Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Șomaj retroactiv

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.05.2006
Salut! La început de luna, firma unde lucram și-a încetat activitatea, mai exact din data de 2.05., iar actele le-am semnat abea ieri, 16.05! La ITM azi am depus actele! Întrebarea este: voi primi șomaj retroactiv dacă am depășit 10 zile!? de la încetarea activității la locul de muncă?
Apoi, mai este o treabă, ap depus actele, peste o săptămână merg să semnez/ finalizez dosar de șomaj, dar, dacă eu îmi găsesc de lucru în cca 1/ 2 săptămâni, mai are rost să las la înaintare actele pt șomaj?

Edited by valer, 17 May 2022 - 12:42.


#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006
Tu esti mare figura.
Pe de-o parte iti faci probleme pentru cele 10 zile, pe de alta parte nu te mai intereseaza somajul daca iti gasesti de lucru (in perioada aia de 2 saptamani)
Un lucru este sigur:somajul. Iti depui actele, iar banii ii vei primi incepand cu data cand ai depus si semnat actele.
Daca iti vei gasi sau nu loc de munca este o alta treaba.

#3
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Depune-ti actele dar sa stii ca doar vreo 600 lei este ajutorul de somaj.

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,707
  • Înscris: 01.12.2018

 valer, on 17 mai 2022 - 12:42, said:

La început de luna, firma unde lucram și-a încetat activitatea,
Treaba asta s-a intamplat brusc, ieri ai lucrat, astazi nu te-au lasata sa intrii pe poarta>.
Daca Nu s-a intamplat asa, inseamna ca ai avut la dispozitie suficient timp in care sa "rezolvi" ajutorul de somaj in asa fel incat sa beneficiezi de el fix din data in care firma si-a incetat activitate.
Daca TU ai lasat de azi pe maine si pentru poimanne depunera actelor pentru ajutorul de somaj, atunci vei primi indemnizatia respectiva incepand cu dat de depunere si definitivare a respectivului dosar.

#5
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 22.08.2012
Ajutorul de somaj e in functie de cat ai cotizat si de vechime, nu "vreo 600 de lei".

#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,473
  • Înscris: 25.10.2007
Asa e cum spui. Dar calculeaza la niste valori medii, un brut de 5000 lei, vechime 5-10 ai si vezi cam cat da: http://www.calculato...l-ajutor-somaj/

#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

 Argv, on 17 mai 2022 - 14:14, said:

Depune-ti actele dar sa stii ca doar vreo 600 lei este ajutorul de somaj.
E pe aici topic cum mănânci cu 100 lei pe săptămână. Ba chiar unii useri de jura ca le rămâne și rest la suta.
Deci, din somaj ii rămân și 200 lei pe care sa ii spargă pe distracții.

#8
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.05.2006

 tioopedi, on 17 mai 2022 - 14:20, said:


Treaba asta s-a intamplat brusc, ieri ai lucrat, astazi nu te-au lasata sa intrii pe poarta>.
Daca Nu s-a intamplat asa...

Luni, de fapt vineri pe la 12 am fost informat că au venit actele; luni m-am dus după ele, am fost și la ITM pt a vedea ce acte trebuie și azi am depus hârțogăraia...
Faza e că unii zic că dacă au trecut 10 zile de la încetarea activității/ contractului de muncă nu primești șomaj retroactiv... Chestia asta ma derutat puțin.
Mulțumesc pentru info și sfaturi!

#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 Argv, on 17 mai 2022 - 14:14, said:

Depune-ti actele dar sa stii ca doar vreo 600 lei este ajutorul de somaj.


Probabil e un pic mai mare insa nu asta e important. El vine cu alte doua avantaje majore: Perioada de somaj este considerata vechime in munca. Doi: ai Asigurari de sanatate platite. Deci daca te imbolnavesti, nu esti in aer. Presupun ca nu esti in situatia fericita sa iti permiti sa mergi la clinici private fix cand esti somer.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate