Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Linie si stalp inalta tensiune langa teren intravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Multumesc frumos pentru informatii!
   I-am lasat link-ul de la topicul asta sa citeasca raspunsurile si a inteles ca exista o problema cu acel teren.
  Inca odata multumesc!

#20
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Pentru cine cunoaste,linia asta e de inalta tensiune?

Attached Files



#21
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Da. Poate fi de 220 sau 400 KV!

#22
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Nu, e de 12V. Acum serios, cum crezi că poate fi o linie cu stâlpi de 30 de metri înălțime și cu izolatori de porțelan lungi de câțiva metri? :D

#23
Amurga46

Amurga46

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.03.2022

 euxirius, on 17 mai 2022 - 17:32, said:

Salut!
  Sora mea urmeaza sa achizitioneze un teren intravilan, dar langa el exista acest stalp de intalta tensiune, nu stiu exact ce tensiune trece pe acolo. Nu am fost personal sa vad. Mi-a trimis aceasta fotografia si am semnalat problema. Mie din fotografie mi se pare ca linia ar trece pe si pe deasupra terenului ce urmeaza a-l cumpara. Stalpul din cate vad ar fi pe terenul de langa.
  Stiti ce fel de stalp este, ce tensiune trece pe acolo?
  Exista problema de a nu putea contrui sau sa fie limitata din cauza stalpului si a liniei?
  Eu i-am zis sa ceara si parerea celor de la primarie, un arhitect, topograf si cei de la enel. Dar ma gandeam ca pana primeste raspunsul de le cei de acolo, ati putea sa va spuneti parerea aici mai repede.
Multumesc!

Se poate chiar si construi sub firele unui stalp de inalta tensiune >
Sunt niste aprobari mai speciale , iar firele se izoleaza .
In cazul tau , nu cred ca vor fi probleme >

#24
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

 Amurga46, on 20 mai 2022 - 13:59, said:

...
Te rog sa ne spui si legea care iti da acest drept, si care sunt costurile. Sunt sigur ca incep undeva pe la 10.000 de Euro, fara costul studiului de co-existenta.

Edited by Hider141, 20 May 2022 - 14:11.


#25
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022

 caiuscorneliu, on 19 mai 2022 - 06:27, said:

Nu, e de 12V. Acum serios, cum crezi că poate fi o linie cu stâlpi de 30 de metri înălțime și cu izolatori de porțelan lungi de câțiva metri? Posted Image
Trebuie identificat de care linie e vorba din simpul motiv ca distantele de siguranta DIFERA.

#26
Amurga46

Amurga46

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 04.03.2022

 Hider141, on 20 mai 2022 - 14:10, said:

Te rog sa ne spui si legea care iti da acest drept, si care sunt costurile. Sunt sigur ca incep undeva pe la 10.000 de Euro, fara costul studiului de co-existenta.

Am aceste informatii de la cineva care lucreaza in sistem .
Nu cunosc legea .
Costurile cred ca trec de 10.000 , si sunt in functie de lungimile cablurilor de izolat .

#27
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
E preferabil sa nu se construiasaca in vecinatea LEA, fiecare cum doreste, nu am vazut nici o diferenta in cresterea ierbii si buruienilor sub LEA si mai departe, dar cunosc pe cinva care a suferit probleme de sanatate legat de o LES care trecea prin curtea lui.

Campul electric al LEA nu patrune in interiorul corpului deoarece apa are constanta dielectica mare in comparatie cu aerul, er=80 campul electric fiind de 80 de ori mai slab in interiorul corpului.

Altfel sta treaba cu campul magnetic, permeabilitatea maagnetica apei fiind 1 campul magnetic e la fel de puternic in interiorul corpului ca in exterior, in plus nici pamntul nu-l ecraneaza, deci o LES e la fel ca o LEA.
In cazul unei LES distanta pana la conductoarepoate fi mult mai mica deorece culoarul de trecere e de 1 m .

Taria campului magnetic este legata de curentul ce trece prin acea linie, nu depinde deloc de tensiunea liniei, doar masuratoarea poate spune cat de intens este.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate