Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Plafonare preturi Ungaria

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Cine suporta diferenta de pret si la ce firme merg?

#20
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,537
  • Înscris: 22.07.2008

View Postiladi, on 16 mai 2022 - 07:53, said:

prima fata de Bors 2 e le 80 de km (mai aveam 7 km pe bord cand am ajuns si cantitatea era limitata la 20 litri)

In ce perioada a fost limita asta de 20 de litri ? La alte benzinarii era aceeasi limita ? Eu am fost in Ungaria in saptamana dintre Pastele catolic si cel ortodox si am alimentat la o benzinarie din Budapesta, nu tin minte sa fi fost specificata vreo limita si pe urma am mai alimentat la o benzinarie MOL din Berettyóújfalu, la vreo 5 km de autostrada noua M4 (30 km fata de vama Bors 2) si limita era de 100 litri la motorina.

Edited by laurcj, 16 May 2022 - 09:05.


#21
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 16 mai 2022 - 07:53, said:

Grija mare la calcule. Nu am idee din ce motiv (nu m-ar mira ceva legat de paranoia lor specifica) ungurii nu prea au benzinarii pe autostrada in apropierea granitelor: prima fata de Bors 2 e le 80 de km (mai aveam 7 km pe bord cand am ajuns si cantitatea era limitata la 20 litri), iar la intrarea dispre Slovenia am fost nevoit sa ma dau jos de pe autostrada si sa revin caci prima benzinarie e la vreo 60 Km.
Spre Croatia pare sa fie aproape de granita ... la intrarea in Ungaria nu ma intereseaza foarte tare, ci inainte de a merge spre Croatia/Slovenia/Austria si apoi la revenire ... o sa parcurg undeva la 1.000 de km, teoretic imi ajunge un plin prin Croatia/Slovenia/Austria, dar cu ce o sa mai merg si in mici "excursii" dincolo de drumul principal cel mai probabil va trebui sa mai alimentez prin Austria, dar oricum cu un pic de planificare pot sa cumpar majoritatea combustibilului la pret mic in Ungaria. Bine, probabil economisesc banii de vignette la doua plinuri, dar buni sunt si aia. Eventual mai fac plinul inainte sa revin in Romania...

View PostKarhu, on 16 mai 2022 - 08:24, said:

Ungaria: 20.336

Romania: 14.825

https://en.wikipedia...by_GDP_(nominal)_per_capita
El vorbea de PIB per capita PPP, PIB-ul nominal e cam irelevant, relevant e ce poti cumpara cu banii raportat la acea tara:
https://data.worldba...O-HU&start=2001

Edited by utopium, 16 May 2022 - 09:08.


#22
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,291
  • Înscris: 29.04.2008

View Postlaurcj, on 16 mai 2022 - 09:02, said:

In ce perioada a fost limita asta de 20 de litri ? La alte benzinarii era aceeasi limita ? Eu am fost in Ungaria in saptamana dintre Pastele catolic si cel ortodox si am alimentat la o benzinarie din Budapesta, nu tin minte sa fi fost specificata vreo limita si pe urma am mai alimentat la o benzinarie MOL din Berettyóújfalu, la vreo 5 km de autostrada noua M4 (30 km fata de vama Bors 2) si limita era de 100 litri la motorina.


De Pastele ortodox. Ca experienta:

la benzinaria de pa autostrada care merge din Bors2, cea de la 80 km, am bagat cu nesimtire 25 de litri si n-a zis nimeni nimic (e afis lipit la pompa in ungureste si engleza in care sunt specificate limitele)

la benzinaria dinspre Slovenia, cea la care m-am dat jos de pe autostrada, s-a blocat pompa la 20 de litri. Ma intreb ce se intampla daca dupa ce am platit mai bagam o tura. La fel, afis lipit pe pompa.

Dar cred ca astea sunt doar la pompele mici, la firmele mari nu am avut problema sa bag cat vreau.

#23
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostWestPoint, on 15 mai 2022 - 22:57, said:

Ciolacu vrea plafonarea prețurilor la alimentele de bază ”ca în alte țări europene”. În Ungaria, plafonarea a dus la raționalizarea alimentelor în Lidl
https://www.g4media....or-in-lidl.html

"Lidl Ungaria a stabilit acum cantitatea maximă care poate fi achiziționată la o singură cumpărătură: zahăr – 10 kg, făină – 10 kg, lapte UHT – 12 litri, ulei de floarea soarelui – 10 litri"

Pai e mai mult decat cumpara un om normal o singura data, deci rationalizarea asta nu afecteaza consumatorul obisnuit.

#24
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 16 mai 2022 - 09:08, said:

El vorbea de PIB per capita PPP, PIB-ul nominal e cam irelevant, relevant e ce poti cumpara cu banii raportat la acea tara:
https://data.worldba...O-HU&start=2001
Pai poti cumpara mai mult in Ungaria, de la benzina si carne pana la locuinte.

#25
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostBahuru, on 15 mai 2022 - 23:21, said:

Am avut preturi plafonate in comunism. Nu cred ca era mai bine.

In comunism hrana + utilitatile insumau in medie cam 30% din venituri, acum (inainte de scumpiri) erau in medie cam la 70% din venituri, deci evident ca acum e mai bine. :D

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002
asa performanta economie aveam noi in comunism si n-am stiut?

#27
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004

MinettoMatoi said:

1652676951[/url]' post='29050161']
Pai stai asa, ce a facut rau Orban la ai lui ca sa fie numit dictator ?!

Un conducator okey se zbate sa faca bine la ai lui, nu il int de altii, si de jocurile lor.

De ce este dictator scelerat ?!
intai si-a subordonat justitia, apoi cu ajutorul ei a bagat pumnul in gura presei si a sugrumat orice urma de opozitie. ca a acoperit asta prin masuri populiste e altceva, dar istoria ne invata ca un astfel de comportament se rasfrange negativ asupra populatiei mai devreme sau mai tarziu. fara exceptie. toate masurile contra ue se reflecta tot in bunastarea populatiei, nu ue pierde, ci ungurul de rand. sunt atatea exemple in istorie, de la hitler la lukasenko, ca nu are niciun sens sa le mai insir aici.

View PostPhobos, on 16 mai 2022 - 09:31, said:

In comunism hrana + utilitatile insumau in medie cam 30% din venituri, acum (inainte de scumpiri) erau in medie cam la 70% din venituri, deci evident ca acum e mai bine. :D

da, numai ca hrana consta in gaturi de pui si creveti vietnamezi, iar utilitatile in apa calda 4 ore la 2 saptamani si curent din cand in cand seara. e usor sa ramai cu mai multi bani din salariu la sfarsitul lunii cand efectiv nu ai ce sa cumperi de ei, dar asta nu inseamna ca o duci bine, ba dimpotriva     :)

Edited by born2lose, 16 May 2022 - 09:46.


#28
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008
La noi, poți lua ulei pe gratis, dacă îl duci pe cel vechi la Carrefour. La 4l folosiți, iei 2L parcă.

#29
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postborn2lose, on 16 mai 2022 - 09:42, said:

da, numai ca hrana consta in gaturi de pui si creveti vietnamezi, iar utilitatile in apa calda 4 ore la 2 saptamani si curent din cand in cand seara. e usor sa ramai cu mai multi bani din salariu la sfarsitul lunii cand efectiv nu ai ce sa cumperi de ei, dar asta nu inseamna ca o duci bine, ba dimpotriva Posted Image

Ok, pai uite ca ungurii au plafonat preturile.

Sa vedem cand o sa gasim si la ei doar creveti si gaturi de pui si cand o sa li se taie curentul 2 ore pe zi, daca zici ca intre plafonarea asta si calitatea vietii e o legatura atat de directa. :)

#30
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 16 mai 2022 - 09:29, said:

Pai poti cumpara mai mult in Ungaria, de la benzina si carne pana la locuinte.
Acum ca e plafonat pretul de stat la unele produse da, dar pe ansamblu nu, nu poti. Plafonarile astea sunt temporare ...

#31
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020

View PostPhobos, on 16 mai 2022 - 09:52, said:

Ok, pai uite ca ungurii au plafonat preturile.

Sa vedem cand o sa gasim si la ei doar creveti si gaturi de pui si cand o sa li se taie curentul 2 ore pe zi, daca zici ca intre plafonarea asta si calitatea vietii e o legatura atat de directa. Posted Image

Un producător dacă nu rentează marfa produsă că are volum mare și preț mic oprește producția și demontează toată linia de procesare.

Nici nu trebuie plafonare la noi să nu se mai producă mâncare.

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,109
  • Înscris: 05.06.2002

View PostPhobos, on 16 mai 2022 - 09:52, said:

Ok, pai uite ca ungurii au plafonat preturile.

Sa vedem cand o sa gasim si la ei doar creveti si gaturi de pui si cand o sa li se taie curentul 2 ore pe zi, daca zici ca intre plafonarea asta si calitatea vietii e o legatura atat de directa. Posted Image
ai rabdare.

#33
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008

View PostPhobos, on 16 mai 2022 - 09:28, said:

"Lidl Ungaria a stabilit acum cantitatea maximă care poate fi achiziționată la o singură cumpărătură: zahăr – 10 kg, făină – 10 kg, lapte UHT – 12 litri, ulei de floarea soarelui – 10 litri"

Pai e mai mult decat cumpara un om normal o singura data, deci rationalizarea asta nu afecteaza consumatorul obisnuit.
Ii afecteaza pe aia cu buticuri sau "restaurante" ce baga 2-3 carucioare la prima ora cu tot ce este mai atractiv din oferta Lidl.

View PostFane, on 16 mai 2022 - 10:19, said:

ai rabdare.
le va plafona odata si odata statul... la 15 lei sticla de ulei si la 7 lei litrul de lapte... cand preturile o vor lua in jos spre nivelul celor din 2021 in restul europei

Edited by N4S, 16 May 2022 - 10:33.


#34
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
1. Ungaria a fot capitala unui imperiu, Bucurestiul nu.
2. Ceea ce nu intelegeti voi este ca toate plafonarile, de orice fel, insemna ca:

- platesti indirect, adica direferenta e platita de stat, adica tot de tine pana la urma. Si asa, statul Roman se imprumuta pe banda rulanta, cu dobanzi record acum (8%)
- cineva iese pe pierdere si se inchide sau pur si simplu nu mai vinde

Uite ce se intampla de fapt in Ungaria cu combustibilii.
https://www.rfi.ro/e...i-la-benzinarii

Problema este ca toate statele astea "fericite" se bazeaza de multa vreme pe materii prime si produse ieftine, produse in tarile mai putin fericite.

Cand treburile se imput, descopera ca ele nu produc mai nimic, iar de vina e capitalismul cel rau.

Noi oricum nu mai producem mai nimic, deci e de minune ca ne merge asa de bine Posted Image

#35
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007

View Postutopium, on 16 mai 2022 - 09:54, said:

dar pe ansamblu nu, nu poti.
Bisnita cu marfa din Ungaria exista de zeci de ani. Sa nu-mi zici ca bisnitarii aduc marfa din Hu in Ro ca sa o vanda in pierdere...

#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007

View PostKarhu, on 16 mai 2022 - 10:51, said:

Bisnita cu marfa din Ungaria exista de zeci de ani. Sa nu-mi zici ca bisnitarii aduc marfa din Hu in Ro ca sa o vanda in pierdere...
Bisnita este si cu marfa din Germania, dar aia nu inseamna ca pe ansamblu Germania e mai ieftina ... dar da, exista si unele produse mai ieftine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate