Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum fac o retea telefonica interna intr-un birou

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004
Buna,

Am o retea (lan) de vreo 10-15 calculatoare. As vrea sa adaug vreo 4 telefoane pentru comunicare interna (nu ma intereseaza preluare apelurilor externe)

M-am uitat pe internet, dar de fiecare data, am dat mereu peste setarea unui punct central, un fel de server c-un soft in spate. Nu as avea posibilitatea de niste telefoane care pur si simplu se conecteaza la cablul UTP, le atribui niste IP-uri si ne sunam in birou unul pe altul? (daca nu se poate nici asa, sunt deschis la sugestii)

Ce solutii am?

Versiunile minimale din capul meu se reduc la telefoane care:
1. Ori le conectez la reteaua LAN.
2. Ori la reteaua WI-FI.
3. In cel mai rau caz, niste interfoane interioare.

P.S. Nu vreau nimic prin PC ori smartphone, ci niste simple telefoane (clasice) fizice.

Va multumesc mult.

#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
Chiar si cu un raspberry pi 3 poti sa-ti instalezi un server 3CX gratuit ce permite efectuarea a 4 apeluri simultane. Chiar daca nu ai nevoie, sa sti ca merge si prin smartphone.

Era plin Olx-ul cu modelele astea mai vechi la 150 de lei. Nu stiu unde au disparut toate.

Edited by Leo2006, 17 May 2022 - 18:41.


#3
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002
pe ce arie sunt raspandite cele 4 posturi? daca distanta intre ele nu-i foarte mare o solutie eleganta ar putea fi telefoanele DECT. o statie centrala (care nu-i obligatoriu de conectat la linia telefonica) si pana la 8 receptoare wireless care se pot suna intre ele. aveam pe vremuri asa ceva acasa. de cand s-au ieftinit abonamentele gsm au devenit o bataie de cap in plus.

#4
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 15.05.2010
Cisco jaber

#5
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Initiator:

Se poate ceea ce vrei tu la modul x telefoane clasice (hardware) care se conecteaza la centrala telefonica locala, fara acces la exterior.
Conectarea se poate face prin LAN cum ai descris tu sau separat prin 2 fire cu mufa RJ11 adica sistemul clasic.
Ar trebuii in primul rand sa te hotarasti daca vrei sa cumperi doar hardware-ul si te descurci tu mai departe cu ele sau o solutie la cheie.
Ce buget ai la dispozitie ?

#6
corutina

corutina

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.05.2022
Statii de emisie receptie

Sau Skype, daca tot aveti calculatoare

Sau uite aici

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xIPxVZAC00U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Merge cu 2 tel
Sau mai multe dar trebuie sa introduci IP de fiecare data

#7
florynsv

florynsv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,020
  • Înscris: 09.08.2009
La noi in firma se folosesc aparatele astea: https://www.spy-shop...-v-aparent.html Problema este ca esti limitat la 12 posturi si te poate asculta oricine de la oricare interfon din retea. Acest tip de interfon se folosea si pe vremea cand am facut armata, la un depozit de munitie unde asiguram paza, aveam pe langa telefonul de campanie si aceste interfoane intre posturile de paza si corpul principal de paza. Si la fosta firma unde am lucrat s-au folosit pana in momentul cand a fost nevoie de mai mult de 12 posturi si s-a trecut la o retea de telefoane fixe obisnuite care aveau alocate numere din 3 cifre. Din pacate nu stiu cum era facuta.

Edited by florynsv, 17 May 2022 - 20:53.


#8
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004

 Leo2006, on 17 mai 2022 - 18:32, said:

Chiar si cu un raspberry pi 3 poti sa-ti instalezi un server 3CX gratuit ce permite efectuarea a 4 apeluri simultane. Chiar daca nu ai nevoie, sa sti ca merge si prin smartphone.

Era plin Olx-ul cu modelele astea mai vechi la 150 de lei. Nu stiu unde au disparut toate.
M-am uitat putin la configurarea 3CX pe raspberry si nu pare foarte complicat. Acum, daca aleg aceasta cale, probabil, trebuie sa ma gandesc la niste telefoane. Vreo sugestie? Posted Image

 Fane, on 17 mai 2022 - 18:43, said:

pe ce arie sunt raspandite cele 4 posturi? daca distanta intre ele nu-i foarte mare o solutie eleganta ar putea fi telefoanele DECT. o statie centrala (care nu-i obligatoriu de conectat la linia telefonica) si pana la 8 receptoare wireless care se pot suna intre ele. aveam pe vremuri asa ceva acasa. de cand s-au ieftinit abonamentele gsm au devenit o bataie de cap in plus.
Un singur etaj, vreo 50mp, dar sunt niste pereti care poate ar deranja.

 dagobar, on 17 mai 2022 - 20:02, said:

Initiator:
Se poate ceea ce vrei tu la modul x telefoane clasice (hardware) care se conecteaza la centrala telefonica locala, fara acces la exterior.
Conectarea se poate face prin LAN cum ai descris tu sau separat prin 2 fire cu mufa RJ11 adica sistemul clasic.
Ar trebuii in primul rand sa te hotarasti daca vrei sa cumperi doar hardware-ul si te descurci tu mai departe cu ele sau o solutie la cheie.
Ce buget ai la dispozitie ?
Dupa ce am vazut la ce preturi sunt unele telefoane VoIP,  as zice ca e (foarte) mic.(pana in 2000 de lei)

Imi puteti spune cele doua variante sa vad la ce m-as inhama.
Nu am dispozitia sa ma joc cu configurari, dar daca solutia la cheie e foarte scumpa, voi fi foarte deschis la do-it-by-myself-after.


 florynsv, on 17 mai 2022 - 20:50, said:

La noi in firma se folosesc aparatele astea: https://www.spy-shop...-v-aparent.html Problema este ca esti limitat la 12 posturi si te poate asculta oricine de la oricare interfon din retea. Acest tip de interfon se folosea si pe vremea cand am facut armata, la un depozit de munitie unde asiguram paza, aveam pe langa telefonul de campanie si aceste interfoane intre posturile de paza si corpul principal de paza. Si la fosta firma unde am lucrat s-au folosit pana in momentul cand a fost nevoie de mai mult de 12 posturi si s-a trecut la o retea de telefoane fixe obisnuite care aveau alocate numere din 3 cifre. Din pacate nu stiu cum era facuta.
Chestia cu "te poate asculta oricine de la oricare interfon din retea" s-ar putea sa nu placa, dar e de luat in calcul.

Chiar am sa sun la niste firme de profil(cu interfoane) din localitate sa vad ce-mi zic.

Edited by predatus, 17 May 2022 - 21:22.


#9
adr_rfr

adr_rfr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 29.11.2009
Telefoane voip+asterisk.
Flexibilitate cat cuprinde.

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,108
  • Înscris: 05.06.2002

 predatus, on 17 mai 2022 - 21:18, said:

Un singur etaj, vreo 50mp, dar sunt niste pereti care poate ar deranja.
functioneaza. la mine functionau perfect pe o arie mai mare si destui pereti.

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,485
  • Înscris: 30.08.2006
De preferat un telefon voip din cele acceptate de aplicatia 3CX. Asta permite configurarea telefonului direct din aplicatie. Se poate si cu un adaptor voip legat la un telefon dect de 20 de lei dar e mai complicat de configurat dar nu imposibil. Cel mai simplu este sa instalezi clientul 3CX pe smartphone. Cu setari corecte de port forwarding devine o retea de telefonie pe gsm. Practic ai roaming gratuit. Cu un trunchi la Clickphone.ro primesti un numar de telefon ca sa ai acces in reteaua nationala si sa primesti si apeluri. Cel mai mic tarif e 5 euro pe an. Acei 5 euro iti raman in cont si nu se pierd dupa un an.
A doua varianta este un abonament la Vodafone cu numere de interior si telefoane gsm fixe sau mobile asa cum e la mine la fabrica. Zero investitii si zero probleme.

Edited by Leo2006, 17 May 2022 - 23:56.


#12
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,165
  • Înscris: 26.12.2013
3CX + un adaptor ATA cu porturi multiple pentru telefoane DECT daca ai nevoie si vrei sa iesi ieftin.

Mai exista varianta cu GrandStream GXP1610, cel mai ieftin model care e inca suportat de 3CX. Nu ai nevoie de SBC pentru configuratia actuala. Le legi direct in PBX.

Exista si licenta Standard, care e moka, nu ai nevoie de Pro sau Enterprise.

Eu am o retea de telefonie tot prin 3CX, care se interconecteaza cu 3 operatori externi prin SIP Trunking iar pentru telefoanele remote, SBC-uri in functie de locatie.

Sistemul este foarte fiabil si functioneaza cu un minim de resurse.

#13
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,121
  • Înscris: 26.06.2009
Cauta si tu un Yeastar (centrala/PBS voip) si 4 telefoane. Telefoanele au se conecteaza in LAN si din telefon conectezi apoi cablul in PC (deci nu ai nevoie de 2 cabluri de retea). Se configureaza super simplu si ai o solutie "la cheie".

#14
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
@predatus
La un buget de 400 Euro nu pot sa va ajut cu o solutie la cheie.
Presupun ca ramane varianta sa cumparati dv. echipamentele si sa configurati solutia... atentie la echipamentele sh VoIP cel putin de pe OLX am incercat si eu acum mai mult timp sa cumpar echipamente cand furnizorii nu mai aveau echipamente noi pe stoc si am avut o multime de surprize...

Eu sunt din Bucuresti si am ales sa cumpar doar de la vanzatori din Bucuresti cu conditia sa le pot face proba la cumparare.
Din 8 persoane cu care m-am intalnit la McDonald's (ca sa am priza 230v si masa cu scaune pentru laptop cu PBX) numai de la unul singur am cumparat... ceilalti 7 au venit cu echipamente incomplete (ex. fara alimentator, receptor, e.t.c), echipamente cu urme de lovituri, echipamente partial stricate (mufe mama sparte, receptor crapat, e.t.c.) cu firmware fara suport pentru protocolul dorit, cu firmware parolat fara sa cunoasca parola.... si lista poate continua :)
Mentionez ca doar 8 vanzatori dintre cei contactati pe OLX au acceptat sa fac proba la cumparare... restul au refuzat.

#15
predatus

predatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2004

 dagobar, on 18 mai 2022 - 09:57, said:

@predatus
La un buget de 400 Euro nu pot sa va ajut cu o solutie la cheie.
Imi puteti da mai multe informatii despre solutia la cheie, ca sunt curios.

Am facut si o solicitare la un operator de telefonie national, sa vad ce-mi da cu centrala telefonica virtuala cu interioare.

Bugetul se modifica in functie de ce informatii am.

Edited by Ravy, 18 May 2022 - 17:25.


#16
rogerlecoco

rogerlecoco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 18.02.2004
Daca bugetul nu e o problema: O365 + Microsoft Cloud PBX + Telefoane cu support Teams.
- O365 E3 - 22.60EUR/luna/user
- MS Teams Phone Standard - 8 USD/luna/user (daca vrei si cu calling plan: $15/user/luna)
Daca vrei pachet care sa contina totul: Microsoft 365 E5 - $57/user/luna

Un telefon teams te duce undeva la $200

Spor!

#17
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009
Telefoanele astea(800 RON pachetul) ar trebui sa fie OK pt. nevoile tale . Inainte de asta cumperi un rPi 4 (4GB/8 GB) si instalezi ori 3CX ori asterisk (instructiuni complete a.i. sa poti si initia/primi apeluri via o cartela SIM+modem conectate la rPI ) a.i. sa ai "centrala" deja pregatita sa testezi telefoanele live .

Edited by me_iauras, 19 May 2022 - 11:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate