Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Virarea salariului de catre angajator

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012
Salut. Urmeaza sa fac un imprumut bancar pentru un credit ipotecar si as avea unele beneficii daca as incasa salariul la banca la care am deschis creditul. Momentan salariul meu este la BRD, pentru ca angajatorul are un contract cu aceasta banca si toti angajatii (din cate stiu) primesc salariul la ei, eu as vrea sa ma mut la ING, banca la care o sa am creditul, numai ca am inteles de la unii colegi ca firma la care sunt angajat nu face lucruri de genul, nu accepta sa alegi tu la ce banca sa incasezi salariul, vreau sa stiu daca din punct de vedere legal angajatorul are voie sa ma oblige sa incasez salariul la BRD. Cineva care se pricepe?

LE: In caz ca angajatorul imi refuza cererea, exista vreo institutie careia m-as putea adresa pentru remedierea situatiei?

Edited by Konatau, 17 May 2022 - 17:01.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu are dreptul. Tu poti cere sa iti vireze salariul la ce banca vrei tu si ei trebuie sa se conformeze.

Edited by pasilla, 17 May 2022 - 17:04.


#3
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Pentru a beneficia de creditul cu condiții speciale, ING acceptă și portarea salariului la ei, adică mutarea instant a banilor (întregul salariu) din BRD în ING, odată ce îți intră salariul.

Edited by wertyck, 17 May 2022 - 17:03.


#4
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012

 wertyck, on 17 mai 2022 - 17:03, said:

Pentru a beneficia de creditul cu condiții speciale, ING acceptă și portarea salariului la ei, adică mutarea instant a banilor (întregul salariu) din BRD în ING, odată ce îți intră salariul.
Am auzit de asta, dar am inteles ca beneficiile nu sunt incluse in optiunea asta...

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

 pasilla, on 17 mai 2022 - 16:57, said:

Nu are dreptul. Tu poti cere sa iti vireze salariul la ce banca vrei tu.
cum tu nu esti obligat sa accepti banca lui, nu il poti obliga nici tu sa vireze banii la banca ta.

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
https://ing.ro/perso...rteaza-ti-banii

#7
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012

 slai, on 17 mai 2022 - 17:05, said:

cum tu nu esti obligat sa accepti banca lui, nu il poti obliga nici tu sa vireze banii la banca ta.
Atunci cum se alege banca pana la urma? Daca tot e asa.

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
E cu dus si intors ...
Daca in contractul colectiv / individual de munca (sau regulament intern) exista modalitatea de plata a salariului ... la data de ... banca X ... si ai semnat aceste documente (deci ti-ai exprimat acordul), angajatorul poate refuza cererea.

Edited by Naijax, 17 May 2022 - 17:13.


#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
ori consens, ori pe stilul vechi, cauti camera unde scrie casierie, contabilitate, ceva de genul asta, si pleci cu cash'u'n buzunar.

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Nu-i tot aia daca scoti cashul de la bancomatul BRD din poarta institutiei unde lucrezi ?

#11
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,868
  • Înscris: 30.07.2006

 Konatau, on 17 mai 2022 - 16:53, said:

Salut. Urmeaza sa fac un imprumut bancar pentru un credit ipotecar si as avea unele beneficii daca as incasa salariul la banca la care am deschis creditul. Momentan salariul meu este la BRD, pentru ca angajatorul are un contract cu aceasta banca si toti angajatii (din cate stiu) primesc salariul la ei, eu as vrea sa ma mut la ING, banca la care o sa am creditul, numai ca am inteles de la unii colegi ca firma la care sunt angajat nu face lucruri de genul, nu accepta sa alegi tu la ce banca sa incasezi salariul, vreau sa stiu daca din punct de vedere legal angajatorul are voie sa ma oblige sa incasez salariul la BRD. Cineva care se pricepe?

LE: In caz ca angajatorul imi refuza cererea, exista vreo institutie careia m-as putea adresa pentru remedierea situatiei?

Nu are dreptul sa-ti ceara sa ai cont de salariu la banca X.

#12
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Ai discutat cu angajatorul sau rescriem povestea drobului de sare?

#13
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 30.07.2008
Posibil sa fie doua lucruri diferite ... una este sa incasezi salariul la o banca si alta e sa aibe angajatorul un contract cu banca respectiva (cu anumite beneficii pt angajatii lui) ...

La mine a fost cam invers...adica angajatorul imi da banii in BRd dar degeaba, ca nu am niciun beneficiu de la BRd ...angajatorul are conturile si contractele cu Unicredit sau nu stiu care banca ...si acolo e altceva daca ma duc ... Asa ca la BRd mi-a zis ca degeaba am salariu virat la ei ca nu au contract cadru cu angajatorul direct.

Nu cred ca angajatorul este afectat de procedura de schimbare cont de virare salariu, posibil sa nu le convina sa scada nr de  salariati cu cont la banca lor ...poate au clauze de numar ...cine stie. Dar de obligat nu cred ca poate sa te oblige ...nu cred dar cine stie..."cate bordeie, atatea obiceie"

Succes

#14
Konatau

Konatau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 18.03.2012

 Argv, on 17 mai 2022 - 17:51, said:

Ai discutat cu angajatorul sau rescriem povestea drobului de sare?
Inca nu am discutat, ce stiu e doar din auzite de la alti colegi, maine o sa merg la HR sa le spun ca vreau sa-mi fie virat salariul la alta banca.

#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
daca nu va intelegeti, va intalniti la casierie.
practic, Codul muncii nu-l obliga sa iti platesca salariul in cont, iar alta reglementare nu am gasit.

CODUL MUNCII, Art. 166 . [data, modalitatile si formele platii salariului]
(1) Salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.

Edited by strongsss, 17 May 2022 - 19:07.


#16
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 17.12.2006

 Konatau, on 17 mai 2022 - 18:52, said:

Inca nu am discutat, ce stiu e doar din auzite de la alti colegi, maine o sa merg la HR sa le spun ca vreau sa-mi fie virat salariul la alta banca.

Faci cerere scrisa la HR, care ar trebui sa o dea la Financiar
Angajatorul nu iti poate impune banca cu care sa lucrezi, daca intampini dificultati mentioneaza ca o sa te interesezi si la ITM
Trateaza problema cu calm si rabdare, nu te grabi sa strici relatiile

#17
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 strongsss, on 17 mai 2022 - 19:06, said:

daca nu va intelegeti, va intalniti la casierie.
Ar fi de porc ca angajatorul sa faca mutre pentru asa ceva.
Important este sa se asigure initiatorul ca nu pierde ceva beneficii ( gen descoperire de cont).

#18
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
Să iei salariul numerar, nici asta nu e prea bine. Multe bănci comentează, li se pare suspect să nu primești în cont, adică să nu existe o dovadă clară că ai primit banii ăia. La o adică, dacă zici că iei numerar, poți doar să simulezi prin fluturaș că îi iei, dar tu nu îi iei, deci e o șmecherie doar ca să iei credit.

Dacă nu ai semnat ceva că doar la BRD îți dă salariul, nu te pot obliga. Tu faci o cerere de schimbare IBAN pentru salariu, să-ți dea in scris de ce nu vor, să ai dovadă.

Edited by bai3tzash, 17 May 2022 - 19:59.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate