Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Ungaria si ungurimea din afara Ungariei

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6525 replies to this topic

#1
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,684
  • Înscris: 13.10.2003
Deoarece pe o multime de topicuri cu teme diverse observ ca multi useri aduc obsesiv in discutie Ungaria consider ca e mai bine sa-i dedicam un topic special si tarii vecine.Posted Image
Astept pareri, noutati, dezbateri despre diverse stiri  din Ungaria asa cum se intampla si pe celelate topicuri dedicate altor tari: Germania, Italia, Franta, UK, China, Rusia, etc.
Nu stiu daca exista useri SP care au domiciliul in Ungaria, stiu sigur ca exista useri care cunosc foarte bine situatia de acolo dpdv politic si ne pot explica raspunzand intrebarilor celor ce nu stiu de ce se iau acolo  anumite decizii politice care pe noi, si nu numai pe noi, ne contrariaza.

Edited by radumiki, 17 May 2022 - 12:12.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003
In primul rand succes moderatorilor si sper sa tineti in frau discutia Posted Image

On topic:

Croația a condamnat remarcile premierului naționalist al Ungariei, Viktor Orban, care a afirmat că părți ale coastei Mării Adriatice au fost „luate” de la Ungaria, potrivit Bloomberg. „Cei care au mare și porturi sunt capabili să aducă petrol pe cisterne”, a spus Orban într-un interviu pentru radioul de stat maghiar. „Dacă nu ne-ar fi luat-o, am avea și un port.”

„Condamnăm orice aspirație teritorială împotriva altor țări suverane”, a declarat, marți, Ministerul de Externe al Croației. Guvernul l-a convocat pe ambasadorul Ungariei la Zagreb în legătură cu aceste comentarii.

Orban & Co continua sa o dea cu Ungaria mare. Nu stiu daca chiar sufera din cauza asta sau doar pare interesat sa-i prosteasca pe altii. In loc sa ingroape securea, boceste la vremurile de mult apuse.

http://stiri.tvr.ro/...04847.html#view

Edited by Bursul, 16 May 2022 - 09:58.


#3
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Politicienii maghiari, dar nu numai, ar trebui sa priveasca si sa se comporte in contextul realitatilor actuale.
Sa pomenesti de foste teritorii pierdute este aberant, mai ales ca schimbarile sunt ireversibile. De aceea consider si eu afirmatia lui V.Orban mai mult decat deplasata,
nepotrivindu-se nici istoric si nici in contextul politicii actuale.

Ministerul de Externe al Croației are dreptate.

Edited by WestPoint, 16 May 2022 - 10:06.


#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View Postradumiki, on 16 mai 2022 - 08:46, said:

... stiu sigur ca exista useri care cunosc foarte bine situatia de acolo dpdv politic si ne pot explica raspunzand intrebarilor celor ce nu stiu de ce se iau acolo  anumite decizii politice care pe noi, si nu numai pe noi, ne contrariaza.

Io sunt gata sa pun pariu cu tine ca discutia va degenera in cel mult doua pagini,iar cei care, ipotetic vorbind, ar incerca sa-si expuna parerea vor fi automat invitati de toti cretinii sa paraseasca imediat si neconditionat Romania si/sau vor fi asociati cu comunismul, cu China, cu Koreea de Nord si bineinteles cu Rusia.
Parerea mea este ca acest topic si acest gen de topice nu fac altceva decat sa inflameze in mod inutil, topice unde mai ales neavizatii apar ca ciupercile cu ideile lor crete despre o tara si un popor despre care nu cunosc absolut nimic.

#5
LeoT

LeoT

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 07.08.2019
am fost ieri (duminica)in Ungaria , la Mako .. la baile termale & spa , bineinteles.
sunt in extindere cu partea indoor , asa ca nu va recomand pana nu termina.

#6
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,684
  • Înscris: 13.10.2003

View Postadisz, on 16 mai 2022 - 10:28, said:

Io sunt gata sa pun pariu cu tine ca discutia va degenera in cel mult doua pagini,iar cei care, ipotetic vorbind, ar incerca sa-si expuna parerea vor fi automat invitati de toti cretinii sa paraseasca imediat si neconditionat Romania si/sau vor fi asociati cu comunismul, cu China, cu Koreea de Nord si bineinteles cu Rusia.
Parerea mea este ca acest topic si acest gen de topice nu fac altceva decat sa inflameze in mod inutil, topice unde mai ales neavizatii apar ca ciupercile cu ideile lor crete despre o tara si un popor despre care nu cunosc absolut nimic.

Refuz sa cred ca nu se poate discuta civilizat pe orice tema.
In plus, voi incerca sa fiu atent atat eu cat si colegii mei la incalcarea regulilor ariei si forumului.
Cine are o problema aici propun sa le reciteasca ptr. improspatare.
La fel si eu m-am saturat (nu sunt singur) ca pe o multime de topicuri care au cu totul alta tema sa apara in discutie Ungaria. Va fi mai simplu, le voi muta aici posturile respective daca sunt doar offtopic acolo fara a incalca regulile. Daca incalca regulile le sterg si cu asta basta.
OK, gata cu explicatiile, nu esti obligat sa citesti sau sa postezi daca nu vrei.

View PostLeoT, on 16 mai 2022 - 10:30, said:

am fost ieri (duminica)in Ungaria , la Mako .. la baile termale & spa , bineinteles.
sunt in extindere cu partea indoor , asa ca nu va recomand pana nu termina.

Interesant!
Poti da mai multe detalii: preturi, calitatea serviciilor, etc?
Trebuie rezervare sau nu e problema daca mergi direct?

Edited by radumiki, 16 May 2022 - 12:09.


#7
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBursul, on 16 mai 2022 - 09:47, said:

In primul rand succes moderatorilor si sper sa tineti in frau discutia :D

Ne vom stradui :)

#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

View Postradumiki, on 16 mai 2022 - 11:17, said:

Interesant!
Poti da mai multe detalii: preturi, calitatea serviciilor, etc?
Trebuie rezervare sau nu e problema daca mergi direct?

Si eu merg destul de des la Mako, e foarte faina partea de saune... bazinele asa si asa...

Nu e nevoie de rezervare.

Preturi:
4700 HUF (aprox 60 RON) intrarea / persoana
Preturi mancare si bautura cam ca la orice strand din Romania... Cam 150-200 RON mai cheltui eu impreuna cu sotia pe mancare si bauturi nonacoolice.
Mancarea e decenta, nu e de stele michelin, dar nici sa faci toxiinfectie alimentara dupa.. Mancarea e peste nivelul litoralului romanesc la impinge tava.

Din Timisoara sunt aprox 100 Km pana in fata strandului.

Serviciile sunt decente spre bune. Majoritatea stiu romana.

Edited by mirel3003, 16 May 2022 - 11:46.


#9
kmarx

kmarx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 29.07.2008

View PostWestPoint, on 16 mai 2022 - 10:05, said:

Sa pomenesti de foste teritorii pierdute este aberant, mai ales ca schimbarile sunt ireversibile.

Tocmai am intrat intr-o epoca a carei realitate te contrazice... :) :)

#10
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostNaoto, on 16 mai 2022 - 11:25, said:

Ne vom stradui Posted Image

Multumesc anticipat. Daca la discutie se va excepta discutiile istorice si se va respecta cu adevarat regulamentul forumului, respectiv; 4. a,b,c, poate vom avea sansa
cu adevarat sa apreciem si relatiile bune de prietenie intre Ungaria si Romania.
Relațiile bilaterale româno-ungare nu sunt asa de rele cum vor sa ne faca sa credem cei care sunt interesati doar de invrajbirea celor doua natiuni.
Vedem dea lungul granitei romano-maghiare, de la Satu-Mare, Oradea, Arad si Timisoara, ca sunt multe proiecte locale de cooperare de succes.

#11
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
o poza face cat 1000 de cuvinte....

Attached File  viktor-orban-harta-map.jpg   64.4K   179 downloads

Edited by Fane, 16 May 2022 - 11:59.


#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View PostWestPoint, on 16 mai 2022 - 11:56, said:

Multumesc anticipat. Daca la discutie se va excepta discutiile istorice si se va respecta cu adevarat regulamentul forumului, respectiv; 4. a,b,c, poate vom avea sansa
cu adevarat sa apreciem si relatiile bune de prietenie intre Ungaria si Romania.
Relațiile bilaterale româno-ungare nu sunt asa de rele cum vor sa ne faca sa credem cei care sunt interesati doar de invrajbirea celor doua natiuni.
Vedem dea lungul granitei romano-maghiare, de la Satu-Mare, Oradea, Arad si Timisoara, ca sunt multe proiecte locale de cooperare de succes.
Pasul cu adevarat important trebuie sa vina de la ei. Sa renunte sa mai boceasca Trianonul si sa priveasca spre viitor si sa nu mai declare ziua nationala a Romaniei, zi de doliu.
Hai sa sarbatorim ziua Ungariei si ziua Romaniei impreuna. Eu nu am nici o treaba, la ei se poate?

#13
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,010
  • Înscris: 09.12.2015
Posted Image  Sunt destui oameni serioși, amabili, serviabili, ospitalieri, cinstiți și nerevizionoști și între cetățenii maghiari/unguri, din Ungaria. Au multe zone de de agrement cu apă termală naturală Posted Image în partea de est a țării lor. Posted Image

#14
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016

View PostBursul, on 16 mai 2022 - 12:05, said:

Pasul cu adevarat important trebuie sa vina de la ei. Sa renunte sa mai boceasca Trianonul si sa priveasca spre viitor si sa nu mai declare ziua nationala a Romaniei, zi de doliu.
Hai sa sarbatorim ziua Ungariei si ziua Romaniei impreuna. Eu nu am nici o treaba, la ei se poate?

Sunt de acord cu tine, insa drumul nu este un sens unic. Si Romania ar trebuie sa renunte la paranoia ca Ungaria vrea Transilvania. Nu o vrea nici acum si nici in viitor.
Singurul lucru ce vrea Ungaria sa sprijine comunitatea maghiara din Romania, asa cum o face si in Serbia si Slovacia.
Ziua nationala a Romaniei nu trebuie sa fie o zi de doliu, pentru maghiari, dar nu poate fi nici zi de sarbatoare si bucurie. Si romanii ar trebui sa inteleaga asta.
In schimb 15 Martie 1848 nu este o zi trista pentru romani.

Quote

Hai sa sarbatorim ziua Ungariei si ziua Romaniei impreuna.
Serios? Nu cred ca maghiarii ar sarbatorii sincer ziua Romaniei de la 1 Decembrie. Dar sunt la fel de sigur ca ar sarbatori sincer ziua nationala a Romaniei,
la 10 Mai, Independenta Romaniei.

Edited by WestPoint, 16 May 2022 - 12:52.


#15
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,503
  • Înscris: 02.09.2006
Va fi un topic interesant, cred! multa lume  stie despre Ungaria doar din presa sau din discutiile de pe forumuri! sa speram ca se vatine cont si de ce scrie pe prima pagina:

''''Noi, cei care am fondat acest forum, nu facem politica si credem in libertatea de exprimare. Am creat aceasta arie pentru ca userii sa poata discuta liber.''''

personal, in afara de scurte opriri pentru masa, nu am interactionat cu ungurii! dar mincarea a fost OK de fiecare data, preturile accesibile si chelnerii politicosi nu incercau sa te insele. Iar pe vremea cind mai existau controale vamale, vamesii unguri erau mult mai de treaba decit cei romani! prin natuira jobului, intr-o perioada am avut drumuri dese la Gheorghieni sau Miercurea Ciuc si asta chiar in perioada cind Vadim Tudor era la apogeu cu declaratiile belicoase. Am umblat intentionat prin magazine sa vedem cum sintem tratati daca vorbind limba romana si nu am avut nimic de reprosat! Si unde vinzatorii nu stiau bine romaneste, au chemat un coleg sau au rugat alt cumparator sa-i ajute sa ne intelegem. Si nu ne-a cerut niciunul Ardealul inapoi!
  In rest, sint prea batrin ca sa ma mai intereseze chestii efemere precum politica, asa ca despre activitatea actuala a guvernului maghiar nu sint pregatit sa emit pareri.

#16
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

View PostWestPoint, on 16 mai 2022 - 12:49, said:

Nu cred ca maghiarii ar sarbatorii sincer ziua Romaniei de la 1 Decembrie. Dar sunt la fel de sigur ca ar sarbatori sincer la 10 Mai, Independenta Romaniei.
asta pot sa inteleg. e o zi in care Romania a castigat ceva, Ungaria a pierdut. dar nu pot sa inteleg daca unii se apuca de facut bombe.

Edited by Fane, 16 May 2022 - 12:52.


#17
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,490
  • Înscris: 30.10.2003

View PostWestPoint, on 16 mai 2022 - 12:49, said:

Sunt de acord cu tine,
Eu am terminat, ca ajungem in aceeasi capcana a discutiei in care nu vrem sa picam ;)

#18
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Nu am ajunge in nici o capcana, daca am fi sinceri si fara resentimente.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate