viziona Prey când va fi lansat prin serviciul de streaming Hulu pe 5 august...''

moviesandmania.com/2022/07/23/prey-2022-review-reactions-to-predator-prequel

Da, povestea este o călătorie profund personală: Ce-o să fie, ce-o să fie: o să fie-o veselie
Ce-o să fie, ce-o să fie: o să fie-o nebunie ...

#22
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 05.03.2009

View Postpateu_98, on 02 august 2022 - 21:26, said:

Belea rau povestea ta @Beda_Venerabilis ! Cre ca e mult mai buna decat povestea din filmu asta nou cu Predator
Nu e a mea, e o poveste veche de când lumea: doi inamici care se unesc împotriva unui al treilea. Eu doar am încercat să o pun în contextul istoric. Outlander a fost primul exemplu de care mi-am amintit (era tot un SF), dar mai sunt și altele.
Întrebare: de ce titlul filmului menționat de mine a fost automat transformat într-un link? Eu am scris normal, n-am pus vreun link acolo.

Poate că, prin cine știe ce minune, chiar vor spune o poveste interesantă - am mari îndoieli, dar sper să mă înșel. Problema e că, după ce-l vezi pe Arnold în primul film (și nu doar pe el!), e foarte greu să-ți închipui o micuță eroină învingând un Predator. În filmul din 1987 niște soldați din forțele speciale sunt măcelăriți, iar Dutch de-abia scapă cu viață; nu văd ce probleme ar putea pune niște indieni cu arme primitive, unui inamic pe care ar trebui să-l considere un zeu.

Doar ca amuzament: încercați să vă imaginați glumele filmului din 1987, spuse astăzi!

#23
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007
Problema cu filmele ce apar acum ii ca in momentu' in care s-a scris scenariu' valu' woke era la maxim, iar acum cand iasa in cinema s-a cam fâsâit. :D Cei mai castigati au fost aia care nu s-au urcat pe valu' asta (gen "Top Gun") iar cei fara viziune, well, cam urmeaza sa culeaga roadele.

View PostBeda_Venerabilis, on 02 august 2022 - 15:37, said:

Din câte-mi aduc aminte, un Predator ataca doar ființe înarmate, era un fel de cod al onoarei pt. ei.

Nu doar inarmate ci best of the best. Un vanator nu o sa impuste un arici daca cu acelasi efort doboara un urs, altfel da la palmares! Dar prevad ca mica Pocahontas este o femeie puternica, best of the best din trib care merita din plin atentia predatorului pe care il va si invinge pana la urma.

#24
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,461
  • Înscris: 30.10.2003
Nu stiti voi. Arnold s-a luptat cu un adevarat Predator.
Asta din Prey a ajuns sigur pe Terra cu cupon de vacanta luat de la lucru. E bugetar da-l in fras', nu stie meserie.

#25
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
eram sigur ca e o tampenie de film. ma rog, de cand au inceput sa mixeze alieni cu predatori a iesit un cacat.
multumesc pentru scrieri, pas.

#26
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,539
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://images2.imgbox.com/93/b8/RBMEvfuV_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sa ne pregatim cum trebuie pentru maine :)

#27
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,794
  • Înscris: 17.01.2012
Încă o tâmpenie progresistă, abandonat după vreo 30 de minute.
Cineva zicea pe aria asta ca valul woke s-a cam fâsâit... Ar trebui să se uite la filmul ăsta, la phaze 5 si 6 de la mcu etc. În numele diversității s-a ajuns la imbecilități de genul Anne Boleyn neagră...
Hollywood este infestat la ora actuală de non-talente (scenariști/regizori/actori) care își ascund neputința în spatele sloganurilor sjw. Mai toate francizele de succes sunt măcelărite pt că "vizionarii" lu' pește prăjit au capacitatea intelectuală a unui gândac. Și bineînțeles că proștii/ignoranții/leneșii pun botul la așa ceva. You can be whatever you want to be. Fără muncă/studiu/efort... așteaptă să le pice lula-n gură.

#28
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View PostBeda_Venerabilis, on 02 august 2022 - 15:37, said:

Din câte-mi aduc aminte, un Predator ataca doar ființe înarmate, era un fel de cod al onoarei pt. ei.

Regula originala era ca un Predator apare doar in zone de conflict si ataca doar fiinte inarmate/periculoase ... regula pe care Hollywood-ul a ignorat-o cu glorie.

View PostBeda_Venerabilis, on 02 august 2022 - 15:37, said:

În filmul ăsta atacă un urs. De ce? Îi era foame? O vâna pe micuța Pocahontas, așa că s-a hotărât s-o salveze mai întâi? Pentru că, dintre toți războinicii comanche, ea era cea mai tare?
Predatorul ăsta vrea să se laude că a răpus niște oameni care se luptă cu toporiști, sulițe și săgeți, el folosind arme supersofisticate?

Tehnologia nu e mereu un factor definitoriu... vezi batalia de la Isandlwana  sau SMS Kaiser in batalia de la Lissa...


Am vaut si eu primele 30 de minute ale noului film... prost film... prost, prost prooost.... Cel mai mult ma seaca razboinicul luminii, fratele lui Pocahantas... are aceleasi gesturi, mimica si postura ca un hipsteras care e nervos ca i-a intarziat cafeluta organica...

Edited by StefanSC, 05 August 2022 - 15:16.


#29
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 05.03.2009
https://sffgazette.c...rrior-and-a1904
„PREY Star Amber Midthunder Opens Up On Her Badass Female Warrior And Teases Possible Sequel Plans
I never knew originally that this was a Predator film. I only knew that it was a film about this young Comanche woman who wanted to be a hunter [Laughs]. To me, that was what the movie was. Later, I found out that there was a big alien space monster too. That was a side piece of the movie because the representation is definitely a hugely important part of this story.”

Predatorul a fost doar o scuză pentru „mesaj”.

#30
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View Postoctav727, on 05 august 2022 - 14:13, said:

Cineva zicea pe aria asta ca valul woke s-a cam fâsâit... Ar trebui să se uite la filmul ăsta, la phaze 5 si 6 de la mcu etc. În numele diversității s-a ajuns la imbecilități de genul Anne Boleyn neagră...

Io am zis asta. Posted Image Prey o fost facut in perioada woke. La fel si alte filme care urmeaza sa apara. Problema ii ca studiourile pierd bani cu mizeriile astea, si s-au prins ca-i mai usor sa infrunte activistii vocali (nu pe față, ii drept) decat sa mearga in gaura. Netflix i-o trimis acasa pe toti woke-istii si o anulat o gramaaaaada de mizerii, iar WB o anulat din start Batwoman si se pare ca noul sef nu stie de gluma cu mesaje din astea. Singura problema ii legata de contractele in desfasurare, insa studiourile au inceput curatenia. Stranger Things a devenit din nou misto, la fel Westworld, si io sper sa ia si altii lectii. S-au lamentat ca vaaai, ca streaming, ca lumea nu mai merge la cinema, si o iesit Top Gun si i-o spart pe toti, o aratat ca problema ii altundeva.

Anyway, sa nu fiu total off-topic, din cate am auzit si citit pana acum, Prey-u' asta nici macar nu o sa ma obosesc sa-l piratez, darmite sa-l vad la cinema sau chiar pe o platforma pe care-s abonat. Posted Image

Edited by edy_wheazel, 06 August 2022 - 00:31.


#31
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,440
  • Înscris: 02.09.2016
Bun, bun ...  acceptabil si chiar interesant si neasteptat.
Dar la-au bagat imediat si la noi pe serviciul de streaming: bravo!
Acolo chiar pe final ...
Spoiler


#32
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Postedy_wheazel, on 06 august 2022 - 00:31, said:

Prey o fost facut in perioada woke. La fel si alte filme care urmeaza sa apara. Problema ii ca studiourile pierd bani cu mizeriile astea, si s-au prins ca-i mai usor sa infrunte activistii vocali (nu pe față, ii drept) decat sa mearga in gaura. Netflix i-o trimis acasa pe toti woke-istii si o anulat o gramaaaaada de mizerii, iar WB o anulat din start Batwoman si se pare ca noul sef nu stie de gluma cu mesaje din astea. Singura problema ii legata de contractele in desfasurare, insa studiourile au inceput curatenia. Stranger Things a devenit din nou misto, la fel Westworld, si io sper sa ia si altii lectii. S-au lamentat ca vaaai, ca streaming, ca lumea nu mai merge la cinema, si o iesit Top Gun si i-o spart pe toti, o aratat ca problema ii altundeva.

Anyway, sa nu fiu total off-topic, din cate am auzit si citit pana acum, Prey-u' asta nici macar nu o sa ma obosesc sa-l piratez, darmite sa-l vad la cinema sau chiar pe o platforma pe care-s abonat.
Cel mai corect mesaj, sa moara baietii dacă nu. Și să te audă D-zeu sa fie adevărat tot ce ai scris, iar woke-istii sa fie toți pe făraș. Nu am mai văzut un film bun de când eram mic.

#33
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,624
  • Înscris: 14.10.2004
Praf, dezastru, mizerie.
Aceste cuvinte se potrivesc perfect pentru a nota acest film.

#34
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 12.09.2021
L-am văzut și eu ieri, nu m-a dat pe spate dar a fost ok, și eu sunt fan Predator... nota mea 6 din 10.

#35
tar1901

tar1901

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 15.05.2018
Pentru un Predator movie e cam slab. Partea buna e ca au luat-o mai incet cu "mesajul woke". Poate din cauza ca filmul e mai mult cu indieni americani si nu au vrut sa-i deranjeze sau ca si-au dat seama ca filmele astea woke devin un fiasco financiar.

In fine, nu e film cu "strok-woman" pentru ca indianca vrea sa fie razboinica dar mai mult e salvata de altii sau scapa pentru ca are noroc. Abia la sfarsit are niste scene demne de Xena cand se lupta cu ceva colonisti si la sfarsit cu Predator. Mda, Predator taie in stanga si in drepta indieni si colonisti dar pe razboinica nu reuseste sa o doboare. La sfarsit tribul o accept ca si razboinica. Cam ridicol dar nu mergea sa recunoasa ca poate nu-i potrivita la vanat lei si ursi.

Interesant e ca au mai lucrat la Predator. Foloseste mai mult sageti si sulite si nu are tunul ala care-l au toti Predators mai moderni si nu "vede" la fel de bine ca si ceilalti. Actiunea are loc in 1715 si poate ca au vrut sa arate ca are tehnologie mai veche desi pe vremea maiasilor(Aliens vs Predator) aveau asa ceva tunurile alea cu plasma(?)

Oricum Predator e cam ridicol de rezistent. Il ataca un grizzly, incaseaza cateva sageti, o sulita, e impuscat de cateva ori inclusiv in cap de catre indianca. Probabil ca in ziua de azi nu ajungea o lupta ca si in filmul cu Arnold si trebuia spectacol ca si in meciurile de wresling.

#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,548
  • Înscris: 07.02.2003
Filmele in general au viziuni fantastice dinastea cu alieni si alte abureli dar se fac pentru bani, asa ca si daca nu-i place cuiva care nu este enlightened (woke) practic are destui care-l plac, altfel nu il scot, e simplu. Restul e subiectiv dupa cum vede fiecare iar filmografii in general sunt persoane care nu prea adera la concepte conservatoare de orice fel pentru ca arta in general este liberala.
Subiectele astea cu monstri in general sunt penibile...  dar cum multi oameni sunt inca copii in sinea lor si cand ajung adulti le gusta.

View PostBursul, on 03 august 2022 - 08:58, said:

Nu stiti voi. Arnold s-a luptat cu un adevarat Predator.
Asta din Prey a ajuns sigur pe Terra cu cupon de vacanta luat de la lucru. E bugetar da-l in fras', nu stie meserie.
:roflmao:

Edited by andreic, 06 August 2022 - 11:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate