Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

recomandare stomatolog (implant) bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
As dori ceva pareri opinii despre un medic / o clinica unde ati facut implanturi si pe care o recomandati. De pe net am dat de Clinica dr Melnic, iar intr-un alt topic a fost recomandata clinica DRM. De asemenea, stiti cumva ce este inclus in pretul unui implant? Am vazut oferte de la 350 la 1000+ eur. Ma gandesc ca ar trebui sa fie totul inclus pana la coronita dar am vazut ca la unele clinici spun ca este inclus si bontul protetic, la altele este separat, habar nu am. Multumiri.

#2
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007
Recomand clinica ArtDental Satu Mare.

Edited by dan1980_25, 17 May 2022 - 13:03.


#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
Dentalmed.

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002

 arkhangel, on 17 mai 2022 - 12:55, said:

Ma gandesc ca ar trebui sa fie totul inclus pana la coronita dar am vazut ca la unele clinici spun ca este inclus si bontul protetic, la altele este separat, habar nu am. Multumiri.
te duci prima data si le ceri o consultatie initiala (daca ai radiografii recente vii cu ele, CT, daca nu or sa te puna ei sa le faci) si ei o sa-ti faca niste planuri de tratament, apoi ii intrebi cum trebuie sa te pregatesti cu banii, moment in care ei iti vor spune costurile la variantele de tratament care ti le-au sugerat. le spui ca revii cand te hotarasti. apoi mai mergi pe la vreo doua cabinete care le-ai ochit si le ceri la fel, o consultatie initiala. la urma iei o decizie in functie de costuri si care ti-a inspirat mai multa incredere.

daca mergi si intrebi primul lucru "cat e dintele" ai toate sansele sa se burice ca-l tratezi ca pe un pietzar, trust me! Posted Image urmeaza strategia data de mine si ai sa fii edificat asupra preturilor si ai sa ai si o relatie ok cu ei.

Edited by Fane, 17 May 2022 - 13:16.


#5
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019
eu mi-am pus, acum 4 ani, 2 implanturi la Dentestet
este foarte scump, dar am nimerit o echipa buna

#6
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Shark Dental (Drumul taberei). Am de vreo 5 ani un implant, câteva coroane, nu am avut nicio problemă.

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 Fane, on 17 mai 2022 - 13:15, said:

daca mergi si intrebi primul lucru "cat e dintele" ai toate sansele sa se burice ca-l tratezi ca pe un pietzar, trust me! Posted Image

De parcă nu este normal, să afli, ca să te uiți în portofel, și astfel să ști dacă ai bani!
Ciudat.
Ciudățenii românești.

#8
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005
E normal să afli dar nu aia e prima întrebare...
Un dentist normal (profesionist adică) nu-ți va zice niciodată prețul fără să te consulte. Pentru simplul motiv că nu are de unde să știe ce are de făcut fără consult, radiografii, CT și ce altceva o mai fi necesar. Dacă dai peste unul care spune cît costă dintele imediat după Bună ziua, fugi!
Cronologia normală e consult, plan de tratament (care include și costuri), discuții, acordul tău și abia după aia tratamentul propriu-zis.

#9
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
Majoritatea clinicilor au tarifele pe site si iti poti face o idee, e normal sa se stabileasca cu exactitate doar in urma unei consultatii.

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011
Mă refeream la un tarif aproximativ, nu întreabă nimeni la centimă.
A, care au pe site, bravo lor.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002

 arkhangel, on 17 mai 2022 - 16:29, said:

Majoritatea clinicilor au tarifele pe site si iti poti face o idee, e normal sa se stabileasca cu exactitate doar in urma unei consultatii.
te pot suci cu fel de fel de chestii care intra in pret sau nu intra. in plus ce-ti imaginezi tu e posibil sa nu fie ok dpdv medical sau ce ti-ai ales din lista lor de preturi sa nu se preteze la cazul tau. asa cum ti-am zis eu abordezi si problema corect si ai o ideie de pret de la inceput.

#12
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,411
  • Înscris: 23.12.2015
Ai putea sa intrebi si dentistul la care te duci sa vezi ce-ti recomanda. Banuiesc ca in Bucuresti sunt cei mai scumpi

Edited by vladut01, 17 May 2022 - 18:12.


#13
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006
S-a facut si asta, e solutie de back-up.

#14
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

 arkhangel, on 17 mai 2022 - 12:55, said:

As dori ceva pareri opinii despre un medic / o clinica unde ati facut implanturi si pe care o recomandati. De pe net am dat de Clinica dr Melnic, iar intr-un alt topic a fost recomandata clinica DRM. De asemenea, stiti cumva ce este inclus in pretul unui implant? Am vazut oferte de la 350 la 1000+ eur. Ma gandesc ca ar trebui sa fie totul inclus pana la coronita dar am vazut ca la unele clinici spun ca este inclus si bontul protetic, la altele este separat, habar nu am. Multumiri.

Nu sunt din București, deci nu pot recomanda un medic aici.

La modul general problema este că un implant nu este ca un șurub pe care îl pui acolo și cu asta basta - iar prețul poate să difere, pentru că este posibil sa fie nevoie de extracția unui rest de măsea sau a unei rădăcini rămase acolo, sau poate îți lipsesc unul sau mai multi dinți de multa vreme și ai nevoie și de adiție de os, sau poate tu vrei sa îți pui doar 1-2 implanturi, dar tu ai 5-6 dinți lipsa și nu se poate exact ce vrei tu, poate trebuie mai multe implanturi pentru un rezultat bun.

Adică scopul medicului stomatolog este că tu la final sa ai o dantura și o mușcătura care sa fie fizionomic corecta deci este posibil că întrebarea - care este costul unui implant - să nu poată avea un răspuns clar, pentru că dacă tu de ex. nu ai os suficient pur și simplu nu se poate face un implant și este nevoie de o adiție de os care înseamnă un cost suplimentar.

Strict raportat la prețul bontului + coroniță este posibil ca preturile să fie similare la clinici, dar restul problemelor (resturi de rădăcini, adiție de os etc) pot influența extrem de mult costul final al lucrării dentare.





#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
corect, de asta abordarea sugerata de mine e calea corecta.

#16
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 802
  • Înscris: 27.03.2006

 spider8, on 17 mai 2022 - 21:16, said:

Nu sunt din București, deci nu pot recomanda un medic aici.

La modul general problema este că un implant nu este ca un șurub pe care îl pui acolo și cu asta basta - iar prețul poate să difere, pentru că este posibil sa fie nevoie de extracția unui rest de măsea sau a unei rădăcini rămase acolo, sau poate îți lipsesc unul sau mai multi dinți de multa vreme și ai nevoie și de adiție de os, sau poate tu vrei sa îți pui doar 1-2 implanturi, dar tu ai 5-6 dinți lipsa și nu se poate exact ce vrei tu, poate trebuie mai multe implanturi pentru un rezultat bun.

Adică scopul medicului stomatolog este că tu la final sa ai o dantura și o mușcătura care sa fie fizionomic corecta deci este posibil că întrebarea - care este costul unui implant - să nu poată avea un răspuns clar, pentru că dacă tu de ex. nu ai os suficient pur și simplu nu se poate face un implant și este nevoie de o adiție de os care înseamnă un cost suplimentar.

Strict raportat la prețul bontului + coroniță este posibil ca preturile să fie similare la clinici, dar restul problemelor (resturi de rădăcini, adiție de os etc) pot influența extrem de mult costul final al lucrării dentare.

De acord cu tine, sunt constient de lucrurile astea (aditie de os, sinus lift etc), dar daca vezi de exemplu ca o coronita de zirconiu costa intr-o parte 1800 de lei iar in alta parte 1500 sau ca un implant Straumann costa 900+ eur undeva iar la alta clinica acelasi implant este 600 parca iti pui niste intrebari. De ce sa dai 1000 euro pe un implant daca in alta parte este mai iefin? Incerc doar sa imi dau seama in ce consta diferenta de bani. Chiar daca costa atat la o clinica premium nu cred ca ai o garantie mai mare fata de alta locatie. De aceea incerc sa caut in primul rand pareri, experiente de la oameni care au trecut prin asa ceva pentru a face un shortlist.

#17
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Diferența de preț poate fi data de costurile adiționale sau poate fi pur și simplu degeaba.

Costuri adiționale înseamnă :
-medicul care face implantul , care poate să fie chirurg cu specializarea chirurgie oro-maxilo-faciala (cred că așa se cheamă specializarea) sau poate fi un dentist care a terminat Facultatea stomatologie și a făcut un simplu curs de implantologie - e de preferat sa fie un chirurg, dar el a învățat mai mult și evident va fi mai scump;
-protocolul de curățenie - normal după fiecare pacient se schimbă toate instrumentele folosite și se trimit la dezinfectat, iar cele fixe (tava, rotoare pentru freze etc.) se curata cu dezinfectant dar asta presupune că o asistenta face asta, că un 5 - 10 minute nu poți primi pacienți, că ai multe instrumente de rezerva ca să le tot schimbi la fiecare pacient - deci alte costuri
-experienta medicului + tehnicianul care face coronița dentara - dacă sunt buni înseamnă că vor face o lucrare buna care se va potrivi in gura și va ține mult timp, iar daca sunt slabi vor face ceva de calitate slabă, care va avea diverse probleme.

Pe de altă parte poate să fie și vrăjeală, să ceară preturi mari pur și simplu, fara a avea o calitate mai bună decât cei cu preturi mici, de asta este bine că înainte să te informezi despre clinica respectiva, adică ce medic lucrează acolo, vezi ce zic alți pacienți despre el, ce specializări are, apoi mergi la o consultație, vezi cum pune problema și pe urmă iei o decizie.

Deci cu alte cuvinte sfatul meu este sa alegi medicul cel mai bun și nu medicul care oferă implantul cel mai ieftin.

Edited by spider8, 18 May 2022 - 07:44.


#18
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 01.05.2009

View Postarkhangel, on 17 mai 2022 - 21:55, said:


De acord cu tine, sunt constient de lucrurile astea (aditie de os, sinus lift etc), dar daca vezi de exemplu ca o coronita de zirconiu costa intr-o parte 1800 de lei iar in alta parte 1500 sau ca un implant Straumann costa 900+ eur undeva iar la alta clinica acelasi implant este 600 parca iti pui niste intrebari. De ce sa dai 1000 euro pe un implant daca in alta parte este mai iefin? Incerc doar sa imi dau seama in ce consta diferenta de bani. Chiar daca costa atat la o clinica premium nu cred ca ai o garantie mai mare fata de alta locatie. De aceea incerc sa caut in primul rand pareri, experiente de la oameni care au trecut prin asa ceva pentru a face un shortlist.
Fiindca un implant, la importator, costa 100, 200, 300 de euro. Mai de mult a dat cineva pe aici cu poza ca un AlfaBio costa cam 100 de euro si se vinde (apare in lista cabinetelor) cu 400, 450 de euro. Cu cat valoarea e mai mare, cu atat si adaosul e mai mare, daca ala israelian are 400% adaos, ala elevetian sigur are mai mult. Dupa care si bonturile costa diferit, mai mult costa alea de Straumann, fiindca si implantul costa mai mult, mai putin altele, fiindca mai putin costa si implanturile. Asta pana la priceperea si gradul profesional al doctorului, pana la pozitionarea cabinetului, intretinere, pana la altele care pot insemna bani in plus sau in minus.
Dupa care iti pui urmatoarea intrebare, cu ce e mai bun Straumann ca AlfaBio sau ca Megagen alea sud-coreene ? Si nu prea o sa-ti raspunda nimeni la intrebarea asta, cum nimeni n-o sa-ti dea vreo garantie ca Straumann se prinde in os si tine mai bine ca altul. Fiindca atunci cand mesteci sunt niste forte care actioneaza acolo, si nimeni, nici macar Straumann sau altii nu-ti garanteaza ca o sa reziste acest ansamblu, Straumann si doctorul iti garanteaza ca rezista diblul ala o viata, asa cum ai garantie ca un cleste rezista atunci cand scoti un cui, dar nu ansamblul respectiv (fiindca asta rezista in functie si de alti factori, unii dintre ei fiind dincolo de pregatirea doctorului, sau de renumele fabricantului, unii tin doar de tine, ce mesteci, cum mesteci, igiena). Dupa toate astea o sa ajungi sa afli ca un implant e practic un diblu, unul mai smecher asa ce-i drept, dar implantul in sine nu te ajuta cu nimic, mai ai nevoie de un surub (bont) care se infeleteaza in el, si peste care o sa se puna coroana sau proteza, adica ansamblul de care ziceam mai sus. Asa ca pretul corect per dinte, cum spunem noi pacientii, e dat de implant+surub+coroana sau proteza, la care se adauga diferite acte medicale necesare introducerii implantului in os in functie de starea pacientului (anestezii, extractii, sinus lift, aditii de os, membrane si ce-o mai trebui). Iar coroana sau proteza pot fi din diferite materiale, iar cu cat sunt mai durabile si estetice materialele, cu atat pretul e mai mare.
Una peste alta, trebuie si o oarecare chimie intre pacient si doctor, ca sa intelegi ce-ti spune si ceea ce-ti garanteaza. Deasemenea, in mare poti calcula si tu, daca are preturi afisate pe site, insa trebuie sa fii constient ca nu poti calcula tot ci cu o marja destul de mare, fiindca bonturile sunt diferite si ele, si ca angulatie, si ca compozitie, procedurile medicale nu le poti decide tu, fiindca nu te pricepi de ce este nevoie si ce presupune una sau alta, cu alte cuvinte...de aici diferentele.
Cel mai bine este, asa cum spunea cineva mai sus, sa te plimbi cu radiografia pe la doi, trei, patru doctori, vezi ce spun, vezi cum te intelegi cu ei, vezi ce raspunsuri iti dau la diferite intrebari. Intreaba-i de exemplu ce garantie iti dau la lucrarea cu Straumann vs. Megagen sau AlfaBio, nu la diblu, ca toate sunt garantate pe viata, ci la ansamblul de care o sa ai nevoie, fiindca daca nu este nici o diferenta atunci poate te gandesti de ce vrei sa bagi Straumann si nu alt brand la jumatate de pret, plus alte intrebari care iti mai vin in minte, sau pe care le gasesti pe aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate