Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Linie si stalp inalta tensiune langa teren intravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Salut!
  Sora mea urmeaza sa achizitioneze un teren intravilan, dar langa el exista acest stalp de intalta tensiune, nu stiu exact ce tensiune trece pe acolo. Nu am fost personal sa vad. Mi-a trimis aceasta fotografia si am semnalat problema. Mie din fotografie mi se pare ca linia ar trece pe si pe deasupra terenului ce urmeaza a-l cumpara. Stalpul din cate vad ar fi pe terenul de langa.
  Stiti ce fel de stalp este, ce tensiune trece pe acolo?
  Exista problema de a nu putea contrui sau sa fie limitata din cauza stalpului si a liniei?
  Eu i-am zis sa ceara si parerea celor de la primarie, un arhitect, topograf si cei de la enel. Dar ma gandeam ca pana primeste raspunsul de le cei de acolo, ati putea sa va spuneti parerea aici mai repede.
    Multumesc!

Attached Files


Edited by euxirius, 17 May 2022 - 17:32.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Toti stalpii din schelet de metal "poarta" linii de inalta tensiune si - DA - nu se prea poate construi imediat langa linie
Cea mai "mica" linie poate fi de 110 kV
In cazul asta distanta de siguranta este de 32 m fata de linie
Pentru o linie de 220 kV distanta este 44 m si ... se mareste

#3
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 20.09.2007
Uite si normele tehnice https://www.anre.ro/...t7dlcecrLbbvbY=

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Cauți pe harta de cat e. 110 sau 220 kV
Attached File  Screenshot_2022-05-17-18-55-11-741_com.android.chrome.jpg   103.94K   91 downloads

#5
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 euxirius, on 17 mai 2022 - 17:32, said:

  Exista problema de a nu putea contrui sau sa fie limitata din cauza stalpului si a liniei?

da, există o zonă de protecție în jurul stâlpilor și a liniilor de înaltă tensiune.
Trebuie văzut cui aparține stâlpul și luat de la ei documentația cu zona de excludere.

#6
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,477
  • Înscris: 04.12.2003
2.5 Lăţimile normate ale culoarelor de trecere pentru LEA simplu/dublu circuit, sunt următoarele:
24 m, pentru LEA cu tensiuni între 1 şi 36 kV;
37 m, pentru LEA cu tensiuni de 110 kV;
55 m, pentru LEA cu tensiuni de 220 kV;
75 m, pentru LEA cu tensiuni de 400 kV;
81 m, pentru LEA cu tensiuni de 750 kV.

2.6. În cazul LEA construite pe terenuri silvice sau pe terenuri din domeniul public sau privat,
precum grădini, curți, livezi, zăvoaie, marginea drumurilor etc., unde există arbori/pomi fructiferi,
lăţimile culoarelor de trecere pentru LEA simplu/dublu circuit sunt următoarele:
24 m, pentru LEA cu tensiuni între 1 şi 36 kV;
32 m, pentru LEA cu tensiunea de 110 kV;
44 m, pentru LEA cu tensiunea de 220 kV;
54 m, pentru LEA cu tensiunea de 400 kV;
81 m, pentru LEA cu tensiunea de 750 kV.

https://www.google.c...8Qsl6Qjq-Lf63OO

Edited by geos, 17 May 2022 - 18:01.


#7
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 23.12.2007
Normele ca normele, dar ce faci cu sanatatea??, Prin 2008 cind am construit eu , se vorbea ca distanta minima fata de o linie mare e minim 200 de metri.......motivul? cimpul electromagnetic al retelei influenteaza negativ toate fiintele  deci inclusiv  , pe noi oamenii.Se spune ca apar probleme de sanatate cu cit esti mai aproape  de linie.....Undeva  prin Covasna, acum 5-6 ani  am cunoscut un fost sef de echipa de pe timpul lui Ceausescu, care montase la viata lui linii de genul asta  de curent , iarna ,vara, peste munti,etc.Chestia e ca toata echipa lui era moarta , toti de boli de inima  si destul de devreme.El a ramas ultimul, dar era un zdrahon de barbat , puternic psihic si moral , un adevarat sef de echipa....din Vilcea.Mi-ar placea sa-l reintilnesc.

#8
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,553
  • Înscris: 16.12.2011

 euxirius, on 17 mai 2022 - 17:32, said:


  Eu i-am zis sa ceara si parerea celor de la primarie, un arhitect, topograf si cei de la enel. Dar ma gandeam ca pana primeste raspunsul de le cei de acolo, ati putea sa va spuneti parerea aici mai repede.
Multumesc!
In Romania noastra cred ca poti construi si in jurul stalpului. Daca ungi unde trebuie.
Problema aici e de sanatate. Si nu cred sa existe cineva atat de dement incat sa isi doreasca sa petreaca timp indelungat in preajma liniilor de inalta tensiune.

#9
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019

 marco68, on 17 mai 2022 - 18:10, said:

Chestia e ca toata echipa lui era moarta , toti de boli de inima  si destul de devreme.

Da, sigur.

#10
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cam cum ar fi sa iti cada un cablu de inalta pe (langa) casa? Electrizant?

Terenul ala e bun cel mult pentru o gradina de legume sau ceva de genul asta.

#11
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,224
  • Înscris: 17.03.2009

 euxirius, on 17 mai 2022 - 17:32, said:

  Eu i-am zis sa ceara si parerea celor de la primarie, un arhitect, topograf si cei de la enel. Dar ma gandeam ca pana primeste raspunsul de le cei de acolo, ati putea sa va spuneti parerea aici mai repede.
Multumesc!
Sa-l puna pe actualul proprietar sa ia un aviz de la Transelectrica,si atunci se lamureste daca poate construi sau nu.

#12
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,656
  • Înscris: 16.12.2008

 marco68, on 17 mai 2022 - 18:10, said:

Chestia e ca toata echipa lui era moarta , toti de boli de inima  si destul de devreme.El a ramas ultimul, dar era un zdrahon de barbat , puternic psihic si moral , un adevarat sef de echipa....din Vilcea.Mi-ar placea sa-l reintilnesc.
Aceia s-au imbolnavit de frig, caldura, munca grea, mancare proasta, BAUTURA, etc. N-au avut nici o treaba cu electromagneticele, caci liniile cand se monteaza nu sunt energizate.

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,441
  • Înscris: 31.01.2010
E linie de 110KV.

#14
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 20.09.2007
Da, cele de 110KV au 1 conductor pe faza, cele de 220 au cate 2, cele de 400 cate 3 si la 750 KV cate 4, asta in general. Se numeste jumelare si se face in principal pentru a evita pierderile prin efect corona, dar si pentru ca sunt mai usor de transportat si montat mai multe conductoare cu sectiuni mai mici decat unul cu sectiune foarte mare. In plus, se evita efectul pelicular, care la 50 Hz incepe sa fie semnificativ de la 400 mm2 in sus.

Edited by nightmare392, 17 May 2022 - 20:45.


#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

 marco68, on 17 mai 2022 - 18:10, said:

Normele ca normele, dar ce faci cu sanatatea??, Prin 2008 cind am construit eu , se vorbea ca distanta minima fata de o linie mare e minim 200 de metri.......motivul? cimpul electromagnetic al retelei influenteaza negativ toate fiintele  deci inclusiv  , pe noi oamenii.Se spune ca apar probleme de sanatate cu cit esti mai aproape  de linie.....Undeva  prin Covasna, acum 5-6 ani  am cunoscut un fost sef de echipa de pe timpul lui Ceausescu, care montase la viata lui linii de genul asta  de curent , iarna ,vara, peste munti,etc.Chestia e ca toata echipa lui era moarta , toti de boli de inima  si destul de devreme.El a ramas ultimul, dar era un zdrahon de barbat , puternic psihic si moral , un adevarat sef de echipa....din Vilcea.Mi-ar placea sa-l reintilnesc.
folclor!

#16
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 18.06.2017

 Pekiasan, on 17 mai 2022 - 18:19, said:

Si nu cred sa existe cineva sa isi doreasca sa petreaca timp indelungat in preajma liniilor de inalta tensiune.
Si cu neaceasca ce facem?

#17
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Am in vecinatate o familie cu bani multi ce au reabilitat o casa foarte aproape de un stalp,dar nu e de inalta tensiune.Dar reabilitat casa veche.

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 Naijax, on 17 mai 2022 - 17:43, said:

...In cazul asta distanta de siguranta este de 32 m fata de linie
Pentru o linie de 220 kV distanta este 44 m si ... se mareste
O mica corectie. Distanta se ia din axul (mijlocul) stalpului. Asta daca nu s-a schimbat intre timp formularea.

Edited by Hider141, 18 May 2022 - 10:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate