Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

One Number - Vodafone

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vodafone ofera un nou serviciu denumit One Number care permite sa avem acelasi numar pe mai multe telefoane/dispozitive. Ei spun ca acest serviciu costa 2 euro. Pt unele abonamente costul este zero (este inclus deja in pretul abonamentului).


https://www.vodafone.ro/onenumber

Cum funcționează
One Number
OneNumber este un serviciu care îți permite să folosești același abonament mobil pe mai multe dispozitive, cu doar 2 € extra la factură*.
multiscreen
Extinde beneficiile numărului tău
Poți să folosești același număr de telefon pe mai multe dispozitive, cum ar fi ceasul tău smart, telefonul secundar sau tableta.
watch
Bucură-te la maximum de funcționalități
Dispozitivele tale vor funcționa ca o extensie a telefonului mobil, iar tu vei putea primi sau efectua apeluri și mesaje direct de pe ele.

Edited by MembruAnonim, 17 May 2022 - 11:06.


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,947
  • Înscris: 15.04.2019
Bravo lor. Sunt primii despre care am auzit ca ofera asa ceva pe piata noastra. Deocamdata nu ma intereseaza, dar pare a fi o optiune interesanta pentru localizatoare GPS si nu numai.

#3
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
In sfarsit!

Doamne! In sfarsit!.... dupa lupte seculare ce au durat cativa ani au reusit sa bage si cei de la vodafone acest serviciu....

Era cat pe ce sa plec de la ei din acest motiv....

Acum pot sa plec linistit la plimbare fara telefon dupa mine!

 __Dan__, on 17 mai 2022 - 11:12, said:

Bravo lor. Sunt primii despre care am auzit ca ofera asa ceva pe piata noastra. Deocamdata nu ma intereseaza, dar pare a fi o optiune interesanta pentru localizatoare GPS si nu numai.

Orange sunt primii.... de asta am vrut sa renunt la Vodafone si sa trec la Orange

La orange se numeste Number Share.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009
Am asa ceva dar la Orange PL; gratuit la prepaid.

Folosesc Mobil (Voce si date) pe telefon si Date pe tableta. Dar, curios, SIM-ul din tableta nu merge in roaming :lol:

#5
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Lex404, on 17 mai 2022 - 11:23, said:

Am asa ceva dar la Orange PL; gratuit la prepaid.

Folosesc Mobil (Voce si date) pe telefon si Date pe tableta. Dar, curios, SIM-ul din tableta nu merge in roaming Posted Image
Wow. De curiozitate, cat platesti pe luna la prepaid?
Pare ca noi in RO suntem ciuca bataii la orice nivel :)) preturi mai mari la multe chestii uzuale, decat in multe alte tari UE

#6
Whyse1

Whyse1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 26.06.2013
Ce cauta postarea asta pe aria de servicii fixe? Deja se discute de One Number pe aria de mobil: https://forum.softpe...e-number-share/

#7
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018

 __Dan__, on 17 mai 2022 - 11:12, said:

Sunt primii despre care am auzit ca ofera asa ceva pe piata noastra.
Gresit!
Primii au fost cei de la Orange, cu number share, in 2019!

#8
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,523
  • Înscris: 08.12.2009
Pe vodafone flex va functiona One number?

#9
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,491
  • Înscris: 19.04.2009

 mannyx92, on 17 mai 2022 - 11:51, said:


Wow. De curiozitate, cat platesti pe luna la prepaid?
Pare ca noi in RO suntem ciuca bataii la orice nivel :)) preturi mai mari la multe chestii uzuale, decat in multe alte tari UE

30zl (30 de lei) pentru 30GB net, 4.18 GB in EU, nelimitat minute/ sms național.

#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,095
  • Înscris: 29.01.2016
E mai mic pretul ca la noi.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 csgabe, on 17 mai 2022 - 12:07, said:

Pe vodafone flex va functiona One number?

Nu, doar pe postpaid, contracte.

 tomaciprian, on 17 mai 2022 - 12:04, said:


Gresit!
Primii au fost cei de la Orange, cu number share, in 2019!

E o diferenta uriasa deci poti spune ca sunt servicii diferite, la orange pe number share ai doar 10GB si apeluri pe simul secundar, nici sms incoming. E util doar pentru smartwatch.

La Vodafone ai acces la toate resursele, poti avea 2 linii cu net nelimitat 5G cu doar 2 euro in plus. E ideal pentru telefon secundar.

Edited by MembruAnonim, 17 May 2022 - 13:07.


#12
tomaciprian

tomaciprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 04.05.2018
Eu m-am referit strict la serviciul in sine. Ambele au acelasi scop, de a distribui un numar de telefon pe mai multe device-uri. Ca unul ofera resurse nelimitate,iar celalalt limitate, asta este partea a doua. Orange, a lansat acest serviciu mai mult pentru persoanele cu smartwatch-uri, de aceea si resursele respective fiindca nu ai ce sa faci cu net nelimitat pe un ceas (roaming, da, ai nevoie).
Parerea mea, acest serviciu este inutil, pentru ca oamenii vor sa scape de al doilea telefon pe care sa-l "care" dupa ei (in cazul in care ai o tableta si nu mai vrei sa platesti un prepay/abonament suplimentar atunci este util)

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 30.08.2006
Si ca sa suni catre cel de-al doilea telefon, folosesti numere de interior ca la centrala telefonica ? Eu asa am la job. E un singur numar cu mii de interioare si tot de la Vodafone.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ai acelasi numar pe ambele telefoane, nu te poti apela singur, nu asta e scopul produsului. Un abonament serveste un individ, nu o familie.

#15
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 09.02.2007

 Lex404, on 17 mai 2022 - 11:23, said:

Am asa ceva dar la Orange PL; gratuit la prepaid.

Folosesc Mobil (Voce si date) pe telefon si Date pe tableta. Dar, curios, SIM-ul din tableta nu merge in roaming Posted Image

Eu am cu mult înainte de război din anul 2018 de la Kyivstar Ucraina al doilea SIM pe același număr prepaid. Kyivstar Ucraina oferă al doilea SIM în două feluri: SIM doar de date mobile pentru tabletă sau SIM de voce și date mobile. La voce pe SIM 2 merg doar apelurile efectuate (de ieșire) și merge să trimiți SMS-uri.
Vodafone Ucraina încă nu oferă al doilea SIM.
Vodafone România ne oferă de-abia acum al doilea SIM, deci cu foarte mare întârziere, și încearcă să ne determine prin această ofertă să migrăm toți la abonamentele actuale. Se păcălesc ca de obicei cu astfel de oferte: oriunde ar fi în afară de mâncare și băutură, sume mici plătesc foarte mulți cetățeni, dar sume mari nu.

#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 mannyx92, on 17 mai 2022 - 11:51, said:

Pare ca noi in RO suntem ciuca bataii la orice nivel Posted Image) preturi mai mari la multe chestii uzuale, decat in multe alte tari UE
aici ai cam dat-o cu bata in balta.
cateva exemple concrete:
la Deutsche Telekom e 30€/sim suplimentar/luna la abonamentele cu trafic national nelimitat si 5€ la abonamentel cu trafic limitat maxim 7 simuri
la Vodafone DE e 10€/sim maxim 3 simuri
la O2 DE  e 10€/sim maxim 10 simuri
doar primele 5 simuri au si voce inclusa restul sunt data only
si sa nu vorbim de costul abonamentelor sau a optiunilor la cartelele prepay....

 csgabe, on 17 mai 2022 - 12:07, said:

Pe vodafone flex va functiona One number?
nu

 sarighiol, on 17 mai 2022 - 15:13, said:

Eu am cu mult înainte de război din anul 2018 de la Kyivstar Ucraina al doilea SIM pe același număr prepaid. Kyivstar Ucraina oferă al doilea SIM în două feluri: SIM doar de date mobile pentru tabletă sau SIM de voce și date mobile. La voce pe SIM 2 merg doar apelurile efectuate (de ieșire) și merge să trimiți SMS-uri.
Vodafone Ucraina încă nu oferă al doilea SIM.
Vodafone România ne oferă de-abia acum al doilea SIM, deci cu foarte mare întârziere, și încearcă să ne determine prin această ofertă să migrăm toți la abonamentele actuale. Se păcălesc ca de obicei cu astfel de oferte: oriunde ar fi în afară de mâncare și băutură, sume mici plătesc foarte mulți cetățeni, dar sume mari nu.

tragi concluzii pripite.
la vodafone ro si orange ro chiar nu e scump, in sine serviciul, doar ca ofera mai putin, si cu mai multe limite decat ar fi normal.
Kyivstar Ucraina nu sunt primii care ofera multi sim/ultracard/onenumber/numbershare ca solutie comerciala.
Eu am asa ceva din 2013 de la Vodafone DE....

Edited by carmenclara1, 17 May 2022 - 16:28.


#17
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,390
  • Înscris: 08.02.2011
Nu o fi scump daca ai salariu de Germania, evident.

#18
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Am activat azi pe un Galaxy Watch4  44mm. Se comporta OK.

Interesant sa pleci cu castile in urechi, conectate la ceas si sa iti cante muzica de pe Spotify cu telefonul acasa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate