Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Hamsteri, inceputul sfarsitului

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
janako

janako

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 07.10.2021
Salut,
Copiii au  doi hamsteri de aproape doi ani, nascuti in August.. Unul are diabet(cred), iar celalalt are o galma pe burtica. Saptamana viitoare mergem cu ei la doctor  sa ii vada Cred ca  a venit momentul ala..mi-e foarte mila de ei dar imi este  mila si de copii ca sunt foarte atasati de ei si o sa le fie greu.

in fine,,o sa vedem cum o sa trecem.
daca doctorul confirma ca sunt pe sfarsit,,sa alegem sa ii eutanasiem sau sa ii lasam sa moara natural?  din ce am citit bolile evolueaya repede si urat..

Si mai am o intrebare. mai mult ca sigur ca doctorul o sa zica sa evitam anumite alimente..cum ar fi fructele pt diabet. Intrebarea este;;nu ar fi mai bine sa moara fericiti mancand ce le place decat sa le mai lungim viata dandu-le  numai salata?


Sunt Hamster djungarian si simptomele de care va spun le-am observat de vreo doua saptamani dar a mers greu cu programarea la doctor.
Multumesc.

#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
Eutanasiere
Imi pare rau...

#3
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Toate animalele au in setarile aparatului digestiv doar citeva alimente,adica trebuie sa manince doar acele alimente.

#4
ilorac

ilorac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 641
  • Înscris: 27.09.2020
Eu când am avut pisici bătrâne sau bolnave care urmau să moară le-am lăsat să moară în casă în locul unde se puneau ele și sufereau.

Nu le deranja nimeni până nu mureau ele.

#5
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,412
  • Înscris: 25.08.2009
Am avut porcusor de Guineea, a trait aproape 3 ani.  
Cand am vazut ca nu e bine, l-am dus la doctor, prima intrebare a fost ce-i dau sa manance.
I-am raspuns ca multa salata verde, ii place.
A zis ca salata l-a terminat, blocaj renal produs de azotul continut de frunzele de salata(laptuca).
A spus ca are sanse foarte mici sa mai traiasca, am venit tarziu...
L-am mai hranit 2 zile cu suc de fructe pt sugari, nu a mai rezistat.
Se stie ca aceste animale de companie au o viata relativ scurta fata de pisici, caini. Traiesc maxim 3-5 ani.
Daca vrei sa planga mai putin cei mici, ia-le o pisica, eu asa am procedat si ma felicit. Motanul are 14 ani si se pare ca mai are timp sa participe la vot de vreo 2 ori...
Ne-am fi dorit un caine dar pisica sterilizata sta numai in casa, e mai usor pentru noi.

Edited by altuser09, 16 May 2022 - 06:52.


#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaltuser09, on 16 mai 2022 - 06:50, said:

Am avut porcusor de Guineea, a trait aproape 3 ani.  
Cand am vazut ca nu e bine, l-am dus la doctor, prima intrebare a fost ce-i dau sa manance.
I-am raspuns ca multa salata verde, ii place.
A zis ca salata l-a terminat, blocaj renal produs de azotul continut de frunzele de salata(laptuca).
A spus ca are sanse foarte mici sa mai traiasca, am venit tarziu...
L-am mai hranit 2 zile cu suc de fructe pt sugari, nu a mai rezistat.
Se stie ca aceste animale de companie au o viata relativ scurta fata de pisici, caini. Traiesc maxim 3-5 ani.
Daca vrei sa planga mai putin cei mici, ia-le o pisica, eu asa am procedat si ma felicit. Motanul are 14 ani si se pare ca mai are timp sa participe la vot de vreo 2 ori...
Ne-am fi dorit un caine dar pisica sterilizata sta numai in casa, e mai usor pentru noi.

Ciuaia mea are 13 ani in septembrie (deci se poate uita la filme fara noi).
E asa de proasta ca nu stie cati ani are si inca sare ca o capra, :lol:
A inceput insa sa auda mai putin.
Cand o sa fie momentul, o sa ne rupa inimile, nu stiu cum dracu o sa mai traim, dar pana atunci ne bucuram de ea fiecare secunda.

Da, mare atentie la animalele de companie cand ai copii (si nu numai), la hrana. Da, asta le poate fi fatala.

#7
cris50roman

cris50roman

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 10.02.2022
Am luat copiilor hamsteri, suntem la al saptelea. Am crezut ca o sa se plictiseasca pana ajung la gimnaziu (copiii, nu hamsterii😀), dar n-a fost asa. La inceput nu-mi placeau, dar am ajuns sa-i apreciez ca fiind un animal de companie usor de intretinut si de crescut, singurul dezavantaj ar fi durata de viata scurta.
Cu unul dintre ei am fost la veterinar, avea o galma deasupra labutei din fata. Veterinarul l-a pipait un pic si a spus ca e o tumoare maligna, din pacate. I-a mai gasit una si pe partea cealalta. L-am tratat de asazisul cancer cu Baneocin (galma initiala era o infectie a saculetului unde isi depoziteaza mancarea, iar cealalta descoperita de medic era chiar saculetul unde hamsterul isi indesase un bob de porumb...), a mai trait linistit vreun an si ceva.
E adevarat ca ultimele zile sunt cumplite, mai ales daca copilul realizeaza ce i se intampla animalutului: unul din hamsteri a stat in coma vreo 10 ore, a fost greu de privit.
Noi le dam orice mancare le este permisa, in cantitati mici: ou crud, legume proaspete, branza, paine, fructe, dar nu in aceeasi zi.

#8
alinamanole001

alinamanole001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 24.11.2020
Eutanasierea ar fi cea mai blanda solutie. La hamsteri, tumorile oricum sunt foarte des intalnite. In stadiile finale ale bolii, e greu sa-i privesti,stiind ca au dureri si nu se simt bine deloc si de asemenea,eutanasierea i-ar scuti si pe copii sa nu isi vada animalele in suferințã.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate