Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Parere forma ?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Daca ridicai si tu o data o gantera in viata ta poate aveai alta parere.

De astia care vorbesc despre forma perfecta si cu 30 in brat am mai vazut.

Cateodata esti nevoit sa fortezi ca sa-ti depasesti limitele. Cheatingul ala are si el rolul lui la timpul lui.

Sa stai cu spatele intepenit, perfect imobil la ramat cu bara nu e cea mai buna varianta ( la fel si pentru ramat din aseat la cablu) pentru spatele inferior. Vorbesc din ce m-a invatat medicul care m-a ajutat sa tratez 2 hernii de disc, nu din articole sau de pe youtube.

Ar trebui sa fii capabil sa diferentiezi cazurile cand trisarea e periculoasa si mareste riscul de accidentare fata de cazul cand e utila si previne accidentarea. Nu mereu forma cea mai stricta ( asa numita) e si cea mai sanatoasa.

View PostMelteanu, on 01 iunie 2022 - 06:25, said:


Ala nu se cheama balans,ci

Sa mori de ras... daca unul isi balanseaza corpul nu se cheama balans. Poti s-o numesti si trisare, exista cuvant in limba romana, trisare care e efectuata balansand putin corpul in cazul de fata.

Edited by vinciun, 01 June 2022 - 07:19.


#20
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
E ca la jocul de carti,stim toti care.Cind vrei sa vezi cartile cuiva trebuie sa fii pregatit sa vezi si ce nu-ti place.Vorbesc din postura de fost practicant al acestui sport.Vorbesc din spatele unei diplome de calificare,te las sa ghicesti in ce disciplina medicala.Cind vrei sa vezi ganterele si actele ce atesta calificarea esti invitatul meu....

#21
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Ok

Fiecare gandeste cum poate. Ar fi cam absurd sa ne batem in diplome, ca as avea si eu cu ce ma lauda.

Totodata, avand in vedere ca m-am tratat de 2 hernii de disc dintre care una de 2cm, nu prea ai cum sa ma convingi ca e altfel.

Pana una alta e vorba si de fizica, probabil ai auzit tu de inertie si stii cum se calculeaza. Unii pun toate miscarile trisate in aceeasi oala afirmand ca maresc riscul de accidentare pe cand altii sunt capabili sa analizeze fiecare situatie in parte.

#22
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Tot din nesabuintele tineretii m-am pricopsit cu 2 hernii lombare,l4 si l5.Din motiv de squat cu greutate prea mare.Herniile de disc nu au remediu,sunt doar recomandari,majoritatea privind stretching,ca sa reduci episoadele cind discul herniat se deplaseaza sau chiar iese.Problemele posturale sunt si ele vinovate de producerea herniilor.De cind am renuntat la lucrul cu greutati am redus drastic frecventa episoadelor dureroase.

#23
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Inteleg. Exact ce spuneam, ce se aplica la squat nu e valabil si pentru ramat. La ramat daca vrei sa protejezi spatele inferior e chiar bine sa balansezi putin trunchiul pastrand spatele drept, ca sa amortizezi miscarea. Cand lasi bara in jos, indiferent de viteza, aceasta are o inertie si va dori sa-si pastreze miscarea iar tu o opresti. In momentul acesta tensiunea pe spatele inferior creste foarte mult si ajuta mult sa amortizezi putin miscarea.

Iti repet ca eu am avut 2 hernii de disc, una de 8mm si alta de 20mm. Capatate inainte de a incepe sportul, la mine nu au fost rodul greselilor din tinerete. M-am antrenat cu un medic cateva luni dupa care am ramas pe cont propriu. Anul trecut cand am trecut scanerul nu mai era nicio hernie prin zona. Evident ca fac multe exercitii mai "deocheate" inclusiv si pentru stretching.

In orice caz o regula o stiu bine - Niciun exercitiu care mentine lombarii incordati si tensionati in continu!

Daca fac ramat din asezat la cablu ( si pun maximul de greutati disponibile, nu  ma tem) il fac cu aplecat in fata in timp ce intind bratele si indrept trunchiul la 90 de grade fata de solduri cand trag coatele in spate.

Daca iti arat cum fac ramat la cablu cu un brat din asezat o sa spui ca in distrug spatele, dar de fapt e invers, eu asa l-am reparat. Si crede-ma ca am fost intr-o stare foarte grava, nu puteam merge de durere, nici nu puteam dormi in pat. Medicii spuneau ca fara interventie chirurgicala nu scap si cica sa uit de greutati.


Edited by vinciun, 01 June 2022 - 22:04.


#24
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014
Exista forma buna si exista forma robotica (prea corecta)

Trisatul are avantaje si dezavantaje.
Si, da, e necesar.
Exista mai multe forme de trisat:
- cand o faci din ego - da, asta e o prostie
- cand o faci ca sa depasti o limita
- cand trisezi usor pe pozitiv, ca sa faci negativul mai lent
- modul in care o faci - e o diferenta intre a te folosi putin de moment/balans pentru a face o flexie cu haltera pentru biceps (trisat bland) si intre a te folosi de extensia spatelui + cat mai mult umeri ca sa duci haltera sus (trisat mai hardcore)

Ca incepator, e ok sa te antrenezi strict, corect.
Dar, la un moment, vei stagna.
E foarte dificil sa faci un ramat cu haltera, cu greutate mare, cu o forma foarte stricta, fara sa te folosesti putin de solduri.

#25
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Corect!

Edited by vinciun, 02 June 2022 - 17:03.


#26
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
12x30kg cu ganterele la umeri asa cum am anticipat. Cred ca puteam sa fac 13 repetari. Ultima data am facut cu ganterele acum un an deci habar nu aveam cat pot pune. Si atunci faceam cu gantere mici. Cred ca la momentul actual fac 8-9repetari cu haltera de 70, dar n-am testat, m-am oprit la 12x62.5.

Se pare ca la noua sala nu-i de ajuns ca fac cu ganterele de 30Posted Image
Sunt 2 mici si definiti care probabil vazand la mine ca am facut cu 30, au luat si ei ganterele alea (din prima fara incalzire nimic) si au facut 6-7 repetari partiale, cu ceva ajutor si stand strambi in spatarul ala de zici ca faceau la inclinat.

Data viitoare fac cu gantere de 35.
La impins orizontal pentru piept unu din ei a miscat vreo 7 partiale cu 100kg, dar greu de tot. S-a gandit baiatul sa puna 110, a facut vreo 4 tot asa partiale si ala din spate ramat. E ceva pentru greutatea lor.


Acu' o sa ziceti ca am dat in mintea copiilor si ma iau cu ei la intrecere. De fapt ma motivez si ma iau la intrecere cu mine. Am zis pe aici ca nu mai bag greutati mari, asa e, dar numai pentru spate si picioare.
Pentru 40 de ani ma descurc cat de cat. Cat baga astia o serie, eu bag 3serii  la exercitii de izolare.

De mentionat si flexii cu 55kg bara Z, cam putine repetari, da facute fara sa ma clintesc dupa 10 serii de spate. Cat baga Arnold la anii lui? Posted Image

#27
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Eu acum sunt pe deficit caloric de vreo luna dar destul de lejer. Am trecut de la 104 la 102.5kg. Totodata mi-am atins din nou toate recordurile insa avand in vedere ca sunt pe deficit nu stiu daca le bat. Mentionez cateva

- tractiuni cu priza pronatie la bara complete - 19 ( in trecut facusem 18 pronatie si 20 priza neutra)

Impins din culcat cu bara 120kg - 13, 160kg- 1

Presa picioarelor cu 400 kg - 10 repetari complete cu genunchii pana in piept

O sa fac si eu data viitoare impins cu gantere deasupra capului din asezat sa vad cam cat pun. Cu siguranta nu e punctul meu forte, mai ales ca impins deasupra capului ba fac ba nu fac. Sau daca il fac e mereu dupa fluturarile laterale cu gantere.



In alta ordine de idei, vorbeam azi iar cu baiatul care se pregateste de concursuri. Nu stiu cum e pe la alte case dar aici nu mai e cum vedeam pe net la altii, cursuri agresive care te umfla cu apa si cosuri pe spate, baiatul de anul trecut e mereu in forma. Muschi definiti si vascularizare. Vad ca evoluiaza dar foarte lent, mai sa zici ca e natural. Probabil altul s-ar fi dat mare si tare ca e natural dar nu el. Venea la sala dar avea niste bicepsi pompati si vene de ziceai ca acum si-a facut antrenamentul. Zic "wow ce vene" la care el "produsele..." nici vorba sa se laude ca el face si drege...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate